Doğum sonrası çalışma hayatına ara vermek ?

Kızlar merhaba, henüz hamileliği planlama aşamasındayım.
Haftaya doktor kontrolüyle folik asite başlayıp süreci hızlandırmak istiyorum.

Size biraz iş durumumdan bahsetmek istiyorum şimdi;

Mali müşavir olmam için tek bir dersim kaldı, haziranda onu verip kısmetse mali müşavir olacağım.

Ufak bir ilçede yaşıyoruz ve burada 10 yıldır bir büroda çalışıyorum ben de. Ev ile işimin arası 10 dk. şu an sabah 8 akşam 17.30 ctesi 9.30-16.00 çalışıyorum Şu an yanında çalıştığım müşavirim yeminli olup merkeze bir büro açmayı, buradaki muhasebe bürosunu da ilk yıl ortak olacak şekilde devam ettirip sonra bana bırakmayı düşünüyor.
Onun sınavları kazanıp yeminli olup merkeze gitmesi 2024 sonunu bulur ve bizim planladığımız gibi olursa ben doğum yapmış olurum, bebeğimde 6-7 aylık olmuş olur.
Bu durumda biz 2025 ortak, 2026 ofis tamamen benim olur.

Mesele şu ki ben doğumdan sonra 2 yıl çalışmak istemiyorum. Bebeğimle birebir ilgilenmek istiyorum. İnstagram annelerini görüyorum ve çocukla sürekli etkinlik, kitap okuma, zeka kartları, eğitim modundalar. :) Çalışırsam bunları yeteri kadar yapamam diye korkuyorum.
Bu arada kayınvalidem de annem de bana yakın oturuyorlar ve ikisi de bakmaya hevesli ama mesela tv izlemesini istemiyorum dediğimde ben buna kesin sınır koyabilirim ancak anneler ne kadar bunu yapabilir bilmiyorum. Yapsalar dahi anne olarak benim vereceğim şeylerle babaanne/anneannenin vereceği şeyler başka olacaktır.

7 Aylıkken çalışmaya başlayayım desem (patronumun ofisi bana bırakmaya yakın zamanlar) o da şöyle zor; ben burada tek çalışanım.
Adama ben 7 ay çalışmayayım sen başka personel bul, sonra ben geleyim 7 ay sonra ofisi bana devret diyemem, desem de kabul etmez. O muhtemelen doğumdan 3 ay sonra beni çalışmaya çağıracak.

Ya da nasılsa ruhsatımı almış olacağım, buradaki kurulu düzeni ofisi bırakacağım (şu an 70 mükellef var yarısı benimle çalışmaya devam etmek istese 35 mükellefle açılış yapmak güzel bi adım) çocuğum 2-2,5 yaşında olduğunda kendime sıfırdan büro açacağım.

Daha ortada hamilelik bile yokken bunları düşünme diyenler olacaktır ama planlamak zorundayım ki çalıştığım kişiye karşı net duruşum olsun.

Teşekkürler fikirleriniz için :)
Merhaba;
Ben de sizin gibi çalışan mali müşavir anneyim. Ben de anne olmadan önce sizin gibi bir sürü endişelerim vardı. Meslektaş olarak ben size önerilerde bulunmak isterim. Bizim meslekte 2 yıl ara çok uzun, sen de biliyorsun ki her şey sürekli değişiyor. Üstelik 2 yıl ara verirsen bir daha çalışmak istemeyebilirsin. Ben 4 ay doğum izni kullandım ama o süreçte hep evden de çalıştım. İşimden uzak kalmadım. Maddi durumunuz nasıl bilmiyorum ama bir annenin para kazanması çok önemli. Ben iyi bir gelire sahibim ve kızımı çok güzel imkanlarda yetiştirebiliyorum. Şu an 2 yaşında ve en iyi kreşe verdim. Fiyatı yüksek ama gözüm arkada değil güzel ilgileniyorlar. Bu arada çalışmama rağmen kızımla her gün etkinlik yaptık ve halen yapıyoruz. Hafta sonlarını da dolu dolu geçiriyoruz. Bu arada eş faktörü önemli. Yemekleri eşim yapıyor ben kızımla ilgileniyorum. Çocuk büyüdükçe daha çok para lazım oluyor. Tüm bunları düşünün.

