Çocuklar için yatırım seçenekleri

Barta kulesi

Çok cahilsin, keşke ölsen
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2022
3.805
15.048
Arkadaşlar merhaba.

Malum, artık evde çocuklara kumbarada para biriktirme dönemi bitti. Bizde 2 yaşındaki ikizlerimiz için dün borsa hesabı açtırdık, oradan mevcut halka arzlara + belirleyeceğimiz bir iki hisseye düzenli olarak aylık ekleme yapmayı planlıyoruz.

Fon kısmını da düşünüyorum ama o konuda hiçbir bilgim yok, araştırdıkça kafam da karıştı açıkçası. Fonla alakalı bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok mutlu olurum. Mesela yatıracağımız fon’u seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Ayrıca bireysel emeklilik sistemine de dahil etmeye karar verdik, ayda 500’er liradan. Çocuğuna bes yapanlardan artı ve eksi yönlerini duymayı çok isterim.

Küçük çocuklar icin borsa hesabı kendi adlarına olmuyor ama bizde niyetimizi o şekilde tutarak borsa hesabı açtık, ben ayrıca bes ödemeye başladım. İlk aylarda çok fazla masraf kesildi ama uzun vadede mantıklı bir yatırım olacaktır. Şu an 560 TL ödüyorum oğlanın Besine.

Küçük çocuklar icin borsa hesabı kendi adlarına olmuyor ama bizde niyetimizi o şekilde tutarak borsa hesabı açtık, ben ayrıca bes ödemeye başladım. İlk aylarda çok fazla masraf kesildi ama uzun vadede mantıklı bir yatırım olacaktır. Şu an 560 TL ödüyorum oğlanın Besine.

Vakıfbank’tan açtırdık, hatta halka arza girdim bugün ikisinin hesabından da isterseniz Vakıfbank’tan açtırabilirsiniz. Ya biz de açıkçası bes için 20 yıl falan öderiz diye düşünüyoruz düğün masrafları, üniversite harcamaları için kullanırız diye düşündük. Mantıklı bir karar almışız o halde çok teşekkür ederim:)

Yanlış biliyorsunuz :)

Oglum 3 yaşındayken açtım anlık 6 yaşında

Osmanlı yatırım
Halka arzlara giriyor :)

Arkadaşlar merhaba.

Malum, artık evde çocuklara kumbarada para biriktirme dönemi bitti. Bizde 2 yaşındaki ikizlerimiz için dün borsa hesabı açtırdık, oradan mevcut halka arzlara + belirleyeceğimiz bir iki hisseye düzenli olarak aylık ekleme yapmayı planlıyoruz.

Fon kısmını da düşünüyorum ama o konuda hiçbir bilgim yok, araştırdıkça kafam da karıştı açıkçası. Fonla alakalı bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok mutlu olurum. Mesela yatıracağımız fon’u seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Ayrıca bireysel emeklilik sistemine de dahil etmeye karar verdik, ayda 500’er liradan. Çocuğuna bes yapanlardan artı ve eksi yönlerini duymayı çok isterim.
Kızıma bes yaptım besi yüzde 90 altın yüzde 10 değerli madenlerde şuan ayda 3bin ödüyorum. Beste 10 sene kalınca avantajı var yüzde 60 devlet katkılı alıyosun 20 sene tutmak bence mantıksız (emeklilik şartlarını bekliyosun kaç sene yüzde yüzü almak için) .

Kızıma bes yaptım besi yüzde 90 altın yüzde 10 değerli madenlerde şuan ayda 3bin ödüyorum. Beste 10 sene kalınca avantajı var yüzde 60 devlet katkılı alıyosun 20 sene tutmak bence mantıksız (emeklilik şartlarını bekliyosun kaç sene yüzde yüzü almak için) .

Ya şöyle olur mesela 10 yıl sonra çekip tekrar bir 10 yıllık başlatırız. Çektiğimizi bir yerlerde değerlendiririz. Anlatmak istediğim, kısa vadeli düşünmediğimizdi. 3 bin bize fazla gelir iki çocuk oldukları için ama altın ağırlıklı yapalım bizde o halde. Çok teşekkür ederim:)

Ya şöyle olur mesela 10 yıl sonra çekip tekrar bir 10 yıllık başlatırız. Çektiğimizi bir yerlerde değerlendiririz. Anlatmak istediğim, kısa vadeli düşünmediğimizdi. 3 bin bize fazla gelir iki çocuk oldukları için ama altın ağırlıklı yapalım bizde o halde. Çok teşekkür ederim:)

Sadece altın değil de altın ve yanına farklı bir şey de arastirin bence :)

Evet aynı dediğiniz gibi düşünüyorum bende 10 sene sonra hem fon getirisi olacak hem devlet katkısı çok mantıklı oluyor. Borsa işini bilmiyorum hiç uzun vadede oda çok mantıklı aslında

merhabalar bu konuda neler yapıyorsunuz anneler? hangisi daha mantıklı altın alıp koymak mı bireysel emeklilik mi? ya da başka bir şey mi🙈

Ben de çocuklarım için iki ayrı bes hesabı açtım.ayrica fiziki altın biriktiriyorum.doviz hesabım var.ona da eklemeler yapıyorum.borsadan da halka arzlara giriyorum.kisacasi kendimce sepet yaptim

Arkadaşlar merhaba.

Cihat E. Çiçek’in “fonlara ilk adım” diye videosu var A’dan Z’ye ne olduğunu, nasıl alınıp satıldığını vs. anlatıyor ayrıca fonlarla ilgili ayda en az 1 kere yayın yapıyor, kendi fonlarını açıklıyor, neden aldığını/sattığını açıklıyor vs. Dinledikçe kafasına oturuyor insanın. Bir de finans konularında en fazla 2 kişiyi takip etmenizi öneririm. Bir sürü kişiyi takip edince insanın kafası allak bullak oluyor çünkü herkesin tarzı, yaklaşımı aynı olmuyor. Ben önceleri bir sürü kanal takip ediyordum eleye eleye en son cihat Çiçek’te karar kıldım. Bazen farklı videoları da izliyorum ama sürekli takip ettiğim bir bu kanal var. Bir de ‘iyi gelir’ ve ‘foneria’ diye kanallar var onlara da bi bakın hangisi hoşunuza giderse ondan devam edersiniz. Bir de sadece bes fonlarını anlatan “Bes 101” diye kanal var.

X