Champix ile sigara bırakma günlüğüm..

Mini_mini

Nirvana
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2007
3.824
4.028
Ani bir kararla 171'i arayıp randevu almamla başladı yolculuğum. Devlet hastanesinin KETEM bölümünden randevumu aldım ve görüşmeye gittim. Ben sanıyordum ki birebir terapi yapılacak lakin aklımın ucunda bile yoktu sağlık kontrollerinin olacağı :44: Neyse efendim önce EKG çekildi sonra AKCİĞER RÖNTGENİ sonra nefes testi sonra karmonmonoksit testi derken evraklarım tamamlandı. Çıkan sonuçları alıp göğüs hastalıkları doktoruna göstermem istendi ve şükürler olsun ki sonuçlarım temiz çıktı. Vücudumdaki karbonmonoksit oranım 12 çıktı.

Daha sonra Sigara bırakma doktoru (Başka bir doktor) ona bu sonuçları götürmem istendi. Orda tansiyonum, nabız atışım, kilom, boyum not alındı. Daha sonra doktor hanım sigaranın zararlarını ve bırakma yöntemlerini başladı anlatma :KK56: İlaç lı mı ilaçsız mı bırakmak istediğimi sordu. Bende ilaçlı bırakmak istediğimi hatta ilacımın da Champix olmasını istediğini söyledim. Geçmişe dair intihar girişimin oldu mu hiç dedi HAYIR dedim.. Uzun süreli psikolojik ilaç kullandın mı dedi HAYIR dedim. Ama üzerine ekledim herkeste olduğu kadar benimde kendime ait sorunlarım oluyor ruh halim değişiyor dedim. Ağlama nöbetlerin, hayattan zevk almayıp boşa yaşadığını düşünme, ümitsizlik, içine kapanma kimseyle konuşamama tarzı olaylar yaşadın mı dedi HAYIR dedim. Tamam o zaman Champix'i kullanabilirsin dedi. Genelde 1 ayda bırakılıyor gidişata göre 2. paketi yazarız yada yazmayız bunu senin durumun gösterecek dedi. Reçetimi yazdı ikinci kontrol için gün belirledi, bir kağıda numarasını yazdı herhangi birşey olursa beni ara diye, sigara bırakma günümü belirledi. 2. randevumda vücudumdaki karbonmonoksit miktarında ne kadar azalma artma var ona bakılacakmış..
İlacı devlet karşılamıyor bunun sebebini eczacıya sorduğumda ilk zamanlar firma reklam yapmak için devletten para alıyormuş daha sonra tanınınca kişiye özel olmuş. Yan etkilerini sorduğumda aspirinin bile onlarca yan etkisi var bu ilacında tabi etkisi olacak ama bu binde bir ihtimal dedi. Bu arada eczacımız tanıdığımız biri.. Bende tamam dedim 172 tl ye aldım ilacı. Ve bugün ilacımın birinci günü. İlk üç gün sabahları 0.5 tabletleri alacağım 4. günden itibaren sabah ve akşam 0.5*2 olarak alacağım.. 2. haftada ise sabah 1 mg akşam 1 mg olmak üzere 2 mg tablet alacağım..

İnternetten araştırdığım kadarıyla kesinlikle zararlı bir ilaç ama kullanıcı yorumlarına baktığımda ise mucize olarak tabir edilen ilaç. Kalp krizine neden oluyor denilmiş. Eğer kalbinizde bir rahatsızlık varsa asprin bile buna neden olabilir.. Ki zaten bir sürü testten geçtikten sonra ilaca uygun olup olmadığınız belirleniyor. Bazı arkadaşlarım doktora görünmeden direk peynir alır gibi eczaneden alıp içiyorlar. Sonra da kalp krizine neden oluyor, intihara sürüklüyor vs diyorlar. Sakın böyle birşey yapmayın gidin güzelce kontrolünüzü olun, kalbinizi ciğerinizi nefesinizi kontrol ettirin daha sonra bu ilaca başlayın. Gelişigüzel aspirin de olsa sakın almayın..