Merhaba;
Ben de sizin gibi çalışan mali müşavir anneyim. Ben de anne olmadan önce sizin gibi bir sürü endişelerim vardı. Meslektaş olarak ben size önerilerde bulunmak isterim. Bizim meslekte 2 yıl ara çok uzun, sen de biliyorsun ki her şey sürekli değişiyor. Üstelik 2 yıl ara verirsen bir daha çalışmak istemeyebilirsin. Ben 4 ay doğum izni kullandım ama o süreçte hep evden de çalıştım. İşimden uzak kalmadım. Maddi durumunuz nasıl bilmiyorum ama bir annenin para kazanması çok önemli. Ben iyi bir gelire sahibim ve kızımı çok güzel imkanlarda yetiştirebiliyorum. Şu an 2 yaşında ve en iyi kreşe verdim. Fiyatı yüksek ama gözüm arkada değil güzel ilgileniyorlar. Bu arada çalışmama rağmen kızımla her gün etkinlik yaptık ve halen yapıyoruz. Hafta sonlarını da dolu dolu geçiriyoruz. Bu arada eş faktörü önemli. Yemekleri eşim yapıyor ben kızımla ilgileniyorum. Çocuk büyüdükçe daha çok para lazım oluyor. Tüm bunları düşünün.
Meslekten birinin mesajını okumak çok mutlu etti, teşekkür ederim.
Ofisiniz mi var şirkette misiniz acaba? 4 aydan sonra bebeğinize kim baktı?
Bende anneliğin o ilk evreleri ile iş hayatını bir arada yapabilecek miyim korkusu var sanırım. Ama ilerisi için kesinlikle maddi boyutunu düşünmek zorundayım, düşünüyorum da. İş hayatını kaybetmek evde tamamen çocuğa odaklanmak değil istediğim çünkü annesinin para kazanan bi kadın olduğunu görerek büyüsün istiyorum.

12 yıllık toz tutmuş mali müşavirlik belgem var.
Mükellef yoksa belge çekyat içinde yatmak için alınıyor, benimki öyle:)
Sıfırdan mükellef bulma hayallerine kapılmayın, size yapılan teklif çok güzel.
Ben olsam çocuk fikrini 1 yıl ertelerdim, işi oturttuktan sonra yapardım sanırım.

12 yıllık toz tutmuş mali müşavirlik belgem var.
Mükellef yoksa belge çekyat içinde yatmak için alınıyor, benimki öyle:)
Sıfırdan mükellef bulma hayallerine kapılmayın, size yapılan teklif çok güzel.
Ben olsam çocuk fikrini 1 yıl ertelerdim, işi oturttuktan sonra yapardım sanırım.
Sıfırdan mükellef bulup düzen oturtmak çok zaman alacak farkındayım.
1 sene beklesem ve patronum hala yeminliliği kazanmamış olursa..? Ben bi gün bu büro benim olacak enerjisiyle devam ediyorum yanında çünkü.
Şirkette çalışmayı denediniz mi?

Ben memurum. Çocuğum olunca 2 yıl ücretsiz izin aldım. O iki yıl hiç de öyle instagram anneleri gibi toz pembe geçmedi. Hatrı sayılır derecede ebeveynlik kitabı/insan psikolojisi okumuş insanım. Çocuğum olmadan önce de çok okudum. İlgi alanım çünkü. Ama ne okuduğunuz gibi ne de instagramda gördüğünüz gibi bir süreç değil annelik malesef.
Elbette birkaç aylık bebekle işe dönmek zor bir durum Ama 2 yıl tamamen işten uzak kalmak da zor bence. Kariyer açısından değil sadece, psikolojik açıdan da zor. 10 yıldır çalışan bir insanın eve kapanması, ev hanımı ve anne kimliğine geçmesi kolay değil. Bana zor gelmişti.
İznimi kesip işe dönemedim çünkü bebeğim 6 aylıkken pandemi başladı. O süreçte bakıcı veya kreş seçenekleriyle çocuğumu riske atmak istemedim. Ailelerimiz de destek olamayacak uzaklıkta yaşıyordu.
Şimdiki aklım olsa ve iş saatlerim uygun olsa bebeğim ek gıdaya geçtikten sonra yarı zamanlı/uzaktan vs çalışma seçeneklerini değerlendirirdim.

fiyonaprensesolan fiyonaprensesolan benim tavsiyem işi bırakmayın, sadece doğumdan sonraki iki yıl mümkünse geç gidip erken çıkacak şekilde esnek bir çalışma düzenine geçmeniz yönünde olur. Zaten sizin ofisiniz haline gelecekse esnek çalışmanız kolay olacaktır.

