Demir eksikliği

Ozge_4588

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Mart 2020
2
0
36
Arkadaşlar yaklaşık 2.5 yıldır demir eksikliği yaşıyorum. Kendimi aşırı halsiz bitkin enerjisiz hissediyorum. Hep yorgunum. Sabah yorgun kalkıyorum. Uyuduğum halde dinlenmiş hissetmiyorum. Kanım 14 ferritinim 1 çıktı. Ferritini kaça yükseltmem lazım eski enerjimin gelmesi için. Yaşayanlar varsa yorum yapabilir. Hayatımı berbat etkiledi. Aynısını yaşayan var mı?

Arkadaşlar yaklaşık 2.5 yıldır demir eksikliği yaşıyorum. Kendimi aşırı halsiz bitkin enerjisiz hissediyorum. Hep yorgunum. Sabah yorgun kalkıyorum. Uyuduğum halde dinlenmiş hissetmiyorum. Kanım 14 ferritinim 1 çıktı. Ferritini kaça yükseltmem lazım eski enerjimin gelmesi için. Yaşayanlar varsa yorum yapabilir. Hayatımı berbat etkiledi. Aynısını yaşayan var mı?
1 mi Ferritin? :KK57: çok düşük ...benim de 8 çıkmıştı galiba, sizin daha betermiş

60 Civarı olması lazım. Nasıl olacaksa o da :KK43:

Bol bol pekmez ve kırmızı et tavuk balık Yemen gerekıyor
Sebze yiyin havuç iyi gelir
Domates ye Demir’in en iyisi
Umarım iyileşirsin

Demir eksikliği çok fena ya bn de düzeltemedim bi Çok ayakta kalınca soğuk soğuk terlemeye başlıyorum o kadar can sıkıcı rabbim şifamızı versin 🙏🏻

Geçmiş olsun benimde Ferritin 11

canim benim ferritinde dusuktu bana doktor devletin odemedigu bir kan ilaci yazdi. onu kullaniyorum ve etkisini goruyorum 6 idi suan 12 oldu. Ferosom Forte adı

Gidalarla felan ferritin ( kan deposu ) dolmuyor. Benim tek fayda gordugum saracoglunun şiraz üzümü ezmesi iyi gelmisti haftada 1 kutu bitiriyordum

canım benim ferittin 11,4 serum 53 demir bağlama 398 çıktı. 5 aydır mide bulantısı, iştahsızlık, kilo kaybı ,saç dökülmesi, baş ağrısı ,ayaklarımın uyuşması gece bacaklara kramp girmesi ve yorgunluk keyifsizlik olabilecek bütün belirtileri yaşıyorum. Bide sizler gibi çok çok düşük değilken 3-5 düşmemişken yaşıyorum. Doktor 3 kutu flakon demir ve folik asit verdi 12 gündür kullanıyorum bana mısın demiyor. Pekmez et tüketiyorum ama yinede enerjim keyfim hiç yok iyileşebielcek miyim onu bile

Benımde 3 tü hgb 9 bi süre
Ülkemizdeki kadınalrn hgb si 9 normal kabul edilirmişmiş onun ıcın ferrıtın onemlı degıl dıyenlere rastaladım.. docent vss
Cok doktor gezdım ılac verıyolar oda afedersınız kabızlık mıde agrısı vs cok yan etkılerı oluyor en fazla ıkı ay ıcıp bırakıyorum
Ama cok az cıkarmıstı degerleri
Mıde agrısıda yapmıyor feremat verıyorlar
Bi ara serum yoluyla verılenı bıkac doktor onerdı
Ama saglık ocagındakı aıle hekımı hayır ani şok ölüm dedi sakın yaptırma dedı
Ben zaten panık atak anksıyete hastasıyım daha yaptırırmıyım ..
Ama o ılacı olan arkadaslarım cok ıyı hıssettıklerını soyluyorlar
Ben sabah 9 a dogru uyandım sımdı uykum geldı mesela
Kendımı kıcuk bır bebek gıbı hossedıyorum
Uykumu alamazsam cok sınırlı ve gergınım
Öncekı gun bır saat gec yatsam be bu 11 12 gıbı saatten bahsedıyorum
Ertesı gune şuanki gib uykulu halsız bıtkın hıssedıyorum
Millet sabaha kadar oturup sabah kalkıp ıkı kahve ıcıyorum kendıme gelıyorum dıyor
Inanın suanda yataga gırdım oyle yazıyorum gözlerım kapanıyor
Mutfakta kahvaltı bılasıgı duruyor ..
Cok zor ya bende care bulamadım

