İlköğretim Yorum ve Soruları DİSLEKSİ

tanreis

Üye
Kayıtlı Üye
16 Şubat 2016
2
0
39
merhaba arkadaşlar disleksi ile ilgi çok açıklayıcı bilgiler yayınlanmadığını gördüm k.k de.
disleksi asla bir zeka geriliği değildir arkadaşlar çocuğu disletik olanlar lütfen paniğe kapılmayın.
Amerika Psikiyatri Birliği’nin ( APA 2001 ) tanımına göre Özel Öğrenme Güçlüğü; zekası normal ya da normalin üstünde olan bireylerin, standart testlere göre yaş, zeka düzeyi ve aldığı eğitim göz önünde bulundurulduğunda okuma, matematik ve yazılı anlatım düzeyinin beklenenin önemli ölçüde altında olmasıyla tanısı konulan bir bozukluktur.
arkadaşlar oğlum 7 yaşında ve disletik bir çocuk birazda hiperaktif :) evet teşhis konuldu raporumuzu aldık....
bu konuyla ilk karşılaşan velilerin umarım işine yarar yazacaklarım çünkü benim başıma geldiğinde nasıl bir yol izleyeceğimi nelerle karşılaşacağımı bir yerde oturup okuyamamıştım...
sizi çok sıkmadan kısa kısa geçeyim olayları... ilk okula basladığında oğlum okulun 2.haftasından itibaren kabus gibi günler yaşadık ilk günler verilen ödevler sadece yazım çizim olduğu için zorluklar başladı yazmak onun için iskence gibiyken bir de yavas yavas harfler eklendi neredeyse arkadaşları 20.harfi bitirmişken oğlum neredeyse 3-4 tane harfi tanıyabiliyordu.
benim olayım biraz komik bu sorunları şimdi espirili anlatabiliyorum fakat yaşarken çok acıydı.
okulla sürekli bir toplantı halindeydik o sıralar. fakat sonuç yoktu oğlumun ağresifleştiğini onu tanıyamadıklarını söylüyorlardı fakat çocuk evde gayet sakin fakat ödev yapmak istemeyen hatta beni bu konuda suçlayan bir çocuğum olmuştu derken yine birgün ağlaya ağlaya eve geldim sakinleşmek için hiç bilmediğim adını bile duymadığım bir film açtım -her çocuk özeldir- tabi ben o filmin gözyaşlarıma çare olacağını bilmiyorum.bir film hayatımı değiştirdi diye bilirim çünkü disleksi ismini ilk orda duymuştum ve bizim sorunlarımızı anlatıyordu neredeyse.tabi eşim dostum arkadaşlarım deli olduğumu bir filmle çocuğa teşhis koyulamayacağını söyleselerde ben izmir de işin ehli doktorları aramaya başlamıştım ve özel bir doktor buldum niye hastaneye koşmadığımı sorarsanız üniversite hastanelerinin hepsini denedim sanırım fakat hemen hemen en az 1 ay sonraya randevu verdiler o yüzden 10 gün sonra randevu veren özel bir doktora gösterdim.bu arada doktora gitmeden sürekli okuyordum nasıl birseymiş nasıl biryol izmeleliyim filan diye.
neyse gittik doktora bir iki test yaptı bana söylediği çocukta hem hiperaktivitenin olduğu hemde disletik olduğuydu fakat disleksi tanısı koymak için genelde Wisc-r Zeka Testi uygulandığını söylendi.bize 15 gün sonraya gün verildi.tabi ben boş dururmuyum sürekli araştırdım ilk hafta oğlumu özel eğitime başlattım ve öğrendim ki Wisc-r Zeka Testi 6 ayda bir yapılabiliyormuş ve ilk defa özel de yada ram da yapılırsa test devlet hastaneleri yada üniversite hastaneleri kabul etmiyor onların yaptığını 6 ay bekledikten sonra kendileri yapıyor aynı testi öyle rapor verebiliyorlar size (rapor nedir derseniz kendimcesini söyliyim devlet tarafından malesef ki çocuğunuz için özürlüdür ibaresinin kullanıldığı bir rapor ben alırken çok ağladım fakat şimdi diyorum ki iyi ki almışım sebebini yazının devamında açıklıycam size).bu arada rapor konusunda aileler 2 ye bölünmüş halde ben herkese saygı duyuyorum.ben rapor almalıyım diyen bir anneydim iyi ki de almışım.
15 gün sonraki randevu yaklaştı ve ben bu olayı öğrenince randevuyu iptal ettim hemen ve çok sıra olmıycak sıradan bir devlet hastanesine gittim ne dedilerse yaptık oğlumla 15-16 doktor gezdik 1 haftada bitti işimiz daha sonra Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Merkezine gittik meşhur Wisc-r Zeka Testi istendi.
arkadaşlar başka şehirlerde nasıldır bilmiyorum ama izmir de özel eğitim ucuz birşey değil disleksi konusun da özel eğitim öğretmeni bulmak hiç kolay değil.
sonun da test sonucu çıktı oğlum üstün zekalı fakat ağır bir disletik çıktı raparu aldık derken okullar tatil oldu.biz eğitime yazın da devam ettik özel eğitim ücretini devlet aylık 8 saatini karşılıyor geri kalanını biz ödedik.
2.sınıfa başladığımızda oğlum arkadaşları gibi okuyuyordu yazabiliyordu fakat hala yazmak onun için bir işkence.önemli olan yazmayı öğrenmesiydi öğrendi kendi isteyince harika yazabiliyor.
rapor konusuna gelince yazın raporu aldığımız gibi okula verdik okulun işleme koymasıyla oğlum kaynaştırma öğrencisi olarak kayıtlara geçti.bu arada 2 yıldır özel okul teşviğine başvurmamıştım bu sene başvuralım dedik gerekli evrakları okula götürdüğümde öğrendim ki oğlumun raporu sayesinde başvuruda üst sıralara çekiyorlarmış ve aldık desteği.okula başladığın da öğrendim ki kaynaştırma öğrencisine okul da özel eğitim vermek zorundaymış şimdi okuldan da haftada 9 saat özel eğitim alıyor.küçük küçük sınavlara alıştırma olsun diye sınav yapılmaya başlandı okulda yine rapor sayesin de oğluma özel sorular hazırlanıyor.ileri zamanlar da okutman isteyebiliyorsunuz.

böyle işte arkadaşlar ben size bizim hikayemizi anlattım umarım işinize yarar sevgiler.......
search
disleksi.jpg

Mrb İzmir de hangi okula gönderdiniz çocuğunuzu acaba?benimde bazı sıkıntılarım var veözel okullar kabul etmiyorlar.

Merhaba benim oğlum henüz üç yasında üstün zeka ve disleksi bulgusu oldugnu cocuk doktrumuz söyledi ne yapmalıyız nasıl bi sürec olacak okul öncesi dönemde inanın sudan cıkmış balık gibiyiz.istanbuldayız burda bana tavsiyede bulunabilcek annelerden egitimcilerden destek bekliyorum

Merhaba arkadaşlar
Kayseri’de destek alabileceğimiz birileri var mu acaba bu konuda eğitimli olan

Kayseri’de bu konuda yetkili arıyoruz bilgisi, yönlendirme düşüncesi olanlar yazsın lütfen

X