Bir bebeğe 7-24 maruz kalmak, anneyi çok zorlayan ve tüketen bir durum. Gün içinde birkaç saat uzaklaşmak size çok iyi gelecektir.
Bu yoruma kesinlikle katiliyorum, 15 aydir 7/24 bebekle tukenmis bir anne 😃 guldugume bakmayin, icimden agliyorum 🙈

Bebeğe 7/24 maruz kalmak :) ya şu an uzaktan davulun sesi hoş geliyor bana herhalde. Koala gibi yaşasak dert etmem gibi hissediyorum
Bence de hoş geliyor gerçekten çok yıpratıcı ve yorucu bir sene geçmeden tekrar iş hayatına dönmek istiyorsun inan😂 Benim remote çalışma fırsatım vardı 11 aylıkken başladım inan o süreçte bile neden bu kadar işten ayrı kalmışım iki taraflıda bu süreci yönetebilirmişim dedim

Ben memurum. Çocuğum olunca 2 yıl ücretsiz izin aldım. O iki yıl hiç de öyle instagram anneleri gibi toz pembe geçmedi. Hatrı sayılır derecede ebeveynlik kitabı/insan psikolojisi okumuş insanım. Çocuğum olmadan önce de çok okudum. İlgi alanım çünkü. Ama ne okuduğunuz gibi ne de instagramda gördüğünüz gibi bir süreç değil annelik malesef.
Elbette birkaç aylık bebekle işe dönmek zor bir durum Ama 2 yıl tamamen işten uzak kalmak da zor bence. Kariyer açısından değil sadece, psikolojik açıdan da zor. 10 yıldır çalışan bir insanın eve kapanması, ev hanımı ve anne kimliğine geçmesi kolay değil. Bana zor gelmişti.
İznimi kesip işe dönemedim çünkü bebeğim 6 aylıkken pandemi başladı. O süreçte bakıcı veya kreş seçenekleriyle çocuğumu riske atmak istemedim. Ailelerimiz de destek olamayacak uzaklıkta yaşıyordu.
Şimdiki aklım olsa ve iş saatlerim uygun olsa bebeğim ek gıdaya geçtikten sonra yarı zamanlı/uzaktan vs çalışma seçeneklerini değerlendirirdim.
Teşekkür ederim.
Bir çok yorumdan anladığım kadarıyla çalışmaya o kadar ara vermek anne için daha yıpratıcı olacak.
Sosyal medyada 7/24 evde çocuğuyla olup mutlu olan, çok iyi zaman geçiren ya da öyle gözüken annelerden daha fazlası var demek ki. Ben onları gördükçe ayıracağım zaman az olacak endişesine kapıldım..

İnanın hayat o instagramdaki gibi değil kaldı ki öyle olsa bile onlar oturduğu yerden link veriyor sizin gibi iş derdinde değil asla kıyaslamayın
İşin içine cocuk girdi mi hiçbir şey planladiginiz gibi gitmez
Bence calisabilirsiniz ki aileler de destek olacakmis

Sıfırdan mükellef bulup düzen oturtmak çok zaman alacak farkındayım.
1 sene beklesem ve patronum hala yeminliliği kazanmamış olursa..? Ben bi gün bu büro benim olacak enerjisiyle devam ediyorum yanında çünkü.
Şirkette çalışmayı denediniz mi?
Evet ben 20 yılı aşkın süredir şirketlerde çalışıyorum. Şuan partime muhasebe danışmanlığı yapıyorum.
İşsiz kalırsınız anlamında söylemedim aslında, mükellef bulmak zor bu mesleği yapmak istiyorsanız, hazır mükellef bulmuşsunuz, güzel bir fırsat. Yoksa şirketlerde çalışırken de meyvesini yiyorsunuz belge sahibi olmanın.

Bence işi sağlama alın. Siz 2 yıl sonra ofis acana kadar o mukellefler çoktan gider sıfırdan baslamak zorunda kalirsınız. Patronun size devredecegi garanti mi söz verip durmazsa ne olacak bana o da muallak geldi.

Mali müşavir olmam için tek bir dersim kaldı, haziranda onu verip kısmetse mali müşavir olacağım.

