Doacak Bebiime Mevlt?

canım hayırlı olsun öncelikle..
şart değil ama okutulduğunda insanın içine daha bir ferahlık geliyor,en azından bana öyle oldu.evinde dua okutuluyor bundan güzeli varmı?
istersen herkesi çağırırsın bu manayla hediye getrmek isteyenler getirir.istersen de az öz kişiyi çağırırsın.
biz hediyelerini getirmiş olanları çağırmıştıkki çocuğunlukla gene onlar bile elleri boş gelmediler.
dualar okunuyor,peşinden bebeği alıp odadan ilahi okuyor Hafız Hanım.Hemde herkese gösterilmiş oluyor.kucaktan kucağa gezdiriyorlar kimileri ama biz rica etmiştik isz alın sonra bize verin diye.
bembeyaz gelinlikli gibi giydiriyorsun onu.nazar boncuklrı filan takıyorsun.
bu arada biz 2.ayını doldurtuktan sonra yaptık.hediye için sanılmasın diye.
ikram olarakda tavuklu pilav yaptı kayınvalidem,kıymalı pide yaptırdık,kağıtlı burma tatı yaptırdık dışarıya onu ikram ettik.içecek olarakda meyve suyu,ayran ikram ettik.sonrada çay.biz çok kişiyi çağırmadık 30-35 kişi filan ağırladık yani.çok güzel oldu:nazar:
ben bebeğim doğduğunda pembe sepetiyle süs dağıtmıştım arkası kokulu olanlardan görmüşsündür nette.o yüzden mevlütte de bebekli çikolatalar varya onlardan almıştık.
işte böyle canım.yardımcı olabildiysem ne mutlu bana:)

2 ay sonra doğumum var.bizimkiler şimdiden konuşmaya başladı.aileler uzakta bana öyle mevlit için gelen giden olmaz, çünkü uzaktalar.ama ben de okutacağım tabiiki.çağıracağım 5-8 kişi.çünkü sadece arkadaşları çağırabileceğim.elden ele bebeğim dolaşmaz, çünkü gelenler tanıdık ve cahil değil.ben de 1 hafta lıkken falan okutucam çünkü annem ve kayınvalidem aynı anda gelicek, kayınvalidem gidicek,annem kalıcak.şeker dağıtıcam, pilav tavuk yaparım herhalde.ben çok şafşata şeyleri sevmiyorum, kimseyi de karıştırmam.kaynanamla annem yazın bizde de yapalım diyorlar.yaparmıyım bilemiyorum , çünkü akraba girince işin içine, elden ele dolaşma olursa ben gelemem öyle şeye.millet öper falan.alırım valla bebeğimi.daha minicik bebek olacak. şuana kadar yaparım diyordum aile içinde ama yapmayadabilrim.bir kere evde okunur tamam işte.

mevlut okutmanin pek bir manasi yok, mevlut peygamber efendimiz icin yazilmis bir siir, onun yerine bebek dogduktan sonra allaha sukur maksadiyla, ve guzel hayirli bir evlat olmasi icin rabbimizin hosuna gidecek kuran okunmasi daha mantikli. benim fikrim bu tabi.

evet canım,
bebeğine kavuştuğun için ve ikiniz de sağlıklı olduğunuz için
bir nevi Allah'a şükür olarak, kutlama gibi ama dualarla kutluyorsun. eş dost akraba çağrılır
güzel oluyor.
ben mesela bebeğim doğduktan 45 gün sonra okutmuştum.
çevre geniş olduğu için ve eşimin sülalesi çok kalabalık o yüzden 2 hafta üstüste okuttum, eşimin ve benim tarafıma ayrı ayrı yani. güzel oluyor ama sana da tavsiye ederim.
ikram olarak da bursanın cantığı meşhurdur herkese 2-3 tane cantık, yanına ayran, tatlı, yaş pasta türü şeyler de ikram ettik. hediyeler falan geliyor. değişik ve hoş bir anı olarak kalır ilerde sana. ama okutmak zorunda da değilsin tabi.

