Çocuğum kreşte arkadaşlarına vuruyormuş

happycim

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2023
4
2
32
Merhabalar arkadaşlar
Oğlum 4 buçuk yaşında yeni kreşe başladık 2 haftadır gidiyoruz.
Sabahları ağlamadan gidiyor sorduğumuz zaman çok güzel çok eğlendim gibi şeyler söylüyor.
Bu sabah ayakkabılarını giyerken durduk yere ağlamaya başladı ama içine içine sessizce ağladı. Neden ağladığını sorduğumuzdan evde kalmak istiyorum bu gün dedi.
Neden diye sorduğumda da sınıftaki arkadaşlarım beni üzüyor bana vuruyorlar dedi.
Durumu öğretmenine anlattığımda ise oğlumun arkadaşlarına durduk yere vurduğunu söyledi. Biz de bu konuyu aşmaya çalışıyoruz bazen durduk yere arkadaşını itiyor başka bir arkadaşının kolunu sıkıyor dedi.
Evde şiddet eğilimi göstermiyor ya da yaşıtlarıyla bir araya geldiğimizde kimseye durduk yere vurma huyu yok sadece biri elinden oyuncak aldığında vurur ama okulda durumlar farklı gibi.
Konuyla ilgili özellikle çocuk gelişimci ya da okul öncesi öğretmeni olan var mı nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız sevinirim.

Diğer çocuklar çaktırmadan ona bir şey yaptığında çocuğunuz tepki veriyor olabilir. durduk yere yapıyor olsa siz bunu dışarıda da fark ederdiniz

Merhabalar arkadaşlar
Sabahları ağlamadan gidiyor sorduğumuz zaman çok güzel çok eğlendim gibi şeyler söylüyor.
Bu sabah ayakkabılarını giyerken durduk yere ağlamaya başladı ama içine içine sessizce ağladı. Neden ağladığını sorduğumuzdan evde kalmak istiyorum bu gün dedi.
Neden diye sorduğumda da sınıftaki arkadaşlarım beni üzüyor bana vuruyorlar dedi.
Durumu öğretmenine anlattığımda ise oğlumun arkadaşlarına durduk yere vurduğunu söyledi. Biz de bu konuyu aşmaya çalışıyoruz bazen durduk yere arkadaşını itiyor başka bir arkadaşının kolunu sıkıyor dedi.
Evde şiddet eğilimi göstermiyor ya da yaşıtlarıyla bir araya geldiğimizde kimseye durduk yere vurma huyu yok sadece biri elinden oyuncak aldığında vurur ama okulda durumlar farklı gibi.
Konuyla ilgili özellikle çocuk gelişimci ya da okul öncesi öğretmeni olan var mı nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız sevinirim.
Bu kinuyu onu gozlemleyen ogretmenle konussaniz daha iyi degil mi ?
Cocuk tabiki etkiye tepki aliyordur .o vurursa vurdugu cocukta on avurmaya baslar vs.hicaya sordunuz mu hicam ne yapalim diye

Bence öğretmenlerin görmediği başka durumlar olabilir. Zorba çocuk içine içine ağlayıp okula gitmek istemiyorum demez. Öpretmenlerden rica edip kamera kayıtlarına bakın konuyu çözmek adına. Göstermek zorundalar zaten

Okul rehberliğiyle görüşmelisiniz. Onlar sizi gerekli öneride bulunur, yönlendirilmesi gerekirse yönlendirir. Okul rehberlik servisiyle görüşün bence

Bende kızımı geçen yıl gönderdiğimde bu şekilde sürekli arkadaşlarına zarar verme olayları oluyordu. Öğretmeni anlatıyordu bana. Benim kızım da sizinki gibi hiç evde o tür şeyler yapmazdı. Zamanla artık okulda da yapmaz oldu. Sanırım başlangıçta yapıyorlar o tür şeyler. Bu arada çocuk gelişimci bir anneyim. Alışma süreçleri o şekilde ilerliyor.

