depresyon,çamaşır,nasil yeniden düzenim olur?

tekiryesili

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2022
2
4
36
merhaba,ben uzun süredir majör depresyonla boğuşuyorum.hâla düzelebilmiş değilim, ilacı yeni bıraktım, terapi alıyorum.
depresyonda olunca insanın karnını doyurmak için bile eli kolu kalkmıyor. sürekli uyuyordum. şu an 8-10 saate indirebildim. düzenli uyumak için program yaptım.bu süre zarfında evde çok is birikti, yemek temizlik yapamıyordum. yavaş yavaş toparlanmaya başladım.
size sorum şunlar;
1)bir yerden başladım ama her şey üstüme üstüme geliyor. 'başaramıycam' deyip bir çökkünlük içine giriyorum. bi de her şeyi cok ayrıntılı düşünüyorum. mesela çamaşır asmam için odayı temizlemeliyim, dolap baştan aşağı temizlenmeli, odanın tertemiz olması için duvarları, camları her yeri silmeliyim vs vs.. her şeyi birbirine bağlıyorum o karmaşık ağ beni çok yoruyor.daha pratik nasıl olabilirim?
2)birikmiş çamaşır çok, uzunca bir müddet kirli kaldılar. Bu yüzden makine deterjan ve suyu aldıktan sonra bekletmeye alıp, 10 saate yakın bekletiyorum. böyle makinem zarar görür mü? sizin başka öneriniz var mı?
3)evde iki kedim var kumları balkonda,o yüzden balkonu kullanamıyorum.kumlarını günde iki kere temizlesem de yetmiyor.bu konuda kedisi olanlar ne yapıyor fikirlerini merak ediyorum.bi de kedi ve çocuk aynı anda oluyor mu?nasıl oluyor, nelere dikkat ediyorsunuz?
4) kendimi toparlamadam çocuk yaparsam bakamam, hakkına girerim diye çocuk yapmadım. 35 yaşına geldim, sizce çok mu geç kaldım.
not: toparlanma aşamasındayım,lütfen kırıcı yorum yapmayın, modumu aşağı çekecek yorumlara değil, beni yukarı taşıyacak tavsiyelere ihtiyacım var.
bu durumu yaşamayanlar tam empati kurmakta zorlanabilirler.önceki hâlime, " bak gelecekte böyle olacaksın, evin böyle olacak" deselerdi ağzım açık kalırdı.böyle olacağımı hiç ummazdım. düsmez kalkmaz bir Allah..
umursamaz biri değilim, gerçekten umursuyorum. evime kimseyi çağıramıyorum, kendim çağıramadığım icin kimseye de pek gitmem. yardımcı kadın çağıramam, parayı denkleştirsem bile utanırım. annem de kaç kere yardım edeyim beraber halledelim dedi ama olmaz, kendim halletcem inşaallah.

Cok gecmis olsun. Evinizi oda oda temizleyin. Hergun 1 oda temizleme hedefiniz olsun. Camlar, dolap icleri herseyi silin, supurun, paspaslayin. Once camasir asacaginiz odayi temizlemekle ise baslayin. Hergun temizlik yaparken 1 kez camasir yıkama hedefiniz olsun. Makinenize zararlı mı bilmiyorum ama suyun içinde bekleyen camasir kötü kokar.

Kedi ve cocuk konusunda ise duzenli olarak ev temizlemeniz lazim. Kisa tüylü cins kediler bile mevsimsel olarak tüy döküyor. Temizlenmeyen evde tüylerin bebegin cigerine kacma ihtimali var. Bu konuda baska bie bilgim yok.

Usenme olayi bezi elinize alip temizlige baslayinca gececek merak etmeyin.

Saçma mı olur bu diyeceklerim bilmiyorum. Çünkü tam olarak depresyon insana kendini nasıl hissettirir emin değilim.
Temizlik yapabilmek için motivasyon videoları izlemeyi deneyebilirsiniz. Temizlik asmr diye aratın. Kadınlar tıkır tıkır tıkır temizlik yapıyor insan gaza geliyor izleyince. Bana öyle oluyor en azından. Geçmiş olsun 💐

Göz korkak, el hamarat derler... Yukarıda arkadaşın dediği gibi oda oda başlayın.. Çamaşırları o kadar çok suda bekletmenize gerek yok.. İlk kısa programda az deterjan ve 30 derecede bir kere yıkayın. Sonra da normal programla yıkayın temizlenir bence.. Rahatsızlığınız için de çok geçmiş olsun.. İyice normale dönmeden çocuk düşünmeyin derim.. Çocuk olunca insan ayrı bir bocalıyor.. 39 yaşında ikinci kızımı doğurdum 35 yaş geç kalınmış bir yaş değil.. Allah yardımcınız olsun.

