Bu soruya durust cevap verirseniz

Eğer çocuklarıma daire alacaksam kız ya da erkek tarafının durumunun ne olduğu önemli değil ki. Benim her çocuğuma alabilecek olmam önemli.
Hayir mesela diyelim ki kizinin var ve damat tarafiyla durumunuz ikinizin de elverisli.. O zaman iki taraf da alabilir, kim ilk adimi atar yani? Anlatabildim mi bilmiyorum ama

Yapmazdım, yapılmasına müsade de etmedim.
Eşimin ailesine müdahale edip, diğer çocukların da evlerinin alınmasını sağladım.
Hayırlı gelinim vesselam.

Yalnız bir şey söyleyeceğim, mevzudaki erkek çocuk eğer baba ile çalışıyor ise o zaman durum zaten evdeki diğer kardeşlerle denk olmaz, beklenemez de bu.
Lakin hiçbir zaman kızım ya da oğlum farketmeksizin ben refah içindeyken onun zorluk çekmesini görmem, görmek istemem.

Ben yazdığınız şekilde düşünmüyorum bariz ayrımcılık oluyor. Aksine kızıma ev yapardım ki ayakları yere sağlam bassın. Hem eşi için hem ailesi için karşılarında dimdik dursun güvence olsun. Buralarda çeşitli konular açılıyor, neler neler yaşanıyor, kadınların başına neler geliyor ya da istemedikleri halde neleri görmezden gelip, çekmek zorunda kalıyorlar. Bir kadın olarak kızıma asla böyle bir şeyi yapmazdım. Ve bu yazdıklarınız bende sen evlendin gittin artık kocan ve ailen baksın, sen bizden çıktın der gibi oluyor. Öyle hissettirdi bana. Özellikle aynı anda oğlana ev alıp kızınıza almazsanız böyle düşünürdüm ben.
AdChoices
ADVERTISING​

Bizde ne kendi ailemin ne de eşimin ailesinin durumu çok iyiydi. Babam evlendikten yaklaşık 1 sene sonraya doğru kirada olmayın, ev alın diye baskı kurmaya başladı. Altınları bozacaktık kredi falan çekecektik. Paramız bodrum katlara yetiyordu. Her seferinde konuştu, bodrum diye bakmayın falan diye. Bir de o zaman da pandemi dönemiydi, ben işsiz kalmıştım vs kızıyordum içten içe. Velhasıl biz inşaattan gönlümüze göre bir yer bulduk falan filan anlaştık. Ben işsizim kredinin taksidi eşimin maaşını geçiyordu nasıl olacak derken ödeme yapacağımız zaman babamın işler ömrü boyunca hiç olmadığı kadarıyla güzel ilerledi. Neredeyse evin yarı bedelini bize nakit verdi. Biz 10 yıl yerine 5 yıl çektik, çok daha az miktarda ödüyoruz. Üstüne eline toplu para geçti bize verdi yine. Ben krediye ödeme yapacaktım. Hayır kızım araba alın dedi ve araba aldık. Şu an ben babamı dinlemeseydim ne evim vardı ne arabam. Market parasına kredi ödüyorum. Eşim de babamı yere göğe koyamaz ve saygı duyar, ev araba muhabbeti olduğunda her seferinde der kayınpederim sağolsun, Allah ondan razı olsun böyle böyle diye anlatır. Eşim olsun ailesi olsun babamın her daim arkamda olduklarını biliyorlar, sadece lafta değil icraatte de yanımda olduğunu biliyorlar. Çok uzun anlattım belki ama gerçekten lütfen bir kadın olarak kızınızın yanında olun. Türlü türlü hikayeler var çünkü. Babamın yaptığı gibi peşinatın bir kısmını ekleyip kredi çekin de diyebilirsiniz ya da evi alıp, kiraya verip kira miktarını da kızınıza verebilirsiniz, belki evleneceği kişinin haberi olabilir ya da olmayabilir. O kira miktarı da kızınızın güvencesi olabilir. Karşı tarafın ailesine hiçbir şey demenize gerek yok. Durumları az çok bellidir yardım edebilecek bir hava görüyorsanız konuşabilirsiniz belki benim böyle bir niyetim var sizin de koyabileceğiniz bir miktar varsa böyle yapalım diye. Ben İstanbul’da yaşıyorum, her yerdeki kira paraları malum. Ben şimdi dinlemeseydim en kötü ihtimalle 15 bin kira verecektim. Ev sahibi stresi ve bu ara çok zam muhabbetleri dönüyor onun stresini çekecektim. Ve havaya verecektim. Bu pahalılıkta bir nebze daha rahat yaşayabiliyorum. Ve ilerisi için çocuğum için ya da kendimiz için de kenara bir şey atabiliyorum

