Bohça meselesi gelenekler

Bencede kırmayın ne hevesle yapmıştır kimbilir ama yer kaplayacak şeyleri üstlerde bi arkadaş yazmıştı büyük bir eve geçersek alırım benimde çok var deyin sağa sola verme kısmıda hemen olmuyor kayınvalidenin haberi olmadan düğünden sonra verin bu kezde beğenmedi de verdi olur hatta kızlarına teklif edebilirsiniz (düğünden sonra )belki onlar almak ister hediye kısmıda genelde hayat pahallı akrabalara gerek yok diyerek kapatın konuyu gitsin

İnsanlar kırılmasın dediğiniz anneniz hanımefendi benim annem daha ben ortaokuldayken çeyizlik yorganımın yünlerini almıştı da diktirmeye vermişti istemiyorum anne devir değişti artık uyku setleri var nasıl diyeyim aldım bazamın altına koydum ama uyku setimi kullandım onu da arada kullandım biraz hatır bilmek lazım
Sizi bilemem, ben net bir insanım, ben bunları istemiyorum kullanmam dedim ve almadım. Annem de normal ve aklı başında bir insan, tamam dedi geçti. Sizin hatır anlayışınız benimle aynı olmak zorunda değil, cevabım da size değil konu sahibineydi.

bana kalırsa kızın (mesela o kız ben de olsam) "istenmesi", bunun adının kız isteme olması daha büyük bir trajedi
sahibinden mal ister gibi...

bohça yapıp içine hediye babında havlu, patik koymak mal gibi istenmekten çok daha masum benim nazarımda
malesef ki oyunsuz gösterişsiz kabul edebileceğim tek etkinlik isteme oldu.
ikimiz de tek çocuk olduğumuz için bari onu görsünler dedik. yoksa gelmişler istemişler yok babam vermiş falan hiçbir önemi yok gözümde.

Bana biraz abartıyorsunuz gibi geldi. Ayrıca üslubunuz hoş değil. Onlar 70 yaşında, köyde yaşıyorlar biz şehirde yaşıyoruz falan… Aileyi küçük gördüğünüzü düşündürdü. Ayrıca eğer aranızda bu kadar kültür farkı varsa, bohça dantel en küçük sorununuz olacaktır emin olun.

Benim akrabalarımı tanımazlar etmezler neye göre alacaklar ki. Çok saçma.
tanimaları gerekmiyor, adetleri gereği bohçanın içerisine koyacakları şeyler az çok bellidir onları koyarlar.
Eminim 70 yaşında kadında yapmaya pek meraklı değildir ama işte çevresel faktörler gelenek görenekler ağır basıyordur.
yaptilar diye kullanmak zorunda degilsiniz ayrıca.
Yorganlar içinde hazır almayı düşünüyorum bunları yıkayamam ben keşke zahmet etmeseniz derseniz yapmazlar diye düşünüyorum.

Kayınvalide heveslenmiş yapmış. Ne var yani bunda? Her konulan kullanılacak diye bir kaide yok. Size özel bir şey değil gelenek adı altında hemen herkese götürülür. Beğendiğini alırsın beğenmediklerini hediye edersin. Bu kadar triplere girecek ne var? Yatak yorgan konusunda katılıyorum onu uygunca söyleyebilirsin. Ayriyeten kvnin köyde yaşayıp senin ailenin şehirde yaşaması detayı neden verildi anlamadım. Kadına üstten bakıyorsun belli ki. Metropolde yaşıyorsun ama hiçbir şeyden haberin yok 😂

Son düzenleme:
Sivaslı arkadaşım elbise falan hediye etmişti. Ben de buna dayanarak yani benim akrabalarımı tanımaz ermezler neye göre gömlek, pantolon, elbise alacaklar diye şaşırdım. Eğer sizin dediğini gibiyse tabi sorun değil.

