doktor fobimi yenemiyorum

anlattığı gibi olmadığına eminim , Nasıl karşı tarafı dinlemeden bilmeden vs bu kadar kesin hükümlü olabiliyorsunuz
doğum çoğu yerde zorlayıcı geçiyor
ayrıca gizli kayıt suç bunu teşvik etmek doğru bir şey değil, olay ameliyathanede/dogumhanede geçiyor ise 2 katı suç , ayrıca gizli kayıt ne kadar sürecek ? olayın öncesi sonrası belli mi ?
sadece kendisi ceza alırdı eğer alırsa.
böyle kayıt vs meslekten ihraç edilen tek bir adet hekim yoktur ülkede.
zaten yarı sayıyla çalışıyor insanlar , üniverstede hoca kalmamış olanları da bu şekilde kimse ihraç etmez / edemez de zaten.
Olayın ameliyathanede geçmeyen kısımları da var ama. Gizli kayıt almak yasal değil ama gizli kayıt ile çözülen tonla sorun var.
Mesela daha yeni kuran kursunda eziyet eden serefsiz gizli kamera sayesinde tutuklandı . Okullarda çocuk dövmek gayet olağan, ama gizli kameraya alırsan dövmeyi geç 'hayvan' diye hakaret edip çocuğu itip kakan öğretmenler açığa alınıyor. Bakim evlerinde de aynı şekilde, normalde neler neler yaşanıyor, kamera ile çekilip medya baskisi olduğu zaman sadece reaksiyon alınıyor.
Aynı şekilde türk aile yapısında gözünün önünde çocuk dovsunler, kimse gık demez. Ama döveni kameraya al medyaya sal,anında hem halkın nefretini kazanır kişi hem incelemeye insanlar gider,gerekirse çocuk elinden alınır.
Bu böyledir yani, sosyal medya gücünü hafife almayin.
Hiç de sanmıyorum mesela eziyet eden hocayı kameraya alan çocuğa ceza verildiğini.
Eger gerçekten 'kocanin altına yatarken iyiydi ama / ilgilenmiyorum ikiniz de ölün' gibi cümlelerden birini bile söylendiyse ve kayit altına alinsa hem o kişilere cezai işlem uygulanirdi hem de konu sahibine olası bir dava açılması durumunda sosyal medya desteğiyle kendisine çok rahat ücretsiz avukat bulabilirdi. Ömrünü kadın sorunlarına adamış tonla dernek var sonuçta.
O yüzden keşke alsaydı ve internete salsaydi diyorum.
Ben böyle durumlarda şikayet etmeyi seven biriyim. Herkes işini düzgün yapmak zorunda. Bir keresinde bindiğim otobüs şoförü minik köpekli kişiyi almak istemedi, köpeğin sahibiyle münakaşa etti,hatta inip dövmeye çalıştı. Hemen kameraya kaydettim, cimere yazdım, kayıt linkini ekledim . Adam ceza almış. Bir kere camdan gördüm, yine otobüs şoförü trafikte kötü park eden adam sinirlenip inmiş aşağıya,bıçak sallıyor. Hemen kaydettim ,yine yazdım cimere. Adam hem ceza almış hem meslekten atılmış.
Yani şikayetten sonra da verilecek cezayı belirleyen bir kurum var. Eğer 'zile basıp durmayın lütfen,tek hasta yakını siz degilsiniz' diyen kişiyi şikayet ettilerse tabii ki söz konusu kişi sadece şikayet aldı diye uyarı falan almaz, ama bir devlet memuru bir hastasına/danisanina/müşterisine hakaret ettiyse tabi ki ceza alır. "Kimse ihraç edilemez" lafı biraz yanlış bir laf.
Daha birkaç ay önce bu konudaki kadar bile değil, sadece hastalara bağırıp çağırdığı için ve biri bunu çekip sosyal medyaya verdiği için ihraç edilen bir doktor var, Didem didar balcı .

