Deprem travması :(

Evet sertifikası var hatta çoğu yerde önerilen bir psikolog.

EMDR ben de işe yaramıyor diyorum hala “devam edelim tüm danışmanlarımda işe yaradı sen de ile yaramaması bir ilk” dedi. Artık sırf benden seans başına para alsın diye yaptığını düşünüyorum
Bu şekilde düşünerek de alacağınız o terapiden fayda sağlamanız mümkün değil, terapötik süreçte danışanın terapiistine güvenmesi çok önemli. başka bir uzmanla devam etmeniz daha sağlıklı olucaktır

Peki şu an hangi terapiyi görüyorsunuz? Bir alternatif sunuldu mu size?
Yok psikiyatriye gittim bir sene ilaç kullandım çocuk düşündüğüm için bırakmak zorunda kaldım ama yakın zamanda psikiyatri tarafından terapi almaya başlarım nasıl bir yol izleriz bilmiyorum ama duruma göre size de yazarım isterseniz

Merhaba arkadaşlar,

Sırf bu konu için üyelik açmak zorunda kaldım. Sizlerin tecrübesine ve tavsiyelerinize çok ihtiyacım var.

6 şubat depremini yaşayanlardan biriyim. O gün tam 1 hafta olmuştu doğum yapalı :KK43: sezeryandan dolayı yaram vardı ve iltihap kapmıştı. O halimle 14. kattan nasıl aşağı indim bilemem. Hava çok soğuk diye ve oturarak çok zorluk çektiğimden dolayı bir anlık gafletle bir kaç saat sonra tekrar daireye çıktık :KK43:. Baktık komşular da çıkıyor biz de çıkalım dedik. Bina da bir şey yoktu. Ve 2. depreme de evde yakalandık.

2. deprem daha da şiddetliydi ve o an gerçekten bu bina çökecek ve hepimiz öleceğiz zannettim. Ölümü hiç bu kadar yakından hissetmemiştim. Ordan da sağ sağlım kurtulduk derken dışarı çıktığımızda baktık ki etraftaki binaların çoğu yıkılmış :KK43:. Resmen mahşer yeriydi. Ölü taşıyan mı desen. Bacağı eli kopmuş insanlar mı desem. Çok kötüydü….

2. depremde kedimi kurtarayım derken yaram açılmış meğerse kanıyormuş. Arabamıza atladık uzaklaştık.

Zaman geçtikçe ben daha kötü olmaya başladım. Sürekli kabuslar. Sürekli deprem oluyor sanmalar. Panik ataklar geçirmeye başladım. Daha sayamadığım bir sürü sağlık sorunları yaşadım. Bu böyle gitmez dedim ve psikolojik destek aldım. Travma sonrası stres bozukluğu teşhisi konuldu. EMDR terapisi önerdi psikolog. İş göremezlik raporu aldım. Ama gelin görün ki bu terapi bende gerçekten işe yaramıyor. Halbuki çok iyi yorumlar okumuştum.

8 seans aldım ama şikayetlerim hala devam ediyor. Hiç azalma yok. Psikolog sen ilksin dedi işe yaraması gerek diyor. Psikolog değiştirsem mi acaba diyorum :KK43: veya sizin benzer durumda başka terapi aldığınız oldu mu?

Bana bu konuda önerilerinizi sunabilir misiniz? :KK43:
ay çok üzüldüm.... geçmiş olsun... kesinlikle psikolog değiştirin demek ki işe yaramamış 8 aya yaşaması gerekiyordu. bir de öyle büyük bir korku ve şok ki insan nasıl unutabilir de diyorum bir yandan. ama kendiniz ve bebeğiniz için kendinizi iyi hissetmeniz ve sakinleşmeniz lazımm

Merhaba arkadaşlar,

Sırf bu konu için üyelik açmak zorunda kaldım. Sizlerin tecrübesine ve tavsiyelerinize çok ihtiyacım var.

