Nişan Damat Bohçası

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi

laviienrose

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Mayıs 2016
794
822
28
Kızlar merhaba, bayadır konu açmıyordum özlemişim En Büyük KK

1-2 ay içerisinde beni istemeye gelecekler ve nişan yapacağız, o yüzden hazır elimde para varken damat bohçasını bir an önce yapıp aradan çıkarmak istiyorum.

Damat bohçasının içerisinde ne olur diye baya bi araştırdım. Pijama takımı, çorap, iç çamaşır takımı, parfüm, tıraş seti, tıraş makinesi, seccade, gömlek, pantolon, kemer, cüzdan, anahtarlık, kol düğmesi, terlik bunlar olmazsa olmazlar. Az biraz hesapladım 1000 tl gibi bir şeyle hepsini alabiliyorum. Ama asıl sorum şu;

Bu damat bohçası dedikleri şeyin içerisinde kayınvalide ve kayınpeder için de bir şeyler koyuluyormuş. Onlara ne koyulması konusunda kararsız kaldım, internette de pek bir şey bulamadım.

Siz damat bohçası yapmış mıydınız, yaptıysanız neler koymuştunuz ? Bana bi yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :KK45:

Kızlar merhaba, bayadır konu açmıyordum özlemişim En Büyük KK

1-2 ay içerisinde beni istemeye gelecekler ve nişan yapacağız, o yüzden hazır elimde para varken damat bohçasını bir an önce yapıp aradan çıkarmak istiyorum.

Damat bohçasının içerisinde ne olur diye baya bi araştırdım. Pijama takımı, çorap, iç çamaşır takımı, parfüm, tıraş seti, tıraş makinesi, seccade, gömlek, pantolon, kemer, cüzdan, anahtarlık, kol düğmesi, terlik bunlar olmazsa olmazlar. Az biraz hesapladım 1000 tl gibi bir şeyle hepsini alabiliyorum. Ama asıl sorum şu;

Bu damat bohçası dedikleri şeyin içerisinde kayınvalide ve kayınpeder için de bir şeyler koyuluyormuş. Onlara ne koyulması konusunda kararsız kaldım, internette de pek bir şey bulamadım.

Siz damat bohçası yapmış mıydınız, yaptıysanız neler koymuştunuz ? Bana bi yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :KK45:
bence bunlara gerek yok boşuna uğraşmayın sızde ıstemeyın bohça falan karşılıklı konuşun olsun bitsin...

hiçbiri kullanılmıyor bunların
boşa masraf etmeyın
anlasın yapmayın bohça falan

iki kere evlendim ikisinde de yapmadım
bana da yapmadılar

zoraki saçmasapan bir adet bence

bence bunlara gerek yok boşuna uğraşmayın sızde ıstemeyın bohça falan karşılıklı konuşun olsun bitsin...

Valla ben heves ettim yapmaya, onlar da hevesli. Ama şu şekilde konuşuldu zaten, asla kullanılmayacak şeyler olmayacak. Gidip de röpteşambır falan almayacağım, gayet normal penye pijama takımı alacağım. Bunlar her türlü evlenirken alınacak, o yüzden bana mantıksız gelmiyor açıkçası bohça işi. Eskisi gibi saçma şeyler tabi ki olmayacak, ama kullanabileceği güzel şeyleri de neden yapmayalım diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim

Evlenmek te masraflı oluyor ama biz hiç öyle bohça sele tarzı şeyler yapmadık hiç sorun da çıkmadı. Adet oldu mu hep bi sorun çıkıyor çünkü gerek yok diye düşündük

Ben yaptim.kv deye bir seccade bir namaz tulbenti ve bir yazma bir havlu koydum.
Kayinbabana bir gomlek corap ic camasir mendil koysan yeterli.

Bunlar güzel fikirmiş, teşekkür ederim :KK200:

Evlenmek te masraflı oluyor ama biz hiç öyle bohça sele tarzı şeyler yapmadık hiç sorun da çıkmadı. Adet oldu mu hep bi sorun çıkıyor çünkü gerek yok diye düşündük

Valla bana da öyle gelirdi önceden, şimdi bi heves ettim ama yine de anlaştık tabi gereksiz kullanılmayacak şeyler olmayacak diye

damat bohçasının haricinde aile büyüklerine de bohça yapılıyor yani en yakınlara anne baba kardeş gibi. ona da bir kıyafet mesela anne için bluz iç çamaşır takımı (atlet külot) çorap ve işlemeli seccade tesbih koymuştuk biz ayrı ayrı bohçalanıyor

Ben aileye ayrı ayrı yapmıştım toplamda 13 bohçaydi. Ama öyle çok aşırı şeyler koymadım. Kadınlara atlet seccade tulbent patik havlu tesbih, erkeklere de atlet çorap seccade havlu tesbih koymuştuk. Gençlere de atlet çorap havlu vs. Öyle ufak tefek şeylerdi.

Bohça karşılıklı yapılıyo ve gerkesin memnuniyetsiz olduğu birşey çıkıyo.