*Mesajım, konu sahibinin yazdığı olayların abartıya kaçmadan doğru olduğu varsayımı üzerine. Orada değildim, olay yaşandı - abartildi bilemem. Bazen yeni anne kadınlar biraz fazla hassas olabiliyor. Yeğenimin elini disarda uyduruk bir ıslak mendille silmiştim,ablam histeri krizleri geçirmişti 'bebek elini ağzına atıyor,nasıl yaparsın' diye. Siyanurle silmisim gibi davranmisti. Yani yeni anne hassasiyetiyle biraz yanlış yorumlamış olabilir..ama şu yazdiklarinin beste biri bile doğruysa keşke bir şekilde kamuoyuna duyurulsaydi da yaptıklarından pişman olsalardi

medicana hastanesinde muane ücreti başına 900 tl istiyorlar sezeryan doğuma çok uçuk fiyatlar istiyorlar bunu karşılayqbikecek cidden gücümüz yok
Medicana burdada pahali, daha hesaplı özel yokmu? Ins güzel , sağlıklı bi doğum yaparsınız bu sefer.

Okurken inanamadım nasil böyle konuşurlar şikayet etmediniz mi?
Bu defa özel hastanede doğum yapsanız, para verdiğiniz için bu şekilde davranamazlar. Inanılmaz üzüldüm ya bunları küçükken büyükler anlatırken gizli gizli dinlerdik ama geçmişte kaldı herkes bilinçlendi diye düşünüyordum yanılmışım 😔

gerçekten oldu eylül 2021 annelerinede yazmıştım doğumdan sonra ordaki yazımıda atabilirim gerçekten yalqn söylrmiyorum
Yani ben yanlış okuduğuma inanmak istedim sanırım. Çok iğrenç bir şey çünkü bu. Şikayet edilmesi gerekli işlemlerin yapılması gereken bir durum

Çoğu kişi konu sahibine inanamadim fln demiş,abartı vs bilemem ama. İstanbulda yaşayanlar Zeynep Kâmilin ününü hiç mi duymadınız gerçekten. Bı kötü doğum hikayesi de bende var. Ben ilki sezeryan diye ikinciyi normal dememek istedim. Ama psikolojik olarak yapamadım vajinal muayene olamadım .
İstanbul Anadolu yakasında ssvd yani sezeryan sonrası vajinal doğum sadece Zeynep Kâmilde bir ekip yapıyormuş. Bı iki kere gittim psikolojik baskı yaptılar sezeryan ol ol diye neyse artık günümde geçtiği için sezeryana döndüm mecburen ama 40+2 olmuştum. Bana seni hemen alicaz dediler ameliyat önlüğünü giydirdiler tam beş saat soğukta beklettiler sırf ekip değişsin diye..Yanımda kimse yok eşime anneme doğuma gidiyor diye haber vermişler gerisi yok çıktı çıkmadı diye. Onlar dışarda bir şey oldu diye dokuz doğurmuş ben icerde. Gelip gidip sezeryan olacağım halde vajinal muayene yapmak istiyorlar. Kabul etmedim ne gerek var zaten psikolojik olarak kötü oldum. İlk doğumumda genel anestezi almıştım bu da öyle olsun dedim iyice paniklemeyeyim diye. Ameliyat masasında anestezi doktoru resmen kavga etti benimle. Kadına anlatıyorum bakın panik bozukluk var bende ilkinde de kötü oldum genel oldum. Yarı yolda tekrar bayıltmak zorunda kalacaksınız uğraşmak istemezsiniz heralde genel yapın diyorum kadın çata çata tartışıyor benimle sonda takilamiyorum anlatıyorum zorla bacaklarımı açmaya çalışıyorlar bayiltin ne yaparsanız yapın diyorum anlayan yok. O ağlamalarla stresle anestezi verip bayiltilar. Tabi sonrasında uyandım çok kötü haldeyim tansiyon yükseliyor nabiz fena. Kanama üç katı rahim kanıyor korktular on kişi on beş kişi birden başıma geliyor birini yanıma oturtular başımı bekliyor bağırıyor diğerlerine. Gelip gidip ölüm riski var kanama çok ikinci ameliyata alicaz diyip duruyorlar. Tır tir titriyorum sıtma geçirir gibi üstüme üç beş battaniye attılar üşüme tuttu.Kendime gelemedim bı türlü, en son yanıma oturttuklari stajer bağırdı bırakın biraz kendine gelsin siz gelince tansiyon nabız fırlıyor bı bırakın. Gittiler başımdan iki saat sonra kendime geldim. Doğumdan 7 saat sonra odaya aldılar beni. Gelip gidip kanama takibi yapiyorlar. Tek şansım doğum öncesi kan değerlerim iyiydi. Doktor bile ölümden döndün farkında mısın istediğin kadar burada hastanede durabilirsin sen ne zaman istersen o zaman çıkış vericem dedi. İki gün sonra ben cikicam evime gitmek istiyorum dedim, çıktım. Muhakkak bir şey olursa bekleme ambulansi arayın diye annemi tembihliyorlardi en son. Bı daha mi aslaaa devlet hastanesine adım atmam.

