Böyle arkadaşlara nasıl davranmalı ?

arkadaşlık birazda çıkar ilişkisine dayalı bişeydir
bunları bilerek arkadaşlık kurmak lazım
ama evlilik aynı şey değil. evlilik çıkar ilişkisi üzerine kurulmaz
arkadaşa tolerans göstermekle kayınvalideye tolerans göstermek aynı şey değil ki
kayınvalideden nefret edeceksin belki ama eşin için alttan alman gereken durumlar olabilir
fakat arkadaşı neden alttan alasın ters bi durumda ?
elmayla armutu toplamaya gerek yok
Bende sizin gibi düşündüm ama annem tersine ikna etmeye çalışıyor davranış biçimimi değiştirmem lazımmış doğru düşünüyorum içim rahatladı neyse sağolun siz evli misiniz

Bende sizin gibi düşündüm ama annem tersine ikna etmeye çalışıyor davranış biçimimi değiştirmem lazımmış doğru düşünüyorum içim rahatladı neyse sağolun siz evli misiniz
hayır bekarım
çok fazla arkadaş çevrem yok
kendi arkadaşlık ilişkilerimde çok ciddi affedilmeyecek bi hata yapılmadığı sürece
insan silmiyorum
mesela doğum günümü kutlamadı, beni şuraya çağırmadı etmedi gibi gibi sebeplerle silmem kimseyi
ama zamanında planımızı 2 kere ekti diye birini silmişliğim var
yani ille de arkadaş olsun istiyorsanız az ama öz insanları etrafınızda tutabilirsiniz

İlk örnek için konuşuyorum, bazı insanlar daha bağımsız takılmayı seviyorlar. Bir arkadaşını her ortamlarına sokmaktan hoşlanmıyor, o olmadan sosyalleşmek istiyor. Bizim çok yakın arkadaşımız kayınvalidemle kayınbabamı eşim ve ben olmadan evlerine davet etmişti.😅
Siz arkadaşınızı her yere davet ettiğiniz için o da etmek zorunda hissediyor muhtemelen ama istemiyor da öyle bahanelere sarılıyor.

