Çalışan annelere iki müjde birden

Asasdasdaf

Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2014
225
88
Hükümet, çalışan anneler için iki büyük yeniliği hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Hükümet, çalışan annelerin iş saatleri ile çocuklarının okul saatlerinin uyumlaştırılması ve engelli çocuğu olan ebeveynlerden birine, çocuğunun okulu tatil olduğunda izin hakkı tanınmasını içeren iki büyük yeniliği hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Aile Bakanlığı tarafından hazırlanan öneriler doğrultusunda çalışan anneler için sağlanması planlanan yeni kolaylıklar şöyle olacak:
"ÖĞLEN ÇALIŞ, BİR SAAT ERKEN ÇIK" FORMÜLÜ
Çocukların okul çıkışları genel olarak saat 15:30-16:00 arasında olurken, saat 17:00'de mesaisi biten annelerin en büyük sorunu "çocuğuma, ona kim bakacak?" oluyordu. Bu derdi çözmek için kamuda çalışan annelere sabah işe bir saat erken gelerek veya öğle tatili kullanmayarak, bir saat erken çıkma imkanı verilecek.
ENGELLİ ÇOCUĞU OLANA "KAR TATİLİ" İZNİ
İkinci kolaylık ise engelli çocuğu olan ve her ikisi de çalışan anne veya babadan birine sağlanacak "kar tatili" hakkı olacak. Kar yağışı gibi durumlarda yapılan okul tatillerinde engellilerin gittiği özel eğitim kurumları da tatile giriyor. Aile Bakanlığı'nın sunmayı planladığı yeni öneriye göre, "kar tatili" gibi günlerde engelli çocuğun anne veya babasından birine de izin hakkı tanınması düşünülüyor.

Anneye 1000 lira bakıcı parası yardımı hakkında daha önce nedir, başvuru şartları nelerdir detaylı olarak BURADAKİ yazımızda bahsetmiştik.Nihayet beklenen müjdelihaber geldi ve çalışan annelere bakıcı parası üç pilot il olan Antalya, Bursa ve İzmir’de hayata geçirildi. Zamanla tüm illerde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Peki başvuru şartlarını yerine getiren çalışan annelere nereye, nasıl başvuru yapacaklar? Tüm detaylarıyla 1000 tl bakıcı parası başvurusu bu yazımızda sizlerle.

ÇALIŞAN ANNEYE 1000 LİRA BAKICI PARASI BAŞVURUSU
Başvurular Bursa ve İzmir’de 1.750 asıl ve 1.750 yedek üye ile Antalya’da 1.500 asıl ve 1.500 yedek üyeye ulaşıncaya kadar açık kalacak. Daha sonra başvurular durdurularak deneme aşamasına geçilecek ve sözleşmeli bankalara belirtilen ücretler yatırılacak. Şu an için hangi bankaya yatırılacağı henüz açıklanan bir bilgi değil. Öncelikle başvuru yapabilmeniz için aşağıda bulunan başvuru şartlarını karşılıyor olmanız gerekmektedir.

• Annenin başvuru anında hizmet akdine tabi işçi olarak sigortalı çalışıyor olması
  • Başvuru anında annenin 24 aylık veya daha küçük yaşta çocuğunun bulunması
  • Annenin en fazla asgari ücretin brüt tutarının iki katına kadar brüt gelir sahibi olması
  • Anne ve çocuk bakıcısı arasında birinci derece akrabalık ilişkisi olmaması
  • Annenin proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak beyan edilmiş olmaması
  • Çocuk bakıcısının en az ilkokul mezunu olması
  • Annenin proje kapsamında başka birinin çocuğu için çocuk bakıcısı olarak beyan edilmemiş olması gerekiyor.
  • Anne ve bakıcı aynı ilde ikamet edecek ve Türk vatandaşı olacak.
ANNEYE ÇOCUK ( BAKICI ) PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
Daha sonra aşağıda bulunan başvuru formu‘nda yer alan T.C. kimlik numarası, Nüfus İl, Doğum yılı, Cilt Numarası ve resimde yer alan doğrulama kodu eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalı. Ardından GİRİŞ butonuna basarak çalışan anneye bakıcı parası başvurusu için ilk aşamayı bitiriyoruz. Şayet bu şartları sağlıyorsanız ikinci aşamada sizden adres doğrulama talep edecektir. Başvuru şartlarını sağlamıyorsanız yukarıda kırmızı bir uyarı çıkacak ve çalışan anneye çocuk parası alma hakkınız olmadığını nedeniyle beraber belirtilecektir. Dördüncü aşamada annenin ön kayıt başvurusuyaptığı tarihindeki 4/a tescil kaydı sorgulanacak olup, 4/a tescil kaydının olmaması halinde, yine bir uyarı yansıyacaktır. Beşinci aşamada annenin “Prime Esas Kazanç (PEK)” bilgisi sorgulanacaktır. Aşamaları tek tek takip ederek ön kayıt başvuru işlemini bitiriyoruz. Şayet şartlara uymasa bile başvurusuna devam eden aday annelerin başvuruları ön kayıt yaptırmış olsalar dahi işleme alınmayacaktır. Bu sebepten dolayı eksiksiz ve doğru bilgiler vermeniz gerekmektedir.