Dediğim gibi evimiz büyük değil. Nereye sığdıracağım ben o kadar şeyi bilmiyorum.
Gömlek alınır pantolon alinmaz havlu çorap yazma lif vs konulur. Onun da bedeni secilmez rastgele alınıp konulur. Aile fertlerinden birine uyarsa ne alâ, yoksa o gömlek de hediye olunmak üzere giden ailenin dolabinda yerini alır. 😂

Ailem ve kuzenlerim arasında ilk evlenecek olan benim. O yüzden bu işleri hiç bilmiyoruz. Bohçalar, çeyizler vs evimde durmalı sanıyordum. Bir gün kayınvalidem bize kalmaya gelse ve verdiklerini evimde göremese ayıp olmaz mı diye düşünmüştüm. Herkesin yaptığı yorumdan anladığım kadarıyla sağa sola dağıtabiliyormuşuz. İçim rahatladı.
Yani ilk evlenen sensin de kardeşim, hiç mi sağdan soldan bir şey görmediniz annen baban evlenirken bunlar yok muymuş, İzole mi yaşıyorsunuz, bu ne görgüsüzlük diyesim geldi. Dedim gitti hatta. Kayın aileye kurulmuşsun buradan kendine bir destek aradın, öyle sanıyormuş da falan da fişman da.

Ben bohçadır, çeyiz sergilemedir; bu işleri sevmiyordum, yapmadım. Ama hem annem hem kaynanam kendileri bir şeyler hediye ettiler, işlemeler, oyalar, danteller, patikler; eski toprak kadınların el maharetleri işte. Binbir hevesle yapılan şeyler, evet evde kullanmıyorum; ama emeklerine saygılıyım, en azından hatıra kalır dedim ve hurçlarda saklıyorum.

Üç günlük dünya, yaşlı insanların kalplerini kırmaya değmez; ne gelirse onlardan güler yüzle kabul edin derim. Hurçlarla kaldırırsınız.

Herkese merhaba öncelikle,
Haziran ayının sonunda nişanım olacak. Eylül ayında da düğün yapacağız.
Erkek tarafı bir sürü hediyelerden, çeyizlerden, bohçalardan falan bahsetmeye başladılar. Ben şimdiden darlandım.

Müstakbel eşimin ailesi köyde yaşayan çok yaşlı insanlar. Benim ailem ise şehirde yaşıyor.

Her neyse… Müstakbel kayınvalidem bu akşam, “Ellerimle paspas ördüm. Yorgan yüzünü çarşıdan almadım, köye gelen bohçacı kadınlardan aldım. Kızlarıma da yorgan yüzlerini köye gelen bohçacı kadınlardan alırdım zaten. Şu kadar döşek yaptım. Şu kadar yorgan yaptım. Şu kadar minder yaptım. Kaç teyzen, halan, amcan, yengen var? Gümüşlük için örtüler yaptım.” muhabbeti yaptı.

Ya neden ben 70 yaşındaki kadının zevkini evime taşıyorum?
Benim hiçbir teyzemin, amcamın, yengemin, halamın vs. onların hediyelerine ihtiyaçları yok. Ayrıca karşı taraf böyle hediyeler yapmasa zaten benim akrabalarım da “Aa çok ayıp bize hediye vermediler” muhabbetine girmezler, akıllarına bile gelmez. Anne tarafımdan ilk evlenecek olan benim.

Tamam etrafımdaki evlenen arkadaşlarımdan bir şeyler görüyorum. Ama kızın- erkeğin anne- babasına hediye alınması yeterli. Diğer akrabaları neden karıştırıyoruz?

Bir keresinde gümüşlük için yaptığı örtüyü müstakbel kayınvalidem bana gösterdi. Çok basit ve hoş olmayan bir şey yapmıştı.

Ya belki ben mağazalardan almak istiyorum, kendi zevkime göre eşya bulundurmak istiyorum evimde.

Ben bunları müstakbel eşimin ailesine söylesem kibar bir dille kabalık etmiş olur muyum? Ne olur yani bu geleneği uygulamasak? 😭

Ayrıca hangi çağda yaşıyoruz. Minder mi kaldı? Evimiz zaten küçük bu kadar döşek, yorgan ve minderi nereye sığdıracağız?

