depresyon,çamaşır,nasil yeniden düzenim olur?

Annenizden yardım alın ev teniz olunca daha iyibuissedersijiz.. zten bir şey yapmaya haliniz yokmuş tek uğraşmayın tamamen düzekmeden çocuk düsünmeyin asla. çocuk ger ne kadar güzel olsa da sorumluluk com ağır..kendiniz onc3 iyi olun.

merhaba,ben uzun süredir majör depresyonla boğuşuyorum.hâla düzelebilmiş değilim, ilacı yeni bıraktım, terapi alıyorum.
depresyonda olunca insanın karnını doyurmak için bile eli kolu kalkmıyor. sürekli uyuyordum. şu an 8-10 saate indirebildim. düzenli uyumak için program yaptım.bu süre zarfında evde çok is birikti, yemek temizlik yapamıyordum. yavaş yavaş toparlanmaya başladım.
size sorum şunlar;
1)bir yerden başladım ama her şey üstüme üstüme geliyor. 'başaramıycam' deyip bir çökkünlük içine giriyorum. bi de her şeyi cok ayrıntılı düşünüyorum. mesela çamaşır asmam için odayı temizlemeliyim, dolap baştan aşağı temizlenmeli, odanın tertemiz olması için duvarları, camları her yeri silmeliyim vs vs.. her şeyi birbirine bağlıyorum o karmaşık ağ beni çok yoruyor.daha pratik nasıl olabilirim?
2)birikmiş çamaşır çok, uzunca bir müddet kirli kaldılar. Bu yüzden makine deterjan ve suyu aldıktan sonra bekletmeye alıp, 10 saate yakın bekletiyorum. böyle makinem zarar görür mü? sizin başka öneriniz var mı?
3)evde iki kedim var kumları balkonda,o yüzden balkonu kullanamıyorum.kumlarını günde iki kere temizlesem de yetmiyor.bu konuda kedisi olanlar ne yapıyor fikirlerini merak ediyorum.bi de kedi ve çocuk aynı anda oluyor mu?nasıl oluyor, nelere dikkat ediyorsunuz?
4) kendimi toparlamadam çocuk yaparsam bakamam, hakkına girerim diye çocuk yapmadım. 35 yaşına geldim, sizce çok mu geç kaldım.
not: toparlanma aşamasındayım,lütfen kırıcı yorum yapmayın, modumu aşağı çekecek yorumlara değil, beni yukarı taşıyacak tavsiyelere ihtiyacım var.
bu durumu yaşamayanlar tam empati kurmakta zorlanabilirler.önceki hâlime, " bak gelecekte böyle olacaksın, evin böyle olacak" deselerdi ağzım açık kalırdı.böyle olacağımı hiç ummazdım. düsmez kalkmaz bir Allah..
umursamaz biri değilim, gerçekten umursuyorum. evime kimseyi çağıramıyorum, kendim çağıramadığım icin kimseye de pek gitmem. yardımcı kadın çağıramam, parayı denkleştirsem bile utanırım. annem de kaç kere yardım edeyim beraber halledelim dedi ama olmaz, kendim halletcem inşaallah.
Merhaba öncelikle geçmiş olsun ve toparlaniyor oluşunuza cok sevindim bende zaman zaman benzer durumu yasiyor depresyon durumum bu kadar agir olmasada dediginizi yasiyorum öz bakım olayina kadar kendimi cok fazla salıyorum...

Benim onerim bi anda hepsini yapmaya çalışmayın yada yaparksn kusursuzluk mükemmelik psikolojisine girmeyin bu durum sizi dahada zorlar...

Mesela oncelikle oda oda seklinde baslayabilursinoz en başta atilacakladi atip kendinize kolaylik olusturabilirsiniz camasirlar icin bu kadarina ferek yok derjm ama biliyorum ki içinize sinmeyecek.
Kediler icin bence kumu hergun temizlemek onemli hatta iki tane olunca daha dikkat etmem gerekiyor çünkü koku olayi olabiliyor.

