DEHB

banateyzedediler

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Şubat 2024
51
56
31
Lisede DEHB tanısı konmuş, tedavi görmüş biriyim. Şu an 32 yaşındayım. Dikkatim çok kolay dağılıyor ya da öyle bir odaklanıyorum ki dünyayı unutuyorum. Mesela az önce çalışırken telefonu elime aldım bir şey bakmak için. Sonra kendimi burada buldum. Gelinliğimi satmak için başlık açmak geldi aklıma onu açtım. Ona bakarken biri tatil tavsiyesi istemiş ona yazdım. Ama telefonu elime neden aldım hatırlamıyorum. Sanırım kadın doğum randevusu almak içindi. Şimdi millet kesin buraya takılır linçler ama bir keresinde bebeğime mama vermeyi unuttum. işle ilgili bir sorun vardı çözmem gereken. Ona odaklanmıştım. Bebeğim de yanımda yatıyordu. Normalde max. 4 saatte bir mama vermem lazım. Bi baktım 5.5 saat olmuş. Hoş o da uyuyordu, ağlamıyordu. Ama fark edince çok üzüldüm. Kırk kere özür dilerim bebeğimden. 😭

Ders çalışmak, üniversiteyi dışarıdan bitirmek istiyorum. Kilo vermek istiyorum mesela ama sadece istiyorum. Bir çabam yok. İnsan üniversite bitirmek istiyorsa ders çalışır değil mi? Ben çalışmıyorum. Kilo vermek istiyorsa spor yapar, yediklerine dikkat eder. Ben yapmıyorum.

DEHB'nin yetişkinlik dönemlerinde de olabildiğini duydum. Bende tekrarlamış olabilir mi. Bunu nasıl anlayabilirim? Yani psikiyatriste mi gitmem lazım yoksa özel eğitim merkezi gibi bir yere mi?

Üzerimdeki bu ölü toprağını nasıl atıcam? 😢

DEHB hayatının başından sonuna kadar giden bir hastalık. Sadece genelde yetişkinlikte belirtileri daha az görülüyor o yüzden insanlar artık olmadığını düşünüyorlar. Ama kendisi ömür boyu süren bir hastalık.

DEHB olgularının yaklaşık yarısında yetişkinlikte belirtiler kaybolur. Ancak aşırı hareketlilik belirtileri yaşla daha belirgin azalırken, dikkat sorunları yetişkinlikte daha fazla devam etme eğilimindedir. Tüm yetişkinlerde yaklaşık %2,5 oranında DEHB belirtileri görülür.

Ben de üniversite öğrencisiyim ama sınava tekrar hazırlanıyorum (hazırlanamıyorum) ve cidden ilaç kullanmak istiyorum ama ilacın yan etkileri kaygı bozukluğum ile çatışınca daha kötü yapıyor.

Eğer hayatınızı cidden idame ettirmede zorlanıyorsanız bu hastalık yüzünden, önerim bir psikiyatriste görünmeniz. Zaten bu tarz hastalıklar hayatı zorlaştırdıkları zaman "hastalık" oluyorlar.

X