Bu gashlighting mi?

Bir de annem bana hep evliliğimin tek iyi yanı seni doğurmam derdi. Eline fırsat geçti mahkemeden döndü babamın bu manyak hallerinden kurtulamadık. O zaman ilk eşimle nişanlıydım onun da annesi duldu eşi vefat etmişti, istese onla dertdaş olurdu ama olmadı kocasız kaldım vihuuuyyy diye ağlamayı seçti ve barıştı.

Bir de annem bana hep evliliğimin tek iyi yanı seni doğurmam derdi. Eline fırsat geçti mahkemeden döndü babamın bu manyak hallerinden kurtulamadık. O zaman ilk eşimle nişanlıydım onun da annesi duldu eşi vefat etmişti, istese onla dertdaş olurdu ama olmadı kocasız kaldım vihuuuyyy diye ağlamayı seçti ve barıştı.
Biz aile boyu hem dayak yerdik, hem de saçma bağnaz kafalarının içindekiler için baskı altında tutulurduk.
Gerçi baskı da etmezlerdi çünkü bize belletmişlerdi zaten.
O konuda bizden yana hiç şikayetleri olmadı çünkü yaşadığımız şehirin de kendine göre bakış açısı bu idi ve özümsemiştik.
Biz yedigimiz dayakları bile özümsemiştik.
Her baba öyle sanardık.
Öyle gördük tüm sülale erkeklerinden.
Okumuş anne babanın evlatları da degildik.
Ne bileyim ziyan edilen çocukluguma, gençliğime hep gidip teselli vermek isterdim.
Ama ben babamla bunun kavgasını etmiyorum çünkü ben unutmak istiyorum.
Hala baba diyorum ona mesela.
Hala saygıda kusur etmeme gayretindeyim.
N'apalım.
Bu da bizim bahtımıza baba diye düşmüş anama da koca diye.
Ne iyi bir baba olabildi, ne iyi bir eş.
Narşist, yalancı.
Kavgacı.
Şiddet yanlısı.
Manyak ya da psikopat.
Vururken ayarı yoktu.
El iyisiydi ama.
Herkes ona iyi desin yeter ki.
Aslında babam bir BOK değildi.
Ama adam edip başımıza dikmişler adına da koca/baba demişler işte.
Sülalece manyak insanların içinde büyüdük.
Ah zavallı kardeşlerim ve ben.
Ah zavallı annem.

Ah benim canım. Çocukluğuna, genç kızlığına, şimdi sana kocaman sarılmak isterdim. Böylesine destekten ve sevgiden uzakken onca üzüntüye karşı ayakta kalmışsın. Ne kadar güçlü bir kadınsın. Bazı insanlar düzelemezler, ebeveynin de öyle sanırım. Bununla sınanmış olman ne kadar acı olsa da farkındalığının yüksekliği ne büyük bir güzellik. Şimdi farkındalığı olmadan ailesine kul köle olmuş, onların takdiri için debelenip duran biri olabilirdin. Kendinle gurur duy çünkü sadece şu mesajını okumuş biri olarak ben gurur duydum. ❤️

Biz aile boyu hem dayak yerdik, hem de saçma bağnaz kafalarının içindekiler için baskı altında tutulurduk.
O konuda bizden yana hiç şikayetleri olmadı çünkü yaşadığımız şehirin de kendine göre bakış açısı bu idi ve özümsemiştik.
Her baba öyle sanardık.
Ne bileyim ziyan edilen çocukluguma, gençliğime hep gidip teselli vermek isterdim.
N'apalım.
Narşist, yalancı.
Kavgacı.
Şiddet yanlısı.
Manyak ya da psikopat.
Vururken ayarı yoktu.
El iyisiydi ama.
Ah zavallı annem.

El iyisi evet. Ne güzel yazmışsın tam da bu babam. Bak diyorsun ya okumamışlar diye, okumasalar, şehirde büyümeseler derdim ki bu kadar dünyaları. Ama İstanbul’da doğ, en nezih semtlerden birinde büyü, en iyi okullara git (babam Vefa annem İstanbul Kız ve İstanbul Üni. mezunu) ama dünyan bu kadarcık olsun.

