doğumsal kalp anomalisi olan kızım

Hellohappiness

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2016
1.562
2.584
38
herkese merhaba. benim kızımın doğuştan kalp anomalisi var(tof). hamileyken bu teşhis konuldu ve dünyam karardı adeta. doktorlar hep gebeliği sonlandırmaktan bahsetti. bu hastalığı hiç bilmiyordum, çocuğumun hayatını nasıl etkileyecekti, kesinlikle sonlandırmamı öneren bazı yakınlarımın dediği gibi yoksa gün gelip “beni neden doğurdun” diyecek miydi? ama yapmadım, ona kıyamadım. onun yaşama hakkını elinden almak benim haddime değil, ne olursa olsun beraber mücadele edeceğiz dedim. varlığına her gün şükrettiğim evladım şimdi 5 yaşında ve hamdolsun Rabbime akranlarından hicbir farkı yok. bebekken açık kalp ameliyatı oldu. 6 ayda bir de kontrole gidiyoruz. ama artık bir şeyleri fark ediyor. geçenlerde bana ameliyat izini sordu. yakınlarda da doktor kontrolü var. neden sadece ben gitmek zorundayım ablam neden gitmiyor diye ağladı. nasıl davranmalıyım nasıl açıklamalıyım bilmiyorum. ve hamileliğimde söyledikleri gibi bir gün gelip “beni neden doğurdun” demesinden çok korkuyorum 😭

herkese merhaba. benim kızımın doğuştan kalp anomalisi var(tof). hamileyken bu teşhis konuldu ve dünyam karardı adeta. doktorlar hep gebeliği sonlandırmaktan bahsetti. bu hastalığı hiç bilmiyordum, çocuğumun hayatını nasıl etkileyecekti, kesinlikle sonlandırmamı öneren bazı yakınlarımın dediği gibi yoksa gün gelip “beni neden doğurdun” diyecek miydi? ama yapmadım, ona kıyamadım. onun yaşama hakkını elinden almak benim haddime değil, ne olursa olsun beraber mücadele edeceğiz dedim. varlığına her gün şükrettiğim evladım şimdi 5 yaşında ve hamdolsun Rabbime akranlarından hicbir farkı yok. bebekken açık kalp ameliyatı oldu. 6 ayda bir de kontrole gidiyoruz. ama artık bir şeyleri fark ediyor. geçenlerde bana ameliyat izini sordu. yakınlarda da doktor kontrolü var. neden sadece ben gitmek zorundayım ablam neden gitmiyor diye ağladı. nasıl davranmalıyım nasıl açıklamalıyım bilmiyorum. ve hamileliğimde söyledikleri gibi bir gün gelip “beni neden doğurdun” demesinden çok korkuyorum 😭
Cok gecmis olsun Rabbım şifa versin hastanelerden kurtarsin sizi..benim kizim da 5 yaşında ne diyeceğimi bilemiyorum bu konu hakkında pedagog ile görüşebilirsiniz en sagliklisi bu olur sanırım

Herkes 1 gün daha cok yaşamak ister cok kotu sartlari olanlar bile daha cok daha cok yasamak ister..kiziniz sizinle gurur duyacaktir emin olun iyi ki savasmissiniz...olumlu enerjiniz kiziniza gectikce daha da güzelleşecek kolaylasacak her sey gücünüz güc verecek...ama bu sekilde karamsar olursaniz isiniz cok daha zorlasir cocuklar gercekten her seyi hissediyor.. kendi doktoruna gidince onun aciklamasini isteyebilirsiniz bu sayede hem iz konusu hem niye sadece kendinin doktora gittigi ikisi bi arada daha anlasilir hale gelebilir

Eğer ameliyatla düzeldiyse bu cümleyi duymayacağımızı düşünüyor ve umut ediyorum. Benim kızımda 1 yaşında kalp kapakçığından ameliyat oldu. 2 ay önce. İzi hayatında nasıl normalleştirebileceğime şimdiden kafayı takıyordum. Psikoloğum ile görüştüm zamanı gelince beraber yöneteceğiz. Ama söylediği cümle çok önemliydi benim için. “O iz senin yaşadıklarının, korkularının somut izi. Sen görmezsen o da görmeyecek.” Dilerim sağlıkla büyür

Benim çocuğumda da iz var. Oda hayatı tehlikesi olan bir durum yaşadı. Benim için çok değerli olduğunu, bize hediye olduğunu, bazen böyle şeyler insanların başına gelir falan diye anlattım. Şimdi iziyle barışık 9 yaşında. Bazen kontrole gidiyoruz. Böyle siz üzülmezseniz çocukta buyutmez diye düşünüyorum.

X