Düğün Bulgar göçmenlerinin adetleri nedir? lütfen yardım

benim erkek arkadasımın tarafıda bulgaristan göcmeni ailesiyle falan tanıstım cok sıcak kanlı ileri görüşlü insanlar adet olarak bende merak edip sormustum herkesde nasılsa bizde de öyle farklı bi durum yok benim bildigim demişti ve kendi içlerin kız alıp verme olayınıda ilk defa duydum kişisine göre degişir o birazda bence

çok haklısın konyadan tüm yörükler bulgaristana ya da anadolunun bir çok yerine dağıldı...
kendilerini bulgar gibi gösteren bir sürü insan görüyorum,ya öyle ise gidin bulgaristanda yaşayın.bulgarlar ordaki Türklere az zulüm yapmadı,buraya getirdik,bedavaya toprak ev verdiler yaşıyorlar,hayla bulgaristanı özlüyoruz diyenler var,size zulüm yapan ülkenin adını anmamaları gerekiyor.
birde bulgaristan göçmenleri normal kendi gibi bulgaristan göçmenlerine kız ya da erkek alıp verirler....
karslı bir kız arkdaşım bulgaristan göçmeni bir çocukla nişanlandı ailesi karslı diye kıza az çaktirmedi kızda nişanı atmıştı...

kimse bizi bedavaya buraya getirmedi biz haklarımız için savaştık kendi memeleketimize yurdumuza dönmek için yıllarca mücadele ettik. buraya gelirken de bütün malımızı orada bıraktık. ilk gelidiğimiz yıllarda verilen bir çuval unun bir kaç çuval kömürün hakkını katmer katmer ödedik. benim annem türkiyeye geldiği 5. gün çalışmaya başladı ve bir yıl önce de hakkıyla emekli oldu ama aynı sokakta oturduğumuz hanımların o gün senin bu gün benim gezerken şimdi akılları başına geldi. bulgaristanı özlüyoruz diyenler oradaki zulmü değil oradaki hayat standardını akrabalarını özlüyor.her aile öncelikle kendi memleketinden kız almak ya da kız vermek ister bu sadece göçmenlere özgü bir olay değil.

konuyu açan arkadaşım çok özür dilerim böyle dağıtmak istemezdim başlığı ama birinin bunları söylemesi gerekiyordu.

eşim bulgaristn göçmeni ,oyle adetllerı fılan yok ,iki aıle konustu anlastı :hulya:

pnarm2 sana sözde bana yapılan bohçayı ekliyorum. bu arada annemle konuştum öyle çok aman aman adetlerimiz yok dedi genelde ayak uydurmayı tercih ederiz dedi. sen ne durumdasın nasıl gidiyor hazırlıklar

Eklentiler

• $Sehri-0001.jpg
    $Sehri-0001.jpg
    12,8 KB · Görüntüleme: 176
öncelikle bulgar göçmeni başlığını görünce sinirlenip girmiştim açıklama yapmak için ama arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmış sende istemeden bi anlık yazdığını sölemişsin :))
bizim öyle kesin kurallarımız yoktur cnm.. iki aile oturup konuşur karşılıklı bu kadar sıkıntı yapmana gerek yok bence rahat ol...

çok haklısın konyadan tüm yörükler bulgaristana ya da anadolunun bir çok yerine dağıldı...
kendilerini bulgar gibi gösteren bir sürü insan görüyorum,ya öyle ise gidin bulgaristanda yaşayın.bulgarlar ordaki Türklere az zulüm yapmadı,buraya getirdik,bedavaya toprak ev verdiler yaşıyorlar,hayla bulgaristanı özlüyoruz diyenler var,size zulüm yapan ülkenin adını anmamaları gerekiyor.
birde bulgaristan göçmenleri normal kendi gibi bulgaristan göçmenlerine kız ya da erkek alıp verirler....
karslı bir kız arkdaşım bulgaristan göçmeni bir çocukla nişanlandı ailesi karslı diye kıza az çaktirmedi kızda nişanı atmıştı...

Bedava toprak mı???
Biz neden o topraklarda yaşamıyoruz acaba
Benim annem babam geldikleri günden beri asgari ücretle çalışıyorlar.
Evet evimiz var, ama kimse o evi bize bedavaya vermedi.
Her tuğlasında alın teri var.
Arkadaşına gelince de her milletin iyisi de kötüsü de vardır, senin arkadaşın kötüsüne denk gelmiştir.

Ayrıca, göçmen damatların yüzde doksanının evlenmeden önce evi hazırdır.
Kızların çeyizi için aileleri alabildikleriin en iyisini alırlar.

Kaçınız evlenmeden önce ev sahibi oldunuz ki?
Çalışkan insanlar sevilmiyorlar malesef.

