Çocuğum otizm olabilir mi yardim

hulya_arca

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
9 Kasım 2023
3
0
24
Benim gibi olan anneler yardım lütfen oğlum 16 aylik 2 aydır gozlemliyorum ve bu kuşku beni öldürecek artık oğlum iletisimi cok iyi bizimle oyun oynar güler göz teması vardir seslendigimizde genellikle bakar cok tv izliyor engel olamiyorum henüz kelimesi yoktur komut alır işaret parmağını kullanir cee yapar alkış by by yapar elleriyle gel gel yapar bi kactane otizim belirtisi olan hareketi var nadiren ayak parmağı üzerinde yürür bazen kendi etrafında döner kafasini sallar acaba bunlar yaşı gereği keşfettiği şeylerii yapiyor yoksa otizim belirtisimi böyle olan cocugu olupta sonradan duzelen var mı dusunmekten hayatimi kararttim resmen

Söyledikleriniz belirti gibi gelmedi bana. Erkek çocukları genelde geç konuşur derler ama hiç kelime olmaması garip anne baba su falandamı demiyor ?
Birde tv izlemesine engel olamıyorum ne demek ? Alıp kumandayı kendimi açıyor ? Yada fişi çıkartsanız kendi fişemi takıp açıyor ? Nasıl engel olamıyorsunuz?

otizm değil . Fazla tv izlediği için eksik uyarana maruz kalmış . 16 aylık hiç kelimesi olmaması normal değil . Tvyi kapatıp bol bol oyun oynamalı konuşmalı ve parka vs goturmelisiniz

Benim gibi olan anneler yardım lütfen oğlum 16 aylik cok tv izliyor engel olamiyorum
Ben burda takılı kaldım en gel olamıyorum derken bebeğiniz kumandayı saklayınca buluyor mu ?
Benim bebeğim 15 aylık eşim açınca bakarsa hemen kapattiriyorum . Gün içinde kapalı lütfen. İçinizde ufacık şüphe varsa bebeğinize bu kötülüğü yapmayin.
Erkek çocuğu 30 yakın kelimesi var bebeğimin .uyaran eksikliği olabilir kesin TV telefon. Vermeyin öyle bakın gelişimine. kitaplar okuyun .

Son düzenleme:
Otizm olduğunu sanmıyorum otizm belirtileri daha ağır olur. Bazı çocuklar geç konuşur. Konuşması için ona büyük biriymiş gibi davranın yaptığınız her şeyi basit cümlelerle anlatın bol bol konuşun. Mesela bezini değiştiriyorum, yemek yapıyorum, perdeyi açtım gibi her hareketinizi basit cümlelerle anlatın. Çocuklarla oyun oynayıp iletişime geçmesini sağlayın

Söyledikleriniz belirti gibi gelmedi bana. Erkek çocukları genelde geç konuşur derler ama hiç kelime olmaması garip anne baba su falandamı demiyor ?
Birde tv izlemesine engel olamıyorum ne demek ? Alıp kumandayı kendimi açıyor ? Yada fişi çıkartsanız kendi fişemi takıp açıyor ? Nasıl engel olamıyorsunuz?
Baslarda biraz kolayimA geldi şuan acmadigim zaman fevrilesiyor anne demiyor fakat ismimle hitap ediyor babababa dededede bunun dışında kelime baba kelimesini bilinçli kullanmiyor

Baslarda biraz kolayimA geldi şuan acmadigim zaman fevrilesiyor anne demiyor fakat ismimle hitap ediyor babababa dededede bunun dışında kelime baba kelimesini bilinçli kullanmiyor
İstediği kadar ainirlenebilir net olun ve açmayın 1hafta sonra unutacaktır. Kelimeleride artacaktır. Sürekli kitap okuyun.

Bana otizm gibi gelmedi. Tv yi acmayin bozuldu diyin fevrilestiginde oyunlar oynatin baska seylere yonlendirin ilgisini. Simdi erken sonra cok gec olabilir tv tablet telefon kesinlikle vermeyin

Ekran izlemesine engel olmalısınız. Alışmış ilk zamanlar zorlayıcı olur haklısınız ama sonra düzene girer. Siz kararlı olun yeter ki.

