Çakılı Kadro ve Tayinci Eş: Evlenmek İsteyen Bir Müstakbel Akademisyenin İkilemi

Flagerius

Sabır gönlün yaka çiçeği.
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
11 Mart 2024
11
3
Merhaba hanımlar. Uzun zamandır ziyaretçisi olduğum Forum'a bugün üye oldum ve ilk konumu açıyorum. Öncelikle hepinize hayırlı Ramazanlar dilerim.

Sevgilimle üniversitede tanıştık ve şu an ikimiz de aynı yerde (İstanbul) yüksek lisans tez yılındayız. Bu süreçte o atandı, ben de akademik kadro ilanlarını takip ediyorum. Yakın zamanda kız isteme ve söz gerçekleşti. :KK16:

Ar. gör. olsam bile atamalarda o bana tabi olmayacak. Bir süre Doğu'da görev yapmak zorunda, sonrasında ise İstanbul'a gelene kadar yıllarca belli bir bölge sıralamasına göre farklı coğrafyalarda çalışması gerekiyor. Kurumu en fazla, eşinin yaşadığı ile yakın illere tayin çıkartarak kolaylık sağlıyor. Ben İstanbul dışındaki ünilerde de çalışmaya razıyım ama yine sürekli aynı ilde kalamayacak sonuçta.

Henüz bir kadron yok, biraz da sözlün ve aileler düşünsün diyebilirsiniz; zaten gündemimiz tam da bu ve yakın gelecekteki tercihlerim de buna göre şekilleneceği için şimdiden bunları düşünmek durumundayız. Mesela akademik kadrodan vazgeçip KPSS ile bölümümden atansam desem, YL tezi ile az bir zaman kalan KPSS hazırlığını bir arada sürdürmek pek mümkün olmayacak. Öte yandan sevgilimin 1 sene sonra İstanbul'daki staj süresi doluyor ve asaleten ataması yapılacak. Biz evlilik işlerini bu 1 yıl içinde tamamlarız diye düşünüyorduk ama çözülmesi gereken bir numaralı sorun, işte bu konuda anlattıklarım.

Görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum. ❤

Protokolde kim üstünse eşi ona tabi olur. Bunu araştırın isterseniz.​
Merhaba. Evet evet, sözlüm kendi meslek kanunlarına tabi atama ve nakillerde. Akademisyen de ona tabi. Çakılı kadro bile olsa eş durumundan akademisyenin yanına gelmesi mümkün değil. Dediğim gibi sadece ailenin olduğu ilin civar kentlerine tayin çıkarttırılarak kolaylık sağlanıyor.​

Protokolde kim üstünse eşi ona tabi olur. Bunu araştırın isterseniz.
araştırma görevlilerinde kimse kimseye tabi olmuyor
yani şöyle ki araştırma görevlisi kimseye tabi olmuyor. tayini yok. öyle hakkı yok. yok bitti. tayin durumu bu :KK70: en yapabileceği şey görevlendirme almaktı. ama şu anda kolay kolay görevlendirme de vermiyorlar. hatta tüm üniversiteler kendi ar gör'lerini çağırıyor.

eşinin ise kurumu yakın ile veriyormuş zaten işte eş durumu akademide bu kadar oluyor.
eşinin anladığım kadarıyla her ilde teşkilatı yok...o zaman yapacakları bir şey yok ki.

hatta o ilde kadro da doluysa nasıl oluyormuş diye bir bakması lazım.

valla konu sahibi
yürek yemişsiniz 1 yılda olur filan diye

yakın arkdaşım kız denizli öğr gör çocuk kayseri ar gör
bir araya gelebilmek için biri istifa edecek...yani başka şekilde olmuyor çünkü. ayrı yaşıyorlar. dayanamadıkları yerde artık istifa edecekler şu anda ayrı ayrı takılıyorlar.

benim bildiğim herkes ayrı ayrı takılıyor. 5 senedir evli merkez uzmanı (ankara) ar gör (artık dr ar gör, zonguldak) çift, ayrı yaşıyorlar.

yakın ile gelirse, mesafe 1-1.5 saat oluyorsa şükredin...

