Direksiyon Sinavı ve umuda ihtiyacım var.

Olayı yaşayın, yere minik bi top yastık bişi koyun debriyaj fren gaz gibi basmaya çalışın o anı canlandırın ayaklarınız hissetsin alışsın, yapacaklarınızı düşünün hayal edin, bol video izleyin, en önemli şey pratik ve kendine güvenmek.

Ben ehliyetimi alalı 7 yıl kadar oldu herhalde. O zamanlar ayrıca otomatik vites ehliyeti yoktu, mecburen manuelle aldım. Şimdi sadece otomatik vites ehliyeti de veriyorlar diye biliyorum. Neden otomatik almayı düşünmediniz? Çok daha kolay olurdu.

Ben hiç özel ders almadım. Kursta ne aldıysam o. Ayrıca çalışmadım bile. Kursta sağolsun ilk dersten trafiğin ortasına attı beni. Çığlık çığlığa çalıştım. Zaten fobi gibiydi benim için araba kullanmak.

Direksiyon sınavında inanılmaz heyecanlandım. Parkı yaptıktan sonra sağ bacağımın istemsiz titremesini çok zor durdurdum. Allahtan fark etmediler. İlk sınavda aldım ehliyeti. Sınavı geçtin ama trafiğe henüz çıkma dediler. :KK70:

Kalkış çalışın. Hafif rampa ama güvenilir bir yer bulun. Debriyaj gaz dengesi iyice ayağınıza otursun.
Paralel parkı hallettiysenşz l park daha kolay bence.
Trafiğe çıkıyor olmama rağmen hala paralel park yapmakta güçlük çekiyorum.
Bu demek değil ki hocanız l parkı siz göstermesin.
Bir şekilde göstermek zorunda.

Direkt bakmaları saçma olmuş da heyecanlı mı diye bakıyorlar kalma sebebi çünkü o da
Evet ondan baktılar şimdi eskiye göre bir tık daha zor teorik kolayda direksiyon zor eskiden alanları dinliyorum bazen bizden bekledikleri usta şoförden bekledik leriyle aynı hocalar bile benimle aynı şeyi düşünüyor lardi artı bizim güzergah zor zaten

Evet ondan baktılar şimdi eskiye göre bir tık daha zor teorik kolayda direksiyon zor eskiden alanları dinliyorum bazen bizden bekledikleri usta şoförden bekledik leriyle aynı hocalar bile benimle aynı şeyi düşünüyor lardi artı bizim güzergah zor zaten
Çok eskiden 100 metre düz yolda sürdürüp geçiriyorlarmış. Şu an en iyi şoför gelsin tek seferde o parkuru yapamaz sınav kurallarına uygun

Çok eskiden 100 metre düz yolda sürdürüp geçiriyorlarmış. Şu an en iyi şoför gelsin tek seferde o parkuru yapamaz sınav kurallarına uygun
Aynen şimdiki çok zor ama bir yandan iyi tarafı da var bilincleniyorsun benim sürdüğüm kursun arabası sıfır di kendi aracımız 2007 model o zor parkuru geçmeme rağmen tek çıkamıyorum geçtiğinden beri hergun yarım saat eşimle beraber cikiyorum trafiğe ve hatalarım oluyor