Hep dayak atmıyor ya dediler bana da mesela. Şimdi seni okuyunca da üzüldüm, acaba mı dedim. Acaba normal miydi ailem. Ama ben hep babasıyla arkadaş gibi olan kızlara imrenerek büyüdüm, bak 43 yaşımdayım bir kere ya bir kere takdir edilmedim. Kuzenim hostes oldu el üstünde kutladılar ben o dönem terfi almıştım bir kere aferim denmedi bana. Kuzenim demişken, babam onun dertlerini, sevgililerini falan biliyordu hep. Benden on yaş küçük kuzenim çok akıllıymış ona güveniyormuş…. Beni yol tarif ettiğim şoförle yakıştıran adam kuzenime babalık yapmış. Şaka gibi.

Bu kavramı araştırdığımda sadece ikili ilişkilerdeki manipülasyonlar hakkında yazılar çıkıyor, ailelerin yaptıkları için kaynağa ulaşamadım.

Baskıcı, haddiden fazla otoriter ve anlayışsız (kendine göre çok demokratik) bir baba ile büyüdüm. Ailem beni sürekli manipüle etti. Şöyle örnek vereyim; doğru onlara göre tekti ve o da kendilerinin doğrularıydı. Bunlar ne derseniz mesela Cumartesi günü de çıkmışsam Pazar çıkılmaz, iş yemeğine de gidilse eve 9’dan geç dönülmez, asla yaş kaç olursa olsun (izin alamadığımda yaşım 32’ydi) arkadaşta kalınmaz gibi….. Bunlar mutlaktı ve ben karşı çıktığımda kıyamet kopuyordu.

Bir akşam çıktığımda isyan edip (yaş 32) arkadaşımda kalıcam dediğimde yüzlerce mesaj aldım, kilidi değiştirme, polise gitme tehditleri gırlaydı ve tabii ki eve döndüm korkumdan halamda kaldım o gün. Zaten halama sürgün oluyordum sürekli.

Linçleneceğimi bile bile yazıyorum ama ben anneme de babama da karşı en ufak bir duygu hissetmiyorum. Beni çok yıprattılar, herşey çok laçkalaştı, inanılmaz benciller liste uzar gider.

Örneğin aileniz sizi arar mı? Ben asla aranmam, sadece aramam beklenir. 43 yaşımdayım bir kere bile babam bir ihtiyacın var mı dememiştir. Eskiden doğumgünlerimde arardı artık onu da anneme yaptırıyor, annem de bazen mesaj atıyor.

Konu çok dağıldı özür dilerim ama kafam çon karışık.

Dış dünyaya kapalı, asla gelişmek ve değişmek istemeyen benim de gençliğimi bu bağnazlıklarıyla tüketen iki insan. Üstelik biri de psikolog şaka gibi. Bir kere beraber denize gitmedik, bir kere beraber tatile çıkmadık, sinemaya gitmedik. Bir tane ya bir tane mutlu aınımız yok. Ne zaman bunlara isyan edecek olsam nankör oldum, ağladı sızladılar.

Çık fazla merhametli bir insanım ve tek çocuk olduğum için vicdanıma çok oynadılar. Bu nedenle duygularımı yazıyorum bazen.

Ben ikisini de artık görmek istemiyorum ama özellikle annem bunu anlamıyor.

Aşağıda not aldığım şeyler var travma diyerek.

Bana yol gösterin ne olur ben ikisinden de azad olmak istiyorum, haksız mıyım? Çok üzüldüm bu yaşa gelene kadar, çok ağladım artık suistimal edilmek istemiyorum.

Travma

İlkokul : Net bir sorun henüz yok.