2 ay sonra doğumum var.bizimkiler şimdiden konuşmaya başladı.aileler uzakta bana öyle mevlit için gelen giden olmaz, çünkü uzaktalar.ama ben de okutacağım tabiiki.çağıracağım 5-8 kişi.çünkü sadece arkadaşları çağırabileceğim.elden ele bebeğim dolaşmaz, çünkü gelenler tanıdık ve cahil değil.ben de 1 hafta lıkken falan okutucam çünkü annem ve kayınvalidem aynı anda gelicek, kayınvalidem gidicek,annem kalıcak.şeker dağıtıcam, pilav tavuk yaparım herhalde.ben çok şafşata şeyleri sevmiyorum, kimseyi de karıştırmam.kaynanamla annem yazın bizde de yapalım diyorlar.yaparmıyım bilemiyorum , çünkü akraba girince işin içine, elden ele dolaşma olursa ben gelemem öyle şeye.millet öper falan.alırım valla bebeğimi.daha minicik bebek olacak. şuana kadar yaparım diyordum aile içinde ama yapmayadabilrim.bir kere evde okunur tamam işte.

canım elden ele dolaştırma sakın bebeğini, Allah korusun mikrop kapar. uzaktan görsün insanlar yeter. hem 1 haftalık olacak diyorsun sakın. kimsenin de bişey demeye hakkı olamaz.
ben de öyle elden ele dolaştırmadım,
sadece mevlütü okuyan hoca aldı eline, bişey okudu. sonra tekrar bana verdi. sen de öyle yaparsın.
inşallah hayırlısıyla kucağına alırsın bebeğini.

canım ben zaten elden ele vermem.benim evimde saddece arkadaşlarım olacak onlar da cahil değil zaten almazlar.ama seneye yaza da kayınvalidem annem de evlerinde ayrı ayrı okutmak istiyorlar.ben ozaman demiştim.ben tabii müsaede etmem asla, huyumu da bilir herkes ama.ben de diyorum acaba okutmasam mı ailelerde ayrı ayrı.onlar niyetlenmiş heves etmişler.burda akraba yok uzak hepsi.onlarda orda okutup, evimize gelsin diyorlar.eğer öyle olursa kalabalık olur bayağı ben izin vermem tabii.

abimler de okutmuştu..pilav tavuk yaptırdık bı de kendimiz bı sürü şey hazırladık açık büfe gibi :) bı de bizimkiler tarcinli bademli fln bı şerbet yaptılar ay çok güzeldi tadı :) neyse bizimki kız olduğu için gelinlik gibi beyaz bı elbise giydirdik hoca geldi dualar okudu snr bebisi aldı kucağına ona da dua okudu adınıda 3 kere kulağına fisildadi..
çok güzel oldu herkes geldi fln tavsiye ederim güzel bı ortam oluyo hem adettir yaşlıların gönlü oluyo :))

bizde bebeği odadan dışarı çıkarmadılar..yengemle ikisi odaya çekildi gelenlerde kapıdan tebrik etti salona gecti..bebek için pek sağlıklı bı ortam değil..mincik mincik :)

ıçerik nedeniyle konunuz”Doğum ve sonrası“ bölümüne taşınmıştır. Bilginize

Hayırlısı olsun

hepinize arkadaslar cok tesekkür ederim, inanin biz pek yapmiyoruz böyle seyleri almanyada yanliziz es dost akraba hep türkiyede ama arkadaslarimiz cevremiz var tabiki,
simdi bakalim esimlede konusacagim eger maddi durumumuz da el veriyor ise yapariz herhalde bende isterimki cocugumu hoca alsin kucagina okusun dualar ilahiler sölyesin, bende isterim ama hem bilgisizim adet nedir nasil yapilir, ben mesela hic mevlüt sekerlerinden burada görmedim, nasil yaparim onu mesela bilemiyorum

Ben 40'ında okutturmuştum. 1 hafta çok erken diil mi? Kalabalığa çıkarma o zaman odada kalsın.

Arkadaslar cahilligime birakin ama duyuyorum ki yeni dogan bebislere mevlüt okutuyorlar niye?
Benim simdi bebisim dogdugu zaman ne zaman mevlüt yapacagim? Mevlütte ne verilir? Ben annemede sordum kizim size ben mevlüt okutmadim dedi, ama duyuyorum etrafdakilerden nette de cok okudum mevlüt okutturanlar var ama niye?
Lütfen yardim edin cahil kalmak istemiyorum, hazirliklari simdiden hazirlamak alinacak seyler varsa özel alirrim simdiden, lütfen yardime din bana:eek:

yani mevlüt niye oktulur gibi bi soruda çok ama çok ilginç geldi bana
Allah sana bir evlat vermiş, sağklıklı sihhatli, nur topu gibi bunun için Allah'a nekadar şükr edilirse az dır öyle değilmi, ee o halde mevlüt onun için okutulur. Allah' şükr edilir bir melek yoladığı için ayrıca annesine babasına, vatanına milletine hayırlı bi evlat olsun diye dualar edilir.
Yemek ne istersen onu veririsn mevlütlerde genelde pilav, et, pide, tatli , içecek tarzı yemekler dağıtılar ama sen daha farklı bi menüde hazırlayabilirsin elbet
Biz iki mevlüt okutuk kızıma. Birini almanyada birini türkiyede. Allah kabul etsin inşallah. ıkiside çok güzel oldu. Hazırlık için sormuştun ya o yüzden yaziyorum mevlüt takılmları var onlardan giydirebilirsin, bebek şekerleri mevlüt şekerleri yaptırıp dağıtabilirsin vs. ben öyle yapmıştım yani.
Hem kuran okunuyor dualar ediliyor hemde herkes bebeğini görmüş oluyor. Genelde insanlar tek tek gelmek istiyorlar bebek görmeye, bu sayede hepsini biranda birgüne toplamış oluyorsun hemde güzel bişey yapmış oluyorsun.