Kızlar merhaba. Aranızda araba kullanan, direksiyon sinavina girmiş olan arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi ? Gerçekten manevi desteğe çok ihtiyacım var.
Eylül ayında ehliyet kursuna yazıldım. Her ne kadar eşim sen yapamazsın, beceremezsin dese de azmettim. Sabahtan akşama kadar çalışıyorum, 3 yaşında dünyalar güzeli bir yavrum var. Akşam da onunla ilgileniyorum ve onu yatirinca 22' den sonra ehliyet sinavi için kendi kendime çalıştım. Teorik sinavi geçtim. Bir buçuk ay sonra direksiyon dersleri başladı. Henüz bir hafta oldu. Hafta içi sabah 8-12 arası 4 er saat olmak üzere üç gün eğitim gördüm. Bugün de 4 saat eğitimim vardı. Ama ailevi sebeplerden dolayı egitimi yarıda bıraktım eve döndüm. Bugün topu topu yarım saat sürüş yapabildim.
Haftaya pazar sınavım var ve ben daha hicbirsey bilmiyorum. Arabayı sürüyorum evet ama surekli istop ettiriyorum. Paralel parkta sıkıntım yok ama L parkı daha çalışamadık. Sadece bir kaç kez denedik onda da istop yüzünden başaramadım. Hoca sagosun her L park alanına geldiğimizde burası çok dolu sira beklemeyelim dedi teget geçip yola devam ettik.
Benim planım Bugün dört saat eğitim aldıktan sonra h içi akşam yol tenha iken kendi arabamızı bir kaç kez kullanmaktı. Ama Bugün egitimim nasip olmadı. Şimdi sadece Haftaya ctesi yani sinavdan bir gün önce 2 ders dersim var. Pazar günü sınav var. Siz söyleyin ben simdi ne yapayım:KK43:((

Ben daha üç günlük eğitim ile nasil o sinavi geçeyim? Önceden araba kullanmayı bilsem sıkıntı yoktu ama sıfır aday olarak başladım. Parkuru bile adam gibi bilmiyorum. Allah başka dert vermesin buna hamd olsun ama umutlarım hayallerim bugünkü eğitime bağlıydı. Şu an kendimi sinavdan kalmış düşünüyorum.

Size sorum sinav öncesi parkurda kendi araciniz ile çalışma yaptınız mı? Bende bu şekilde kendi aracimiz ile h içi aksamlari parkurda bir saat sürsem olur mi acaba?

Birde sizce ben bu durumu 2 saatlik ders ile kurtarabilir miyim ?

Ek ders olayını sordum. Saati 200 lira dediler. Bugünü telafi etmek için 4 saat alayım dedim onu da perşembe ve cuma için ayarlayabiliriz dediler. Lütfen olumlu yada olumsuz bana manevi destek olur musunuz?

Sizler neler yaptınız?
Merhaba geçen sene bu yollardan geçmiş birisi olarak size nacizane tavsiyelerim olucak.

Öncelikle yazılarınızdan okuduğum kadar ile ya çok panik yada çok heyecanlı yapıya sahipsiniz, bu durum geçeceğiniz varsa da sizi geçiremez her şeyden önce o sürücü koltuğuna oturduğunuzda dünyanın sonu olmadığını bilin ve sınavı geçmek için değil ileride sürmek için o sınava adapte olun
Ben geçen sene 1 martta direksiyon eğitimi almaya başladım 20 martta sınava girdim lakin aşırı heyecan yaptığım için çok minik minicik bir hatadan geçemedim arka koltuğa oturmak insanı aptal gibi yapıyor ve komisyonların hiç acıması yok onun için çok dikkatli olun sınav esnasında dediğim gibi ehliyeti almak için değil ''ben ileride süreceğim sakin olmalıyım'' gibi telkinler verin kendinize
Ben ilk sınavı geçemedim.2.ci sınavım 3 nisanda oldu. O arada üç gün daha ek ders aldım ki ek derste direk nerde hata yaptı iseniz ora üzerinde daha çok yoğunlaşır hocalar ve 3 nisanda 2.kez sınava girdiğimde daha sakindim sabah 10.45'te idi sakin sakin sürdüm komisyonum da çok iyiydi ve hiç bir hata yapmadan geçtim. Hatta ilkinde nasıl geçemediğime bile bi komisyon anlam veremedi.2.'ciye hiç bırakmadan ilk sınavda geçin derim çünkü 2.sınava kalınca ister istemez ayrı bir stre oluyor insan ben o dönemde dosya yakanları bir gördüm çok kötü ya şuan çok şükür eşimle sürüyorum tek henüz sürmedim denk gelmedi ama eşimle en kalabalık trafikte bile sürüyorum