Bugün aldığım ilaçtan sonra hafif mide bulantım ve ağız kuruluğum oldu o da gayet normalmiş. Yarın ikinci tabletimi alacağım. Doktor 10 gün boyunca sigara içebileceğimi 11. günde ise tamamen bırakacağımı söyledi. Merakla 11. günü bekliyorum.. Çünkü gerçekten bu p.slikten kurtulmak istiyorum.Tek korkum yan etkileri 1000 de 1 de olsa gelir o 1 bu kör talihle beni bulur diye korkuyorum :KK9:
Birde HD kalitesinde atraksiyonlu rüyalar görülüyormuş bide bundan korkuyorum dur bakalım neler bekliyor beni :KK30:

Bugün sigara içme oranım aynıydı 1,5 paket içtim bakalım yarın ne olacak.. Zaten 1 mg lıklara geçildiğinde etkisini gösteriyormuş :26: Allah yardım etsin hepimize ne diyelim :KK31:

(Dipnot:Uyumaktan çok korkuyorum ya rüya görürsem :26:)

Merakla 11. Gunünü yazmanı bekleyeceğim bende bırakmak istiyorum ama olmuyor. Eskiden 1 buçuk paket içiyordum şimdi ise 3-4 tane içiyorum günde ama hiç içmeden duramıyorum. Aklıma bi duştumu krize giriyorum resmen.. Pfffff ne nalet nişi ya...,

İnşallah loti 11 günümde güzel haberlerle gelirim kazasız belasız :KK53: Günde 1.5 paket içen bir insana champixden başkası fayda etmez diyerek aldım bu ilacı. Ama çevremde herkes doktor kontrolüne gitmeden ekg, röntgen çektirmeden direk reçetesiz eczaneden kafalarına göre alıyor. Lütfen kimse almasın böyle çünkü gerçekten yan etkileri çok olan bir ilaç bu yüzden önce muayenenizi yaptırın sonuçlarınıza göre doktorunuz size önersin.. Benim arkadaşım küçükken alnından darbe aldığı için ilacı doktor ona yazmadı. En küçük kafa darbenizi, düşmenizi fln soruyorlar. Aman diyim lütfen.. Belki Allah korusun bende de yan etkileri olacak bilemeyiz ama hiç olmazsa tahlillerim olduğu için ona göre tedavim yapılır.

Loti'cim ben senin gibi olsam kesinlikle kendim bırakırdım 3-4 sigara için ilaç içmene hiç gerek yok ki canım :KK34: Biraz irade ve güç sadece.. Sigara bırakma videolarını izledin mi onların büyük etkisi oluyor..

Yok izlemedim hatta ilk defa duydum hemen arayıp bakıcam... Bende ilaç kullanmak istemiyorum ama öyle kötü oluyo ki. Böyle bütün gün içmeyeyim bi yerden ismini kokusunu duyayım hemen geri sarıyorum .. Su sigara reklamları bile beni içmeye sevk ediyo :) kötü bi fikir bence.. Neyse cnm umarım bırakırsın da kurtulursun :KK70:

Bugün champix'li 3 günüm. Sabah 0.5 mg lık tabletimi tok karna bol su ile aldım ve yarın sabah akşam uygulamasına geçilecek. Bakaım bünyem bu artan doza nasıl tepki verecek:44: İki gündür sigaraya karşı bir antipatim yoktu lakin bugün içtiğim sigaradan hiçbirşey anlamadım. Normalde ben çayla-sigarayı yada yemekten sonra içilen sigarayı büyük bir keyifle içiyordum ama şimdi sanki ot içiyormuşum gibi tadı tuzu yok sigaranın. Hatta şunu da farkettim önceden en geç iki saatte bir mutlaka içmem gerekiyordu içmezsem duramıyordum sabahtan 3 saat öğleden sonra da 3 saat boyunca yani toplam 6 saat boyunca sigara içmedim ve aman aman bir sigara atağım olmadı. Elim ayağım birbirine dolaşmadı. İşin sırrı çok su tüketmekte ve ilacı alırken tok karna almakta. Normalde bitmesi gereken sigaram hala bitmedi çok ilginç :44: Du bakalım neler bekliyor beni :KK34:

hayirli olsun....bu istekle insallah sende birakacaksin
her gun aynaya bak cilt renginin nasil acildigini hemen fark edeceksin tat ve koku alman daha rahat olacak :-)) hatta ses tonun duzelecek
bende 3sene once biraktim biranda kendi isteimle(10yil kullanmistim)darisi basina
*sigatayi birakmamin cocukla bir alakasi yok sadece kanser olmaktan tirstim =))

bende bu ilaçla bırakmıştım amabi salaklık edip ben artık içmiyorum ilaca gerek yok dedim kutuyu yarıdabıraktım şimdi yine sigara içiyorum ama du bakalım bi daha başlıyım var başlayan

sinemcim devamını bekliyoruz bizle paylaşır mısın? bende başlamak istiyorum ilaca fakat kpss ye hazırlanıyorum bi yandan. olumsuz etkiler mi diye korkuyorum. bi yandan da bırakmayı çok istiyorum çünkü 27 yaşındayım ama dişlerim cildim her şeyim bozuldu. ayrıca sigarayı bırakınca kilo alınıyo mu merak ettim. cevabını bekliyorum canım.. :)

arkadasımın annesı bununla 20 gunde bıraktı hemde hıcbır yan etkısı olmadannnn umarım sızde bırakırsınız bol şans :))

sinem sıgarayı bırakınca hayattan koptu tabı burayada yazmayı bıraktı :) şaka bır yana bundan 2 sene once hastaneden bende ucretsız bı sekılde almıstım faydasınıda gormustum 12,gunde bıraktırmıstı bana,ama ben ne yaptım nasıl olsa bıraktım içmiyorum su sıgarayı dedım,hapı içmeyımde su sersemlıgım gıtsın dıye dusundum irademle duruyum hapla değil dedım,ve 2 ay boyunca içmedım ve bana nasıl bı sıgara içme istegı geldıyse 1 tane içiyim iki tane derken baktım çantama paket girmiş :) derkennnnn sene oldu 2013 ben yıne sıgarayı bırakmak istedım baktım kafam sakın bı sorunum yok ben bırakırsam sımdı bırakırım bunu dedım ve eczaneden 200 tl karsılıgında champix aldım ilk gunler hıc bır etkısını gormedım ama gunde 1 bardak su bıle zor içen ben susuz gezemez oldum bogazım kuruyodu sürekli,derkennnnn bugun 2.haftam ve gunde 1 paketten fazla sıgara içen ben 3 gundur agzıma surmuyorum :) :) canım istıyomu evet istıyo ama oyle elım ayagım tıtreyecek gıbı degıl anlık aklıma gelıyo sadece benım bısey yapmam gerekıyo dıyorum sureklı elım agzım bos gıbı gelıyo sureklı bı uyusukluk halı,uykularıma gelınce resmen bı dızi cıkar benım ruyalarrdan,kenan imirzalıoğluyla denızde yuzmekmı dersınız yoksa polatla insaatta adam öldürmek mı dersınız :) ve bır cogunuda hatırlamıyosunuz gece kımıldamadan uyuyan ben gece kaç kere uyandıgımı bılmıyorum yorganımı hep yerden topluyorum deli gıbı uyuorum ben fazlasıyla sayıklıyorum :) kilo alma meselesıne gelınce evet halıyle kılo alıyosunuz 53 kıloydum 56 kılo oldum farkında değilim süreklı bıseyler yıyorum açmıyım değilmiyım hıc farketmıyo ne bulduysam mıdeye indiyorum :) işlh sizde bırakırsınız dualarım bırakmak isteyenlerden yana :))))