Hanimlar, bir soru sormak istiyorum, durustce cevaplarsaniz sevinirim: Diyelim ki maddi durumunuz elverisli ve diyelim ki cocuklariniza evlenirken otursun diye ev alabilecek gucunuz var diyelim ki.. Mesela oglunuza evlenirken otursun diye ev alip, maddi durumunuz elverdigi halde kiziniza ev almaz misiniz, o erkek tarafinin gorevidir diye dusunup? Bakin yanlis anlamayin miras hakkinda ayrimcilik yapmaktan bahsetmiyorum burada.. Yani oglunuza evlenirken ev alsaniz da, sadece otursun diye ev alacaksiniz yani ustune yapmayacaksiniz.. Siz olunce yine kiziniz da oglunuz da esit hak alacak.. Yani bu konuda, ev almak diye bahsettigim, otursun diye emanet etmek.. Anlasildiysa asil konuya geciyorum yine, dedigim gibi diyelim ki kiziniz var ve o evlenirken sizin maddi durumunuz elverdigi halde ona ev alma konusunda hicbir girisimde bulunmaz misiniz? Diyelim ki damadiniz tarafinin maddi durumu ev almaya elvermese bile siz almaz misiniz kiz tarafi almaz diye dusunup? Kiziniza oturmasi icin ev alir misiniz, yoksa, ev alma gibi seyler topluma gore erkek tarafinin gorevi olarak goruluyor, ayrica damat tembellige alisir, erkek tarafi rahatliga alisir vs dusunceler icerisine girip kizinizin kirada oturmasina mi goz yumarsiniz? Ve bu tarz dusuncelerle, maddi durumu elverdigi halde kizina evlenirken ev almayip kirada oturmasina goz yuman ebeveynler, kotu mudur sizce? Objektif olun

Dipnot: Mesela boyle dusunenleri elestirdigimde, 'Bu ayrimcilik degil, biz erkek cocugumuzun ustune yapmiyoruz ki, biz olunce erkek de kiz da esit pay alacak diyorlar.. Sadece kiza otursun diye ev vermiyoruz hepsi bu diyorlar.. Cunku topluma gore evi erkek tarafi verir, bu genelgecer bir kural diyorlar.. Mesela kizimiz evlenirken biz erkek tarafina, siz ev veremezseniz biz veririz diye nasil deriz, uygun dusmez ki.. Hem de bu sefer erkek tarafi her seyi bizden bekler, damat tembellige alisir vs gibi seyler soyluyorlar iste.. Ne dusunursunuz
ne kadar çok diyelim ki demişsiniz evet bu ayrımcılık ya ikisinede ev alınacak ve yahut kimse o tek evde oturmayacak kızın hakkına giriyorsunuz herkes kendi evini tutsun versin kirasını sonra satar bölüştürürsünüz mantıklı olan bu oğlanı düşğndüğünüz kadar kızı da düşünmek lazım elin damadı şımaracak diye, elin kızını çıkarırsınız tepenize

Hayir mesela diyelim ki kizinin var ve damat tarafiyla durumunuz ikinizin de elverisli.. O zaman iki taraf da alabilir, kim ilk adimi atar yani? Anlatabildim mi bilmiyorum ama

Yok anlattınız da beni anlamadınız. Erkek tarafının ev almasıyla ya da adım atmasıyla ilgilenmiyorum ki. Durumu iyi olsun kötü olsun alsın ya da almasın benlik bişey değil o, ben kızıma alacaksam alır veririm. Banane damadın ailesinden. Durumu var diye de almak zorunda değil ayrıca.