Merhabalar

Bütün arkadaşlıklarım bitiyor bir süre sonra çocukluk mu yapıyorum çok mu verici olup değersiz oluyorum ?
Beni bu aralar sıkan konudan başlıyorum
Meslekten sonradan samimi olduğum bir arkadaşım sinema ve kahve vs dışarda çok buluşuruz kendisini firma yemeklerine davet ettiğim her aramasında açıp derdini dinlediğim fikir verdiğim ama kendisi benim tanımadığım ve gitmek istediğim hiçbir firma yemeğine çağırmadı birinde aynı gün yaptığımız planı günler öncesinden bi işim çıktı diye iptal etti öğrendim ki işi oraya gitmek hafiften ima ettim sonra başka bir seminerde yine başkası çağırmıştı beni kendisi orda önceki gün konuşmamıza rağmen bahsetmedi gidişinden (beni çağırmadığı yerlerden sonra çağırmadım ) orda masasına gittiğimde sırtını döndü masada muhabbet etmedi başkalarıyla konustu merhabayı kapıda yapmıştık başka masaya geçtim yine (ertesi gün aradı görüşemedik diye bide dalga geçer gibi ) ima edip 1 ay görüşmedim o iş yeri açınca aradı gel diye gittim meslekte kendimi geliştirmek istediğim bir alanda (oda erkeklerle baş başa kalmak istemediği için )bir kaç kere şuraya sende gelirmisin dedi aa iyi olur gelirim benim içinde iyi olur dedim her seferinde çağırmadı e çağırmadın gitmişsin dediğimde bahane uydurdu sonuncusu da teklif etti (o saatte aradım ) haber bekliyorum bugün kesin ama dedi akşam 7 de yarına kaldı dedi yarın haber bekliyorum o zaman senden dedim hatta sabah mı dedim ona göre
işin mi var dedi yok ona göre kendimi ayarlıcam dedim sabah 9 da mesaj atmış işi aldığı kişi 10 da gel demiş (10.30 da gördüm) keşke arasaydın dedim görmedim mesajı dedim daha gitmedim 10 dk ya gel dedi nasıl geleyim yol bile 10 dk değil dedim bekle arıycam dedi 11 de 2 kez aradı açmadım
Çocukluk mu yaptım yalanlarından bahanelerinden sıkıldım güzel olduğum için bir arkadaşının benimle aynı ortamda bulunmak istemediğini söyledi yuh dedim birde ailemin çevresi olduğu için iş çevresine sokmak istemiyor belki ama teklif eden kendisi çok sinir oldum bu durumda ne yapmalıydım ? Annem yanlış yaptığımı alttan alıp bir gün işime yarar aman çevremde bol insan olsun diye yalanlarını yaptıklarını yutmam gerektiğini söylüyor hayat böyleymiş bazı şeylere sagır kör olmak lazım mış e akrabam değil eşim değil niye çekeyim ki etrafta konuşur diye mi
2.arkadaşım ortaokuldan son 2 yıldır samimi olduk kıskançlığını çok sezdim oda bana çok şey yaptı ama düğününe gittim çeyrek taktım 2 gün önce konuştuk eşim evde değil buluşalım dışarda dedi o gün geldi aradım sabah akşam 7 8 gibi haberleşiriz dedi tamam akşam oldu mesaj atıyorum görüldü bile yapmadı gece 12 de attığım storye baktığını gördüm
mesaj attım storye bakıyorsun insan bir cevap yazar dönşcem sana hiç iyi değilim yazdı ( o ara ev sahibi onları çıkaracaktı ) bende keşke iyi değilim yazsaydın seni bekledim dedim kusura bakma ama hiç aklıma gelmedi suan bunu konuşacak durumda değildim dedi gördüm farkettim evini taşımış aramadım ama mesaj atıp doğum gününü kutladım 1 hafta sonra
1 yıl sonrada bebeği oldu kutladım mesajla doğum günüm oldu gördüğü halde bişey yazmadı bu durumda ne yapmalıdım onun dönmesini bekleyip trip mi atmalıydım aceleci davranıp mesaj atmak hata mıydı ? Ama beni umursamayan insan var ortada o kim ki bana böyle davranıyor
Velhasıl olaylar farklı son aynı paylaşacak kimsem yok doğru yolu gösterecek bunlardan anlamam gereken nedir nasıl davranılmalı böyle insanlara ?
Siz mutsuz bir ailede büyüyüp mutsuz bir çocukluk mu geçirdiniz. Sevgi saygıya aç olan insanlar aslında böyle davranır. Ederi neyse öyle davranın fazla değer soytarıyı adam eder.

Herkes sizin gibi olmak zorunda değil bence öncelikle bunu kabullenmek gerek. Karşınızdaki kişi sizin kadar düşünceli veya fedakar bir arkadaş olmayabilir. Ya böyle kişilerle arkadaşlık kurmamak gerekli ya da hoşunuza gitmeyin özelliklerini gözardı edip görmemelisiniz. Sizi üzecek kadar bir paylaşımda bulunmamak en makulu

Sana değer verdikleri kadar değer ver.Aradiklari kadar ara.Anlattiklari kadar paylaş.Benimde 3 tane can dostum var böyle 20 yıllık falan .Onun dışında arkadaşlıklarım biterse ki bitebilir.İnsanlar değişir şartlar değişir öncelikler değişir yerine yenileri geliyor.Dostluk başka tanış olmak başka arkadaş başka.Mesela ben işyeri arkadaşlıklarını gerçek hayata tasimamaya dikkat ederim.