Benımde 3 tü hgb 9 bi süre
Ülkemizdeki kadınalrn hgb si 9 normal kabul edilirmişmiş onun ıcın ferrıtın onemlı degıl dıyenlere rastaladım.. docent vss
Cok doktor gezdım ılac verıyolar oda afedersınız kabızlık mıde agrısı vs cok yan etkılerı oluyor en fazla ıkı ay ıcıp bırakıyorum
Ama cok az cıkarmıstı degerleri
Mıde agrısıda yapmıyor feremat verıyorlar
Bi ara serum yoluyla verılenı bıkac doktor onerdı
Ama saglık ocagındakı aıle hekımı hayır ani şok ölüm dedi sakın yaptırma dedı
Ben zaten panık atak anksıyete hastasıyım daha yaptırırmıyım ..
Ama o ılacı olan arkadaslarım cok ıyı hıssettıklerını soyluyorlar
Ben sabah 9 a dogru uyandım sımdı uykum geldı mesela
Kendımı kıcuk bır bebek gıbı hossedıyorum
Uykumu alamazsam cok sınırlı ve gergınım
Öncekı gun bır saat gec yatsam be bu 11 12 gıbı saatten bahsedıyorum
Ertesı gune şuanki gib uykulu halsız bıtkın hıssedıyorum
Millet sabaha kadar oturup sabah kalkıp ıkı kahve ıcıyorum kendıme gelıyorum dıyor
Inanın suanda yataga gırdım oyle yazıyorum gözlerım kapanıyor
Mutfakta kahvaltı bılasıgı duruyor ..
Cok zor ya bende care b
Onlara ben docent demem, başka alemde yaşıyorlar :KK70: siz takılmayın onlara ne çektiğimizi biz biliyoruz.
hgb 9-11,5 ferritin 13'ün altı herkesi etkiler. kimisinin sadece saçı dökülür kimisi üşür kimisi de ölüyorum ağlayanım yok dercesine tüm belirtileri yaşar.
ilaçları kullanırken sizi kabız yapıyorsa yumuşatacak lifli şeyler yiyebilirsiniz. Beni ishal yapıyor. Midem de de bulantı yapıyor zaten dr gitmeden bulantı şikayetim başlamıştı bide ilaç ekledi. Ama ilaçsız sadece takviyeler ile olmuyor he ilaçla düzelirsiniz sonrasında takviyeleri bırakmadan hayatınıza devam edersiniz o zaman ilaça gerek kalmaz diye düşünüyorum. her gün pekmez, siyah üzüm, karadut, et, yumurta ıspanak, pazı, kuru baklagiller vs.. bunları tüketeceğiz ki ilaca gerek kalmasın.
Ben folik asit folibouldu adı galiba tam hatırlamıyorum onu kullandım 13 gündür. uykusuzluk çektim. Her gün içmek yerine hafta da 2 kere kullanacağım. 11 de yatıyorum gece 1 de uyanıyorum sonra tekrar yatıyorum 3 de uyanıyorum tekrar yatıyorum sağa sola dön uyuyamadım. 5 de ayaktayım . çareyi ilacı her gün içmemekle çözmeyi düşünüyorum çünkü ilacı içince başladı yan etkisinde de yazıyor zaten. Rabbim hepimize şifa versin :KK66:

Benimde feritin 18 çıktı 5 aylık hamileyim etten tiksindim hiç yiyemiyorum çocuğa bir zararı olur mu vicdan yapıyorum🙁

Benimde feritin 18 çıktı 5 aylık hamileyim etten tiksindim hiç yiyemiyorum çocuğa bir zararı olur mu vicdan yapıyorum🙁
Doktorunuza söyleyin bu durumu size takviye vitamin yazar ya da beslenmenizi ona göre ayarlar. Siz ne kadar sağlıklı ve iyi beslenirseniz bebeğiniz de sağlıklı olur. Allah hayırlısı ile sağlıklı bir şekilde kucağınıza almayı nasip etsin inşallah :KK66:

Düşükmüş bayağ depolar bitmiş gibi :KK43: İlaç vermiştir doktorunuz onları aksatmayın ve bol bol doğal takviyeler alın. Rabbim sağlıklı ve sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin canım :KK66:
Amin canım teşekkür ederim Allah isteyen herkese nasip etsin inşallah🙏🏻 Doktor Ferrum diye bir hap yazdı sabah akşam ondan içiyorum.