Yapmazdım, yapılmasına müsade de etmedim.
Eşimin ailesine müdahale edip, diğer çocukların da evlerinin alınmasını sağladım.
Hayırlı gelinim vesselam.

Yalnız bir şey söyleyeceğim, mevzudaki erkek çocuk eğer baba ile çalışıyor ise o zaman durum zaten evdeki diğer kardeşlerle denk olmaz, beklenemez de bu.
Lakin hiçbir zaman kızım ya da oğlum farketmeksizin ben refah içindeyken onun zorluk çekmesini görmem, görmek istemem.

Ben yazdığınız şekilde düşünmüyorum bariz ayrımcılık oluyor. Aksine kızıma ev yapardım ki ayakları yere sağlam bassın. Hem eşi için hem ailesi için karşılarında dimdik dursun güvence olsun. Buralarda çeşitli konular açılıyor, neler neler yaşanıyor, kadınların başına neler geliyor ya da istemedikleri halde neleri görmezden gelip, çekmek zorunda kalıyorlar. Bir kadın olarak kızıma asla böyle bir şeyi yapmazdım. Ve bu yazdıklarınız bende sen evlendin gittin artık kocan ve ailen baksın, sen bizden çıktın der gibi oluyor. Öyle hissettirdi bana. Özellikle aynı anda oğlana ev alıp kızınıza almazsanız böyle düşünürdüm ben.
AdChoices
ADVERTISING​

Bizde ne kendi ailemin ne de eşimin ailesinin durumu çok iyiydi. Babam evlendikten yaklaşık 1 sene sonraya doğru kirada olmayın, ev alın diye baskı kurmaya başladı. Altınları bozacaktık kredi falan çekecektik. Paramız bodrum katlara yetiyordu. Her seferinde konuştu, bodrum diye bakmayın falan diye. Bir de o zaman da pandemi dönemiydi, ben işsiz kalmıştım vs kızıyordum içten içe. Velhasıl biz inşaattan gönlümüze göre bir yer bulduk falan filan anlaştık. Ben işsizim kredinin taksidi eşimin maaşını geçiyordu nasıl olacak derken ödeme yapacağımız zaman babamın işler ömrü boyunca hiç olmadığı kadarıyla güzel ilerledi. Neredeyse evin yarı bedelini bize nakit verdi. Biz 10 yıl yerine 5 yıl çektik, çok daha az miktarda ödüyoruz. Üstüne eline toplu para geçti bize verdi yine. Ben krediye ödeme yapacaktım. Hayır kızım araba alın dedi ve araba aldık. Şu an ben babamı dinlemeseydim ne evim vardı ne arabam. Market parasına kredi ödüyorum. Eşim de babamı yere göğe koyamaz ve saygı duyar, ev araba muhabbeti olduğunda her seferinde der kayınpederim sağolsun, Allah ondan razı olsun böyle böyle diye anlatır. Eşim olsun ailesi olsun babamın her daim arkamda olduklarını biliyorlar, sadece lafta değil icraatte de yanımda olduğunu biliyorlar. Çok uzun anlattım belki ama gerçekten lütfen bir kadın olarak kızınızın yanında olun. Türlü türlü hikayeler var çünkü. Babamın yaptığı gibi peşinatın bir kısmını ekleyip kredi çekin de diyebilirsiniz ya da evi alıp, kiraya verip kira miktarını da kızınıza verebilirsiniz, belki evleneceği kişinin haberi olabilir ya da olmayabilir. O kira miktarı da kızınızın güvencesi olabilir. Karşı tarafın ailesine hiçbir şey demenize gerek yok. Durumları az çok bellidir yardım edebilecek bir hava görüyorsanız konuşabilirsiniz belki benim böyle bir niyetim var sizin de koyabileceğiniz bir miktar varsa böyle yapalım diye. Ben İstanbul’da yaşıyorum, her yerdeki kira paraları malum. Ben şimdi dinlemeseydim en kötü ihtimalle 15 bin kira verecektim. Ev sahibi stresi ve bu ara çok zam muhabbetleri dönüyor onun stresini çekecektim. Ve havaya verecektim. Bu pahalılıkta bir nebze daha rahat yaşayabiliyorum. Ve ilerisi için çocuğum için ya da kendimiz için de kenara bir şey atabiliyorum