Ortaokul : Kısıtlama, baskı. Yeni ev, baskılar, kısıtlamalar. Hakaretler. (Ayı gibi inimde yaşadığımı söylüyor baba) Bana layık değilsin, benim kızım gibi giyineceksin. Sürekli masa başına toplayıp yapılan hakaretler. İntihar için ilaç alıyorum yine hakaret neden gebermedin diyor baba. Sürekli hakaret ediyor ve izin yok, yılbaşı geceleri ekstra kavga ve gerilim çıkartıyor. 96-97-98 daha sakin, akşamları izin var bu dönemde hatırladığım kadarıyla kavga yok ya da ben silmişim. Babayla iletişim 0, nedenini bilmediğim şekilde bana sürekli kızgın. Baba kız ilişkisi yok, isteklerime “evlen kocan yapsın” diye yanıt veriyor. 99’dan sonra yine baba gergin çok gergin, mutsuz. Bizi sevmiyor. Sürekli bağırıyor, bir şey olsa da sussa hiç konuşamasa diye dua ediyorum.

2001’de evleri ayrırıyoruz. Baba kaza yapıyor anne tekrar barışıyor. Ben nişanlıyım, anne sürekli sen gidince yalnız kalıcam diyor. O zamandan ajitasyona başlıyor, ağlıyor üzülüyor.

2004: Evlendim.

2007: Boşanıyorum çünkü aldatıldım. Ailenin yüzünü kara çıkarttım. Alanya’ya taşınacağız duramayız artık rezil olduk diyor baba sürekli.

Yasaklar başlıyor. İş harici bir yere gidemem, yasak, her an evdeyim ve kendimi işe veriyorum deli gibi çalışıyorum.

İşten çıkarıldım, yine mutsuzluk.

O dönemki sevgilimle çıkıyorum dönüyorum yine surat. Çok geziyorum. Ne gerek var? Herşeye ne gerek var diyorlar. Ehliyet kursuna gidiyorum, baba yapamazsın sen diyor dalga geçiyor. Baba bana sürekli kızgın, anne manipüle ediyor. Anne çok mutsuz ve tek tesellisi benim. Boğuluyorum. Ayrı eve çıkmam söz konusu değil zaten hiçbir şey söz konusu değil. Servisçi ile konuşuyorum baba ilişkisi var diyor. Telefonla konuşuyorum baba kızıyor güldüğüm için. Şirket yemeğine gidiyorum anne 50-60 tane mesaj çekiyor geç kaldın gel diye. Yaşım 31. Üzüntüden 3 ay regl olamıyorum 2012’de. Baba beni sevmemeye devam ediyor.

Aşık oldum.

Hayatıma biri giriyor, öylesine gibi giriyor ama kalıyor. Çok mutluyum, kaybetmekten deli gibi korkuyorum, kıskanıyorum derken su akıp yolunu buluyor ve evleniyorum. Hayatımda ilk kez gerçek anlamda seviliyorum, kendime geliyorum. Baba eşime ayıp olacak herşeyi yapıyor, tanışmayı red ediyor, yemekte kavga çıkartıyor. Baba evlendiğim gün yok.
Anksiyete atakları yaşıyorum, 3 atarax ile uyuyorum, görünmeyen varlıklardan ve delirmekten korkuyorum. Bir bayram günü anneye anlatıyorum çok kötüyüm aklım yerinde değil diyorum, anne dinlemiyor baba merak eder şimdi ne oldu der diyerek gidiyor. O koltuğa gömülüyorum o an yok olmak istiyorum.

Anne bana gelmiyor, babayı bırakamıyor babadan kopamıyor hiç. Evde yalnız kalıyorum bir gece çağırıyorum gelmiyor.

Kasım 2021 :Anne hastalanıyor kısmi felç. O ana dek su kaynatmayı bilmeyen baba mecburen ev işlerini öğreniyor. Anneye gözü gibi bakmak zorunda çünkü o ölürse kimsenin onu istemeyeceğini biliyor. Anne hastayken bakıcı ve temizlikçi konusunda baba ile kavga ediyorum. Anne yine babaya toz kondurmuyor. Evime gel diyorum o zaman arabayı satmamışız daha, gezdiriz seni hava alırsın diyoruz babayı bırakamam diyor yine… Babayı hiç bırakamıyor, baba kıymetli.
Anne ile ilişkim hep sus payı üzerine kurulu. Beni ödül sistemine alıştırıyor. Veremediği ilgisinin yerini yemeklerle, börek, pastalarla dolduruyoruz. Daimi kilo problemim başlıyor. Maddi olarak hep alıyorum.