Son düzenleme:
Canım kusura bakma konun dağıldı iyice
Ama sen de en azındna ne tür tartışmalar oluyor öğrenmiş oldun.
Adet konusunda gerçekten hiçbir şey yok.
Ben hem iki tarafın göçmen olduğu, hem de tek tarafın göçmen olduğu bir sürü düğün gördüm
Her seferinde de konuşulur
Bazıları söz bohçası falan her şeyi yapar
bazıları da yapmaz
Zaten bu konularda millet ayrımı falan olmaz ki, oturup konuşulur her şey :KK66:

Kızlar öncelikle bilmeden yazmış olduğum bir kelimenin nelere yol açabileceğini göstermiş oldunuz :)) herkesten tekrar özür diler ve konunun dağılmamasını rica ederim.Ben konuyu başa sarmak adına sorumu yeniliyor ve vermiş olduğunuz cvplar için teşekkür ediyorum.Ben kasım ayında sözlendim nisan gibi nişanlanmayı planlıyoruz,kayın validem adetlerini söylemediği ve bende kız tarafı olarak soramadığım için sizden yardım istemiştim,kim ne alır,ne verir bohçaydı,kıyafetti,takıydı,adetler nelerdir her türlü cvba açığım tekrar teşekkür ederim

Hakikaten konu nerelere gitmiş :) hemen ana mevzuya dönerek bir iki şey yazıyım sana. Benim nişanlımın ailesi de göçmen,bulgaristandan onlar da.Daha önceden de arkadaşların belirttiği gibi öyle çok net adetleri falan yok. Ama sözde bohça olayı bizde de olmuştu. Benim annem rizeli babam da malatyalıdır,normalde bizde söz kesildiğinde bohça olmaz pek ama onlar biz getiricez dedikleri için biz de hazırlamıştık. O basit bişeydi,iç çamaşırı,havlu,çorap terlik ve bir takım elbise. Ben nişamlımla çıkıp almıştım Ankaradan (ailesi izmitte yaşıyor) Nişandaki bohça işi daha abartılıydı,annelere ve kardeşlere de hazırlamıştık karşılıklı. Çok özenmiştim ben hatta,özel kadifeden bohçalar seccadeler falan işletmiştim onlara hazırladıklarımız için.Yine benim için hazırlanıcak olan bohça için hemen hemen herşeyi kendim beğenmiştim,Ankaradan birlikte almıştık.Onlar bohçaları nişan için Ankaraya geldiklerinde getirmişlerdi biz de nişandan 10 gün kadar sonra izmite gitmiştik bohçalar ve 1 tepsi baklavayla,karadeniz usulü :) Hatta bizde damat bohçasına 1 küçük altın iliştirilir. Sonra nişanlımın annesi tatlı tepisi boş dönmesin diye bir ufak hediye koymuştu içine,pijama gibi bişey,üzerinde de 1 küçük altın.Mesela bu adetleri midir yoksa biz altını takmıştık ya da baklavayla gitmiştik diye mi yaptılar bilemiyorum.Göçmen arkadaşlar daha iyi bilirler. ıki ay sonra da düğünümüz olucak, ben bu süreçte Allaha çok şükür hç bi sıkıntı yaşamadım adetler yüzünden. Benim ailemin de kesin kuralları olmadı onların da. hep konuşularak orta yol bulundu. Burdaki arkadaşların dediği gibi uyumlu oluyorlar bu konularda :) Senin ailenin beklediği şeyler varsa sonradan içinizde kalmış olmasın,eğer samimi bir diyaloğunuz varsa mutlaka konuşun bunları. Şimdiden hayırlı olsun :)

fdeda bilgilendirdiğin için saol,bizimkiler tanışıp konusuyolar hatta sözden sonra 3,4 kez biraraya geldiler ama o mevzulara daha hiç girilmedi.Annemlerde haliyle sorsalarda konuşsak diye bekliyolar ama onlardan tık yok,bende sözde bohça falan olmadı.Nişanda yaplcak dye sözlüme çtlattım ama karşı taraftan dönen olmadı,bi garip anlamadım.