Bana yol gösterin. Please!
Bence nişanlinizin ailesine bisey demeyin. Siz iyi niyetle deseniz bile kv heves etmiş yanlış anlaşılır,gelin istemiyor begenmiyor olur. Alın saygıyla çok teşekkür edin hatta ben olsam "bayıldım x anne ne güzel yapmışsın valla çok emek vermişsiniz çok bayıldım" derdim. Ama bil bakalım ne eksik. Bende yeni evliyim benim kv adetleri olduğu halde yapmadı. Eşimin bir çöpü bile yok annesinden bize. Aşırı cimri bir kadındır. Ve ozenmez sakız verse eli ayağı titrer. Bize ve evliligimize hiçbir zaman değer vermedi. Gelin bohcasi bizde de onlarda da adet mesela "ne gerek var yapamam edemem" dedi durdu. Benim bu konularda yaram olduğu için. Size de diyeceğim şudur ki güzel mi çirkin mi diye bakmadan kabul edin,size değer verilmis

Kadın o yaşta düşünmüş yapmış işte ;yaşlı insanlar geleneklerine bağlıdır . Bu çağda hepimize saçma geliyor ama onlar yıllardır bunun için çeyiz filan emek veriyorlar önemsedikleri için. Bence problem edecek bir şey yok aksine teşekkür edin emek vermiş ,beğenmeseniz bile ili güzel cümle söylemek zor olmamalı dediğim gibi emek verilmiş. Emeğine saygı duymalısınız en azından . Ben iyi niyetli olduğunu düşündüm kv nin.

ayy kız.. Allah esinin ailesine sabır versin.
ben de istemedim gerek yok dedim ama yapmak istediler. yapsınlar yani nedir? biraz uyumlu olsanız ölür müsünüz. taaam siz sehirlisiniz, onlar köylüüüğğğ. keske sehirli bulsaymışsınız, köylünün huzurunu kaçırmazdınız en azından

Bohça istememekte haklı olabilirsiniz ama ama gelenek böyle adet yerini bulacak. Sizde düğünden sonra beğendiklerinizi kullanırsınız beğenmediklerinizi de dağıtırsınız

Erkek tarafı bir sürü hediyelerden, çeyizlerden, bohçalardan falan bahsetmeye başladılar. Ben şimdiden darlandım.

Müstakbel eşimin ailesi köyde yaşayan çok yaşlı insanlar. Benim ailem ise şehirde yaşıyor.

Her neyse… Müstakbel kayınvalidem bu akşam, “Ellerimle paspas ördüm. Yorgan yüzünü çarşıdan almadım, köye gelen bohçacı kadınlardan aldım. Kızlarıma da yorgan yüzlerini köye gelen bohçacı kadınlardan alırdım zaten. Şu kadar döşek yaptım. Şu kadar yorgan yaptım. Şu kadar minder yaptım. Kaç teyzen, halan, amcan, yengen var? Gümüşlük için örtüler yaptım.” muhabbeti yaptı.

Benim hiçbir teyzemin, amcamın, yengemin, halamın vs. onların hediyelerine ihtiyaçları yok. Ayrıca karşı taraf böyle hediyeler yapmasa zaten benim akrabalarım da “Aa çok ayıp bize hediye vermediler” muhabbetine girmezler, akıllarına bile gelmez. Anne tarafımdan ilk evlenecek olan benim.

Tamam etrafımdaki evlenen arkadaşlarımdan bir şeyler görüyorum. Ama kızın- erkeğin anne- babasına hediye alınması yeterli. Diğer akrabaları neden karıştırıyoruz?

Bir keresinde gümüşlük için yaptığı örtüyü müstakbel kayınvalidem bana gösterdi. Çok basit ve hoş olmayan bir şey yapmıştı.

Ya belki ben mağazalardan almak istiyorum, kendi zevkime göre eşya bulundurmak istiyorum evimde.

