Deepfreeze'de ve Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar

ah ecem ah bende sen gibi düşünüyordum elime ne geçerse dondurucudaydı meyvadan tut sebzeye kadar lakin bir tatil sonrası öle bir ders aldım ki şimdi dondurucuya açmaya korkuyorum biz tatildeyken biri şartellerle oynamış ve elektirik kesilmıiş taiki tüm kışlık hazırlığım ziyan olmuş cabası mutfak batmış dondurucuyu doldururken buzdalabının bozulma riskini düşünelim

ahhh kı ne ahhh tatıl degıl canım ben evdeyken gitti okadar yaptıgım hersey cöpe gitti,dolabım bozuldu ıkı defa usta eve geldi baktı giiti olmadı dolabımı alıp göturduler ve diger dolaba koydum ama diffiz gibi olurmu gitti butun emeklerim offff cok canım sıkkın bugun

Patlıcanları yağda biraz kızartıp poşetlesem olmazmı canım..
Köz olayını hala yapamıyorum ben..Teflon tavada denedim olmadı..
Fırında denedim olmadı
Öbür türlüde Ocağım batıyor..

Ne önerirsiniz?
cokacimcoook
oturduğunuz yere yakınlarda pide fırınları ya da pişirim fırınları varsa bi tepsiye patlıcanları ve közlenecek gıdalarınızı gönderin.odun ateşinde közlenen gıdalar daha lezzetli oluyo ve kabukları daha kolay soyuluyo.

kızlar bi de,
benim misafirim eksik olmaz
yaprak sarmasını bolca sarıp,pişirip koyuyorum.çiğden daha lezzetli oluyo.çıkınca tevlon bi tencerede çok az su ile(sadece tencerenin tabanı ıslanacak) en kısık ateşte ısıtıp koyuyorum sofraya.yeni sarılmış gibi oluyo.mesela sigara böreği için tam tersi.yapıp pişirmeden koyun ve fırında pişirin.dondurucudan çıkan börekler pişince daha çok kabarıyo ve harika oluyo.mutlaka deneyin

kızlar evdeyken eğer elektrikler giderse donducunuzun içindeki gıdaların bozulmaması için eczanelerde bulabilirsiniz buz aküleri var.dondurucuya koyun.yada küçük pet şişelere su dodurup onları dondurun.elektrik gidince gıdaları aralarına bunları yerleştirin.elektrik gelene kadar idare ediyo.

Bende börek,kek pismis yemekte koyuyorum.Plastik kaplarim var.Buzluga ve mikrodalga firina uygun.Yurt disinda yasiyorum.Türk bakkalinada uzak herzaman gidemiyorum.Maydonoz,dereotu,nane yikayip kurulayip kesip posetlere koyuyorum.

Baklavayida dondurdum.Türkiyeden cok getirmistim.Plastik kaplarda muhafazasi cok pratik.Dün aksam cözüp yedik.Taptaze.Benim derin dondurucu büyük cok isime yariyor.Hazir dondurulmus sebzede cok aliyorum.Kiyma et,tavuk,balik hem taze hemde hemen elimin altinda.

Bizim balıkçı yolumuzun üstünde. annem gelip geçerken ucuz gördüğünde alıp 6-8 tane çipura-palamut vb. sonra elimizin altında olur çıkarır çıkarı yeriz. ama çok uzun bekletilmiyor bildiğim kadarıyla balıklar. biz de zaten bekletilmez decokacimcoook

:mymeka: sorumu sormayı unuttum.

biz evde iki kişiyiz. beyaz peynir çok çabuk bozuluyor, annem acaba derin dondurucuya atılır mı diye sormamı istedi? daha önce taze kaşar peynirinde denemiştik, olmuştu:lepi: ama beyaz peyniri hiç denemedik:sm_confused:

Selam arkadaslar:))
Ben taze fasulye,bakla,pirasa,ispanak,dolma,sivri biber,bezelye vb gibi sebzeleri yikiyorum ayikliyorum ve soklayip buzluga koyuyorum.Pisirecegim zaman direk buzluktan tencereye katip pisiriyorum.Bunu buraya(30 yil önce9 geldigimde ögrendim ve cok guzel ve lezzetli oluyor..yanliz guzelce suyunu cekene kadar kavuracaksiniz.Patlicanida karniyariklik veya kizartmalik hazirlayip hafifce kizartip soguduktan sonra buzluga koyuyorum.Bilgilerinize sunulur:))))))

yazın gelirken köyden nohut almıştım çok çabuk pişiyodu geçenlerde fazla haşlamışım bir kısmını dondurucuya attım.bi süre sonra düdüklüde dakikalarca pişirdiğim halde istediğim gibi olmamıştı.dondurular pişirme süresini uzatıyormu acaba?

bende dondurucuyu surekli kullananlardanim ne bulursam atarim pismis yemek haric nelermi var neler yokki fasulye nohut mercimek hasladim koydum manti iki cesit icli ve yogurtu ustune doken cesitinden biber doldurdum kofte yaptim koydumbezelye misir ekmek yaptim koydum kurabiye kek yaptim patlican koymustum onu tukettik az yapmistim lahanayi butun koyuyorum sonradan haslamasina gerek kalmiyo yillardir salcayi nylon folya ya sarip buzluga atarim istedigim kadar kesip yemeklere koyuyorum cok rahat kuflenme sorunu olmuyo cerezi atarim et kiyma tavuk simdilik aklima gelenler ben dondurucusuz bi hayat dusunemiyorum

ıyı kı var dondurucular hayatımızı kolaylastırdı,akşam işten gelince yemek yapmak daha bi rahat oldu,bende haşlanmış nohut, fasulye ve mercimeği poşetleyip kullanıyorum,domates biber vişne enginar taze fasulye,hatta bi kere yemek yaparken soğanları fazla rendelemişim artanları poşetleyıp koydum.ama bir daha yapmam sanırım pek sağlıklı değilmiş soğan saklamak.