Henüz bir kadron yok, biraz da sözlün ve aileler düşünsün diyebilirsiniz;
o ne demek kız?
hayat senin hayatın, kadro senin kadron , kariyer senin kariyerin...

bunu en fazla düşünmesi gereken kişi bizzat sensin.

baban/k.baban rektör, vekil vs. değilse aileler ne yapsın şu durumda? diğer ihtimalin kpss, orada da ailelerin yapacağı ne var ki? hani diğer ihtimalin başka bir iş olsa da aileler bulacak olsa tamam da.

siz her şekilde bir süre ayrı yaşarsınız
KPSS ile atanırsanız ki temmuzda girsniz bile bakalım ne zaman atanacaksınız, sizin asaletiniz onaylanana kadar en az 1 sene yine tayin olamayacaksınız mesela, siz ona tabi olsanız bile. yine beklersiniz.

böyle dinamik bir süreciniz olur bi o tayin alır bi siz filan öyle gider, 5-6 sene sonra bir yere birleşirsiniz.

yani şöyle ki araştırma görevlisi kimseye tabi olmuyor. tayini yok. öyle hakkı yok. yok bitti. tayin durumu bu :KK70: en yapabileceği şey görevlendirme almaktı. ama şu anda kolay kolay görevlendirme de vermiyorlar. hatta tüm üniversiteler kendi ar gör'lerini çağırıyor.

eşinin ise kurumu yakın ile veriyormuş zaten işte eş durumu akademide bu kadar oluyor.
eşinin anladığım kadarıyla her ilde teşkilatı yok...o zaman yapacakları bir şey yok ki.

hatta o ilde kadro da doluysa nasıl oluyormuş diye bir bakması lazım.

valla konu sahibi
yürek yemişsiniz 1 yılda olur filan diye

yakın arkdaşım kız denizli öğr gör çocuk kayseri ar gör
bir araya gelebilmek için biri istifa edecek...yani başka şekilde olmuyor çünkü. ayrı yaşıyorlar. dayanamadıkları yerde artık istifa edecekler şu anda ayrı ayrı takılıyorlar.

benim bildiğim herkes ayrı ayrı takılıyor. 5 senedir evli merkez uzmanı (ankara) ar gör (artık dr ar gör, zonguldak) çift, ayrı yaşıyorlar.

yakın ile gelirse, mesafe 1-1.5 saat oluyorsa şükredin...
Evet, çok güzel özetlemişsiniz, yukarıdaki kullanıcıya cevap verirken ben de bu çakılı kadro meselesini izah etmeye çalışmıştım. Görevlendirme konusunda da söyledikleriniz cabası.
Mahkeme teşkilatı olduğu için sözlümün her ilde teşkilatı var, mutlaka muhtemel/münhal görevlendirme yapılabilecek bir yer bulunur ama arada birkaç saat yol farkı olan bir aile birliğini düşünmesi bile korkunç, ben bunu istemem ya. 😔😔
1 yılda olur derken, nişan ve nikah anlamında demiştim ama son dönemde ciddi şekilde zihnimi zorlayan bu meseleyi bir yoluna koyabilmek bir şeylerden feragat etmeden olacak gibi değil anlaşılan.​

o ne demek kız?
hayat senin hayatın, kadro senin kadron , kariyer senin kariyerin...

bunu en fazla düşünmesi gereken kişi bizzat sensin.

baban/k.baban rektör, vekil vs. değilse aileler ne yapsın şu durumda? diğer ihtimalin kpss, orada da ailelerin yapacağı ne var ki? hani diğer ihtimalin başka bir iş olsa da aileler bulacak olsa tamam da.

siz her şekilde bir süre ayrı yaşarsınız
KPSS ile atanırsanız ki temmuzda girsniz bile bakalım ne zaman atanacaksınız, sizin asaletiniz onaylanana kadar en az 1 sene yine tayin olamayacaksınız mesela, siz ona tabi olsanız bile. yine beklersiniz.