İlk örnek için konuşuyorum, bazı insanlar daha bağımsız takılmayı seviyorlar. Bir arkadaşını her ortamlarına sokmaktan hoşlanmıyor, o olmadan sosyalleşmek istiyor. Bizim çok yakın arkadaşımız kayınvalidemle kayınbabamı eşim ve ben olmadan evlerine davet etmişti.😅
Siz arkadaşınızı her yere davet ettiğiniz için o da etmek zorunda hissediyor muhtemelen ama istemiyor da öyle bahanelere sarılıyor.
Bağımsız takılmayı sevebilir siz yanlış anladınız sanırım
hayır siz yanlış anladınız ben her yere çağırmadım kahve sinema karşılıklı çağırır görüşürdük iş konusunda ben bir iki yere çağırdım ama baktım o çağırmıyor beni ima ettim sadece daha da bir yere çağırmadım o anlamda o alanda deneyim kazanmak istiyordum oda tek kalmamak için teklif ediyordu sonra çağırmıyorsu kendini zorunda hissetmiyor yani tek kalmamak için çağırıyor belki sonra fikrini değişiyor ama buna katlanamadom artık götürmediğini de de kaç kere dedim hani çağıracaktın bin bir türlü bahane e bidahakine çağırma kardeşim o zaman bende haya her seferinde gelicem diyorum

Sana değer verdikleri kadar değer ver.Aradiklari kadar ara.Anlattiklari kadar paylaş.Benimde 3 tane can dostum var böyle 20 yıllık falan .Onun dışında arkadaşlıklarım biterse ki bitebilir.İnsanlar değişir şartlar değişir öncelikler değişir yerine yenileri geliyor.Dostluk başka tanış olmak başka arkadaş başka.Mesela ben işyeri arkadaşlıklarını gerçek hayata tasimamaya dikkat ederim.
İş yeri arkadaşım değil sektörden değer fazla veriyor olabilirim haklısınız aynı değeri de vermeye çalıştım ayrıca bana yaptığı çok sinirlendirdi beni ertelenmek salak yerine konulmak oldu saki

Siz mutsuz bir ailede büyüyüp mutsuz bir çocukluk mu geçirdiniz. Sevgi saygıya aç olan insanlar aslında böyle davranır. Ederi neyse öyle davranın fazla değer soytarıyı adam eder.
Evet bunu dün farkettim bir üyenin yorumuyla hayatımda erkek arkadaşımda yok olsa ona da aynı rollerde bağlanıcam zaten sanırım ondan

Herkes sizin gibi olmak zorunda değil bence öncelikle bunu kabullenmek gerek. Karşınızdaki kişi sizin kadar düşünceli veya fedakar bir arkadaş olmayabilir. Ya böyle kişilerle arkadaşlık kurmamak gerekli ya da hoşunuza gitmeyin özelliklerini gözardı edip görmemelisiniz. Sizi üzecek kadar bir paylaşımda bulunmamak en makulu
Yok değil ben ekstra düşünceli iyi niyetli old düşünüyorum bir yere kadar görmezden geliyorum geldim defalarca bazen kaldıramıyorum Buda son noktaydı üzecek insanı neden hayatımda bulundurayım bunu anladım ama annem sürekli yalnız kalacaksın böyle davrana davranana diye diye buraya yorum açayım doğru muyum yanlış mıyım dedim

1. Arkadaş sizi sadece iş çevresi olarak görüyor. normal arkadaş dost olarak görmüyor. İşi insanlarla iletişim olan kişiler nabza göre şerbet vermeyi çok iyi yapar. Sizinle konuşurken sizi değerli görüyor gibi hissettirebilir sonra atıyorum sizden daha kıdemli ya da iş konusunda ona daha çok kapı açacak insan gördüğünden sizi 2. plana atabilir. İş hayatında böyledir biraz.
Ben bir şeyi bir kere söylerim. Şu firmanın yemeği olduğunda biriyle gitmeyeceksen beni götürür müsün tanışmak istiyordum onlarla derim. Çağırmazsa bir daha sormam neden çağırmadın demem. Lafı açılırsa sana söylemiştim aslında müsaitsen birlikte gidelim diye derim ama laf sokarak değil dümdüz duygusuz ve benim için çok da önemli değil gibi. Hele hele kimseye sizi bir yere davet etmediğinde ya da ektiğinde çok kırıldım, üzüldüm falan demeyin. Karşıdaki insanın umurunda olmaz olsa zaten sizi ekmez. En fazla başka bir toplantım vardı onu ertelemiştim o yüzden erken haber versen iyi olurdu ama neyse hallettim onu da der geçersiniz. Biraz umursamaz görünün.