ıyı kı var dondurucular hayatımızı kolaylastırdı,akşam işten gelince yemek yapmak daha bi rahat oldu,bende haşlanmış nohut, fasulye ve mercimeği poşetleyip kullanıyorum,domates biber vişne enginar taze fasulye,hatta bi kere yemek yaparken soğanları fazla rendelemişim artanları poşetleyıp koydum.ama bir daha yapmam sanırım pek sağlıklı değilmiş soğan saklamak.

sogan saklamak neden saglikli degilmis anlatirmisin canim gecen fazla dogramistim posete koydum buzluga attim daha kullanmadim bende dusunuyordum bundan sonra hep yapayim diye rahat olurdu

Kesilmis ve açık havada kalmış soğanın zararlı olduğunu sadece duydum,fakat dondurucuda saklamakda bı sorun yoktur sanırım,marketlerde dondurulmuş yemeklık soğan paketlerının uzerınde de herhangi bısey yazmıyo sadece doğramışlar ve dondurmuşlar,katkı maddesi ya da koruyucu göremedım.ama bıraz daha araştırdıkdan sonra soğan saklamayı devam ettırmeyı düşünüyorum.

sen oyle deyince bayagi tereddut etmistim bencede hic bi zarari olmaz okadar seyin olmuyor bi sogandami olacak degilmi canim ben bundan sonra buzluga atrim rahat olur makyaj akmaz

Arkadaslar yardim lazimmm.

Benim nofrost dolabimda buzdolabi posetinde sakladigim yicekler acinca kokuyo oluyo ve pisince de gitmiyo.bu yil oldu ilk defa. ben sebzeleri yikayip kurulayip ole koydum posetlere attim dondurucuya.
buzlukda koku filan yok.sakladigim yiceklerde var.bole nasil desem is kokusu gibi tuhaf bisey.neden olur bunlar ve de nasil yok edilir bilen var mi
a.s.

bende buzluğa herşeyi atanlardanım
buzluğum full dolu
kurban yaklaşıyor ne yapcam bilmiyorum
ayrı dondurucudan almak istiyorum şu çekmeceli olandan ama eşim
maddi sabeplerden dolayı sonra alırız dedi
yavaş yavaş boşaltıyım bari
soğan hiç duymamıştım ama iyi fikir teşekkürler

Arkadaslar yardim lazimmm.

Benim nofrost dolabimda buzdolabi posetinde sakladigim yicekler acinca kokuyo oluyo ve pisince de gitmiyo.bu yil oldu ilk defa. ben sebzeleri yikayip kurulayip ole koydum posetlere attim dondurucuya.
buzlukda koku filan yok.sakladigim yiceklerde var.bole nasil desem is kokusu gibi tuhaf bisey.neden olur bunlar ve de nasil yok edilir bilen var mi
a.s.

evet bu sorunun cevabını bende merak ediyorum.. benim buzluğumdan çıkardığım şeyler de bir süredir kokuyor... ve bu yüzden eşim buzluktan çıkardığım kurabiyeleri artık hemen tanıyor ve yemiyor benneyaptımki
lütfen bir an önce birileri cevap versin ...

sebzeleri (bezelye fasulye..vb)haşlamanıza gerek yok kızlar haslamadanda koyduğunuzda cok güzel pişiyor atın düdükleye mis gibi oluyor.uğraşmanıza gerek yok yanı bende bu sene denedim ilk defa.ben sadece patlıcanı özellikle kızartmasının zararlı olduğunu biliyorum.soğanı duymadım hiç.aman zaten altı üstü soğan koymuyordum zaten koymasamda olur.

evet bu sorunun cevabını bende merak ediyorum.. benim buzluğumdan çıkardığım şeyler de bir süredir kokuyor... ve bu yüzden eşim buzluktan çıkardığım kurabiyeleri artık hemen tanıyor ve yemiyor benneyaptımki
lütfen bir an önce birileri cevap versin ...

çok deneyimli değilim ama bildiklerimi yazayım.
buzluktan çıkarınca sebzelerin çözülmesini beklemeyin,tencereye koyun.kaynar su ekleyerek normal şekilde pişirin.
genelde, haşlanan sebzelerin kokmadığını söylerler.

onun dışında ben ince buzdolabı poşetlerine koyduktan sonra, başka bir poşete daha koyuyorum. içlerine hava girmeyecek şekilde iyice ağızlarını kapatıyorum.
bu şekilde pişirdiklerimde sorun olmuyor.

bazı buzdolaplarında da kendiliğinden ağır koku oluyor. bunlar üretim hatasından kaynaklanıyormuş.
daha dikkatli ambalajladığınız halde koku oluyorsa servise sorun.

X