diyafragma hernisi

Merhaba mucize bebeklerden birisiniz yani. Sizin nasıl olmuş anne karnında belli olmuş mu? Ameliyatı nerde oldunuz? Hangi doktor ameliyatı yapmış? 3 kez ameliyat oldum demişsiniz. Neden acaba dediğiniz gibi yama olduğunda her hasta da ileri yaşlarda olabilecek birşey mi yoksa acaba o zmnlar teknoloji ve tıp bu kadar ileri değildi o sebepten mi 2. ve 3. ameliyatları geçirdiniz. Kusura bakmayın merak ediyor insan çok soru sordum ama :KK43:

ben herkonuda size bilgi verebilirim istersn mail yaz bn ege univ. İzmir hast. ilk ameliyatimi oldum 7 günluktum. o zamanlar ultrasona bakilmamisti dogunca anlamslar.ben 2.250 kilo dogmusum. 1982 yilinda bn 2 ameliyati 6 aylikken olmusum ozmn yama konuldu. o zmnlar ufak bir yama kullandklarndan anneme surekli e gelin demisler. gittik ve en son ameliyatimda univ. son siniftaydim 2005 yilinda oldum yeni yama ve bagirsaklar yukari cikmis gene kalp sagdaydi ve dalakda yukardaydi. son ameliyati bozyaka ssk hast. dr. Adam usluydu. super bir cerrah sukur once allah sonra onun sayesinde sagligima kavustum. tel isterseniz ozelden yazin vereyim. gecmis olsun.

Mrb arkadaslar 8 ekimde normal dogumla oglum dunyaya geldi once hersey normaldi once taki kuzumu emzirmek icin kucagima Alana dek gogsumu tutamadi yavrum morarmisti adeta bayginlik geciriyordu hemen hemsireyi cagirdim kucagimdan aldi gitti yavrumu yapilan onca islemden sonra canim oglumun hernili oldugunu acil ameliyat olmasi gerrektigini ogrendim dunyam yikildi halbuki ne hayaller kurmustum cigerimin kosesi yavrum tek basina koca bi hastalik yuklemis sirtina simdi ameliyat oldu 15 gunden beri yogun bakimda sutcu imam tip fakultesinde bagirsaklar iki cigerinde buyuyup dAmarlarinin acilmasina musade etmemis lutfen dua edin Ben gunlerdir yazdiklarinizi okuyorum ancak yazabildim duAlariniza benim yavrumuda alin

merhaba arkadsm bn izmirden 32 yasindayim 1982 yilinda dogdum ve sol tarafimda diyafram fitigi ile dogmusum mor ve bayginmisim hemşireler zor aglatmislar ve hayata tutunmudum hic bir zmn umudunuzu yitirmeyin ve sımsıki tutunun. ben 7 gunlukken ameliyat olmusum birde 6 aylikkn olmusum yama yapmislar batin organlarm yukari cikmisti ve asagi indirmisler. enson 22 yasinda amelyat oldum izmir bozyaka ssk da dr. Adam uslu. cok iyi bir cerrah. suan 4 yillik evliyim şükür sağlığım iyi. eskiden hamileyken belli olmuyordu bu kadar tip ileri değildi ona ragmn hayata tutunmusum. oyuzden allah yardim etsin ve gerçekten sabirli olun. dogru hastane ve dr seçin. onemli olan deneyim. gecmis olsun. her turlu sorularinz olursa yanitlamak isterm yardimci olurum size.