Gereksiz masraf nişanlınız bir bilezik yapsın bohça yerine sizde öyle yapın . Evinize eşya alırsınız o parayla

Çok para verdim traş makinasına birkere kullanmadı. Terlik desen şuan enkötü 60-70 liradır o paraya 6-7 terlik alırsın misafir için

1000 lirada yetmez iyisini alıcaksan

Bunu parayı çöpe atmak olarak görmüyorum, bunlar zaten eksik ihtiyaç olan şeyler bence. Her zaman kullanılabilecek şeyler almayı düşünüyoruz çünkü

heveslisin anlıyorum ama hiç gerek yok cidden. herkes anasının evinden gelirken getiriversin pijamasını.
o kadar masrafın olacak ki bin lira iyi para .

canım ayrıca alma diyenlere aldırma bende yeni evliyim o aldığımız pijamaları gecelikleri makyaj malzemelerimi vs herşeyimi kullanıyorum. gereksiz şeyleri alma sadece ayna takımıdır tüylü terliktir vs onlar gereksiz

Esime de pijama takimi camasir corap tras seti parfum seccade havlu koydum zaten damada koydugun seyler evlenince evine getiriyor damad.nisan alisverisinde de gomlek pantolon ceket vs aldim nisanda giymesi icin tabi o da bana aldi.

ben olsam yapmam ...yazik 1000tlye ne esyalar alinir... ev kurmak kolay degil pijama terlige vermem o parayi ...sizin tabi mali durumunuz cok iyiyse onu bilemem

Bunlar güzel fikirmiş, teşekkür ederim :KK200:

Valla bana da öyle gelirdi önceden, şimdi bi heves ettim ama yine de anlaştık tabi gereksiz kullanılmayacak şeyler olmayacak diye
Ya tabi evlilik öncesi hazırlık hevesle olur ve insanların tercihi anlaşmadır önemli olan. Benim cevremde nişan dönemi çok problemli geçen insanlar vardı bu sele bohça konularından o yüzden benim gözüm korktu. Ben adet falan istemiyorum dedim eşim tarafı da öyle düşününce sorun çıkmadı. Bu arada hayırlı olsun Allah tamamına erdirsin inşallah

damat bohçasının haricinde aile büyüklerine de bohça yapılıyor yani en yakınlara anne baba kardeş gibi. ona da bir kıyafet mesela anne için bluz iç çamaşır takımı (atlet külot) çorap ve işlemeli seccade tesbih koymuştuk biz ayrı ayrı bohçalanıyor

Ben aileye ayrı ayrı yapmıştım toplamda 13 bohçaydi. Ama öyle çok aşırı şeyler koymadım. Kadınlara atlet seccade tulbent patik havlu tesbih, erkeklere de atlet çorap seccade havlu tesbih koymuştuk. Gençlere de atlet çorap havlu vs. Öyle ufak tefek şeylerdi.

Ha siz ayrı bohçada olsun diyorsunuz. Ben bavul aldım, bavulu süsleyip yapacağım, ona da ayrı bir paket gibi bir şey yapmak gerekiyor o zaman.

Bohça karşılıklı yapılıyo ve gerkesin memnuniyetsiz olduğu birşey çıkıyo.

Gereksiz masraf nişanlınız bir bilezik yapsın bohça yerine sizde öyle yapın . Evinize eşya alırsınız o parayla

Çok para verdim traş makinasına birkere kullanmadı. Terlik desen şuan enkötü 60-70 liradır o paraya 6-7 terlik alırsın misafir için

1000 lirada yetmez iyisini alıcaksan

heveslisin anlıyorum ama hiç gerek yok cidden. herkes anasının evinden gelirken getiriversin pijamasını.
o kadar masrafın olacak ki bin lira iyi para .

Yani şükür ailecek durumumuz iyi, gayet oturup beğendiğim şeylerle hesapladım 1000 tlye her şeyi alabiliyorum. Pijama takımı US Polo, gömlek aynı şekilde. İnternette fırsatları yakalamak mesele sadece.

Zaten nişanlandıktan 1-2 sene sonra evleneceğiz, o yüzden anı olarak kalacak güzel şeyler yapmak istiyoruz evlenene kadar. Bu 1000 tlyi harcarken de borca falan girmeyeceğim

Herkes aldiklarimi da kullaniyor cope gitmedi yani.heryere para gidiyorda hediyelesmeye gelince mi masraf diyoruz bunlar tatli anilar.hediyelesmek guzeldir.bir kez yapiyorsun.bana sadece tras makinasi gereksiz geldi nisanlinin vardir zaten onu almayabilirsin.

Ya tabi evlilik öncesi hazırlık hevesle olur ve insanların tercihi anlaşmadır önemli olan. Benim cevremde nişan dönemi çok problemli geçen insanlar vardı bu sele bohça konularından o yüzden benim gözüm korktu. Ben adet falan istemiyorum dedim eşim tarafı da öyle düşününce sorun çıkmadı. Bu arada hayırlı olsun Allah tamamına erdirsin inşallah

Teşekkür ederim, biz de öyle pek adet falan bilmeyiz zaten. Ne bileyim getirip kapımın önünde kurban falan kesmesinler. Böyle şeyleri istemiyoruz, ama bohça ne bileyim açması götürmesi heyecan güzel geldi yani zararsız bir şey gibi :KK70:

X