Yalnız değilsiniz benim de hep demir eksikliği problemim var 18 yaşından sonra bir türlü düzen oturmadı. Ne kadar et ot yesem de geçmedi. Enerjim çoğu zaman düşük oluyor. Sürekli uykuluyum işe gitmek erken uyanmak falan benim için çok zor. Doktora gidip demir hapları alıyorum ama düzensiz kullandım gebelik ve düşüklerden ötürü. (İlk üç ay yasak). Düşükler iyice kansiz bıraktı, uzun süren kanamadan dolayı. Aslında haplardan da çok sıkıldım, düzenli kullanabilen biri olmadığım için. o yüzden de daglarkizidogal Instagram sayfasından demir ve B12 almayı düşünüyorum, 300 liraya gördüm bu seti. Hamile olduğum için üç ay geçince alabilirim herhalde. Bu sayfa sürekli karşıma çıkıyor ben de doğal urunlere bir şans vermek istiyorum. Belki siz de denemek istersiniz. Kendim veya tanıdığım hiç kimse kullanmadı tavsiye değil o yüzden. sadece karşıma çıktı ve müşteriler memnun gibiydi. Belki siz de bir araştırırsiniz. Onun dışında ilaçlar daha ucuz tabiki. Hap veya sıvı ilaç yazdırmayı düşünürseniz fertamir sulandirilarak içiliyor hap formuna göre daha rahat bir ilaç. Aile hekimi yazar. Bir tane de kafaya dikmelik minik şişelerde vardı ferrum.du adı, en rahatı o gelmişti bana. Onu da yazdırabilirsiniz. Çözüm bunlar bildiğim kadarıyla. Pekmezle düzelen var mı bilmiyorum ama ben pek pekmez yiyemiyorum yediğim zamanlarda da çok faydasını görmedim. Genelde hapla biraz yükselttim ama 8 senedir en yüksek 30 falan olmuştur herhalde olduysa o da. 😔🥲 kusura bakmayın uzun oldu ama aynı şeyleri yaşıyorum bildiklerimi gördüklerimi paylaşmak istedim 🙃 geçmiş olsun 🙏

Evet ilk defa kullanıyorum zaten farkettim internetten araştırdığım hemen normalmiş teşekkür ederim yinede
Çok geçmiş olsun herkeste yan etkileri aynı değildir ama bende demir hapları çok karın ağrısı yapıyor tuvalete çıkarken ağrı çok oluyor. Sizde de olabilir yan etkileri böyle. Doktorlara sordum hep normal dediler bilginiz olsun🤷 bir de hapi aldıktan bir iki saat geçmeden çay kahve veya süt ve süt ürünleri tüketmeyin, demir emilimini engelliyormus. Tok karnına aliyorsaniz süt ve süt ürünleri ile çay kahve ictiyseniz bir iki saat bekleyin hapı içmek için. Limonlu su ile içebilirsiniz c vitamini demir emilimini destekliyormus.

Onlara ben docent demem, başka alemde yaşıyorlar :KK70: siz takılmayın onlara ne çektiğimizi biz biliyoruz.
hgb 9-11,5 ferritin 13'ün altı herkesi etkiler. kimisinin sadece saçı dökülür kimisi üşür kimisi de ölüyorum ağlayanım yok dercesine tüm belirtileri yaşar.
ilaçları kullanırken sizi kabız yapıyorsa yumuşatacak lifli şeyler yiyebilirsiniz. Beni ishal yapıyor. Midem de de bulantı yapıyor zaten dr gitmeden bulantı şikayetim başlamıştı bide ilaç ekledi. Ama ilaçsız sadece takviyeler ile olmuyor he ilaçla düzelirsiniz sonrasında takviyeleri bırakmadan hayatınıza devam edersiniz o zaman ilaça gerek kalmaz diye düşünüyorum. her gün pekmez, siyah üzüm, karadut, et, yumurta ıspanak, pazı, kuru baklagiller vs.. bunları tüketeceğiz ki ilaca gerek kalmasın.
Ben folik asit folibouldu adı galiba tam hatırlamıyorum onu kullandım 13 gündür. uykusuzluk çektim. Her gün içmek yerine hafta da 2 kere kullanacağım. 11 de yatıyorum gece 1 de uyanıyorum sonra tekrar yatıyorum 3 de uyanıyorum tekrar yatıyorum sağa sola dön uyuyamadım. 5 de ayaktayım . çareyi ilacı her gün içmemekle çözmeyi düşünüyorum çünkü ilacı içince başladı yan etkisinde de yazıyor zaten. Rabbim hepimize şifa versin :KK66:
Gercektenmı bende folbıul kullanıyorum zaten hergun cok fazla uyuyup uykumu alamazdım
Dun gecede 2 de uyandım 5 e kadar kkda gezindim
Ben uykum yaptıgını bılmıyordum
Ama onu kullanmama lazım cunku baya düşüktü
Bide onu kafaya takmıyayım😅

X