Selamn aleykum. Şuan 27 haftalık hamileyim 21 haftalıkken bebeğine Diyafragma hernisi teşhisi kondu çapa eğitim ve araştırmaya gitmistik. Genetik danismanina yönlendirdiler. Oda amniyosentez istedi fakat istemiyorum dememe rağmen bebeğinizin ameliyatı bu hastane de olmayabilir dedi Esim ve Abim endiselendiler ve yaptirmami istediler. Yaptirdim şuan keşke yaptirmasaydim diyorum çünkü bebeğim çok kasildi ve ben onu kaybedicem diye çok korktum. Velhasil capadakilere itimad etmeyip Cerrahpaşa ya gittim ve oradan ayrintiliya girdim. Prof doktor Riza madazli vardi. İnceledi ve oda ayni teşhisi koydu. Daha sonra capada konseye girdik. Tüm organlari yukarıda olduğunu hatta akciğerin gelişecek yeri olmadigini ve karaciğerin yerinden ciktigini söylediler. Boyle birşeyle karsilasmak istemediklerini söylediler ama durumu çok ciddi olduğunu doğumu bekleyecegimizi söyleyip gönderdiler çocuk cerrahi Feryal Gun'e. Oda bebeğimin doğumdan sonra ameliyata bile yetişmeyeceğini ssöyledi %90 doğumdan sonra yada ameliyattan sonra ölür dedi ;'( çok aci veren günler yasadim yaşamaya da devam ediyorum. Amniyosentez sonuclarini gecen hafta aldik. Sonuçlar temiz cikti fakat sevinemeden genetik uzmani hastaligin ne kadar ciddi olduğundan bahsetti. Ciğer bas ölçümü 0,5inn ustunde 7 10 11 olsaydi daha umutlu konuşabilirler di fakat sizinki altinda 0,48 dedi. Tabi ekledi ölecek denilen bebekler yaşayabiliyor da diye. Şuan kontrollerde gidiyorum. Rabbim herşeye kadir tevekkül ediyoruz. Çok zormus korku ümit dua ile beklemek. Hamileligimden zevk almiyorum ogluma esya alamiyorum. Buradaki ölüm haberlerini okudukça korkum daha da artiyor.bu hastligi ilk sali günü öğrenmiştim carpamba akrabalarim geldi teselli ettiler vee ameliyatla ddüzelecek diye bakıyorduk taki o aksam burada ölümle sonucladigini okuyana kadar. Rabbim herkese sabir versin. İmtihandayiz benim size sormak istediğim bi soru var sizin ciğer bas olcumunuz neydi nasil sonuclandi?

Son düzenleme:
Bebeğim melek oldu teyzeleri allah bana bu derdi verdi kimseye vermesin verdiğinede sabır versin

Rabbim ecrinizi ve sabrinizi arttirsin insallah yazinizi okurken inşallah iyileşir bana umud olursunuz diye okudum . ama bizler sunu da biliyoruz ki herşey Allahin takdiriyle oluyor. Bazen kalbime bi serinlik geliyor sanki herşey normalmis gibi belki de dualarin etkisidir bu bazende kafayi yiyecekmisim gbi oluyorum :KK43:( dua edin bana çokihtiyacim var buna

Suan tadilat yok biz ordayiz. Capada ameliyat olduk
Canim nasilsin biz bugun taburcu olduk sukurler olsun ewimize geldik . Tek bi skintimiz war oda kilo kayiplarimi war onu halletmeye calisiyoruz. :KK43: 3220suan ins iyi olcak
Adiniza cok sevindim insan burda yasayan bebekleri gorunce kendi bebegi kurtulmus gibi seviniyor sukurlwr olsun Rabbime ki buutlu haberleri bizlere ulastiriyor. Benim bebegimde capa da olacak bu gidisle. Ama endiswliyim feryal gun bana %90 ameliyata yetisemez bebegin dedi :KK43: size de mi dediler bunu?

Adiniza cok sevindim insan burda yasayan bebekleri gorunce kendi bebegi kurtulmus gibi seviniyor sukurlwr olsun Rabbime ki buutlu haberleri bizlere ulastiriyor. Benim bebegimde capa da olacak bu gidisle. Ama endiswliyim feryal gun bana %90 ameliyata yetisemez bebegin dedi :KK43: size de mi dediler bunu?
ONcelikle cok gecmis olsun dogum ysptinizmi .. yetismez derken ne demek istrdigini anliysmadim cok ozur dilerim. Yok bize kndidi ole bisi demedi bn dogum yaotim iki gun snrs oglum ameliysts grfi bizim bole oldu. Szin ciger gelimimi zayif nasil

Oncelikle herkeze merhaba benimde bebegim nisan 2013 te doğdu ve diafragma ameliyatı oldu.biliyorum hiç bilmediginiz ve endiseli oldugunuz ve olacağınız bir konu hele birde hamile iseniz hamilelik tam bir kabusa dönüyor hepsini yaşadım ve bu konuda bilgi almak isteyen varsa bana yazabilir . Bizim durumumuz Allahima bin şükür iyi ve oğlum 18 aylık Ankarada oturuyorum. Eğer dilerseniz dr tavsiyesinde ve süreçle ilgili her şeyi paylasabilirim.