Bilmiyorumki,belki haklısındır fakat ailem onlardan bekliyo yani en azından arayıp bişey yapılcakmı diye bi sorsalar,bende rahatlycam,Ozaman anneme; bak sordular,artık arayabilirsin falan diyebilirim ama olay bana sıkıntı yaptı anlyacağın.Herkes yükleniyo bende şaşırdım,daha öncede sülaleden kız verdik onlar herşeyi konuşuodu soruyodu diye ailem sözlümün ailesindende aynısını bekliyo...

canım benim bildiğim bu gibi durumlarda adetlerini kız tarafı söyler
Hani biz şunu isteriz falan gibilerinden :)
Tabi damat tarafının da sorması gerek, ama sormuyorlarsa siz sorun çekincek bir şey yok ki

Bilmiyorumki,belki haklısındır fakat ailem onlardan bekliyo yani en azından arayıp bişey yapılcakmı diye bi sorsalar,bende rahatlycam,Ozaman anneme; bak sordular,artık arayabilirsin falan diyebilirim ama olay bana sıkıntı yaptı anlyacağın.Herkes yükleniyo bende şaşırdım,daha öncede sülaleden kız verdik onlar herşeyi konuşuodu soruyodu diye ailem sözlümün ailesindende aynısını bekliyo...

iyi de belki onlar da sizin aramanızı bekliyordur. mesela biz mart sonu gibi nişan yapacağız dedik ama daha konuşulmuş bir şey yok bu hafta sonu annem arayacak konuşmak için onlar da bizim aramamızı bekliyor zaten

Kesinlikle katılmıyorum bu söylediklerine bi bulgar göçmeni olarak
Evet topraklarımızı cok özlüyoruz ve orada yasamakta olan bir sürü akrabamız var..
Ama hiç bi göçmen kendini bulgar olarak göstermez Türklüğü herkesten cok savunurlar.
Çünkü ne gibi eziyetler çekildiğini bizler biliriz.Ne diye bulgaristanlı olmayı isteyelim ki..

Adetlerimize gelince canım;
Belli başlı bir adetimiz yoktur.Kız tarafının isteklerine cok önem veririz.Ve ne isterlerse yapmaya çalışırız.
Asla kendi içimizden kız alıp vermeyiz.Ve bize gelin gelenler de başımızın tacı olur el üstünde tutulur.
Yalnız düğünlerimizde biraz farklı olur genelde damat halayı çekeriz ve kına gecesinde gelin bizim özel şalvarlarımız vardır onlardan giyer.Eskiden bulgaristandan gelirmiş ama şimdi burda da yapanlar var onun haricinde değişik bi adetimiz yoktur canım..
Allah bir ömür boyu mutlu etsin inşallah..

biz ne nişan yaptık ne söz, isteme yüzük hepsi bir arada oldu...tek şartımız düğün yapılması idi...bizde ancak dullar düğünsüz evlenir der babam:)
göçmen olan benim bu arada:)

bence hiç gerilmeye gerek yok, biz göçmenlerde olmazsa olmazlar yoktur...o yüzden sen yönlendirebilirsin olayı istediğin şekilde:)

kimse bizi bedavaya buraya getirmedi biz haklarımız için savaştık kendi memeleketimize yurdumuza dönmek için yıllarca mücadele ettik. buraya gelirken de bütün malımızı orada bıraktık. ilk gelidiğimiz yıllarda verilen bir çuval unun bir kaç çuval kömürün hakkını katmer katmer ödedik. benim annem türkiyeye geldiği 5. gün çalışmaya başladı ve bir yıl önce de hakkıyla emekli oldu ama aynı sokakta oturduğumuz hanımların o gün senin bu gün benim gezerken şimdi akılları başına geldi. bulgaristanı özlüyoruz diyenler oradaki zulmü değil oradaki hayat standardını akrabalarını özlüyor.her aile öncelikle kendi memleketinden kız almak ya da kız vermek ister bu sadece göçmenlere özgü bir olay değil.

konuyu açan arkadaşım çok özür dilerim böyle dağıtmak istemezdim başlığı ama birinin bunları söylemesi gerekiyordu.

çok haklısın, ben de bu konuyu anlatmaktan bıktım etrafımdakilere:KK43:

[

Adetlerimize gelince canım;
Belli başlı bir adetimiz yoktur.Kız tarafının isteklerine cok önem veririz.Ve ne isterlerse yapmaya çalışırız.
Asla kendi içimizden kız alıp vermeyiz.Ve bize gelin gelenler de başımızın tacı olur el üstünde tutulur.
Yalnız düğünlerimizde biraz farklı olur genelde damat halayı çekeriz ve kına gecesinde gelin bizim özel şalvarlarımız vardır onlardan giyer.Eskiden bulgaristandan gelirmiş ama şimdi burda da yapanlar var onun haricinde değişik bi adetimiz yoktur canım..
Allah bir ömür boyu mutlu etsin inşallah..

nasıl bir şalvar bu ya çok merak ettim elinde resim varsa koyarmısın bizim hiç yoktur böyle adetimiz

resim.php

Elimde şalvarlı bi resim yok ama size netten bulduğum birtanesini paylaşıyım aynen böyle giyiyoruz

X