Valla ben inanıyorum size hanımefendi . İnsanlıktan yoksun , meslek sahibi olmuş ama insan olamamış kişiler var . Bende normalde hep özele gidiyorum takibim orda yapılıyordu . Fakat plesenta previa sebebiyle üniversite hastanesine sevk edildim . Allahım keşke ölseydim dedim böyle bir rezillik yok . Yaşadıklarımı yazsam roman olur. Sezeryan oldum 1. Doğumumda zaten bunda da sezeryan olacağım belliydi . Sürekli odaya 10 kişi dalıp bacaklarını aç , o geliyor parmaklıyor o gidiyor parmaklıyor . 22 gün yattım o hastanede . En sonunda yapılacak bir şey yok kanamayı durduramıyoruz evine gir istirahat et dediler . Eve gelir gelmez sanki kovayla döker gibi kanama geldi . Hop geldiğimiz gibi geri döndük . Bu sefer gene alttan muayeneler . En sonunda bir prof asistanı geldi . Ne tutuyorsunuz daha bu hastayı kanamadan kaybedeceğiz hemen hazırlayın alalım sezeryana diye kızdı . Ve ben ölümden o an döndüm . Kızım 5 gün yaşadı vefat etti . Ama yaşadığım o travma hep benimle . Şimdi gene hamileyim ve doktoruma nolur ölsem bile beni o hastaneye sevk etmeyin diyorum .