Dönüş yapmaniza çok sevindim. Doğum yapmadim. Ciğerleri iyi değilmiş. Ciğerleri basiyla olculunce 0,5in ustunde 8 10 11 olsaydi umut daha fazla olurdu ama asagida 0,48 dedi :KK43: bebeğim doğumdan hemen sonra ölürmus öyle dedi feryal gün: ( yada ameliyattan sonra ölür dedi :KK43: cihazlar ciğer yapmiyorlar dedi :KK43: umut vermedi yani . sizin ciğeroölçümü nedir

Oncelikle herkeze merhaba benimde bebegim nisan 2013 te doğdu ve diafragma ameliyatı oldu.biliyorum hiç bilmediginiz ve endiseli oldugunuz ve olacağınız bir konu hele birde hamile iseniz hamilelik tam bir kabusa dönüyor hepsini yaşadım ve bu konuda bilgi almak isteyen varsa bana yazabilir . Bizim durumumuz Allahima bin şükür iyi ve oğlum 18 aylık Ankarada oturuyorum. Eğer dilerseniz dr tavsiyesinde ve süreçle ilgili her şeyi paylasabilirim.
Geçmiş olsun Rabbim bir daha o günleri yasatmasin. Ben çökmüş durumdayım duam olmasa kendimi herşeye kapatirdim herhalde. Sizin tüm organlar göğüs kafesindemiydi. Doktor bana ciğerleri bile yerinden cikmis dedi :KK43:

Aslinda bunun 2 türü var bildigim kadariyla bu durum çocuk dogduktan sonra oksijenini alip almamasi çok önemli yani bana dr muz o zaman demistiki ne desem sizi yaniltmis olurum bu bebeklerin % 50 şans lari var ameliyatları zor degil ama bebegin cvp verip veremesi cok onemli yani tabiki iyi bir dr da önemli ama her çocuk ayri tepki gosterebiliyor bu durumda Allaha Şükür biz 17 gün yogun bakimda kaldiktan sonra hayatimiza normal bir şekilde devam ettik aylik kontrollerimize gittik ama amelyat olduk diye ekstra bisey yapmadik bin şükür cerrahimiz normal bir bebege nasil bakiliyorsa oglunuzada öyle bakin dedi bin şükür çok şükür şimdi iyiyiz zaten aksi bir durum da yasamadik inşallah da yasamayiz. Ama şunu diyim inanmak cok önemli birde cocugun yaninda aglamamak amelyat oldugunda annesinin desteği cok onemli bu çocuk lar icin grrcektende hissediyorlar

Aslinda bunun 2 türü var bildigim kadariyla bu durum çocuk dogduktan sonra oksijenini alip almamasi çok önemli yani bana dr muz o zaman demistiki ne desem sizi yaniltmis olurum bu bebeklerin % 50 şans lari var ameliyatları zor degil ama bebegin cvp verip veremesi cok onemli yani tabiki iyi bir dr da önemli ama her çocuk ayri tepki gosterebiliyor bu durumda Allaha Şükür biz 17 gün yogun bakimda kaldiktan sonra hayatimiza normal bir şekilde devam ettik aylik kontrollerimize gittik ama amelyat olduk diye ekstra bisey yapmadik bin şükür cerrahimiz normal bir bebege nasil bakiliyorsa oglunuzada öyle bakin dedi bin şükür çok şükür şimdi iyiyiz zaten aksi bir durum da yasamadik inşallah da yasamayiz. Ama şunu diyim inanmak cok önemli birde cocugun yaninda aglamamak amelyat oldugunda annesinin desteği cok onemli bu çocuk lar icin grrcektende hissediyorlar

Öyle bir hastalık ki aslinda neden oldu niçin oldu sorularinin önünü kapatiyor. Tek gercek su ki Rabbim imtihan ediyor . kimisi kucagi dolu dönüyor evine kimisi boş. Herkesin imtihani farklı çünkü. Bana %90 ölür diyor çocuk cerrahi. Size %50.. Doktorlar Allahin verdiği ilmin az bir kismini biliyorlar sadece oysaki Rabbime inanclari ve guvenmeleri olsaydi %50 derlerdi. Olur yada olmaz Rabbim vareder yada etmez bu kadar. Ne yazik ki beseriz sasiyoryz. Odundan değiliz ya kalp taşıyoruz. Hele de hamileyken şaha kalkmis hormonlar musade etmediği için duygusallık agir basıyor. Ne dusunecegimi sasirmis durumdayim. Çapa ve Cerrahpaşa ya gidiyorum. Dogumumu hangisine yapacagima karar vermedim ki onlarda yoğun hakim ünitesi doluysa sevk olacaksin dediler. Rabbimm imtihanimizi kkolaylastirsin inşallah. İlk hamileliğim.boyle geçirmek istemezdim ama nasip değilmiş. Doğumdan korkan biriyken simdi hem doğum hem bebeğimi kaybetme korkusu sardi dört bir yanimi..