Sınavdan önce kendi aracınızla çalışmayın derim çünkü örneğin ben manuel aracımız sedan ama benim sınavda sürdüğüm araç manuel hacbak idi şimdi hacbakin park etmesi ile sedan bir tık daha farklı oluyor sedanda geniş açıyla yaklaşman gerekebiliyor eğerki sınavda süreceğin araç ile kendi aracınız aynı ise sürün derim
Bana hocalarım araçlar aynı bile olsa sürmeyin daha stres yaparsınız demişlerdi karar sizin
Başarılar dilerim ama geçemeseniz bile bu dünyanın sonu değil ama geçemezseniz imkanınız var ise 2.sınava kadar en azından 2,3 ders alın hatanız üzerinde odaklanarak genel bir tekrar yapın hocanızla o zaman daha güzel oluyor ben ek ders aldığımda hocam ilk gün genel sürdürdü sınav alanında ve hatamı gösterdi diğer gün ise hiç karışmadı ve 0 hata ile o günü tamamlayıp 2 gün sonra sınavı hatasız atlattım

Stop ettirmelere takılmayın ben ehliyet aldım geçen sene ilk eşimle trafiğin az olduğu bölgede sürdüm stop ettirmiştim üst üste olur usta şoförler bile stop ettiriyor zamanla düzelecek Rahat olun gevşeyin sınav günü stres giderici ilaç vs asla almayın rahat rahat bol dua ederek ayağınıza sürmenizi engellemeyecek rahat ayakkabı giyin bol dua ile sınava girin başarılar dilerim.Müge :) (bir faydam olabildi ise ne mutlu bana)

Youtubede direksiyon sürüş o parkurların videoları var onları izleyin sürekli kafanıza yerleşir daha kolay yaparsınız inşallah

Kızlar 4 saat ek ders aldim. 800 tl' ye.
Dün iki saatimi yaptım. İnanır mısınız 2 saat olması ve öğleden sonra olması bana öyle iyi geldi ki. Sabah 8 de başlayan derse 6 buçukta kalkıp gidiyordum ve daha ayilamadan derse başlıyordu. 4 saat üst üste artık bildiklerimi de unutuyordum.
Dün 2 saatte hoca yine aynı şekilde kendi vitesi geçirdi bende tepki gösterdim. Sınavda siz yanımda olmayacaksınız bırakın ben geçireyim, eksiğini bileyim dedim.
Yine aynı şekilde parkuru yarıdan kesip parka döndürecekti. İzin vermedim parkuru tamamlamak istiyorum dedim. 1 kez parkuru tamamladım.
2 kez de L park yaptım. L parkı eğimli old için istop yüzünden yapamıyordum. L park sırası beklerken vitesi boşa almama izin vermiyordu. Dün ona da tepki gösterdim. Vitesi boşa alıp bekleyeceğim istop etmek istemiyorum. Dedim. Hem ayağım dinlendi hemde kendime uygun olan tekniği seçtim.

Velhasıl kelam Dün daha iyiydi hersey.

Birde dün bana sagolsun dosyayı yakarsan da üzülme yeni dosya açılır daha sağlam ilerlesin dedi. Bende kızdım siz moral vereceğinize dosya yakmaktan bahsediyorsunuz dedim. İhtimalleri düşünmek lazım dedi. 4 sinavdan da kalacak kadar kotu değilim bir de ikide belki kaliriim ama dosya yakmam dedim. Onun bana y8n vermesi gerekirken ben kendi kendime bjsiler yapıyorum işte. Bugün de 2 dersim var bakalım

Yarın 15:00 de sinavim var hanımlar :)
Dua edin bana olur mu?
Sınava en son girecek aday benim. Bu iyi birsey mi kötü mi bilemedim ama bakalım hayırlısı artık:)

Birde dün bana sagolsun dosyayı yakarsan da üzülme yeni dosya açılır daha sağlam ilerlesin dedi. Bende kızdım siz moral vereceğinize dosya yakmaktan bahsediyorsunuz dedim. İhtimalleri düşünmek lazım dedi. 4 sinavdan da kalacak kadar kotu değilim bir de ikide belki kaliriim ama dosya yakmam dedim. Onun bana y8n vermesi gerekirken ben kendi kendime bjsiler yapıyorum işte. Bugün de 2 dersim var bakalım

Niye yakasın konu sahibesi ders aldım vınlıyorum demişsin ee yani 4 sınavda da geçersin eşşek değilsin ya... en kötü olasılık 2.de geçiyor insanlar öyle 3-4 hiç duymadım.