böyle dinamik bir süreciniz olur bi o tayin alır bi siz filan öyle gider, 5-6 sene sonra bir yere birleşirsiniz.​
Birazdan yorumlarda "Ne malum ki akademisyen olacağın?" tarzı cümleler göreceğimi bildiğim için bu açıklamayı yapma gereği hissettim kıymetli migrenimsi. Hatta beklenen yorum gelmiş bile göz ucuyla gördüğüm kadarıyla sjsjsj. Ama işte insan bir yola girip işler ciddiye binince değil 1 seneyi, bir ömrün bile planlamasını yapıyor.
Evet, en yakın diğer seçeneğim KPSS. Fakat KPSS ile atanmak muhtemelen YL'ın uzatılması, tezin yarım kalması, hedef değiştirmek anlamına gelecek. Çekincem bu.
KPSS ile atanmaya yeter puanı aldıktan sonra ama, o bahsettiğiniz süreç kadar beklemeye razıyım tabii ki. İnsanlar senelerce farklı illerde aile birliğini yürütmeye çalışıyor. Benim kast ettiğim bu idi; yoksa 1 sene, birkaç ay ayrı tabii ki kalınır. Sözlüm de öyle ha deyince görev başı yapmayacak zaten başka yerde. Bunlar makul ayrı kalma süreleri, önemli olan artık tercihimi yapıp yol haritamı çizmek.
5-6 yıl hesabını nasıl yaptığınızı daha detaylı açıklayabilir misiniz? Bu yılki KPSS ile atanmaya yeter puan aldıktan ve kamu görevine girdikten sonra niçin ortak yerde birleşmek için 5-6 yıl beklemem gerekir?​

Hemen olmaz tabii. Araştırma görevlisi kimden üstün olacak zaten şimdiden. Benim kuzen doktor (ünvan), eşi emniyet amiri. Yıllardır tayin olmadılar bu sebepten. Eşinin mesleğini bilmediğim için araştır dedim zaten

Gerçekten akademisyen olabilecek misiniz? Ortada adamına göre ilan çok da maalesef 😬

Akademisyen olamam öyle bir söz verilmedi diyorsanız; oturup kpss sürecine girin, dondurabilirseniz şayet tez bekleyebilir 🫣
Olabileceğime inanıyorum, bir söz değil ama bir vaat/konuşma yapıldı. Kaldı ki söz bile verilse kadroya alınma olayının hiç de o verilen sözlerdeki gibi olmadığının ben de bilincindeyim. Fakat yine de dönem ikincisi olarak en yüksek puanla girdiğim kendi üniversitemin YL programı... bir değeri olmalı.

KPSS sürecine girmek ve tezi dondurma yapmak konusunu ciddi ciddi düşüneceğim. Teşekkür ederim.​

Birazdan yorumlarda "Ne malum ki akademisyen olacağın?" tarzı cümleler göreceğimi bildiğim için bu açıklamayı yapma gereği hissettim kıymetli migrenimsi. Hatta beklenen yorum gelmiş bile göz ucuyla gördüğüm kadarıyla sjsjsj. Ama işte insan bir yola girip işler ciddiye binince değil 1 seneyi, bir ömrün bile planlamasını yapıyor.
Evet, en yakın diğer seçeneğim KPSS. Fakat KPSS ile atanmak muhtemelen YL'ın uzatılması, tezin yarım kalması, hedef değiştirmek anlamına gelecek. Çekincem bu.
KPSS ile atanmaya yeter puanı aldıktan sonra ama, o bahsettiğiniz süreç kadar beklemeye razıyım tabii ki. İnsanlar senelerce farklı illerde aile birliğini yürütmeye çalışıyor. Benim kast ettiğim bu idi; yoksa 1 sene, birkaç ay ayrı tabii ki kalınır. Sözlüm de öyle ha deyince görev başı yapmayacak zaten başka yerde. Bunlar makul ayrı kalma süreleri, önemli olan artık tercihimi yapıp yol haritamı çizmek.
5-6 yıl hesabını nasıl yaptığınızı daha detaylı açıklayabilir misiniz? Bu yılki KPSS ile atanmaya yeter puan aldıktan ve kamu görevine girdikten sonra niçin ortak yerde birleşmek için 5-6 yıl beklemem gerekir?​
şöyle düşündüm 2024 çift yıl olduğu için herhalde bu sene gireyim diye kasacaksınız?

ama atanmanız (yani ilan, tercih, atama, soruşturma derken başlamanız) belki 2025 belki 2026yı bulacak bu sene puanıyla
o zamana evli olursunuz eşiniz istanbuldan x bir doğu ile gitmiş olur. ki bildiğim kadarıyla 3-4 seneye tayinci oluyorlar zaten? (bu 3-4 sene içinde tayin isteyince eş durumu için, aynı derecedeki/gruptaki (artık adı neyse) iller içinde tayin olunuyor mu onu da bilmiyorum?)