Öyle bir hastalık ki aslinda neden oldu niçin oldu sorularinin önünü kapatiyor. Tek gercek su ki Rabbim imtihan ediyor . kimisi kucagi dolu dönüyor evine kimisi boş. Herkesin imtihani farklı çünkü. Bana %90 ölür diyor çocuk cerrahi. Size %50.. Doktorlar Allahin verdiği ilmin az bir kismini biliyorlar sadece oysaki Rabbime inanclari ve guvenmeleri olsaydi %50 derlerdi. Olur yada olmaz Rabbim vareder yada etmez bu kadar. Ne yazik ki beseriz sasiyoryz. Odundan değiliz ya kalp taşıyoruz. Hele de hamileyken şaha kalkmis hormonlar musade etmediği için duygusallık agir basıyor. Ne dusunecegimi sasirmis durumdayim. Çapa ve Cerrahpaşa ya gidiyorum. Dogumumu hangisine yapacagima karar vermedim ki onlarda yoğun hakim ünitesi doluysa sevk olacaksin dediler. Rabbimm imtihanimizi kkolaylastirsin inşallah. İlk hamileliğim.boyle geçirmek istemezdim ama nasip değilmiş. Doğumdan korkan biriyken simdi hem doğum hem bebeğimi kaybetme korkusu sardi dört bir yanimi..
Sizi Çok iyi anlıyorum bire bir yasadim çünki suan yasadiklarinizi ama inanin suan dua etmekten baska yapanilecek hic birseyiniz yok. Allaha bin şükür ki ben hastane ve drlar acisindan çok sansli idim tipki bir özel hastanede gibi ilgilenildi doğuma bir gece önceden gittim ve kuvez hazır bekletilki ben gece dogurmak istemedigimi kendi doktorum gelince dogurmaknistedigimi soyledim gece boyunca cocuk bölümünü surekli arayip kuvezin hazir bilunmasi gerektiğini haberlestiler hep kendim duydum dogumum zekai tahir burak hastanesinde oldu yani büyük dogumda buranin ayriyettende cocuk bölümü var orada doğum yapanlarin bebekleri orada kontrol oluyor buda bi avantaj disaridan baska bir bebek alinmiyor bu yüzden ameliyat olacak bebekler gerek duyulmadigi surece sevk edilmiyor orada mudehale ediliyor tabi ağır ise büyük çocuk hastaneside oraya çok yakin.Ama bizim cerrahimiz diafragma hernisi olan çocukların malesef anne karnında umutsuz vaka olarak bakıldığıni hatta bi çok dr un ise gebeliği sonlanmasini önerdiği ni fakat bu bebeklerin mutlaka bir amelyattan geçmeleri gerektiği ni söyledi.Yani mesela benim oğlum karnimda iken o kadar haraketli idiki ben zaten onun tekmelerini yedikce hep inandim inanmak ve belli bir sureci drlara birakmatan baska hiçbir cagre yok. Ama şunu da açık söyleyim kendimi kötü ihtimalede hazirlamistim. Çünkü insaniz ve başımıza herşey gelebilir. Bu bir surec geçecek suan hic düşünme bence hsmileligine odaklan ve o gün geldiginde yaşa ve gör başka türlü kafayi yeme noktasina geliyorsun çünki

Bu arada asla bu durumda % 90 ölüyor diye birşey asla yok güzel bir müdahale idirlirse ve organlarinda bir sorun yoksa normal bir çocuk tan farkı asla olmuyor mesela benim oglum süper hareketli durdugu yerde duramıyor hatta cerrahimiz ister ise futbol cu olsun dedi.Birde zaten hamile iken ogrenildiginde bagirsaklar cigere baski yaptigi için size cigerleri gelissin diye iğne yapılıyor. Bana dr um 4 tane yapmisti yani yasama sanslari % 50 dr una % 50 de cocugun doğduktan sonraki alabileceği oksijene kalmış yani drlarda biraz sallıyor kimin ne kadar yasayacagini en iyi Allahim bilir o isterse herseyi bastan sona degirtirir sen içini ferah tut