Niye yakasın konu sahibesi ders aldım vınlıyorum demişsin ee yani 4 sınavda da geçersin eşşek değilsin ya... en kötü olasılık 2.de geçiyor insanlar öyle 3-4 hiç duymadım.
Vınlamak mi :)
O haddeye gelene kadar daha çok ekmek yemem lazım :))
Sadece eskiye göre daha iyiyim o kadar.
İnşallah bende hayırlısıyla ehliyetini eline alanlardan olurum

Bende ehliyetimi son saatlerde almıştım hocalar hem kasmıyor çok rahat oluyor. Sınavınızda başarılar :)

Hayırlı olsun Allah kazasız belasız sürmenizi nasip etsin inşallah
Bende ilk dediğiniz gibi düşündüm ama sonra akam ustu old için acaba trafik olur mu yada hocalar yorulduğu için gergin olur mu diye de aklıma gelmiyor değil. İnşallah dediğiniz gibi olur :

Öncelikle başarılar dilerim. Öğrenmeden ehliyet alacağınıza öğrenip almak en mantıklısı. Şöyle örnek vereyim 30 yaşındayım. En son 17 yaşında babam göstermişti 2 kez. Onun dışında geçen yıl farklı zamanlarda 10 kez falan eşim gözetiminde açık boş otoparklarda 10 dk kullanmıştım. Sonra uzun süre kullanmadım. Bu haziranda ehliyete yazıldım. İlk günden hoca beni parkura soktu. İlk günden parkuru ezberledim. Gece uyumadan önce tekrar ettim. Biz hep parkuru çalıştık. Araba dizeldi. Bizim arabaya göre çok rahat kalkıyordu. O yüzden kendi arabamıza hiç bulaşmadım moralim bozulmasın diye. Ben her gün 1 saatlik çalışma imkanı bulmuştum. Hatta kovid oldum ders zamanı sağolsunlar ertelediler sınavımı da derslerimi de. Biz öyle ki parkuru 45 dk içinde tamamlayıp üstüne ek 3-4 kez park çalışıyorduk. Çok şükür ilk seferde geçtim. Tek bi kez bitişe yakın 4lü kavşakta stop ettim onun dışında hatam olmadı. Gel gelelim kuru fasülyenin faydalarına. Bu kadar sıkıntısız eğitim sürecine rağmen geçen gece eşimi almaya gittim arabayla yokuşta önümde kamyonet durdu benim de stop ettirmeme sebep oldu. Tam 5 kez kaldıramadım arabayı. En son el freniyle kaldırttı eşim. Ki kreşten çocuğumu falan alıyorum tek. Siz ki daha parkuru tamamlayamamışsınız gerçekçi olmak gerekirse bu sınavı zaten geçmeniz mümkün değil. Başta kendi ve sevdiklerinizin canı sonra da diğer insanların hayatı söz konusu. Geç olsun güç olmasın. Sizin yerinizde olsam bu sınava girmeyip ek ders alıp bir sonraki sınava girerdim. Böylelikle 2 kez sınav parası vermemiş olurdunuz. Ama sanırım artık belge basılmış. Bi şansınızı deneyin.