siz x ile atandınız süper. siz her ilde teşkilatı olan bir işe atandınız süper. o zaman 5-6 sene olmaz tabii.

ama y ile atanırsanız diyelim asaletiniz bitene kadar siz gidemezsiniz, aynı derece il olmazsa o gelemez buradan gitti en az 1 sene daha.
e o sırada eşinizin tekrar tayin zamanı geldi. o gitti z ile bu sefer. siz tayin istediniz (artık siz ona tabii olarak rahat istersiniz herhalde) siz gittiniz z ile diye hesapladım...o yüzden kafadan 5-6 sene diye tahmin ettim.

Hemen olmaz tabii. Araştırma görevlisi kimden üstün olacak zaten şimdiden. Benim kuzen doktor (ünvan), eşi emniyet amiri. Yıllardır tayin olmadılar bu sebepten. Eşinin mesleğini bilmediğim için araştır dedim zaten
işe şöyle araştırma görevlisi 50 sene de geçse kimsenin olduğu yere tayin alamıyor. karşı taraf isterse kaymakam olsun isterse vali. (ha kaymakam vali olabiliyorsa torpili vardır o zaman herşey olur zaten- kağıt üzerinde diyorum, akademisyene tayin yok)
doçent de olsa yok
hatta prof da olsa yok
akademide eş durumundan tayin diye bir şey yok
istifa eder gider. başka yeri kazanırsa üniversitesi belki, o da beeeelki muvakafat verir, vermeyince yine istifa edip gidiyorlar.

eşi tayin oluyormuş yakın yere ,ancak öyle olur. ar gör olursa.

Ben akademisyen olarak tayin olamadigim icin es kisisinin kurumunda(ozel banka) benim durumumla ilgili resmi yazimiz var. Kurum sag olsun uygun davrandi ortak ilimizin icindeki tum tayinleri yapti bugune kadar ama deniz bitti, sirada yakin iller var. Hatta bir ara komsu illerdeydik bak simdi hatirladim, gidilip geliniyordu. Hallolur bir sekilde diyorum, bizde var 3 cocuk bir de boyle dusunun :KK66:)
KPSS ve tez birlikte gayet te guzel gider, isleyen demir isildar. Korkmayiniz, elde B plani iyidir

Olabileceğime inanıyorum, bir söz değil ama bir vaat/konuşma yapıldı. Kaldı ki söz bile verilse kadroya alınma olayının hiç de o verilen sözlerdeki gibi olmadığının ben de bilincindeyim. Fakat yine de dönem ikincisi olarak en yüksek puanla girdiğim kendi üniversitemin YL programı... bir değeri olmalı.

KPSS sürecine girmek ve tezi dondurma yapmak konusunu ciddi ciddi düşüneceğim. Teşekkür ederim.​
tezi dondurun
kpss'den sonra atamaları nasılsa bekleyeceksiniz o sırada verirsiniz tezi

bir de sizin alanda ar gör ilanları yl yapıyor olmak diye çıkıyorsa (nasıl çıkıyorlar?) zaten tezi uzatmanız lehinize olur
ar gör başvurularına da devam edebilirsiniz

tabi ki birincilikle girmişsiniz şu anda tezinizi bitirmek önceliğiniz olmalı. sonrasında kpss vs. düşünebilirsiniz.benim bir komşum var 11 yıldır karı koca araştırma görevlisi. adam sürekli geliş gidiş yapıyor. vebence çalışma saatleri çok esnek. bence dünyanın en iyi mesleği. eşimin bir arkadaşı var o da 12-13 yıldır araştırma görevlisi senede birkeç kez kadrosunun olduğu ile gidiyor.