çamaşırlar çok beklerse kokuyor, benim geç saat olduğu için mecburen beklettiğim çamaşırlar kokmuştu, çamaşırları uzun yıkamada yıkayın ve 1 saat bekletmeye alın, eviniz büyük mü, oda oda temizlerseniz daha kolay olur sanki

Geçmiş olsun... Umarım zamanla daha iyi olursunuz.10 saat çok uzun geldi. Makineye zararı olabilir. Bir saat vs bekletme yeterli diye düşünüyorum veya ön yıkamalı yıkayın. Zamanla yikana yikana düzene girer zaten😊 her şeyi birden halletmek zorunda değilsiniz. Sıraya koyun, kendinizi iyi hissettikce sıraya göre harekete geçersiniz. Malesef hiç bir şey birden olmuyor. Bazen ev temizliği yaparken gaza gelip her yeri kaldırıyorum sonra herşey bir birine giriyor:) lanet olsun diyorum... Mesela bir gün çamaşırları yıkayın. Hatta ilk etapta ütü vs bile yapmasaniz olabilir. Katlayıp katlayıp yerlerine kaldırın. Maksat ortalıktan kalksın kafanız rahalasin. Sonra canınız isterse camları oda oda ayrı günlerde silin. Yani ne bileyim gerçekten normal temizlikte bile evin her yerini aynı anda temizleyemiyor insan. Sonra başka bir oda, başka bir yer derken bir bakmışsınız her şey oluvermiş. Kedi kumu için bir şey diyemeyecegim 😁

Temizlik yapmayi düşünmek yapmaktan daha zor 😅 çamaşırları makinede beklemeyin direkt yıkayın. Görünen leke varsa sabunla hafif citileyip atın sadece. Oda oda temizlemeye başlayın. Plan program yapmayın düşünmek usendiriyor dediğim gibi. Müzik açıp direkt girişin ne yapabilirseniz. Fazla ayrıntılı düşünmek de zihnin oyunu, o işi yapmamak için zihin bahane arıyor içten içe.

Kedi kumu için 2 gün bekletmek çok uzun bir süre . Her gün temizlenmeli kokar. Kedi ve çocuk evde hemde çok güzel olur. Ama çocuktan önce kendinizi toparlamanız lazım. Kendine hayrı olmayanın kimseye olmaz .

çamaşırları bekletmektense türüne göre uzun ve yüksek derecede yıkayın.

önce dolaplardan başlayın atılcaklar verilecekler hafifleyin sonra kuruyanları yerleştirin

maddiyat varsa yardımcı alın bence.

ama önce beynen ve ruhen sizi yoranları çöpe atın. inanın hayat sadece 1 gün yarının garantisi yok

geçmiş olsun

1- maddi durumunuz nasıl. Yardım almaktan çekinmeyin. Temizlik şirketiyle anlaşabilirsiniz, bi kadın alabilirsiniz.
2- çamaşırları 10 saat bekletmenize gerek yok makineyi bilmem ama çamaşırlar kötü olur öyle ıslak ıslak zaten normal bi programda ön yıkanmalı yıkarsanız yeterli olacaktır.
3-kedilerle ilgili bi yorum yapamıycam deneyimlemedim maalesef
4- bence şimdilik bebeği düşünmeyin geç kaldım düşüncesi bile sizi ekstra yorar. Sadece kendinizi toplamaya çalışın, bi yerden başlayın, terapilerinize devam edin. İlaç gerekirse ilaç kullanın. Kendinizi toparladığınız an bebek fikrini düşünürsünüz.