2. Arkadaş ise aradınız telefonu açmadıysa haber beklemem buluşacak mıyız diye, giyer pijamalarımı oturur keyif yaparım evde. Ararsa da valla canım aradım açmayınca plan iptal diye düşünüp başka program yaptım deyin. Ki cevap verme gereği bile duymadığı için bu saatten sonra iletişimi kesin. Birden bire değil tabi aradığında geç açın plan yaparken müsait değilim şu zaman müsait olursan buluşalım konuşuruz zaman yaklaşınca deyin. Ama işte aramayın. Böyle böyle arayı açın. Ama dediğim gibi kimseye kırıldım üzüldüm neden aramadın neden haber vermedin demeyin ve ısrarcı olmayın bir kere söyleyin yapmazsa sizin de zaten pek umurunuzda değilmiş gibi davranın.
Bugün onun tanıştırdığı ortak bir arkadaşımız aradı onun bürosuna gidiyormuş
Gel dedi işim var bugün olmaz işin olduğunu düşünmüyorum sanki kızgınsın sen ona dedi arkamdan hemen dedikodu yapmış yok öyle bir şey ben ordan işsiz gibi mi duruyorum benimde kendime göre işlerim var Estağfirullah tabi herkesin kendine göre işi vardır dedi sonra çok sorduğu için avm diye detay verdim sen hiç aramıyorsun dedi en son ben aradım hatta gördünüş( ama bu arkadaşa benden sonra aramıştı ) onu benden önce aradığını şöylemişti bende bunu da ifade ederek en son aramıştım hayta böyle demiştin dedim bu durum hiç önemli değil zaten onun arkadaşı sonra görüşelim falan fistan dedi sen oo sen biriktirmişsin bana da tavırlısın dedi yok ne alaka dedim sonra bu arkadaşım aradı sana ulaşamıyorum neden dedim
O gün aradım 2 kez açmadın gidelim diye yoldaydım dedim işim vardı görmedim sonrada unutmuşum (senin dediğin gibi yaptım ) gel buraya dedi yok işim var bugün dedim sonra görüşürüz dedi görüşürüz dedim ama aşırı soğuktum maalesef engel olamıyorum böyle durumlarda ses tonuma iyi yaptım mı ?

Bugün onun tanıştırdığı ortak bir arkadaşımız aradı onun bürosuna gidiyormuş
Gel dedi işim var bugün olmaz işin olduğunu düşünmüyorum sanki kızgınsın sen ona dedi arkamdan hemen dedikodu yapmış yok öyle bir şey ben ordan işsiz gibi mi duruyorum benimde kendime göre işlerim var Estağfirullah tabi herkesin kendine göre işi vardır dedi sonra çok sorduğu için avm diye detay verdim sen hiç aramıyorsun dedi en son ben aradım hatta gördünüş( ama bu arkadaşa benden sonra aramıştı ) onu benden önce aradığını şöylemişti bende bunu da ifade ederek en son aramıştım hayta böyle demiştin dedim bu durum hiç önemli değil zaten onun arkadaşı sonra görüşelim falan fistan dedi sen oo sen biriktirmişsin bana da tavırlısın dedi yok ne alaka dedim sonra bu arkadaşım aradı sana ulaşamıyorum neden dedim
O gün aradım 2 kez açmadın gidelim diye yoldaydım dedim işim vardı görmedim sonrada unutmuşum (senin dediğin gibi yaptım ) gel buraya dedi yok işim var bugün dedim sonra görüşürüz dedi görüşürüz dedim ama aşırı soğuktum maalesef engel olamıyorum böyle durumlarda ses tonuma iyi yaptım mı ?
Bazı yerledrde yanlış var kusura bakma ben aradım ( aradığımda cevap vermedi arkadaş benden sonra aramıştı ama bu arkadaşa benden önce cevap vermişti ) bunu kendisi söyledi bana

yok öyle bir şey ben ordan işsiz gibi mi duruyorum benimde kendime göre işlerim var

Bu verdiğin cevap yanlış, "ay yok kendi özel işlerim vardı halletmem gereken onları yapıyorum" diyeceksin karşıdakiler senin kızgınlıkla mesafe koyduğunu bilmeyecek çaktırmayacaksın. Sesin onları çok seviyormuş gibi çıkacak canııım cicim olacaksın ama vaktin olmayacak hiç çok meşgul havasında olacaksın..