sinem sıgarayı bırakınca hayattan koptu tabı burayada yazmayı bıraktı :) şaka bır yana bundan 2 sene once hastaneden bende ucretsız bı sekılde almıstım faydasınıda gormustum 12,gunde bıraktırmıstı bana,ama ben ne yaptım nasıl olsa bıraktım içmiyorum su sıgarayı dedım,hapı içmeyımde su sersemlıgım gıtsın dıye dusundum irademle duruyum hapla değil dedım,ve 2 ay boyunca içmedım ve bana nasıl bı sıgara içme istegı geldıyse 1 tane içiyim iki tane derken baktım çantama paket girmiş :) derkennnnn sene oldu 2013 ben yıne sıgarayı bırakmak istedım baktım kafam sakın bı sorunum yok ben bırakırsam sımdı bırakırım bunu dedım ve eczaneden 200 tl karsılıgında champix aldım ilk gunler hıc bır etkısını gormedım ama gunde 1 bardak su bıle zor içen ben susuz gezemez oldum bogazım kuruyodu sürekli,derkennnnn bugun 2.haftam ve gunde 1 paketten fazla sıgara içen ben 3 gundur agzıma surmuyorum :) :) canım istıyomu evet istıyo ama oyle elım ayagım tıtreyecek gıbı degıl anlık aklıma gelıyo sadece benım bısey yapmam gerekıyo dıyorum sureklı elım agzım bos gıbı gelıyo sureklı bı uyusukluk halı,uykularıma gelınce resmen bı dızi cıkar benım ruyalarrdan,kenan imirzalıoğluyla denızde yuzmekmı dersınız yoksa polatla insaatta adam öldürmek mı dersınız :) ve bır cogunuda hatırlamıyosunuz gece kımıldamadan uyuyan ben gece kaç kere uyandıgımı bılmıyorum yorganımı hep yerden topluyorum deli gıbı uyuorum ben fazlasıyla sayıklıyorum :) kilo alma meselesıne gelınce evet halıyle kılo alıyosunuz 53 kıloydum 56 kılo oldum farkında değilim süreklı bıseyler yıyorum açmıyım değilmiyım hıc farketmıyo ne bulduysam mıdeye indiyorum :) işlh sizde bırakırsınız dualarım bırakmak isteyenlerden yana :))))

Selam arkadaşlar,

Ben 2,5 ay bu ilacı kullandım ve hayatım cehenneme dondu. Ilk paketi bitirene kadar bir sorun yoktu, ikinci pakete başladığımda cok agır depresyon geçirdim. Uyumuyor, herseyi kafamda buyutuyor , halusunasyon goruyor ve kafamdan kotu dusunceleri bir turlu atamıyordum.. Ilactan olduğunu anladığım anda bıraktım. Herkeste aynı etkileri göstermiyor yan etkiler, ben kilo verdim ilacı kullanırken.. Umarım faydası olur sizlere... Ben mi? Sigaraya maalesef tekrar başladım.

Konuyu açan arkadaş durumunu yazmamış. Umaraım kurtulmuştur sigaradan.
Bende bu ilaçla 1 yıl kadar önce bıraktım. Tamam belki yan etkileri var ama doktorumunda dediği gibi sigaranın vücüdumuza verdiği zarar kadar asla değil.

Selam arkadaşlar,

Ben 2,5 ay bu ilacı kullandım ve hayatım cehenneme dondu. Ilk paketi bitirene kadar bir sorun yoktu, ikinci pakete başladığımda cok agır depresyon geçirdim. Uyumuyor, herseyi kafamda buyutuyor , halusunasyon goruyor ve kafamdan kotu dusunceleri bir turlu atamıyordum.. Ilactan olduğunu anladığım anda bıraktım. Herkeste aynı etkileri göstermiyor yan etkiler, ben kilo verdim ilacı kullanırken.. Umarım faydası olur sizlere... Ben mi? Sigaraya maalesef tekrar başladım.

tabı etkılerı cok buyuk hap yapıyo bunu zaten ben cok arstırdım hap dırek beyındekı yer etmıs nıkotıne işliyo bu sebeple salk gıbı oluyosun hıc bıseyyapmak istemıyo hayattan kapuyosun,ama umarım bırakırsın canım

10 Yıl sigara içtim...günde 1 paket...eşim 20 sene içti...günde yarım paket...

sonuç:bu ilaç sayesinde 6 aydır ağızımıza sigara koymadık,içmedik...
Allah'a şükürler olsun hiç bir yan etkisini de yaşamadık...

ama karı koca kilo aldık valla :S

bişey sorabilirmiyim ben dün başlangıç paketine başladım..ancak ilk ilacımı akşam aldım sabah başlamam şartmıydı...

2 gunde 1 paket sıgara ıcen bir insanım.6 gundur agzıma surmedım tüm irademle savasıyorum ilaç kullanmıyorum hayırlısı..

bugün 2. günüm sigaradan zevk almaz oldum bir de lagiht aldim ondan mıdır nedir anlamış değilim henüz

X