Borç Ödeme Günlüğü-01.04.2024

matematikh

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Mart 2024
59
59
34
Kötü gidişata dur demek, verimli ve huzurlu bir yaşama başlayabilmek adına takip defteri ve günlük olarak kullanacagım sayfamı açıyorum.

Amacım borçlarımı bitirp, gençliğimde içimde kalan arzuları yerine getirip ailemle verimli bir yaşam sürmek.

Bir anda yaptıgım borçları ilmek ilmek ödeyerek tabiri caizse yenden ayağa kalkacagım.

Tüm borçlarımı yazmak uzun sürecek keza miktar boyumu fersah fersah aşmış durumda. Ama tüm bu olumsuzlukları geride bakınca şöyle bir okumak istiyorum. Takıldığım yerde kalkıp devam istiyorum hadi bakalım..

1.400.00 tl Borcum var. Ve bunun içerisinde ev ve arac borcu yok malesef. Faizlerin artması, icralar kart ödemeleri yapılamaması, işssiz kalınan dönem, sağlık harcamaları vs

Ev kendimizn bu sebeple çok sanslıyız. Arac olarak elimizdekini sattık kayınpederimin aracını kullanıyoruz kendileri evden cıkmadıkları için biz arac alana kadar kullanmak için verdiler.

Aylık sabit harcamalarım var kzım tedavi sürecinde ve özel okula gitmesi gerekiyor devlet okulunda malesef yapamıyoruz.

Evimize giren maaş miktarı 60 bin tl bunun dısında babamda 65 yasından sonra bize destek olmak için işe girdi asgari ücrete calısıyor ve her ay 10 bin tl veriyor.

Özetle eve giren tutar ortalama 70 bin tl.

Giderler ise çok çok fazla. burada hepsini kalem kalem yazıp takip edip bu borcu bitirecegim inşallah

Beni yanlış anlamazsaniz 1.4 milyon TL çok çok büyük bir borç. İşler bu duruma gelene kadar önlem alma şansınız olmadı mı? İnşallah tez vakitte bitirip feraha kavuşursunuz 🙏

Beni yanlış anlamazsaniz 1.4 milyon TL çok çok büyük bir borç. İşler bu duruma gelene kadar önlem alma şansınız olmadı mı? İnşallah tez vakitte bitirip feraha kavuşursunuz 🙏
Çok teşekkür ederim sağlığına kavussun diye elimizden geleni yapıyoruz inşallah. Aslında bagıra bagıra geldi borçlar. Böyle hatta daha kötü olacagını anladık ama elimizden birşey gelmedi. aileme çok geç söyledik bu sürecte faiz ve icra işlemleri nerdeyse ikiye katladı borcu malum son dönemde sıkılaşma politikası vs kartlarla dönüyorduk onlardan da patladık.

Borsa hesabım var. Matematiğe ilgim oldugundan borsa ile de yakından ilgileniyorum. Bu ay 15 bin tl attım oraya. Simdilik vadeli viopta işlem yapmaya başladım. oradan gelen ile günlük çıkan masrafları karsılamayı düşünüyorum.

Bunun dısında kişisel gelişimi ve içimde kalan istekleri yasım daha da ilerlemeden yapmaya calısacagım. Bu sebeple YKS ye basvurdum. Tercih tarihinde Eczacılık ve Matematik bölümlerinden birini tercih etmeyi düşünüyorum. Bölüm olursa özel ders ve borsa konusunda uzmanlasıp o yönde ilerleyecegim.

Bağlama çalmaya hevesim vardı lisede iken annem derslerine çalış bağlama zamanımı deyip kursa izin vermemişti. Evlendiğim ilk sene kendime bağlama almıştım. Kızım doğunca koşturmacadan o da duvarda asılı kaldı. İlk fırsatta kendi kendime öğrenmeye calısacagım durumu toparlarsam kurs almayı düşünüyorum

Gerçekten borcunuz çok fazla. Umarım bu harcama sadece sağlık açısındandır yoksa 65 yaşındaki babanızın bu yaştan sonra emekliliğin tadını çıkarıp gezeceği, dinleneceği yerde çalışması çok üzücü. Kızınız da en kısa sürede hastalığını yener umarım
Malesef sadece sağlık harcaması değil. Plansız harcama ve yanlış zamanda nakitte kalma gibi etkenlerde var. Düzgün bir plnlama yapamadık eşim ile. SUV aracımızı satıp sağlık harcaması cıktı cıkacak deyip nakitte beklettik o ara enflasyon kontrolsüz arttı elimizdekilerin değeri düştü yerine koyamadık, kart faizleri muayene ameliyat ücretleri derken anlamadan girdap içinde bulduk kendimizi.