oo sen biriktirmişsin bana da tavırlısın dedi yok ne alaka dedim sonra bu arkadaşım aradı sana ulaşamıyorum neden dedim
Bak mesela tavırlı olduğunu anlamışlar bunu anlamamalılar. Bir de sen hiçbir zaman şunu yaptın bunu yaptın diye hatırlatma çünkü unutma onları umursamıyorsun umursamadığın şeyleri de unutursun. Onunla Kahve içebilirsin takılabilirsin ama o ısrar edip seni ekmeyeceğinden emin olunca.

Bu verdiğin cevap yanlış, "ay yok kendi özel işlerim vardı halletmem gereken onları yapıyorum" diyeceksin karşıdakiler senin kızgınlıkla mesafe koyduğunu bilmeyecek çaktırmayacaksın. Sesin onları çok seviyormuş gibi çıkacak canııım cicim olacaksın ama vaktin olmayacak hiç çok meşgul havasında olacaksın..

Bak mesela tavırlı olduğunu anlamışlar bunu anlamamalılar. Bir de sen hiçbir zaman şunu yaptın bunu yaptın diye hatırlatma çünkü unutma onları umursamıyorsun umursamadığın şeyleri de unutursun. Onunla Kahve içebilirsin takılabilirsin ama o ısrar edip seni ekmeyeceğinden emin olunca.
Ama o zaman tepki verdiğimi anlamaz beni salak yerine koymaya devam etmezler mi yani tepkisini belli etmeyen insan salak yerine konulmaz mı hep umursanmaz davranışlar ona yapılmaz mı

İnsanlara tavrını belli etmezsen sürekli seni umursamamaya devam etmezler mi aynı şeyleri rahatça yaparlar tepki vermiyor zaten umursamıyor diye

Benim düşüncem "ben ekstra iyi niyetliyim" düşüncesinde kaldığınız sürece, çünkü bu bir paravan, bir şeyin değişmeyeceği. "Ekstra iyi niyetli, melek" değilsiniz, reddedilmekten korkuyorsunuz, sınır koyamıyorsunuz. Sınır koyabilen ve alma verme dengesini kurabilen insanlar da "ekstra kötü niyetli" değiller.

Bu toplumsal olarak çok yanlış bir öğreti maalesef. Bakıyorum nerede kendi duruşunu ve kendini sınırlarını korumayı bilemeyen biri var kendini "kanatsız melek" olarak tanımlıyor. Önce sorununuzla yüzleşin, çok iyi bir insan olma sıfatıyla yapmıyorsunuz bunu insanlar tarafından onaylanma ihtiyacınız sağlıksız seviyede olduğu için pasif kalıyorsunuz.

Bununla yüzleşmezseniz, "insanlar çok kötü, ben çok iyiyim" diye devam edip gideceksiniz.

İnsanlara tavrını belli etmezsen sürekli seni umursamamaya devam etmezler mi aynı şeyleri rahatça yaparlar tepki vermiyor zaten umursamıyor diye

Tepki vermek; kırıldım, küstüm, üzüldüm demenin bir yoludur. Yani karşıda sizi önemsemeyen bir insan var diyorsunuz sizi önemsemeyen birine kırıldım, üzüldüm anlamına gelen hareketlerde bulunursanız totosu kalkar. Bu bütün insan ilişkilerinde böyledir. Bir de profesyonel hayatta böyle küstüm kırıldım tarzı hareketler hoş görünmez.

Sadece iş için görüştüğünüz birini düşünün o size müsaitsen kahve içelim derse gelemeyeceğinizi nasıl söylüyorsanız aynen öyle söylemelisiniz. Ya karşıdaki insan siz izin vermezseniz sizi salak yerine koyamaz. Zaten sizi umursamıyorsa siz ona ayrı bir zaman harcamamalısınız ki. Bugün gelemem canım, yarın toplantım var, yarın kuaför manikür randevum var, kahveye çağırdılar sözüm var, canım halletmem gereken işler var... Bak sana bir sürü bahane.