Çocuk olayina gelince kendinizi tam olaram annelige hazır oldugunuz süreçte bunu tavsiye ederim lütfen yasim geciyor diye ani bi kararla hic hazir olmadiginiz surecte anneligi yasamayin.
Ben anne degilim hel annelik insana guc veriyor snne olunca hersey icin guc buluyorsun diye dusunuyordum ama cevremdeki annelere cocuktan dolayi yasadiklari psikolojiye bakinca durumun böyle olmadığını anladim

Hayatinizda kolayliklar dilerim

Hastalığım tek depresyon değil fakat buyuk bir kismi depresyon.bu anlattiklarinizla ilac tedavisinin yetip bitirilmesi gerektigine eminmisiniz?sanki tamamlanmamis gibi.bende depresyondayim asagi yukarı sizin gibiyim.elimi atinca sonsuza dek devam edecekmis gibi geliyor işler. Onu gectim karsinizdaki insanlari depresyonda oldugunuza inanmiyorlar.pis pasakli diye üstünüze atarlar.halinizi sizin halinizi yasayan anlar.benim annemde depresyonda ama beni asla ve asla anlamaz.is hayati nedeniyle bitmez depresyon sahibi oldum.en sonunda patlama yasadim.benim yaşadığımı yasamayan bilmez.ilaclarima başladım. Açıkçası az geldi.sadece biraz kendime geldim.yine yikanmis çamaşırlar uzun zaman divanda bulaşık tezgahta yapıyorum ama aninda toplayamiyorum.

Ayrica çocuk icin bu illet lohusalik dahil hortlayacagi icin.cocugunuz bir anaokuluna gidene kadar adam gibi birinin size ve çocuğunuza bakması lazım. Eskiden anne ve kayinvalidelerin böyle güçleri vardi destek olurdu da günümüzde kimseden destek almaya da gelmiyor.esinizde tasin altina elini koymali.kendi beceremiyorsa destek vermeyi.eve yardimci kadin alinmasina yardim etmeli.siz dogum yapinca en fazla çocuğunuzu emzirirsiniz depresyon yuzunden ve depresyonda emzirdiginiz icin pek ilac kullanamayabilirsiniz.cocuk bakimi harici evin baska işleri ile uğraşmaya eliniz kalkmaz.sizin camasirlarinizi makinaya atip asacak.lazimsa evi süpürecek yemegi hazırlayıp önünüze koyacak bulaşıkları makineye koyup kaldiracak.biri lazım.

Ben travma sonrası ve majör depresyondan sonra iyileşme sürecinde aynen sizin gibiydim. Öncelikle düşünmeyi bırakın , düşündükçe batıyor insan. Ben şöyle yaptım sadece bir parça açacağım ve dalacağım odaya diyordum. Bir tane çok hareketli parça açıp temizliyordum ne kadar olursa. Sadece 3 dakika dayan diyordum. Sonra o 2 parçaya, 3 parçaya , yarım saate çıktı. Yarım saat yapacağım deyip 31. dakikada bırakıyordum herşeyi. Bunu deneyebilirsiniz. İmkan varsa kesinlikle yardımcı alın zaten. Fazlalıklardan kurtulun. Çamaşırı bekletmeye gerek yok, vanish ile yıkayın 2 saatlik programda.
Merhaba atlatabildiniz mi bende aynı durumdayım 2 ay doktora gitmedim on gün önce gittim bende zorla bişeyler yapıyorum ama asla konsantre olamıyorum kafamda hep ya iyi olmazsam düşüncesi yüzünden zihnim hep bununla dolu dizinde mi öyleydi ilaçlardan ne kadar sonra düzeldiniz

merhaba,ben uzun süredir majör depresyonla boğuşuyorum.hâla düzelebilmiş değilim, ilacı yeni bıraktım, terapi alıyorum.
depresyonda olunca insanın karnını doyurmak için bile eli kolu kalkmıyor. sürekli uyuyordum. şu an 8-10 saate indirebildim. düzenli uyumak için program yaptım.bu süre zarfında evde çok is birikti, yemek temizlik yapamıyordum. yavaş yavaş toparlanmaya başladım.
size sorum şunlar;
1)bir yerden başladım ama her şey üstüme üstüme geliyor. 'başaramıycam' deyip bir çökkünlük içine giriyorum. bi de her şeyi cok ayrıntılı düşünüyorum. mesela çamaşır asmam için odayı temizlemeliyim, dolap baştan aşağı temizlenmeli, odanın tertemiz olması için duvarları, camları her yeri silmeliyim vs vs.. her şeyi birbirine bağlıyorum o karmaşık ağ beni çok yoruyor.daha pratik nasıl olabilirim?
2)birikmiş çamaşır çok, uzunca bir müddet kirli kaldılar. Bu yüzden makine deterjan ve suyu aldıktan sonra bekletmeye alıp, 10 saate yakın bekletiyorum. böyle makinem zarar görür mü? sizin başka öneriniz var mı?
3)evde iki kedim var kumları balkonda,o yüzden balkonu kullanamıyorum.kumlarını günde iki kere temizlesem de yetmiyor.bu konuda kedisi olanlar ne yapıyor fikirlerini merak ediyorum.bi de kedi ve çocuk aynı anda oluyor mu?nasıl oluyor, nelere dikkat ediyorsunuz?
4) kendimi toparlamadam çocuk yaparsam bakamam, hakkına girerim diye çocuk yapmadım. 35 yaşına geldim, sizce çok mu geç kaldım.
not: toparlanma aşamasındayım,lütfen kırıcı yorum yapmayın, modumu aşağı çekecek yorumlara değil, beni yukarı taşıyacak tavsiyelere ihtiyacım var.
bu durumu yaşamayanlar tam empati kurmakta zorlanabilirler.önceki hâlime, " bak gelecekte böyle olacaksın, evin böyle olacak" deselerdi ağzım açık kalırdı.böyle olacağımı hiç ummazdım. düsmez kalkmaz bir Allah..
umursamaz biri değilim, gerçekten umursuyorum. evime kimseyi çağıramıyorum, kendim çağıramadığım icin kimseye de pek gitmem. yardımcı kadın çağıramam, parayı denkleştirsem bile utanırım. annem de kaç kere yardım edeyim beraber halledelim dedi ama olmaz, kendim halletcem inşaallah.