Babam suan sehir dısında asgari ücrete calısıyor akşamları işyerinde kalıyor. Fiziki olarak çok yorulmayacagı için tercih etti bu durumu ama bana asırı dokunuyor tabiki. Biran önce bitirip işten cıkarıp tatile gönderebildiğim günleri görürüz inşallah

Babamın üzerine de kredi ve kredi kartı cıkarıp ödeyemediğimiz için öncelik onları ödemede. Elime gecen ilk para da babamın üstüne olan borcları ödüyoruz. Bu sebeple lk etapta sanki sadece oraya borcum varmıs gibi yazıp bunun ödemesini kontrol edecgim.

28.03.2024 BORSA bakiye 15.000 tl
Gün sonu kar 1100 tl (çekildi)

borç 1 akbank kredi kartı 500/49000 tl ödendi. kalan 1700 tl
Sırada kızımın son okul taksiti var 6000 tl. borsadan kar olursa biriktirip kapamayı düşünüyorum

Bu kadar borcun için de ev ve araba taksiti yokmu gerçekten bu kadar borç nasıl olur yanlış anlamayın ama yapılandırma maaşım 4 de biri kesilme durumu icralik olunduğunda falan daha düzgün bı çizelge çıkarmanız daha sağlıklı olur sanki Rabbim feraha çıkarsin bizim de 300 bin kadar borcumuz var ve bende borsada bisiler yapiyorum ama gözümde büyüyor borç nasıl bitecek diye

Bu kadar borcun için de ev ve araba taksiti yokmu gerçekten bu kadar borç nasıl olur yanlış anlamayın ama yapılandırma maaşım 4 de biri kesilme durumu icralik olunduğunda falan daha düzgün bı çizelge çıkarmanız daha sağlıklı olur sanki Rabbim feraha çıkarsin bizim de 300 bin kadar borcumuz var ve bende borsada bisiler yapiyorum ama gözümde büyüyor borç nasıl bitecek diye
Ev taksiti yok. 2020 senesinde Suv arac almıstık onun kredisi ar fakat cok cuzi kaldı su durumda. tabi o aracı 2 sene önce ameliyat için satmıstık. Eşimin maaşının 4 te biri kesiliyor. fakat icra durumunda oldugu için maas bankası maaşı yatar yatmaz esnek hesabına kesiyor tüm parayı. Ben kamu çalışanı oldugum için en azından benim icra kesintisine gitmemem için caba sarfediyoruz. Suan ayrıntılı bir excel listesi çıkardık. Öncelik babam olmak üzere kazandıgımız her kurusu ödüyoruz.

1 milyon 400 bin borcların faizli, yapılandırılmış ve icralı hali.

Örnegin akbank kredi kartımın asıl borcu 30 bin tl idi. yapılandırınca 62 bin tl oldu. suan nakit kapatırsam 32 bin tl ye kapanıyor. bu gibi durumlar için fırsat buldukca ara ödeme yapmaya calısacagım. bu da ancak ödenen kalem sayısının düşmesi ile mümkün keza hemen hemen her bankadan iki üç ürünümüz mevcut

Allah yardımcınız olsun 🙏
umarım matematik bilginiz işe yarar ve bu durumun içinden bir an önce çıkarsınız.
Çook amin teşekkür ederim. Suan için tek tesellim bu. Grafik okumak kendimi bu alanda geliştirmek en buyuk hobilerim arasında oldu umarım bunu azar azar da olsa nakite cevirebilirim. Param az oldugundan kaldıraçlı işlemde yapıyorum. burdan batarsam adım kumarcıya cıkıp paraları öyle batırdı diyebilirler :)