6 şubat depremini yaşayanlardan biriyim. O gün tam 1 hafta olmuştu doğum yapalı :KK43: sezeryandan dolayı yaram vardı ve iltihap kapmıştı. O halimle 14. kattan nasıl aşağı indim bilemem. Hava çok soğuk diye ve oturarak çok zorluk çektiğimden dolayı bir anlık gafletle bir kaç saat sonra tekrar daireye çıktık :KK43:. Baktık komşular da çıkıyor biz de çıkalım dedik. Bina da bir şey yoktu. Ve 2. depreme de evde yakalandık.

2. deprem daha da şiddetliydi ve o an gerçekten bu bina çökecek ve hepimiz öleceğiz zannettim. Ölümü hiç bu kadar yakından hissetmemiştim. Ordan da sağ sağlım kurtulduk derken dışarı çıktığımızda baktık ki etraftaki binaların çoğu yıkılmış :KK43:. Resmen mahşer yeriydi. Ölü taşıyan mı desen. Bacağı eli kopmuş insanlar mı desem. Çok kötüydü….

2. depremde kedimi kurtarayım derken yaram açılmış meğerse kanıyormuş. Arabamıza atladık uzaklaştık.

Zaman geçtikçe ben daha kötü olmaya başladım. Sürekli kabuslar. Sürekli deprem oluyor sanmalar. Panik ataklar geçirmeye başladım. Daha sayamadığım bir sürü sağlık sorunları yaşadım. Bu böyle gitmez dedim ve psikolojik destek aldım. Travma sonrası stres bozukluğu teşhisi konuldu. EMDR terapisi önerdi psikolog. İş göremezlik raporu aldım. Ama gelin görün ki bu terapi bende gerçekten işe yaramıyor. Halbuki çok iyi yorumlar okumuştum.

8 seans aldım ama şikayetlerim hala devam ediyor. Hiç azalma yok. Psikolog sen ilksin dedi işe yaraması gerek diyor. Psikolog değiştirsem mi acaba diyorum :KK43: veya sizin benzer durumda başka terapi aldığınız oldu mu?

ilaca baslamaniz gerek, terapi yeterli olmayabilir. gecikirseniz dhaa kroniklesebilir

Yaşadığınız durum hiç kolay değil 8 seans da inanın hemen yol katedilebilecek bir süre değil EMDR terapide en etkili ve kanıtlanmış bir yöntem aslında terapi alırken aynı zamanda Psikiyatriye de gitmenizi öneririm ben size ki bunu ben değil uzmanlar daha çok öneriyor ikili süreç çok daha kolaylık oluyor emziriyorsunuz sanırım ama yine de bir Psikiyatri uzmanına danışın

Ayrıca size şöyle bir örnek vereyim ben panik ataklarım dolayısıyla terapi alıyordum ilk seanslarımda iyi gelmiyor diye düşünerek bırakmak istemiştim eşim zorlamıştı ve gitmiştim iyi ki de gitmişim o an size iyi gelmediği sanılan aslında doktorun anlattıkları bilinçaltınıza yerleşiyor ve siz ileride onları uygulamaya başlıyorsunuz ama gayret etmek de size düşünüyor yaşadığınız öyle çok da kolay atlatılamaz ben sadece ekranlardan izleyerek panik atağımı yine nüksettirdim bırakmış olduğum ilacımı yeniden almaya başlamıştım o dönem daha fazla ne söyleyebilirim bilemiyorum ne zaman dertleşmek isterseniz sizi dinlerim. Allahım size yardım etsin mübarek günler hürmetine şifanızı karşınıza çıkarsın. 🤲🏻

Merhaba arkadaşlar,

Ben 100% herkeste işe yarar zannediyordum :KK43: yani psikoloğum öyle bir konuştu ki öyle zannetmişim.

