dogum kontrol kullanmama ragmen adet olmadim

teokisinbu

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Şubat 2024
2
0
18
merhabalar
ben dun drosperada ilk kutumu bitirdim ayni zamanda ilk dogum kontrol hapimdi
yaklasik 15-17 gun once de ilk cinsel birlikteligimi yasadim zaten ilac kullandigim icin ona guvenip korunmadik
drosperada 24 aktif haptan sonra 4 tane aktif olmayan hap var normalde o 4 gun icinde adet olmam gerekiyordu ama olmadim..
arti olarak pcosum var yani gebelik var midir ya da neden adet olmadim bilmiyorum cok korkuyorum

doğum kontrol haplar kesin bir koruma sağlamaz. yine de tabii ki hamilelik ihtimali çok düşük. regl olmama ihtimali de olabiliyor yan etkilerde ama bunun tek nedeni gebelik değil. stres, kilo kaybı vsvs birçok sebepten olabilir. kullanırken nasıl bir düzende kullandığın, doz atlayıp atlamadığın çok önemli. eğer tamamen olması gerektiği gibi kullandıysan yüksek ihtimal strestendir. yine de emin olmak istersen test yapabilirsin, regl olmadım diye hapı bırakma 7 gün aradan sonra 8. gün regl olmuş da olmamış da olsan dozu almalisin.

doğum kontrol haplar kesin bir koruma sağlamaz. yine de tabii ki hamilelik ihtimali çok düşük. regl olmama ihtimali de olabiliyor yan etkilerde ama bunun tek nedeni gebelik değil. stres, kilo kaybı vsvs birçok sebepten olabilir. kullanırken nasıl bir düzende kullandığın, doz atlayıp atlamadığın çok önemli. eğer tamamen olması gerektiği gibi kullandıysan yüksek ihtimal strestendir. yine de emin olmak istersen test yapabilirsin, regl olmadım diye hapı bırakma 7 gün aradan sonra 8. gün regl olmuş da olmamış da olsan dozu almalisin.
test yaptim bugun negatif ama hapi da her gun tok karnina ayni saat ayni saniyede iciyorum niye boyle oldu 😥

Hapın ilk ayı koruma sağlamaz aklınızda bulunsun
Ama siz test yapmışsınız negatifmis. Hamile değilsinizdir.
Hap adetin ilk günü başlandığında koruma sağlıyor direkt kadın doğum uzmanımdan aldığım bilgi. Ama kişi farklı bir gün kullanmaya başladıysa ilk 1 hafta ek koruma öneriliyor

X