Ben bunları müstakbel eşimin ailesine söylesem kibar bir dille kabalık etmiş olur muyum? Ne olur yani bu geleneği uygulamasak? 😭

Ayrıca hangi çağda yaşıyoruz. Minder mi kaldı? Evimiz zaten küçük bu kadar döşek, yorgan ve minderi nereye sığdıracağız?

Çok büyük kabalık,gelini için yapmış ilmek ilmek işlemiş istemiyorum denmez,size ne kadar önem verdiğini gösterir bu kötü bile olsa kabul et teşekkür et,kullanmak zorunda değilsin,gelinim diyerek birşey yapamayacak mi bu Kaynanalar neden hep şimdiki gelinler heveslerini kursaklarında bırakıyor,tatlı dilli,ılımlı olun lütfen şu üç günlük dünyada dünya malı için yaşlı insanları üzmeyin.

İnsanlar kırılmasın dediğiniz anneniz hanımefendi benim annem daha ben ortaokuldayken çeyizlik yorganımın yünlerini almıştı da diktirmeye vermişti istemiyorum anne devir değişti artık uyku setleri var nasıl diyeyim aldım bazamın altına koydum ama uyku setimi kullandım onu da arada kullandım biraz hatır bilmek lazım
Vallahi kıymet bilmiyorsunuz. Mis gibi sağlıklı, yün ya da pamuk yorganlar dururken uyku setinin kanserojen, hava geçirmeyen elyaf yorganını kullanmak akıl işi değil bence.

Birkaç sene önce yün yorgan diktirecem diye (üstelik yüne alerjim var) izmirin en ücra köşelerinde yorgancı aradım. Bir ton para verdim yün yorgan diktirdim. Keşke evlenirken kayınvalidem verseydi 🙄

Gümüşlük için örtü yapılması kadar gümüşlük almak da abes geliyor bana. eviniz küçükse daha modern, minimal seçimler yapıp gümüşlük almayın. Böylece örtü sorunu biter. Ayrıca yüne alerjim var deyin. Benim var mesela. Evime yün olan tek bir şey sokmadım.

İlla verirse de gelenleri dağıtırsınız.

Çok büyük kabalık,gelini için yapmış ilmek ilmek işlemiş istemiyorum denmez,size ne kadar önem verdiğini gösterir bu kötü bile olsa kabul et teşekkür et,kullanmak zorunda değilsin,gelinim diyerek birşey yapamayacak mi bu Kaynanalar neden hep şimdiki gelinler heveslerini kursaklarında bırakıyor,tatlı dilli,ılımlı olun lütfen şu üç günlük dünyada dünya malı için yaşlı insanları üzmeyin.
Bazısı soruyor ama. Benim eski kayınvalidem bohçada verdiği yemeniyi bile sormuştu. Takıyor musun, niye başında görmedim hiç diye 100 kere sordu. Ben tesettürlü de değilim. En son dayanamadım, sadece namaz kılarken kullanıyorum dedim. Bozuldu. Niye dışarda takmadın diyor. Kendisi yelek örmüş mesela. Giyiyor musun diye sorup durdu. Yani bazıları da insanın burnundan getiriyor.

Evet onlar sadece onu görmüş ama illa kullan diye dayatan biri olacaksa konu sahibine de yazık. Ben yaşadım, bu durum aşırı can sıkıyor

Kayınvalide "kayınvalide" olduğu için bariz bilenmek için bahane arıyorsunuz... Ben size Allah başka dert vermesin diyeceğim, birde kek tarifi falan veririm anca..

Hayatinizda ilk kezmi bohca muhabbetini duyuyorsunuz bohca isini konusun yapmak istemiyorum sizde yapmayin sadece evlenecek cift anne baba yeterli diyin onlar yapinca sizdende herkese yapmanizi bekleyecekler. Kiyafetde alinir el yapimi seylerde koyulur tanimakla alakasi yok herkes kafasina gore begendigi seyi alir koyar ama bohca yapmak istemiyorum neden demiyosunuz akrabalari bohcaya biz dahil etmeyecegiz diyin

X