NOT: Yukarıda bulunan anneye 1000 tl bakıcı parası başvuru formu tamamenwww.sgk.gov.tr tarafından oluşturulmuş olup Başvuru bilgileriniz yukarıdaki sitelere iletilmektedir.

Çalışan annelere bakıcı parası 1000 TL tutarında olup annelere, çocuk 3 yaşına gelene kadar her ay verilecektir. Şayet İş-KUR gibi bir kurumdan sertifikası olan bir bakıcı çalıştırılırsa bu para daha yüksek rakamlara çıkacaktır. Anneye çocuk parası başvurusu nasıl yapılır, anneye bakıcı parası ön kayıt işlemleri ile ilgili herhangi soru, sorun ve görüş için aşağıda bulunan yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Super birşey olur bakıcı parası. Hem de her iki taraf için de gayet güzel. Anne memnun olur bakıcı memnun olur.
İcraat dediğin de boyle olur.

"ÖĞLEN ÇALIŞ, BİR SAAT ERKEN ÇIK" FORMÜLÜ kamu özel hepsini kapsıyor mu ki?
Süt izni bile kamu çalışanına 3 saat özel sektör çalışanlarına 1,5 saat. Bizim bebekler hızlandırılmış emme proğramın da yaşıyor.

Arkadaşlar ben esnaf olduğum için bağkurluyum yanımda çalışanım yok işveren değilim doğumda rapor alırsam bağkurdan para alabiliyomuyum

Bence sadece kadınlara değil, kamuda çalışan eşlerden herhangi birine tanınmalı bu haklar, böyle hafiften cinsel ayrımcılık kokuyor. Çocuk bakımı yalnızca kadının görevi değildir, erkeklerin de görevidir, aynı zamanda.

Ben hem erkek hem kadın hem kamu hem özel sektör çalışanlarına tanınsın bu hak diyorum.

Çocuğu erteliyorum sürekli azıcık yardım başganım.

Bence sadece kadınlara değil, kamuda çalışan eşlerden herhangi birine tanınmalı bu haklar, böyle hafiften cinsel ayrımcılık kokuyor. Çocuk bakımı yalnızca kadının görevi değildir, erkeklerin de görevidir, aynı zamanda.

Ve kamu/özel arasindada büyük ayrim yapiliyor. En basit o bakici paranin yerine kresler icin özel yasalar gelistirseler? Bagimsiz bir kurulus kresleri kontrol etse ? Kres'e ödeme maas'a göre olsa? Bu sekilde hem özelde, hem kamu'da kadinlar gönül rahatligi ile ise gidebilir.

Ve erken eve gelme uygulanmasi pek birsey degistirmiyor ki. Hani kadinlara 5 günün 4ü calismanimkani verip 5günün maasini alma firsatini, yada o bir saat erken eve gelinip, tam saat maas alinmasi daha yararli olurdu. Eh simdi güya öglen yemek yemiyecekmi? Sabah daha erken baslayacaksa, hangi saatte evden cikmali? Hangi bakici saat 5te 6da gelecek?