Cok gecmis olsun. Size bir video kanali önericegim..bu bayan hep zor durumda olan, mesela depresyon hastasi olanlarin gidip evlerini bedava temizliyor. Insanlar kendi evinden utaniyor halbuki o kaos da hastaligin bir yan etkisi. Gücünüz herseye birden yetmeyecek o yüzden sistematik bir sekilde kücük adimlarla ilerlemeniz lazim yoksa motivasyonunuz da düser. Bende major depresyon hastasi olan bir tanidigimin evine gidip temizlige yardim ettim. Sahsen ilk evde olan bütün cöpleri attim ve yatagi ve cevresini temizledim. Camasirlari torbalara ayirip teker teker yikadik. Banyo ya ilaclari döküp bekletirken fazla veya bosalmis ürünleri ayiklayip cöpe attik (veya geri dönüsüme). Mutfakta durum nasil bilmiyorum ama orda ilk tezgahi bosaltip buzdolapta tarihi gecmis ve cürümüs gidalari cikartip icini temizledik. Evi temizlemek bir kac günü aldi. Güvendiginiz yardim isteyeceginiz biri var mi?

Bence evde atılacaklar falan varsa atarsanız en azından temizliğe uygun olur temizlik şirketini rahatlıkla çağırabilirsiniz. Onların işi bu niye utanasınız ki

Geçmiş olsun🌼
Öncelikle yardım alma imkanınız varsa yardım almaktan çekinmeyin. Herkesin başına gelebilecek bir şey bu. Aileden ve ya profesyonel bir temizlikçiden yardım alın.

Bir liste yapıp her gün tek bir şeyle uğraşmak daha kolay oluyormuş. Mesela bugün evdeki tüm kitapları toplayacağım, bu gün evdeki tüm çamaşırları ayırıp kaldıracağım, kalanları katlayacağım gibi. Marie Kondo'yu izleyebilirsiniz🙈

Ben çocuklardan dolayı oda oda yapıyorum. Tüm evi aynı anda yapmak çok zor benim için. Cam ve pencereleri sabah kalkıp komple aynı anda siliyorum.

Çamaşırları 10 saat bekletmenize gerek yok. 2 kez yıkamak işinizi görür. İyi bir deterjan kullanın. Deterjanı çok koymayın. Çamaşırları çok doldurmadan yıkayın.
Bütçeniz var mı bilmiyorum ama, kurutma makinesi sizin çok işinize yarar. Alamıyorlarsanız çamaşır askılığını iki adet alın.

Kullanmadığınız şeyleri atın, satın ve ya verin.

İnanın çoğumuzun evi sürekli temiz ve düzenli değil. Ben her gün temizlik yapmazsam ev aylardır temizlenmemiş kıvama geliyor.

Kafanızı yormadan ufak ufak elinizden ne geliyorsa yapın. Bir bakmışsınız her gün biraz biraz derken bitmiş🫠

merhaba,ben uzun süredir majör depresyonla boğuşuyorum.hâla düzelebilmiş değilim, ilacı yeni bıraktım, terapi alıyorum.
depresyonda olunca insanın karnını doyurmak için bile eli kolu kalkmıyor. sürekli uyuyordum. şu an 8-10 saate indirebildim. düzenli uyumak için program yaptım.bu süre zarfında evde çok is birikti, yemek temizlik yapamıyordum. yavaş yavaş toparlanmaya başladım.
size sorum şunlar;
1)bir yerden başladım ama her şey üstüme üstüme geliyor. 'başaramıycam' deyip bir çökkünlük içine giriyorum. bi de her şeyi cok ayrıntılı düşünüyorum. mesela çamaşır asmam için odayı temizlemeliyim, dolap baştan aşağı temizlenmeli, odanın tertemiz olması için duvarları, camları her yeri silmeliyim vs vs.. her şeyi birbirine bağlıyorum o karmaşık ağ beni çok yoruyor.daha pratik nasıl olabilirim?
2)birikmiş çamaşır çok, uzunca bir müddet kirli kaldılar. Bu yüzden makine deterjan ve suyu aldıktan sonra bekletmeye alıp, 10 saate yakın bekletiyorum. böyle makinem zarar görür mü? sizin başka öneriniz var mı?
3)evde iki kedim var kumları balkonda,o yüzden balkonu kullanamıyorum.kumlarını günde iki kere temizlesem de yetmiyor.bu konuda kedisi olanlar ne yapıyor fikirlerini merak ediyorum.bi de kedi ve çocuk aynı anda oluyor mu?nasıl oluyor, nelere dikkat ediyorsunuz?
4) kendimi toparlamadam çocuk yaparsam bakamam, hakkına girerim diye çocuk yapmadım. 35 yaşına geldim, sizce çok mu geç kaldım.
not: toparlanma aşamasındayım,lütfen kırıcı yorum yapmayın, modumu aşağı çekecek yorumlara değil, beni yukarı taşıyacak tavsiyelere ihtiyacım var.
bu durumu yaşamayanlar tam empati kurmakta zorlanabilirler.önceki hâlime, " bak gelecekte böyle olacaksın, evin böyle olacak" deselerdi ağzım açık kalırdı.böyle olacağımı hiç ummazdım. düsmez kalkmaz bir Allah..
umursamaz biri değilim, gerçekten umursuyorum. evime kimseyi çağıramıyorum, kendim çağıramadığım icin kimseye de pek gitmem. yardımcı kadın çağıramam, parayı denkleştirsem bile utanırım. annem de kaç kere yardım edeyim beraber halledelim dedi ama olmaz, kendim halletcem inşaallah.
yardımcı alın boyle ısın ıcınden cıkamazsınız.Duzenı kursun sonra sız devam ettırırsınız.Parayı bırakın cıkın evden evde, bır yabancı gormek ıstemıyorsanız.Yardımcı olmaz,o olmaz ,anne olmaz.Ablacım evı sey goturuyordur 2 de kedı varmıs.Hasta edersin kedileri de o evde:KK43:

Niye kırıcı olalım yapmayın lütfen ...
Çok geçmiş olsun herşey düzelir merak etmeyin . Bu hastalık sizde kalıcı değil sonuçta tedavi de oluyorsunuz ,isteklisiniz de asilmayacak bir durum yok yani :))

Sadece çamaşırları 10 saat yerine 2 saat beklerseniz de kirleri çıkar hem zamandan tasarruf olur . Ayrıca durumunuz varsa genel temizlik için yardımcı almaktan çekinmeyin . Sonuçta gelen yardımcılar da bu işten para kazanıyorlar . Bizlerin onlara onların bize ihtiyacı var . Haydi kolay gelsin :))

Kesinlikle enerjik sizi harekete gecirecek bir muzik acarak ise baslayin. Oda oda temizleyin ilk camasir odasini temizleyin camini yerleri dolap falan ne varsa komple o odayi temizleyin ve birakin bu arada bi makine camasiri da yikayip oda temizlenince camasirlari asip cikin. Her gun baska bi odayi yaparak ve her gun bir makine camasir yikayarak devam edebilirsiniz. Bu arada basladiginiz odayi bitirmeye gayret edin sunu unutmayinki temizlik yapilmayacak zorlukta bir is degil, odayi bitirene kadar gayret edin eger yarim birakirsaniz o odanin daginikligi sizi psikolojik olarak cok daha fazla yoracak. Enerjik muzik acmayi sakin sakin unutmayin inanin ki muzik sizi daha cok gaza getirecektir.

ıslak ıslak bekletmiyorum yani bir nevi çamaşır bastırma gibi yapıyorum. yıkanmadan, deterjanı ve suyu makine alınca bekletiyorum. o suyun içinde ıslama gibi
Olsun işte gene ıslanıyor. Bence 2 saat falan bekletin çok bekletince daha temiz olacak diye bir şey yok. İçinize sinmezse kısa programda tekrar yıkarsınız

İmkan varsa çamaşırları, giysi dolaplarını halledip, halıları yıkamaya verip profesyonel bir temizlik şirketiyle anlaşabilirsiniz
Yatak yıkamacılar koltuk yıkamacılarda var zaten
İmkan yoksa plan program yapıp oda oda temizleyebilirsiniz
Hatta bir odaya 3 gün yada 4 gün ayırın 1 aya pırıl pırıl olur
10 saat bekleme yapmaya gerek yok sanki onu 3-4 saate düşürüp çift durulama yapın
Yada leğen kova ne varsa balkonda çamaşırları deterjanlı suya basıp öyle yıkamaya alın. Hem zamandan tasarruf olur hemde içinize siner

ıslak ıslak bekletmiyorum yani bir nevi çamaşır bastırma gibi yapıyorum. yıkanmadan, deterjanı ve suyu makine alınca bekletiyorum. o suyun içinde ıslama gibi
10 saat yerine 2 saat yeterli olur ben beyazları sadece 2 saat karbonatlı deterjanlı suda bekletiyorum ki ona bile gerek yok bence yıkayın bekletmeyin.

X