Bu çeyizleri sersek de mi götürsek, sermesek de mi götürsek ?

Bizde de normalde nişandan sonra bohça görmeye gelinirdi çoooookkkkk eskilerden.. ama bana gelen nişan bohçasını görmeye gelenler maksat görmeye gitmek olsun, hayırlı olsun demek için gelenlerdi.. öyle irdelemediler, göstermelik kutularından falan baktılar içindekilere, "açmaya gerek yok cnm" tarzındaydılar.. yani artık herkes farklı bilinçte. eskisi gibi değil.. adet yerini bulsun diye göstermelik oluyo bu işler.. evlenirken de eşya götürürken yeni eve yerleşmeye yardım etmeye gidilir bizim oralarda.. öyle boylu boyunca heryere serip baktırmak olmuyo, yeni evde yardıma gelen görüyo..

tum ceyızlerı sermek degılde..
nısandan sonra yada evlenmeden once aılelere de dahıl alınan yapılan seyler vardır yaa..
hanı bohca dıorlar bızde o vardır..
benım dugunumde de serılmıstı :kahve:

bana da saçma geliyor.Allahtan annemede saçma geldiginden yapmadık biz...eşim ve ben öğretmeniz,tayinci oldugumuzdan zaten imkansızdı..ama yerleşik bir hayatımda olsa yapmayacagım adetlerden biri bu..çeyizimi ve evimi görmesi gereken yakınlarım zaten gelip görcek..insanlardan öyle korkuyorum ki artık..birbirinin açığını arar haldeler..arkadasım çeyiz serdi güya,pide yaptırdılar ayran falan..millet çoluk çocuk,her yer battı,etrafta dedikodular aaa şusu yok,bilmem ne..
tabi herkesin kendi fikri..herkesin evindee böyle olacak diye birşey yok:)

banada çok saçma geliyor sermesi bir dert düzenlemesi ütülemesi dizaynı sonra toplaması aman bişey olmasın şusu busu kızlar bence gerek yok çok merak eden size gelsin mesala komşularmı merak ediyor annen toplasın bi gün getirsin evinizde görsünler bnm fikrim yani....

bende sermeyi istemedim kaynana istiyo diye serdim.son anda büfelerin içini zorla doldurdum .genelde dolap kapaklarını açtık benim fazla dantelim yoktu kullanmıycağım için istemedim.ben yokken gezdirdi kaynanam genelde komşularını çok az şey vermişti benim eşyaları kendisi almış gibi söylemiş.bide gelen insanlar halıları kirletmişlerdi pişman oldum.

arkadaşlar aklıma geldi böyle bi konu açıldımı bilmyiorum ama merak ediyorum..hani bu çeyizleri sererlerde herkes bakarya öyle bi adet varmı szlerde.yapmayı düşünenler yada düşünmeyenler ellerinde fotoları olanalr düşüncelerini yazarlarmı..ben kendi fikrim hiç hoşlanmıyorum istemiyorum..ama etrafımdakiler olurmu hiç aaa bak bak filanın kızı evlendide hiç bişeyi yok derlermiş..çok lazımlar ya:dilcikar:

aman arkadaşm ya elalem ne derse desin şahsen bende düşünmüyorum çeyiz sermeyi sermesi güzelde toplaması ölüm ya benim halamın kızları sermişti 1 hafta yayılı kalıyor öyle bakanlar toplamıyor herhalde biz topluyoruz sonra çok zor oluyor.hiç tavsiye etmem

ben insanlardan korkuyorum ne ellesinler kaldrıp baksınlar yada ellemesler bıle bakmasınlar yaaa bırının ıgne oyası calınmştı..yuh dedımyanı ...sermeyecem banane ya.. yakınlarıma gosterrm dugunden sonra..evıme gelebılecek ınsanlara yanı..

X