ne kadar çok diyelim ki demişsiniz evet bu ayrımcılık ya ikisinede ev alınacak ve yahut kimse o tek evde oturmayacak kızın hakkına giriyorsunuz herkes kendi evini tutsun versin kirasını sonra satar bölüştürürsünüz mantıklı olan bu oğlanı düşğndüğünüz kadar kızı da düşünmek lazım elin damadı şımaracak diye, elin kızını çıkarırsınız tepenize

Yok anlattınız da beni anlamadınız. Erkek tarafının ev almasıyla ya da adım atmasıyla ilgilenmiyorum ki. Durumu iyi olsun kötü olsun alsın ya da almasın benlik bişey değil o, ben kızıma alacaksam alır veririm. Banane damadın ailesinden. Durumu var diye de almak zorunda değil ayrıca.
Ben de zaten sizin gibi dusunuyorum.. Cevremdeki boyle dusunenleri uyariyorum, mesela cevremde cok yakin olarak tanidigim bildigim bir aile var ve bu aile ticaretle ugrasiyor zengin bir aile.. Bir kizlari bir ogullari var, ikisi de bekarken, kiza sultanlar gibi bir hayat sundular, kizin abisine bile kiz kadar imkan saglamamislardi ornegin.. Mesela abisi o kadar gezemezken kiz istedigi evlerinde istedigi kadar otururdu, bir gun cesmedeydi, bir gun bodrumdaydi.. Sonra ogullari evlendi ve ona evlenirken ev verdiler, kiz henuz evli degil (henuz aday da yok) ve diyorlar ki evlenirken kiza ev vermeyecegiz cunku damadin nasil biri olacagi belli degil, dogru durust isi gucu olmaz serseridir, rahatliga alisir, daha da talepler sunar, sorunlar cikarir, kizimizin basina bela olur diyorlar.. Diyelim ki bunlar evlendiler ve yillar gectikce anladik ki gercekten damat iyi niyetli caliskan biri cikarsa o zaman tabi ki bir seyler yapariz diyorlar.. Ben elestirdim hatta, bana dediler ki: biz ayrimcilik yapan bir aile olsak kizimiza oglumuzdan daha fazla imkanlar sunup sultanlar gibi yasatir miydik dediler.. Biz olunce kizimizla oglumuza esit miras hakki zaten olacak, kizimizin her turlu guvencesi var, hatta kizimiza oglumuzdan daha bile fazla miras hakki vermek isteriz aslinda, ve zaten kizimizin evliliginde en ufak sorun olursa kapi gibi guclu ailesi var diyorlar.. Sonra da diyorlar ki bu ev verme gibi konularda bizim tek korkumuz damat.. Korkuyoruz neler olabiliyor ne serseri adamlar var vs boyle seyler diyorlar iste.. Halbuki asalak gelinler de var mesela ama gelinlerin damatlar kadar bela olmayacagini, siddet uygulama gibi konularda maalesef erkeklerin on planda oldugunu mu dusunuyorlar anlamadimm.. Yani boyle sekilde anlatilinca sanki mantikli gibi geliyor ama yine de tam oturtamiyorum kafamda, yine haksizlik gibi geliyor.. Bu konuyu da o yuzden actim cunku merak ettim farkli bakis acilarini

X