Ve kamu/özel arasindada büyük ayrim yapiliyor. En basit o bakici paranin yerine kresler icin özel yasalar gelistirseler? Bagimsiz bir kurulus kresleri kontrol etse ? Kres'e ödeme maas'a göre olsa? Bu sekilde hem özelde, hem kamu'da kadinlar gönül rahatligi ile ise gidebilir.

Ve erken eve gelme uygulanmasi pek birsey degistirmiyor ki. Hani kadinlara 5 günün 4ü calismanimkani verip 5günün maasini alma firsatini, yada o bir saat erken eve gelinip, tam saat maas alinmasi daha yararli olurdu. Eh simdi güya öglen yemek yemiyecekmi? Sabah daha erken baslayacaksa, hangi saatte evden cikmali? Hangi bakici saat 5te 6da gelecek?
Bir Çalışma Ekonomisi mezunu olarak okul hayatım boyunca en büyük üzüntümdür, çalışan ebeveynlerle ilgili çalışmalarımızın sonuçsuz kalması.
Bizim katkıda bulunduğumuz tasarıda en az 50 çalışanı olan (50 dahil, cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin) iş yerlerine kreş zorunluluğu getirilmesi idi.
Görünürde çok masraflı gibi dursa da esasında maliyet ve performansa vurulduğunda çok daha "ucuza" geliyor. Her şeyden önce kadın bebeğini iş yerinde emzireceği için işe erken dönüyor. Üstelik yapılan araştırmalarda çocuğunu iş yerinin kreşine getiren erkeklerin işe daha az devamsızlık ettiği görülmüş.
Ben de kamu ve özel arasındaki bu tarz ayrımlara karşıyım. Elbette kamu hizmeti gördüğü için kamu çalışanı biraz farklı ayrıcalıklara sahip olabilir ama özelde çalışanlar cidden artık sömürünün ötesine geçti.

Bir Çalışma Ekonomisi mezunu olarak okul hayatım boyunca en büyük üzüntümdür, çalışan ebeveynlerle ilgili çalışmalarımızın sonuçsuz kalması.
Bizim katkıda bulunduğumuz tasarıda en az 50 çalışanı olan (50 dahil, cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin) iş yerlerine kreş zorunluluğu getirilmesi idi.
Görünürde çok masraflı gibi dursa da esasında maliyet ve performansa vurulduğunda çok daha "ucuza" geliyor. Her şeyden önce kadın bebeğini iş yerinde emzireceği için işe erken dönüyor. Üstelik yapılan araştırmalarda çocuğunu iş yerinin kreşine getiren erkeklerin işe daha az devamsızlık ettiği görülmüş.
Ben de kamu ve özel arasındaki bu tarz ayrımlara karşıyım. Elbette kamu hizmeti gördüğü için kamu çalışanı biraz farklı ayrıcalıklara sahip olabilir ama özelde çalışanlar cidden artık sömürünün ötesine geçti.

Iste böyle bir iki yasa cikariyorlar, göz boyama amaci. Sonrada akpliler sevinir "baaak ilerliyoruz" diye. Gelismis ülkelerde haftada 30 saat calisilmasi, dogum izni 1 yil olsunmu olmasinmi konusulurken, kusura bakmada "1 saat ekstra calis, 1 saat erken cik" uygulamasina ben ancak gülerim.

Ki genel olarak kadinlar'in güvencesi bile yok. Yarin sokakta tecavüz oldugunda, magdur degil suclu kiliniyorsun. Kadin hayatin bu kadar zor oldugu Türkiyede bu yasalar gercekten hicbirsey ifade etmiyor...

ohoooo çok ileri gittin. :KK70: dur daha nerelerdeyiz...

Kamudakiler anne de bizler neyiz acaba bende bunu merak ettim birden. Neden herşey sadece kamuya oluyor. Mesela özel sektörde çalışan bayanların vardiyali çalşışması, süt iznini bile doğru düzgün kullanamaması, doğum iznini bile kadın değil işyeri sana ücretsiz izin 6 ay çok 2 ay kullan gel demesi vs bunları kimse düşünmüyor. bakıcı parasını da neden her il ilçe alamıyor acaba. bence eksiği çok olan bir düzenleme. düzensiz düzenleme.