Benim kızım ilk başlarda çok zor alıştı kreşe. Bazı çocuklar da ilk zamanlar evde hiç sorun çıkarmadan giderler kreşe, sonradan anlıyorlar ki her gün sabah buraya gelicem diye düşünüp hırçınlık yapabiliyorlar. Ve gitmek istemiyorlar. Sizinki de sonradan çözmüş olayı. Sonradan çözmek daha zor oluyor ebeveynler için. Biraz zamana bırakın. Herşey yoluna girecek.

Oğlumun sınıfında yakın olduğu bir çocuk var ilk zamanlar çok iyiydi araları,sonra oğlum arkadaşının adı Ahmet olsun,Ahmet herkese tekme atıyor vuruyor demeye başladı son iki haftadır birden.Ahmette sakin,hatta içine kapanık çok çekingen bir çocuk olduğunu düşünüyorum.
Sınıftaki birçok çocuk aynı şeyi söylemiş.

Sonra öğrendik ki çocuğu WC de sınıfından başka bir çocuk sıkıştırıp,ayakkabısına çiş yapmış vurmuş.Geçen gün de çocuğu sınıfta dövmeye çalışıp,çanta fırlatmış diğer çocuklarla birlikte,tokat atarken nöbetçi öğretmen gelip durumu farketmiş.

Okulda ne olduğunu bilemiyoruz çocuğa vuran, rahatsız eden zorbalık yapanlar olabilir öğretmeni o an sınıfta olmayabilir vs.kayıtlara bakmak isteyin derim.

Burda defalarca yazdım devlette devamlı zorbalığa uğradığı için bu yıl iyice kemerleri sıkıp çok kurumsal bir özel okula gönderiyorum oğlumu ama ilk ay sınıfta bir iki çocuk rahatsız ettikçe,oğlumda vurmaya eve gelince dahi kapı tekmeleme,ağlama sinirlilik baş gösterdi,bıktım gitmek istemiyorum dedi.Sonradan sorunları öğrendik ve zamanla öğretmeniyle birlikte çözdük,sınıf içi çok çok önemli.Gözden kaçan birşeyler olabilir. Özellikle kreşlerde kamera olması ve velilerin takibi kesinlikle olmalı bence,çok küçükler ve tam ifade edemiyorlar.Öğretmeniyle yüz yüze diyalog kurun görüntüleri izlemek için görüşün.

Öğretmenine söylediğimde diğer çocuklar oğluma çok arkadaşça yaklaşıyormuş hiç birinde vurma huyu yokmuş 2 yıldır aynı öğrenlerle devam ediyormuş oğlumu her seferinde konuşarak telkin ettiğini söyledi zamanla alışacağını davranışın söneceğini söyledi

Merhabalar arkadaşlar
Ortamı, düzeni değişmiş çocugun. Farklı tepkiler vermesi normal bence. 2 hafta öncesine kadar gününü sizinle mi geçiriyordu?
Sizi özlüyor olabilir. Bence beraber geçirdiğiniz vakitte fiziksel temasınızı arttırın. Onu kucagınıza almış, sarılırken, Vurması ile ilgili sorun, anlatın.

Babanesi bakıyordu gündüz. Ben çalışıyorum ama babaneye aşırı düşkün tabi kural yok her istediği oluyordu orda.

Şu kreşlere neden kamera olayı yasak?
Hayır mantıklı açıklama nedir tam olarak?
Kamera olmalı , veliler istediği zaman izleyebilmeli
Kamera yasak degil ki
Hatta istediğiniz zaman açıp gosteriyorlar
Sadece eskisi gibi telefona vs program kurup izleyemiyorsunuz
Ki bu da doğru bir karar bence
İşyerinde bir arkadaş tüm gün çocuğunu izliyordu böyle

Normal bu durumlar cocuklar orda tekler kurallara uymaya calisiyolar, oyunlar, arkadasliklar birden fazla duyguyu ayni anda yasiyolar. eger herhangi bi guvensizliginiz olustuysa ogretmene ya da okula hemen cocugunuzu alin kresten cunku cocuklar hissediyor ve bunu da yansitiyor cevresine. Eger kresle ilgili bi probleminiz yoksa ogretmen ile isbirligi icerisinde ilerleyebilirsiniz cocugunuzda ki hatali davranislari duzeltmeye calisabilirsiniz ogretmen ile isbirligi icerisinde olmak her zaman kazandirir tabii guveniyosaniz ogretmene

X