Merhaba

Bence fazla yükleniyorsunuz kendinize. Sanki temizlik ve düzen olması gerekenden daha karmaşık bir süreçmiş gibi davranıyorsunuz gerek yok buna. Çamaşırları dümdüz kısa programda deterjan ve yumuşatıcı ile yıkayın sonra da çamaşır askılığınıza asın. İnanın gayet mis kokulu ve lekesiz olucak bu şekilde. Arada lekesi çıkmayanlar varsa onları ayırır duruma göre atar ya da daha farklı leke çıkarma işlemlerine tabi tutarsınız. Kimse kimseden kol çantasında Ace ile gezen reklam kadını mükemmelliği beklemiyor. Önemli olan basit ve sürdürülebilir bir düzen kurmak.
- Buarada nolur bir şekilde para biriktirip kurutma makinesi alın evinize. Hayatınız inanılmaz kolaylaşacak. Kurutucudan çıkarıp katlayıp yerine koyacaksınız sadece herşeyi. Kedi tüylerini filan da toplayacak kurutucu.

Geçmiş olsun öncelikle yaşamayan anlayamaz bu durumu ama geçiyor önce evi toplayın fazlalıkları çöpleri herşeyi atın sonra banyolara deterjan sıkın o arada camislari makineye atın sonra mutfağa girin tezgah masa ve bulaşıkları bunları halledip banyoyu yikayin kedilerin kumunu değiştirin çamaşırları asin ertesi gün de oda oda girip camını kapisini yerleri silin çıkın her gün bir odayı da böyle temizlerseniz bir hafta da işiniz tamamıyla kolaylaşır ama isterseniz iki gün yardımcı çağırıp hepsini iki günde de halledebilirsiniz

Ben de major depresyon geçirdim ve benim evim de bu anlattığınız hale geldi tek siz değilsiniz, bunu bilin.
Eğer parayı denkleştirebiliyorsanız bir yardımcı kadın çağırın, temizlik şirketleri var onlardan da isteyebilirsiniz, tanıdık olmasın daha iyi olur. Bir kere çağıracaksınız bir daha da yüzünü görmeyeceksiniz, ne düşünürse düşünsün, boşverin; hastalık geçirdim falan dersiniz, hesap vermek zorunda değilsiniz. İsterseniz anneniz de gelsin o gün, o muhattap olsun kadınla. Bir kere evi temizletin sonra kendiniz ufak ufak yaparsınız, bir düzen kurarsınız. Bu arada geçmiş olsun. Kedilerinize sarılın, kediler en güzel antidepresandır. Kum konusuna gelince hergün hatta günde bir iki defa katı olan dışkıları mutlaka alıp atın ki kumun içinde dağılıp koku yapmasın, bir de kumu bir kürekle karıştırıverin. Kum kabını çok doldurmayın, azaldıkça ekleyin, böylelikle daha üzün süre dayanır, ben öyle yapıyorum bir ay dayanıyor.
Bu arada çamışırları 10saat makinede bekletmenize gerek yok, makineyi fazla doldurmadan önce bu çamaşırları kısa programda yıkayın sonra da ön yıkamalı programa alıp yıkayın, bence yeterli olacaktır. Makinenizi bir kere de bulaşık makinesi tabletiyle boş çalıştırın, daha temiz yıkar.
Bence önce bir evi temizletin, aynı gün veya ertesi gün perdeleri de yıkayın ve asın. Sonra dolapta vs ne varsa ne yoksa, kıyafet çamaşır vs indirip hepsini yıkayın, sonra düzenli bir şekilde yerleştirirsiniz, dolabınız yeni gibi olur.