….

Bu kadar yazdım şimdilik. Uzun oldu özür dilerim, yorumlayan herkese teşekkürler.
Bir sÖz vardır bilirmisiniz ana babanın hakkı olduğu kadar evladinda ana babada hakkı var.. ayrıca sizi tüketen ailede olsa mesafe koymak zorundasınız bayramdan bayrama bile çok aileniz normal değil eşinizle hayatınıza devam edin

Bir sÖz vardır bilirmisiniz ana babanın hakkı olduğu kadar evladinda ana babada hakkı var.. ayrıca sizi tüketen ailede olsa mesafe koymak zorundasınız bayramdan bayrama bile çok aileniz normal değil eşinizle hayatınıza devam edin

Öyle midir sahi? Öyledir di mi , sonuçta ben istemedim dünyaya gelmeyi. Madem bu kadar mutsuz olacaktı (babam) neden evlendi neden çocuk yaptılar.

Her baba öyle sanardık.
N'apalım.
Narşist, yalancı.
Kavgacı.
Şiddet yanlısı.
Manyak ya da psikopat.
Vururken ayarı yoktu.
El iyisiydi ama.
Ah zavallı annem.
Eşinizi seçerken korkmadınız mı içinden babanız gibi biri çıkarsa diye birçok kişi dışarıdan dediğiniz gibi el iyisi görünüyor içinden neler çıkıyor nasıl emin oldunuz siz

Linçlenecek hiçbir haliniz yok ki sizin. İnsan ailesini seçemiyor hep derim bunu ve maalesef iyi birer anne babası yoksa insanın hayata en az 5-0 yenik başlar insan. Benzer şeyleri ben de yaşadım yaşıyorum ama artık eskisi kadar umursamıyorum onları, insan önce kendini düşünmeli. Adları anne baba diye de onları sevmek zorunda değilsiniz. Size ömür boyu destek yerine köstek olan insanlara sevgi ve saygı zamanla azalır hatta yok olur, en azından benim için böyle oldu. Bir yuva kurmuşunuz ne güzel o yuvada huzurlu mutlu olmaya bakın.

Aile kutsaldır düşüncesinden ötürü. Özellikle anne babasını yeni kaybetmiş kişiler hassas olabiliyor.
53 yasindaki annemi 6 ay once kaybettim. Beni 5 yasinda terketmisti bir kiz cocugunun ihtiyaci oldugu hic bir durumda yanimda degildi. Bana attigi son mesaj hakaret icerikli, ne ölüme ne dirimeyle biten bir mesajdi. Ölümünden beri öfke duygumu aşıp üzüntü duygusuna geçemiyorum. Sizi tanimasam da kalben sariliyorum. O aci ilaci yutup herkesi hayatinizdan cikarmalisiniz benim fikrim ben bu sekilde yapmistim. Umarim mutlulugu yakalarsiniz.

Öyle midir sahi? Öyledir di mi , sonuçta ben istemedim dünyaya gelmeyi. Madem bu kadar mutsuz olacaktı (babam) neden evlendi neden çocuk yaptılar.
Bunları bırak artık.
Takdir edilmemek dedigin durumu iliklerimize kadar yaşadık.
Sorumlusu hiç kendisi degil gibi bizden taraf gördü hep.
Kusurlu olan bizdik hatta bizi iyi ki dövmüş sayesinde orospu olmaktan kurtulmuşuz.
Ben iyi bir anne eşim de iyi bir baba olarak ilgimizi kendi evladımıza kanalize ettik.
Ben anne olduktan sonra dogruyu yanlışı bir ailenin aslında nasıl olması gerektiğini gördüm.
Kendi babamdan tipimle alakalı bile sözlü şiddet gördüm.
Kendisi dünya yakışıklısıydı sanki :)
Çocukluk travmalarımın arasında daha sayamadıgım hatta saymaya utandığım bir çok yaşanmışlık vardır, yazamam da zaten.
Önüne bak kardeşim tek verebileceğim tavsiye sana bu.
İnan bana yaşanmışlıklarım yaşadıklarının karşısında hani devede kulak gibi algılama ama öğretilen o saçma salak zügürt tesellileri varya ben de belki diyeceğim sana ilaç gelmeyecek belki devede kulak kalıyor.
Tabi amacım travma yarıştırmak değil dediğimi anlayacağını biliyorum.
Yaşamına odaklan.
Boş ver.
Ben ahiret inancı olan biriyim, ALLAH'a havale ettim çünkü elimden gelen bu.