Benim düşüncem "ben ekstra iyi niyetliyim" düşüncesinde kaldığınız sürece, çünkü bu bir paravan, bir şeyin değişmeyeceği. "Ekstra iyi niyetli, melek" değilsiniz, reddedilmekten korkuyorsunuz, sınır koyamıyorsunuz. Sınır koyabilen ve alma verme dengesini kurabilen insanlar da "ekstra kötü niyetli" değiller.

Bu toplumsal olarak çok yanlış bir öğreti maalesef. Bakıyorum nerede kendi duruşunu ve kendini sınırlarını korumayı bilemeyen biri var kendini "kanatsız melek" olarak tanımlıyor. Önce sorununuzla yüzleşin, çok iyi bir insan olma sıfatıyla yapmıyorsunuz bunu insanlar tarafından onaylanma ihtiyacınız sağlıksız seviyede olduğu için pasif kalıyorsunuz.

Bununla yüzleşmezseniz, "insanlar çok kötü, ben çok iyiyim" diye devam edip gideceksiniz.
Dediklerinizin doğruluk payı farklı düşünce için teşekkürler ama bununla birlikte evet alma verme dengem iyi değildi bunu düzeltmeye çalışıyorum hala sadece çok verici oldum hayatım boyunca belkide onaylanma sevilme ihtiyacım için sürekli vericiydim bu yüzden kendimi çok iyi hep iyi nitelendirdim Buda olabilir ama inanın sürekli bu kişiye verdikten sonra ondan gelen bişey olunca kestim ve bununla birlikte şuanki konu bu lardan bağımsız kendisi teklif etti kendiyle gitmemi Oda yaşnız kalmak istemiyor ama hem çağır hem bahane ile oyala buna sinirlendim dün aradı zaten bişey olmadı gibi okusunuz mu bilmiyorum belki bunu yaşamamın sebebi de çok takıntılı olmam veya hala sistem beni alma verme dengesiyle sınıyor hayır demeyi öğren gitme demek istiyor belki sadece benimde işime yaracağı için her defasında gelirim dedim her defasında bahane Üretti istemiyor farkındayım insan istemiyorsa neden teklif eder 1 defa da değil size sormak istiyorum çünkü bende yazdığınız konularla ilgilenip kendmi dönüştürmek isteyen biriyim

Tepki vermek; kırıldım, küstüm, üzüldüm demenin bir yoludur. Yani karşıda sizi önemsemeyen bir insan var diyorsunuz sizi önemsemeyen birine kırıldım, üzüldüm anlamına gelen hareketlerde bulunursanız totosu kalkar. Bu bütün insan ilişkilerinde böyledir. Bir de profesyonel hayatta böyle küstüm kırıldım tarzı hareketler hoş görünmez.

Sadece iş için görüştüğünüz birini düşünün o size müsaitsen kahve içelim derse gelemeyeceğinizi nasıl söylüyorsanız aynen öyle söylemelisiniz. Ya karşıdaki insan siz izin vermezseniz sizi salak yerine koyamaz. Zaten sizi umursamıyorsa siz ona ayrı bir zaman harcamamalısınız ki. Bugün gelemem canım, yarın toplantım var, yarın kuaför manikür randevum var, kahveye çağırdılar sözüm var, canım halletmem gereken işler var... Bak sana bir sürü bahane.
Anladım o zaman birdwhakine çağırdığında gelir misin diye bahane uydurup gelemiyorum diyecem daha da tepki koymayacagım kimseye muhtaç da değilim çağırmasa çağırmasın Allah başka yol açar elbet dışarda da görüştüm biri ama demekki fazla sanimiyet zarar getiriyor fazla samimi de olmiycam 3 görüşürsek 1 de görüşmeyecez

Ahh evet sanırım öyle oluyor 2.yazdıgım kişiye daha da iletişim kurmam 1.cisi de kendisi ararsa soğuk konuşurum diye düşündüm kırldıfımı anlasın diye düşünüyorum doğru mu yaparım sizce

Yanlış yaparsın. O yokmuş gibi davranırdım ben olsam. O kırıldığımı anlasa ne anlamasa ne. Düşünceli biri olsa zaten yapmazdı

X