Şu an Bursadayım. Başka bie terapist bulsam mı çok kararsızım.
Yaa siz Bursada mısınız inanın buna sevindim benim doktorumu tavsiye edeyim size bir deneyin gidin kendisinde 2 yıl terapi aldım belli aralıklarla gittim panik ataklarım büyük oranda geçti Psikiyatrist Psikoterapist Okan Ufuk İpek EMDR değil o ACT yöntemiyle ilerliyor

Merhaba arkadaşlar,

ben de depremi yaşadım evim heryer yıkıldı bebeğimi yataktan kucağıma aldığında şükür ettim. yıkık evden çıktık sokakta çaresizce soğukta çıplak ayakta ateşli hasta bebeğimle kaldık.ailemden 15 kişiyi kaybettim.konuşa konuşa öldüler hiçbişey yapamadık.seni anlıyorum toparlanmamız yıllar alacak acılarımız hiç bitmeyecek hergün göz yaşı döküyorum. ama şükür ediyorum rabbim evladımla o evden çıkmayı nasıp etti. evlat acısının üstüne yok diyeceğim o ki bütün çocuklarını ailesinş kaybeden insanlar var hepimiz o anları yaşadık kendi kendinin psikologu olman lazım çok dua çok şükür yavaş yavaş toparlanırsınız bakın diyorsunuz evime geri girdim eviniz o durumda hiç bir şekilde yıkılmamış ilk etapta bebeğiniz için çok şükür edin

ben de depremi yaşadım evim heryer yıkıldı bebeğimi yataktan kucağıma aldığında şükür ettim. yıkık evden çıktık sokakta çaresizce soğukta çıplak ayakta ateşli hasta bebeğimle kaldık.ailemden 15 kişiyi kaybettim.konuşa konuşa öldüler hiçbişey yapamadık.seni anlıyorum toparlanmamız yıllar alacak acılarımız hiç bitmeyecek hergün göz yaşı döküyorum. ama şükür ediyorum rabbim evladımla o evden çıkmayı nasıp etti. evlat acısının üstüne yok diyeceğim o ki bütün çocuklarını ailesinş kaybeden insanlar var hepimiz o anları yaşadık kendi kendinin psikologu olman lazım çok dua çok şükür yavaş yavaş toparlanırsınız bakın diyorsunuz evime geri girdim eviniz o durumda hiç bir şekilde yıkılmamış ilk etapta bebeğiniz için çok şükür edin
Size de çok geçmiş olsun önünüzdeki hayatınızda tüm güzellikler sizleri bulsun 🤲🏻

Su an kaçıncı katta yasiosunuz? Mustakile cikma sansiniz olmaz mi cevre ilcedelerde?
3. Katta yaşıyorum. Oturduğum yerde 6 şubat depremi sonra müstakil evler çok uçuk fiyatlara kiralanıyor. Bizi çok zor duruma sokar :KK43:.
Ama müstakil de olsa korkularımın değişeceğini sanmıyorum.

Maalesef evime giremedim. Tayin istedik ve başka şehire geldik. Hala korkuyorum.
Allah hepimizin yardımıcısı olsun 🙏🏻

Depremi yaşadık, biz bunla imtihan edildik.evlerine sigindigimiz insanlarda bizlerle imtihan edildi.
Deprem oldu evlerimize girdik sonra ikinci depreme yakalandık, can havliyle savrulduk hepimiz en yakın gördüğümüz insanların! evine. Bilmiyorum biz ülke olarak nasıl bu hale geldik, biz misafirperverligimizle övünen bir toplumduk. Şimdi hiç oturmadığı yazdan yaza gittiği evini bize açan akrabamız! Evine yine gideriz korkusuyla heralde deprem ülkesiyiz buna alışmak lazım diyor, evden uzaklaşmak sadece sizi evinizden soğutur diyor bize. Allah kimseye yaşatmasın gerçekten çok zormuş bu durumu yaşamak, ama en zoru akrabam dediğimiz kişilerin bizleri iteler gibi davranışlariydi.

Çok şükür Allah'ım sana evlerimiz az hasarlı evimize geldik oturuyoruz, korksak da oturuyoruz. Yaaa onların umuduna kalsaydık... Sana çok şükür Allah'ım, çok şükür.....

Arkadaşım sana önerim güçlü ol, zayıf olduğunda ilk sen kaybedersin, herşey senin elinde iyileşmek de iyilesmemek de.... Ama düştüğün de sevinecek insanları düşün ve güçlü ol...

X