Bence bir uzmana götürün hiç kelimesi olmaması biraz garip. Otizm midir bilmem ama belki destek alması gerekiyordur.

Benim gibi olan anneler yardım lütfen oğlum 16 aylik 2 aydır gozlemliyorum ve bu kuşku beni öldürecek artık oğlum iletisimi cok iyi bizimle oyun oynar güler göz teması vardir seslendigimizde genellikle bakar cok tv izliyor engel olamiyorum henüz kelimesi yoktur komut alır işaret parmağını kullanir cee yapar alkış by by yapar elleriyle gel gel yapar bi kactane otizim belirtisi olan hareketi var nadiren ayak parmağı üzerinde yürür bazen kendi etrafında döner kafasini sallar acaba bunlar yaşı gereği keşfettiği şeylerii yapiyor yoksa otizim belirtisimi böyle olan cocugu olupta sonradan duzelen var mı dusunmekten hayatimi kararttim resmen
Otizme benzemiyor.Bana normal çocuk hareketleri gibi geldi.

Otizmli değil çoçuk muhtemelen tv ye çok maruz kaldı evde de yalnızsa eğer tv den uzak tutun gerçekten bir ağlar iki ağlar unutur ve çok konuşup yaşına uygun kitaplar alıp okuyun sürekli

16 aylık bebek tv’yi nasıl zorla izliyo? Kumandayı bulup açıp sizi tehdit mi ediyor? Kolayınıza geldiği için açıyorsunuz yani kısaca. Çocuk otizm değil belki ama uyaran eksikliği ve tv etkisi çok net var. Çocukla ilgileneceksiniz, etkinlik yapıp oyunlar oynayıp konuşacaksınız. Tv yerine istediğinde başka şeye yönlendirip dikkatini dağıtacaksınız. İş işten geçmeden hızlıca

Ekran izlemesine engel olmalısınız. Alışmış ilk zamanlar zorlayıcı olur haklısınız ama sonra düzene girer. Siz kararlı olun yeter ki.

Bence bir uzmana götürün hiç kelimesi olmaması biraz garip. Otizm midir bilmem ama belki destek alması gerekiyordur.
Ya benim kızım 11 aylik kiziminda pek kelimesi yok tv tlfn sıfır değil günlük en fazla 10 dkka o da her gün değil sizce normal mi bu arada cici bazen mama kelimelerini kullaniyor başka yok suanlik çok konuşuyorum 7-24 konuşmaktan çenem yoruluyor hep yanımda asla öyle odada tek başına kalmaz bilginiz varsa yorumlayabilirmisiniz lütfen

Erkek çocukları icin 4 yaşa kadar tek kelime etmemesi normal. Sizi algılıyor goz temasi kuruyor oyun oynuyorsaniz isteklerini soylemedigimde isaretle qnlatiyorsa takilmayin. Kesfettikleri hoslarina gidem seeri tekrarlayabiliyoar
Cocuk doktorumuzun soylediklerini size aktariyorum. Izlemek ve bakmak farkli seylerdir. Tv izletmemeye gayret edjn. Benim cocugum 3.5 yasina kadar tv izlemedi ama konusmadi da. Kaldi ki ben her seyi anlatirdim konusurdum sorardim. Isaretle iletisim kurdugu icin konusmaya ihtiyac duymuyor. Dil gelisiminde alici dil ve ifade edici dil evresi vardir. Kovanin dolup tasmasina benzeteniliriz konusmayi. Olabildigince konusun kitap okuyun ikili ve etkili iletisimi artirin tv yi kapatin farki goreceksiniz

Ya benim kızım 11 aylik kiziminda pek kelimesi yok tv tlfn sıfır değil günlük en fazla 10 dkka o da her gün değil sizce normal mi bu arada cici bazen mama kelimelerini kullaniyor başka yok suanlik çok konuşuyorum 7-24 konuşmaktan çenem yoruluyor hep yanımda asla öyle odada tek başına kalmaz bilginiz varsa yorumlayabilirmisiniz lütfen

Uzman görüşüm yok bende ordan burdan internetten baktığımla yorumladım. Ama tv yok ise ilgiyle büyüyorsa ben normal gelişimi bu diye düşünürdüm açıkcası. Konı sahibinde çocuk tv izliyor, bağımlı ve 16 aylık. Bambaşka koşullar.

X