Çook amin teşekkür ederim. Suan için tek tesellim bu. Grafik okumak kendimi bu alanda geliştirmek en buyuk hobilerim arasında oldu umarım bunu azar azar da olsa nakite cevirebilirim. Param az oldugundan kaldıraçlı işlemde yapıyorum. burdan batarsam adım kumarcıya cıkıp paraları öyle batırdı diyebilirler :)
ayrıca bu kadar derdin tasanın borcun içinde hobilerinize isteklerinize para ve vakit ayırmak istemeniz takdire şayan 💖

aayrıca bu kadar derdin tasanın borcun içinde hobilerinize isteklerinize para ve vakit ayırmak istemeniz takdire şayan 💖
Para ayıramıyorum tabi ki. Ayırsam da min butce ile. Hastanelerin soğuk duvarlarını yasayınca, koridorlarda cocuklarını kaybeden annelerin feryatlarını dinleyince insan cok değişiyor. Acı gerçeklerle öğrendim ki anne ne kadar sağlam durursa evlatta o kadar mücadeleci oluyor. günlük yasam istisna vs dısında tutuyorum tabi ki. Ne olursa pes etmemeye ve kızımıda bu doğrultuda yetiştirmeye kararlıyım.

Borcunuz cokmus ınsallah kısa surede rahat rahat odersınız ama ben babanıza takıldım
65 az bir yaş degıl artık ınsan rahat rahat emeklılık gunlerınde dınlenır ,gezer tozar ..
Adam o yaşında neden sizin için çalışıyor
Ve hala sanıyorumki luks harcamalarınız var
Yaşlı adamın calışması yerıne en azından cocugunuzu devlet okuluna alın barı o masrafınız olmasın
Yada baska bır harcamanızı kesin
Ben adama üzüldüm ya
Biz babama kızkardesımle calısmadıgımız halde emeklı oldugu ıcın herseyıne yardımcı olmaya calısıyoruz

Borcunuz cokmus ınsallah kısa surede rahat rahat odersınız ama ben babanıza takıldım
65 az bir yaş degıl artık ınsan rahat rahat emeklılık gunlerınde dınlenır ,gezer tozar ..
Adam o yaşında neden sizin için çalışıyor
Ve hala sanıyorumki luks harcamalarınız var
Yaşlı adamın calışması yerıne en azından cocugunuzu devlet okuluna alın barı o masrafınız olmasın
Yada baska bır harcamanızı kesin
Ben adama üzüldüm ya
Biz babama kızkardesımle calısmadıgımız halde emeklı oldugu ıcın herseyıne yardımcı olmaya calısıyoruz
İnşallah çok teşekkr ediyorum. Kızımı ozel okuldan alma imkanın yok malesef. Agır tedavilermz oldugu için devlet okulunun ne oturma konumu ne saati ne hijyeni ne de veli giriş çıkısı açısından uymuyor bu konuda vermek zorundayız. Babam da bu seneple torununa kıyamadıgı için düşünmeden girdi işe. Aile ilişkilerimiz çok şükür kuvvetli. Durumum 3 sene öncesi çok daha iyiydi ailem ev kredisi odüyordu yetmeyince kardesimi de ben okuttum üni de. suan kpss hazırlanıyor.
Aslında harcamam cok az şahsi olarak zorunluluk dısında yok diyebilirim.
Çalışmasına suan ben de cok içerliyorum ama destek olmazsa cok daha kötü duruma gidecegiz faiz üstüne faiz eklenmeye devam edecek.

bugün evi temizledim uzun süredir planlayıp yogunluktan ve kafa doluluğundan yapamadıgım tasarruf planlarımı eyleme geçirdim.
Kurutma mak suyunu biriktirip balkonu yıkadım.
Çok ince ütü gerektirmeyen penyelerimi üst üste koyup 2 li ütüledim.
cuma günü borsa hesabımdan 940 lira gelir elde ettim. Hemen cekip aracın gazını doldurdum.

X