şöyle düşündüm 2024 çift yıl olduğu için herhalde bu sene gireyim diye kasacaksınız?

ama atanmanız (yani ilan, tercih, atama, soruşturma derken başlamanız) belki 2025 belki 2026yı bulacak bu sene puanıyla
o zamana evli olursunuz eşiniz istanbuldan x bir doğu ile gitmiş olur. ki bildiğim kadarıyla 3-4 seneye tayinci oluyorlar zaten? (bu 3-4 sene içinde tayin isteyince eş durumu için, aynı derecedeki/gruptaki (artık adı neyse) iller içinde tayin olunuyor mu onu da bilmiyorum?)

siz x ile atandınız süper. siz her ilde teşkilatı olan bir işe atandınız süper. o zaman 5-6 sene olmaz tabii.

ama y ile atanırsanız diyelim asaletiniz bitene kadar siz gidemezsiniz, aynı derece il olmazsa o gelemez buradan gitti en az 1 sene daha.
e o sırada eşinizin tekrar tayin zamanı geldi. o gitti z ile bu sefer. siz tayin istediniz (artık siz ona tabii olarak rahat istersiniz herhalde) siz gittiniz z ile diye hesapladım...o yüzden kafadan 5-6 sene diye tahmin ettim.

işe şöyle araştırma görevlisi 50 sene de geçse kimsenin olduğu yere tayin alamıyor. karşı taraf isterse kaymakam olsun isterse vali. (ha kaymakam vali olabiliyorsa torpili vardır o zaman herşey olur zaten- kağıt üzerinde diyorum, akademisyene tayin yok)
doçent de olsa yok
hatta prof da olsa yok
akademide eş durumundan tayin diye bir şey yok
istifa eder gider. başka yeri kazanırsa üniversitesi belki, o da beeeelki muvakafat verir, vermeyince yine istifa edip gidiyorlar.

eşi tayin oluyormuş yakın yere ,ancak öyle olur. ar gör olursa.
Evet bu yılki KPSS'ye girerim.
Doğru, puanı aldıktan sonra dediğiniz süreçlerden geçene kadar en iyi ihtimalle birkaç ay geçecek işe başlayana kadar.

Şimdi anladım kastettiğinizi. Yeterli puanı aldıktan sonra bölümümün (belediye, üniversite, bölge müd. hariç) çoğunlukla her ilde teşkilatı var, yani alımlar ekseriyetle Bakanlık il ve ilçe birimlerine yapılıyor. KPSS'de net karar kılarsam, zaten biz de minimum 1 sene verdik düzen oturtulana kadar, eş durumundan nakil için artık olağan karşılanabilecek süreler kadar da bekleriz tabii.

Ben akademisyen olarak tayin olamadigim icin es kisisinin kurumunda(ozel banka) benim durumumla ilgili resmi yazimiz var. Kurum sag olsun uygun davrandi ortak ilimizin icindeki tum tayinleri yapti bugune kadar ama deniz bitti, sirada yakin iller var. Hatta bir ara komsu illerdeydik bak simdi hatirladim, gidilip geliniyordu. Hallolur bir sekilde diyorum, bizde var 3 cocuk bir de boyle dusunun :KK66:)
KPSS ve tez birlikte gayet te guzel gider, isleyen demir isildar. Korkmayiniz, elde B plani iyidir
Müthiş şekilde rahatlatıcı bir yorum oldu. Çok teşekkürler. Allah her daim sağlıklı, huzurlu bir yuvada çocuklarınızı büyütmek nasip etsin.

tezi dondurun
kpss'den sonra atamaları nasılsa bekleyeceksiniz o sırada verirsiniz tezi

bir de sizin alanda ar gör ilanları yl yapıyor olmak diye çıkıyorsa (nasıl çıkıyorlar?) zaten tezi uzatmanız lehinize olur
ar gör başvurularına da devam edebilirsiniz
Çok mantıklı bu söylediğiniz. Çok kafama yattı. İlanlar da hep yapıyor olmak şeklinde çıkıyor.

Çok mantıklı bu söylediğiniz. Çok kafama yattı. İlanlar da hep yapıyor olmak şeklinde çıkıyor.
ilanlar yapıyor olmak diye çıkıyorsa tezi vermeyin zaten :KK70: hazır bile olsa vermeyin, son zamanında verirsiniz.

hani yl/doktora yapıyor olmak diye çıkıyor bile olsa bu sefer doktoraya başlamanız gerekir.. başvuru, sınav, kabul o bile bi sürü iş, bence gerek yok eğer ar gör umudunuz varsa, orada yaparsınız doktorayı direkt.

X