Son düzenleme:
Merhaba

Bence fazla yükleniyorsunuz kendinize. Sanki temizlik ve düzen olması gerekenden daha karmaşık bir süreçmiş gibi davranıyorsunuz gerek yok buna. Çamaşırları dümdüz kısa programda deterjan ve yumuşatıcı ile yıkayın sonra da çamaşır askılığınıza asın. İnanın gayet mis kokulu ve lekesiz olucak bu şekilde. Arada lekesi çıkmayanlar varsa onları ayırır duruma göre atar ya da daha farklı leke çıkarma işlemlerine tabi tutarsınız. Kimse kimseden kol çantasında Ace ile gezen reklam kadını mükemmelliği beklemiyor. Önemli olan basit ve sürdürülebilir bir düzen kurmak.
- Buarada nolur bir şekilde para biriktirip kurutma makinesi alın evinize. Hayatınız inanılmaz kolaylaşacak. Kurutucudan çıkarıp katlayıp yerine koyacaksınız sadece herşeyi. Kedi tüylerini filan da toplayacak kurutucu.
Ben de kurutma makinesi tavsiye edecektim ama maddi anlamda yük olur diye çekindim yazmadım. Bence evinde kedi besleyen herkesin alması gerekir. Kaç kere yıkanmasına rağmen çamaşırlara inatla yapışan tüylerden kurtulmanın tek çaresi, ve gerçekten işe yarıyor bu konuda.

Konuyu açalı epey olmuş ama naçizane tavsiyelerim ;

Öncelikle iki kedi için tek kum kabı yeterli, kapalı kutulardan alın koku sorunu olmaz, topaklanan kum kullanın ve günde iki kez içinde topaklanan idrarı ve katı dışkıları kürekle alın tamamdır, bentonit kum kullanıyorum bu şekilde koku sorunu yaşamadım, kumun önüne bir kum paspası koyarak kutuyu banyoya alın, balkonunuzu boşa çıkarın bunun sebebine az sonra değineceğim. Öncelikle evdeki eşyayı azaltın, fazlalıkları atın, halılarınızı olabildiğince yıkanabilir halıya dönüştürün. Mutfak ve küçük odalarda buldan perdeye geçin, tek kat kullanıldığı için inanılmaz pratik oluyor. Koltuklar için yıkamacı çağırın, genel temizlik için bir yardımcı alın dip köşe yapılsın sonra düzeni devam ettirin. Hergün bir saatlik bir program yapın, toparlama, süpürme, toz alma vs.
Depresyonla uğraştığım bir dönem oldu doktorunuzun verdiği tedavinin yanı sıra ; sabahları saatinizi kurup kalkın, çayınızı koyup duşa girin, üzerinizi mutlaka değiştirin, kahvaltıdan önce mutlaka balkonunuza çıkıp nefes egzersizi yapın, bir iki saksı çiçek koyun balkona, bir de küçük masa, kahvaltınızı orada yapın, keyif çayınızı orada için. Depresyondayken dışarı çıkmak inanılmaz zor oluyor, balkon bu noktada sizin için kurtarıcı olabilir, gün ışığı ve insanları görmek size iyi gelir. Kedilerinize vakit ayırın, onlar inanılmaz iyi bir ilaç, özellikle depresyondayken. Kendinize yüklenmeyin, temizlik ve ev düzeni insana teşekkür etmiyor, sade bir ev ve kolay temizlenebilir bir düzen yeterli. Evim halen öyle az eşya, çabuk toplanabilen bir düzen. Geçmiş olsun diyorum umarım en kısa zamanda yoluna girer her şey

Biliyorum. Her şeye duyar kasmasanız olmaz. Bir süredir kendimi kötü hissediyorum ben de depresif gibi. okuduklarımla beraber depresyonda olma ihtimalim gözümde azaldı. Bu kadar
Evet siz depresyonda değilsiniz hanımefendi. Olmayın da zaten Allah sağlık afiyet versin. Depresyonda olanın halinden depresyon geçiren anlar.

size sorum şunlar;
İlk başta topla on saat beklersen bitmez çamaşırın sonra oda oda yap cami duvarı kapısı dolap içi sil supur çık hergun böyle yaparsan kolay olur

X