Ufak bir ilçede yaşıyoruz ve burada 10 yıldır bir büroda çalışıyorum ben de. Ev ile işimin arası 10 dk. şu an sabah 8 akşam 17.30 ctesi 9.30-16.00 çalışıyorum Şu an yanında çalıştığım müşavirim yeminli olup merkeze bir büro açmayı, buradaki muhasebe bürosunu da ilk yıl ortak olacak şekilde devam ettirip sonra bana bırakmayı düşünüyor.
Onun sınavları kazanıp yeminli olup merkeze gitmesi 2024 sonunu bulur ve bizim planladığımız gibi olursa ben doğum yapmış olurum, bebeğimde 6-7 aylık olmuş olur.

Mesele şu ki ben doğumdan sonra 2 yıl çalışmak istemiyorum. Bebeğimle birebir ilgilenmek istiyorum. İnstagram annelerini görüyorum ve çocukla sürekli etkinlik, kitap okuma, zeka kartları, eğitim modundalar. :) Çalışırsam bunları yeteri kadar yapamam diye korkuyorum.
Bu arada kayınvalidem de annem de bana yakın oturuyorlar ve ikisi de bakmaya hevesli ama mesela tv izlemesini istemiyorum dediğimde ben buna kesin sınır koyabilirim ancak anneler ne kadar bunu yapabilir bilmiyorum. Yapsalar dahi anne olarak benim vereceğim şeylerle babaanne/anneannenin vereceği şeyler başka olacaktır.

7 Aylıkken çalışmaya başlayayım desem (patronumun ofisi bana bırakmaya yakın zamanlar) o da şöyle zor; ben burada tek çalışanım.
Adama ben 7 ay çalışmayayım sen başka personel bul, sonra ben geleyim 7 ay sonra ofisi bana devret diyemem, desem de kabul etmez. O muhtemelen doğumdan 3 ay sonra beni çalışmaya çağıracak.

Ya da nasılsa ruhsatımı almış olacağım, buradaki kurulu düzeni ofisi bırakacağım (şu an 70 mükellef var yarısı benimle çalışmaya devam etmek istese 35 mükellefle açılış yapmak güzel bi adım) çocuğum 2-2,5 yaşında olduğunda kendime sıfırdan büro açacağım.

Daha ortada hamilelik bile yokken bunları düşünme diyenler olacaktır ama planlamak zorundayım ki çalıştığım kişiye karşı net duruşum olsun.

Insta annelerini de takip etmeyin boşuna hayat oyle degil. Çocuk psikolojisine dair yetistirmeye dair kitap okuyun onun yerine. Mesela bugun okudugumda oyuncak cocukla iletişim aracidır ama en iyi vakit oyuncaksız doğal gecirilen vakittir mesela beraber salata malzemesi yikama camasır katlama gibi. Bir de ben kizimın bor düzgun resmini videosunu cekeyim desem kac saat ugrasmam gerek. Yani o imsanlar cekeyim.edegim derken çok da ilgilenemiyor vence çocuklariyla zaten. Eltim.var surekli cocuklarıni atar instaya tanimayan ne ilgili anne der ama çocul sosyal otizm olmuş yani otizm degilken tv vs nedenlerle ilgisizlikle otizm davranisları sergiliyor.ve bu teşgisten sonra bir duzeltme cabasi yok ama fotograflar akıyor tabi

İşinizle alakalı bir fikrim yok ancak kendi açımdan söylemem gerekirse işimin gereği sebebiyle bebek olayını 3buçuk yıl erteledim. Yaşamak istediğim şehre taşınınca bebek sahibi oldum. Ve bebek çok yorucu bir varlık. Ben tam saçını süpürge eden anne moduna da giremedim belki bilmem. Kendimi de destekledim. Ama bebek gözlemlediğim kadarıyla böyle daha mutlu bence. Siz kendinizi hazır hissediyorsanız ve nasıl yaşamak istiyorsanız kararınızı verip ona göre yol almaya bakın derim. Risk her zaman var ama nasıl mutlu olacaksanız içinize sinecekse doğru odur. Bu arada işe henüz bu hafta dönüş yaptım. Bana tekrar çalışmak çok iyi geldi.