Kamudakiler anne de bizler neyiz acaba bende bunu merak ettim birden. Neden herşey sadece kamuya oluyor. Mesela özel sektörde çalışan bayanların vardiyali çalşışması, süt iznini bile doğru düzgün kullanamaması, doğum iznini bile kadın değil işyeri sana ücretsiz izin 6 ay çok 2 ay kullan gel demesi vs bunları kimse düşünmüyor. bakıcı parasını da neden her il ilçe alamıyor acaba. bence eksiği çok olan bir düzenleme. düzensiz düzenleme.
Yaşanan bir örnekle cevaplamak isterim.
Mesela iki kuzenim.
Kamuda değil özel sektör de çalışıyorlar.
Hala daha çalışmaya devam ediyolar ve sadece bitanesi bakıcı ücreti hizmetinden faydalanıyor. Aylık 300€.
Süt izni olarakta hergün süt izni alıp eve gitme imkanları var eğer o şekilde kullanmak istemiyorsa haftanın 1 gününü haftalık süt izni yerine sayıp işe gitmiyor.
Her il ve ilçede olmamasının sebebi de şuan bu proje deneme amaçlı olarak yürürlüğe girdi.
Devamı gelirmi gelmezmi bilemiyorum.

Yaşanan bir örnekle cevaplamak isterim.
Mesela iki kuzenim.
Kamuda değil özel sektör de çalışıyorlar.
Hala daha çalışmaya devam ediyolar ve sadece bitanesi bakıcı ücreti hizmetinden faydalanıyor. Aylık 300€.
Süt izni olarakta hergün süt izni alıp eve gitme imkanları var eğer o şekilde kullanmak istemiyorsa haftanın 1 gününü haftalık süt izni yerine sayıp işe gitmiyor.
Her il ve ilçede olmamasının sebebi de şuan bu proje deneme amaçlı olarak yürürlüğe girdi.
Devamı gelirmi gelmezmi bilemiyorum.
Benm çalıştığım dönemde bir arkadaşım aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne süt iznin kullanabildi be de ücretsiz iznini. 6 ay çok sana 2 ay yeter gibi konuşmalar geçti. Şuan 2 arkadaşım doğum yaptı ve 1i süt iznib bitene kadar vardiya düzeninde çalışmama gerek dediği halde kabul edilmedi istemiyorsan istifanı ver çık dediler. başka bir firma buda. 6 yıllık çalıştığı işten tazminat almadan. diğer arkadaşımın da ikizleri oldu ve emziremiyor mama beslediği için süt izni kullanamazmış (yalannn). Ve başka bir firma ablamın yanında çalışan bir bayan hamilelk testi yaptırmaya gittiğini öğrenen işveren tarafından apar topar işten çıkartılıyor. Cevap olarak biz hamile olduğunu bilmiyorduk çalışmandan memnun değildik diyor.

Detayları okuyup sinirlerimi bozmak istemiyorum.
Özeli kapsamıyor değil mi bu konu? Bir hayır sever aydınlatsın beni.

Benm çalıştığım dönemde bir arkadaşım aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne süt iznin kullanabildi be de ücretsiz iznini. 6 ay çok sana 2 ay yeter gibi konuşmalar geçti. Şuan 2 arkadaşım doğum yaptı ve 1i süt iznib bitene kadar vardiya düzeninde çalışmama gerek dediği halde kabul edilmedi istemiyorsan istifanı ver çık dediler. başka bir firma buda. 6 yıllık çalıştığı işten tazminat almadan. diğer arkadaşımın da ikizleri oldu ve emziremiyor mama beslediği için süt izni kullanamazmış (yalannn). Ve başka bir firma ablamın yanında çalışan bir bayan hamilelk testi yaptırmaya gittiğini öğrenen işveren tarafından apar topar işten çıkartılıyor. Cevap olarak biz hamile olduğunu bilmiyorduk çalışmandan memnun değildik diyor.
İşte çoğu yer farklı olarak davranıyor, kimi işçiyi destekleyip bu insanlar sayesinde cebim para görüyor diyorsa da kimisi ise köle muamelesi yapıyor.

X