Eşinizi seçerken korkmadınız mı içinden babanız gibi biri çıkarsa diye birçok kişi dışarıdan dediğiniz gibi el iyisi görünüyor içinden neler çıkıyor nasıl emin oldunuz siz
Seni engellemiştim ama beni alıntılamışsın cevap olarak şunu diyeyim.
Eşimi tanımadan evlenmedim ben.
İnsan kendini az ya da çok belli eder.
Tanıdım evlendim.
Babam gibi birisi olsaydı ben bu tip şeyleri küçüklügümden bildigim için tanımam zor olmazdı.

Bu arada başkalarının evlatlarının nasıl iyi evlatlar oldugunu da dinledik.
Birileri ona akıl danıştıgında ve onlara akıl verdiğiinde şahit oldugum bu durum karşısında oha lan bu benim babam mı derdim JIDFdjdjjdajd
Aman ya el iyisi işte :)
Dedigim gibi boşveeeeeeer..
Hayat şunları kafana takamayacagım kadar kısa.
Ölürken nasıl ki dünyadan mal mülk götüremeyeceksem, dertlerimi de götürmeyeceğim.

Valla yaşınız küçük değil ben 22 yaşındayım babamın çok toksik bir insan olduğunun farkındayım aynı evde yaşamama rağmen sınır bile çizdim annemle aram çok iyi aMa babamla hiç anlaşamam hayatıma da genellikle onun gibi insanları almam siz yaşadıklarınizin farkındasınız saygısızlık yapın demiyorum ama yıllardır yapmanız gereken şeyi yapıp sınırlar oluşturup sadece kendinizi mutlu etmeye çalışın eşinizle tatillere çıkıp aktiviteler yapın dünyaya yeniden geldiğinizi düşünüp yeniden başlayın herşeyden önce ise kendinizi sevmekten başlayın. Mutluluk çok uzakta gibi duruyor ama sizin elinizde sizin içinizde

Asilik iyidir ya. Benim arkadaşlarımın baskıcı ailelerinin koyduğu kurallar var ve uyuyorlar. Uymayıp asi davrananlar başta çok fazla kavga ediyorlar ama sonra aile çocuğa uymaya başlıyor. Deli deliyi görünce sopasını saklıyor bir nevi. Zaten ünide bilemedin 23-24 gibi aile evinden ayrılmak gerek. Çocuğunu okutmayan, şiddet vs uygulayanların durumu daha farklı oluyor tabii ki ama sizin aileniz okumuş insanlarmış. Belli bir çizgiyi kendi imajları adına da geçemezlerdi zaten. Uyum sağlayan söz dinleyici kişilerin sınırları hep ihlal ediliyor.

şu anda evin ayrı barkın ayrı mesafeli bir görüşme kırk yılda bir telefon vs ile sürdüremiyormusun ilişkini?
yani yıllardır var bu problem ama sen hep bir şekilde alttan alıyorsun. annene hayret ediyorum zaten sen her bahsettiğinde hayret ettim. içinde yok demek ki. böylece kabul edemiyor olman senin problemin. minumum düzeyde iletişimle oldukları gibi kabul et geç artık bu mevzuyu.
şu yazdıkların gibi baskı görmedim ama annemle çok sıkıntım oldu benimde görüşmediğim sildiğimde oldu ama bu kadar hayatımı etkilemesine izin vermedim sen çok umursuyorsun seni umursamayan insanları.
kimsenin değerini anası babası olsa da bir başkası belirlemiyor inan. evet bazı şeyler unutulmuyor insan kaç yaşına gelirse gelsin. o kırgınlık asla geçmiyor ama yapacak birşey yok onlar öyle insanlar değiştiremezsin.

X