Debriyaj. Bastım zannediyorum ama tam basamıyorum kalkislarda sorun yaşıyorum.
Evet 3 gün 4 saat çok saçma. Saat 8 de başlıyordu 12 ye kadar hem fiziken hemde beynen çok yoruluyordum. Sınava yetişsin diye ve çalıştığım için bu şekilde yaptılar.
Debriyajlangazi kordineli kullanın bir titreme hissedeceksiniz onu hissedince gaza basın yaparsiniz bişey yok

Öncelikle başarılar dilerim. Öğrenmeden ehliyet alacağınıza öğrenip almak en mantıklısı. Şöyle örnek vereyim 30 yaşındayım. En son 17 yaşında babam göstermişti 2 kez. Onun dışında geçen yıl farklı zamanlarda 10 kez falan eşim gözetiminde açık boş otoparklarda 10 dk kullanmıştım. Sonra uzun süre kullanmadım. Bu haziranda ehliyete yazıldım. İlk günden hoca beni parkura soktu. İlk günden parkuru ezberledim. Gece uyumadan önce tekrar ettim. Biz hep parkuru çalıştık. Araba dizeldi. Bizim arabaya göre çok rahat kalkıyordu. O yüzden kendi arabamıza hiç bulaşmadım moralim bozulmasın diye. Ben her gün 1 saatlik çalışma imkanı bulmuştum. Hatta kovid oldum ders zamanı sağolsunlar ertelediler sınavımı da derslerimi de. Biz öyle ki parkuru 45 dk içinde tamamlayıp üstüne ek 3-4 kez park çalışıyorduk. Çok şükür ilk seferde geçtim. Tek bi kez bitişe yakın 4lü kavşakta stop ettim onun dışında hatam olmadı. Gel gelelim kuru fasülyenin faydalarına. Bu kadar sıkıntısız eğitim sürecine rağmen geçen gece eşimi almaya gittim arabayla yokuşta önümde kamyonet durdu benim de stop ettirmeme sebep oldu. Tam 5 kez kaldıramadım arabayı. En son el freniyle kaldırttı eşim. Ki kreşten çocuğumu falan alıyorum tek. Siz ki daha parkuru tamamlayamamışsınız gerçekçi olmak gerekirse bu sınavı zaten geçmeniz mümkün değil. Başta kendi ve sevdiklerinizin canı sonra da diğer insanların hayatı söz konusu. Geç olsun güç olmasın. Sizin yerinizde olsam bu sınava girmeyip ek ders alıp bir sonraki sınava girerdim. Böylelikle 2 kez sınav parası vermemiş olurdunuz. Ama sanırım artık belge basılmış. Bi şansınızı deneyin.

Aslına bakarsanız bende bu haftaki sınava girme taraftarı değildim ama giriş belgeleri çoktan basılmıştı. Kesinle söylediklerinde haklısın ama şunu da belirtmek gerekirse dört dörtlük araba sürüyor bile olsam sinavi geçtikten sonra malesef trafiğe çıkacak kadar cesaretim yok. Bu benim sürüsümle alakalı değil sevdiklerim için ve başka araçlar için. Ehliyeti aldıktan sonra birkaç ay müsait oldukça sınav parkurunda çalışacağım ki deneyim kazanayım. Hatta akan trafiğe girmek için özel hocadan ders almayı bile düşünüyorum benimde cocugum kreşe gidiyor ama inanın ehliyeti almaya hak kazanmış çok güzel kullanıyor da olsam kresten çocuğumu alacak yada ise gidecek güvenim yok. Kendime olsa bile diğer araba süren insanlara yok. Araba sürmek bana göre istop sinyal vs ek olarak deneyim tecrübe işi. Eskiden eğitim bile vermeyip 10 dk sürdürüp ehliyet veriyorlardı ve bu insanlar trafiğe çıkıyordu. Şu an bu sistemde kursa giden insanların en deneyimsizi bile eskilerden daha iyi eğitim almış olmalı ama pratik olmadığından cesaret de kazanılmıyor. Pratiği de ehliyeri aldıktan sonra sınav parkur alanında bir yakınim yanımdayken yapmak bana en doğru olanı gibi geliyor. Allah hayırlısını versin eğer hayırlı olacaksa alayım hayırsız olacaksa 2. De alayım

X