Son düzenleme:
hepinize arkadaslar cok tesekkür ederim, inanin biz pek yapmiyoruz böyle seyleri almanyada yanliziz es dost akraba hep türkiyede ama arkadaslarimiz cevremiz var tabiki,
simdi bakalim esimlede konusacagim eger maddi durumumuz da el veriyor ise yapariz herhalde bende isterimki cocugumu hoca alsin kucagina okusun dualar ilahiler sölyesin, bende isterim ama hem bilgisizim adet nedir nasil yapilir, ben mesela hic mevlüt sekerlerinden burada görmedim, nasil yaparim onu mesela bilemiyorum

bebek şekerlerini almanyada bende hiç görmedim o yüzden ben benimkilerini türkiyede yaptırıp getirmiştim. Herkes bayılmıştı çünkü bir çocğu daha önce hiç görmemişler öyle bişeyi.
Sende istersen bir yakına sipariş verebilirsin türkiyeden yada interneten araştır bazı sayfalardan siparıiş verebiliyorsun ve yurtdışına kargo imkanlari oluyor.

Ben kırkının çıkmasına 1 hafta varken okutturdum. Tavuklu pilav ve ayran verdik. Mevlüt için bebeğime beyaz papyonlu takım almıştım. Bebek giyim dükkanlarında mevlüt takımı diye satılıyor.Kırkı çıkıncada kurbanını kesip hepsini dağıttık.

sankı bıraz polemık yaratma cabasındASINZ GIBI GELDI BANA..

neden polemik yaratmak isteyeyim ki,yanlış anlamışsınız...düşüncem sorulmuş cevapladım o kadar...sonuçta ben de inandığım şeyi savunuyorum...kimseyle inatlaşayım gibi bir düşüncem yok...hiç mi yok çevrenizde bebeği sevcez diye üstüne atlayan...annem anlattı geçen gün kuzenimle markete gitmişler...kadının biri annemin elinden kapmış,sevcem diye..tanımadığımız bir kadın hem de...tanımayan bunu yapar atlarsa,tanıyan sevmek isteyebilir değil mi? haksız mıyım...sakın yanlış anlamayın polemik yaratma gibi bir niyetim yok,sadece düşüncelerimi ifade ediyorum...

Mevlüt okutulduğu zaman tek tek gözaydınına gelecek ziyaretçileri de topluca ağırlamış oluyorsunuz. Mevlüte hazırlık ve mevlüt günü telaş oluyor muhakkak ama yakın akrabalar yardımıyla atlatılıyor. Biz doğumdan 15 gün sonra mevlüt okuttuk, herkese araya çok zaman koymadan yapmasını tavsiye ederim.

bende mevlut okutmak ısteerrım ama o telaseyı o durumda kaldırabılırmıyım bılmıyorum,bırde bızımkıler geldıme kalkmayan cınstenler.yatıya kalmak ısterler.o kalabalıgın temızlıgı yatıya kalana hızmetfalan cocuguma vakıt ayıramam dıye endıse ederım bır cocugum daha var zaten

Arkadaslar bu tarz mevlütlerde et pilav yanına ayran veren sirketler oluyor.Hic buralardan siparis veren oldu mu?
Istanbuldan tavsiye edebileceginiz iyi bir yer varsa lutfen mesaj atın.

arkadaşlar benim eşim ve ailesi bebeğe mevlit okutma taraftarı ben ise istemiyorum.. eşimle bu konuda uzlaşamıyoruz.. ne yapacağımı şaşırdım

arkadaşlar benim eşim ve ailesi bebeğe mevlit okutma taraftarı ben ise istemiyorum.. eşimle bu konuda uzlaşamıyoruz.. ne yapacağımı şaşırdım

neden istemiyorsunki canım aslında senin içinde kolaylık olur.. yeni doğum yaptığında tek tek misafir ağırlamak zor oluyo. ama mevlütte hepsi birden hayırlı olsun diye geldikleri için hepsini aradan çıkarmış oluyosun, sonra rahat ediyosun.. bide için rahat eder evladın için şükür etmiş olursun , hayırlı olsun vatanına milletine anne babasına diye dua etmiş olursun fenamı..:) bence bir daha düşün..

X