1 haftalık bebekle fatura işleyip beyanname hazırlamak.. Bravo valla. Bazılarının hayat enerjisi ve çalışma azmi ile benimki arasında bayağı fark var yahu
1 hafta olmasın 10 gün olsun hadi 2 hafta olsun yine hadi diyelim siz 40 günlükken başlayın ama bırakmayın bir şekilde devam edin yapılmayacak şeyler değil bunlar ki dediğim gibi artık bir çok şey çok kolaylasti . Daha sonra dönmesi toparlaması daha zor oluyor inanın

Bebeğe 7/24 maruz kalmak :) ya şu an uzaktan davulun sesi hoş geliyor bana herhalde. Koala gibi yaşasak dert etmem gibi hissediyorum
Aynen öyle hissediyorsun. Yukarıdaki arkadaşın dediğine %1000 katılıyorum. K.valide ve anne bakacaksa reddetme ve işinin basında dur derim.Yasin genç evde sadece çocuk ve dört duvarla kafayı yersin

Meslekten birinin mesajını okumak çok mutlu etti, teşekkür ederim.
Ofisiniz mi var şirkette misiniz acaba? 4 aydan sonra bebeğinize kim baktı?
Bende anneliğin o ilk evreleri ile iş hayatını bir arada yapabilecek miyim korkusu var sanırım. Ama ilerisi için kesinlikle maddi boyutunu düşünmek zorundayım, düşünüyorum da. İş hayatını kaybetmek evde tamamen çocuğa odaklanmak değil istediğim çünkü annesinin para kazanan bi kadın olduğunu görerek büyüsün istiyorum.
Ben özel şirkette bağımlı mali müşavirim. Annem bana yakın kızıma hep annem baktı. Bu arada çocuktan önce ve sonra düşünceleri insanın çok farklı oluyor. Annemin bakarken tabi benim hoşuma gitmeyen şeyleri de vardı idare ettim. 2 yaşına gelir gelmez de kreşe verdim. Mesela arka ekranda hep müge anlı açık oluyordu. Bu durumdan rahatsızdım. Ama şimdi kreşte çok kaliteli zaman geçiriyor. Eş faktörü gerçekten önemli. Ben eve gider gitmez her gün kızımla uyuyana kadar vakit geçirip oynadım. Kızımı her hafta sonu oyun etkinliklerine götürdüm. Bizim şirkette çalışma saatleri devlet gibi onun da etkisi var tabi. Ama uzun süre bu şirkette ara versem işimi kaybederdim. Bir çok evde olan arkadaşlarımın çocuklarına uyaran eksikliği teşhisi konarken benim kızım eline tablet telefon ver asla istemez. Çünkü ev kreşten farksız o kadar çok oyuncak aldım ki oyuncaklar ona telefon tabletten daha cazip geliyor. İş hayatı ve annelik gözünüzü korkutmasın.

Özel sektör için 2,5 yıl çok uzun bir ara.

Ben özel şirkette bağımlı mali müşavirim. Annem bana yakın kızıma hep annem baktı. Bu arada çocuktan önce ve sonra düşünceleri insanın çok farklı oluyor. Annemin bakarken tabi benim hoşuma gitmeyen şeyleri de vardı idare ettim. 2 yaşına gelir gelmez de kreşe verdim. Mesela arka ekranda hep müge anlı açık oluyordu. Bu durumdan rahatsızdım. Ama şimdi kreşte çok kaliteli zaman geçiriyor. Eş faktörü gerçekten önemli. Ben eve gider gitmez her gün kızımla uyuyana kadar vakit geçirip oynadım. Kızımı her hafta sonu oyun etkinliklerine götürdüm. Bizim şirkette çalışma saatleri devlet gibi onun da etkisi var tabi. Ama uzun süre bu şirkette ara versem işimi kaybederdim. Bir çok evde olan arkadaşlarımın çocuklarına uyaran eksikliği teşhisi konarken benim kızım eline tablet telefon ver asla istemez. Çünkü ev kreşten farksız o kadar çok oyuncak aldım ki oyuncaklar ona telefon tabletten daha cazip geliyor. İş hayatı ve annelik gözünüzü korkutmasın.
Çok teşekkür ederim. Dikkate alacağım tecrübelerinizi :KK200:

Merhaba ,
bu kadar planlı olmanız mesleki deformasyon :) kendimden biliyorum. Mesleğiniz güzel ve tabiiki çok önemli ama hamilelik zamanlaması ve gidişatı planladığınız gibi olmayabiliyor. İlk 2 yıl çalışmamak iyi bir fikir, zaten belgeyi aldıktan sonra işinizi her türlü yürütürsünüz. Biraz akışına bırakıp hamile kaldıktan sonra planınızı gözden geçirebilirsiniz. Sevgilerle

X