Doktorunuzun söylediklerini yasadim bende. Down sendromlu olabilir dediler amniyosentez yaptirdik temiz cikti şükürler olsun. Her doktor gebeliği sonlandırmak istiyor musun diye sordu. Sadece Cerrahpaşa da bana riza madazli sordu ve tesetturlu olduğumdan midir bilinmez aldirmazsin herhalde dedi ve amniyosentez yaptirmanin bi anlami olmaz dedi. Çapa da israr edip yaptirdilar amniyosentezi. Gecen hafta kontrolüm vardi çapa da kendimi çok kotu hissettim doktor bana bebegin hastaligini öğrenince gebeliği sonlandirmadin mi dedi.. Ben oraya muayene olmaya gelmişim nasil düşüne biliyorsunuz bunu.yarin da kontrolum var ama ayaklarim geri geri gidiyor. Her doktordan ayrilis beni biraz daha huzunlendiriyor. Direniyoruz oglumla savasiyoruz inşallah oda bende savaşmaya devam ederiz.

%90 dediler çünkü umut vermek istemediler. Amniyosentez sonuclarini bize genetik uzmani verdi. Masaya kagidi koydu esimle pür dikkat onu dinledik.sonuçlar normal dedi biz sevinemeden duruma hemen ekledi bebegin durumu çok kritik diye daha önce de söylemiştim ciğer gelişimi çok kküçük diye.TABİ Ciğerin iiçindeki damarlar da çok önemli .ameliyat problem değil evet ciğer problem. Ve ona eslik eden diğer anamoliler. Bende ciğer geliştirici iğnenin yapilmadigini çünkücciğerin gelişecek yeri kalmadigi için doktorların gerek görmediğini biliyorum. Eğer yaptirdigimda sonuç iyi olacaksa elbette yaptiririm. Rabbimizden diliyor dünya da ariyoruz çareyi. Çünkü derdi veren mevla dermanini da verir elbette. Bu arada pazartesii gunu aşure günü. Birçok mucize o ggün gerçekleşti. O günü ibadetle geçirelim inşallah oruç tutmak bolbol dua etmek gerekiyor. Dua kapilari acik olacak inşallah. Benim küçük sipami da duaniza katin teyzeleri. Allah nasip ederse adi Muhammed Ali olacak. Ciğerleri gelissin dayansin ameliyata nefes alsin istiyor bu gönül :KK43:.

Son düzenleme:
Amniyosentez yapilmasi gereken bir durum degilki diafragma hernisi zaten bu basli basina bir yanlış bebege zararda verilebilirdi bu durumda anne karninda hicbir bebek olmemis zaten ama dogduktan sonra oksijenini alabilmesi önemli amelyatta olduktan sonra ciger kendini salacak zaten ki bu kisa surede de oluyor zaten benum bebegim bir gun falan oksijene bagli durdu ve sonrasinda kendisi nefds aldi yani akcigeler gelisim gösterdi yani cocugun cigerinin ne yönde olacagini dr da bilemez yani en azindan bizim drlarimiz bize bu bilgiyi verdi. Ama bilemiyorum belkide suzinki daha farklıdır.Ama drlar biraz katı o yuzden ben inanıyorum bu hayatta alacak nefesi varsa alir .

Evet doktorlar kati. Umut vermek istemiyorlar. Doktor bana bu hastalıkta çoğunlukla bebekleri kaybediyoruz dedi.Herşey Allahin takdiri. O neyi emrettiyse o olacaktır elbette.sizin durumunuz karsilastigim bebeklere nazaran daha iyiymis.

Doğum E="dieselle, post: 37223666, member: 616509"]Medical Park Göztepe'de diyafragma hernisi ameliyatı yaptıran ya da tanıdığı bu ameliyatı geçirmiş birileri var mı? Dr. Salih Somuncu çocuk cerrahı bugün görüştük. Bu ameliyatı yapıyormuş yoğun bakım ve cihazlarda yeterliymiş. Orada ameliyat olan var mı arkadaşlar?[/QUOTE]

Dogum yaptiniz mi ? Yada yapmadiysaniz nerede yapacaksiz ?

X