doktorlardan aşırı korkuyorum ilk çocuğumun doğumunda bana etmedikleri kalmadı şimdi ikinciye hamileyim ve korkularım artıyor. anlatmak istiyorum bana tavsiye verin lütfen belimde ağrı vardı ama karnıma kasılma şeklinde değildi doktora gittim 2 cm açıklığın var dedi beni ilk gün eve yolladılar ama geceleri uyuyamıyorum ağrıdan 2. gün tekrar gittim 4 cm açıklık var gelip durma diye beni azarladı aradan 2 gün daha geçti 4. günümde belim bayağı bir ağrıyor ama 10 dk bir geliyor kesiliyor tekrar acile gittim bana nst sancın yok sana gelme demedikmi sancıların arası sıklaşınca gel dedi ordaki bir pratisyen göndermeyelim doğumu yakın dedi ama ben gelip gitmekte zaten zorlanıyorum hala benimle dalga geçer gibi eve yolladılar eve adımımı attım suyum patladı ama nasıl ağrım var tekrar gittim suyum geldi diyorum yüzüme bakmıyor hala hocayı arayıp yatıralımmı diyor neyse nst bağladılar sancısı yok diyor neyse hocanın falan izniyle beni yatırdılar. sesimi çıkarmayacakmışım bağırmayacakmışım diğer doğum yapan hastaları korkutuyormuşum ama ebe nasıl bağırıyor bana neyse banyo vardı sıcak suyun altına girdim ağrıya katlanabiliyordum tekrar nst yatırdılar sancın yok diyor hala ama açılmalarım oluyor çocuk doğuö kanalına inmemiş diyor sıyırma denen birşey yaptı sonra bir pratisyen geliyor birşey yapıyor eli kanlı çıkıyor bir başkası geliyor kanlı çıkıyor ama çocuk doğum kanalına inmiyor ben bağırıyorum nolur kurtarın beni diye ordan bana demesinlermi kocanın altına yatarken bizemi sordun senden anne olmaz aralarında çıkıp gidelim bu tek başına burda doğursun ikiside ölsün yalvarıyorum hata yaptıysam bakın özür dilerim ama nasıl ağlıyorum bağırma sesini kes diye bana bağırıyorlar başıma toplanmışlar sezeryana alın beni dayanamıyorum dedim ama yok hala inat almıyorlar hakaretler devam ediyor şöyle anne değilsin böyle anne değilsin gidip dışarıda eşime bağırmışlar eşin ne nazlı falan diye eşim yanıma geldi eşimi gözüm görmüyor ağrılarımdan ölmek istiyorum artık sonra hoca geldi çocuğun kalbi yavaşlamış ve doğum kanalına inmemiş bu hastaya niye böyle yapıyorsunuz diye bağırdı çocuğum ölüyordu ya inanabiliyormusunuz acil sezeryana aldılar ama o ameliyat odasında hala hakaretler hakaretler yardım edin diye çığlık atıyorum sonra sezeryandan çıktım odamda uyandım o kadın gelmiş hocasına diyorki buda obozite şöyle obozite falan başımda tıbbi terimler kullanıyor hocada azarladı sen obozite görmemişsin bu kızın neresi obozite neyse hastaneden çıktık ama unutmıyorum doktorlara gidemiyorum sıcak suda yıkanamıyorum doktor randevum olunca elim ayağım titriyor tekrar hamile olduğumu öğrendim ya yine aynılarını yaşarsam diye gözüme uyku girmiyor ne yapmalıyım nolur akıl verin
Devlette dogum yapmamak gerek. Hep boyle hikayeler duyuyorum. Bir tane bile guzel hikaye duymadim. Bir de bu kocanla yatarken lafi var ki bence bu zihniyetteki herkes ölmeli.

Ilk doğumunuz sezeryan olduysa 2. De %90 sezaryen yaparlar zaten. Oyle muayeneler falan olmaz. Ne sanci ne açıklık beklersiniz. Doktor 38. Haftayı tamamlayınca uygun bir gun belirler ve ameliyata alınırsınız. Hic endiselenmeyin rahat olun. Bu doğumun normal olma ihtimali olsa özele gidin derdim ama zaten sezeryan olacak bir dogum icin ozel devlet cok da fark etmez. Sağlıkla kucaklayın insallah.

1 özel hastane var başka yok malesef
Ben Tokatta medicalparkta dogum yaptim 2 sezeryan doğumumu da. Şahadet hanim yaptı ki cok ehil bir kadındır. Oyle yüze gülen ama ilgilenmeyen tiplerden degil. Ciddiyetli tecrübeli bir kadin. Doğuma yakin 1 2 kez muayeneye gitseniz yeter. Ben ilk doğumunda dogumdan 3 gün once ilk muayenemi oldum sonra suyum geldi makat gelişti bebegim acil sezeryan aldi. Hic demedi takipli hastam degil kabul edemem diye. Tokat medicalpark amasya ve sivastan baya hasta kabul ediyor. Yakin arkadaşlarımın biri de tavsiyem uzerine sivastan tokata şahadet hanıma geldi. Memnun da kaldi doğumundan.

Iste bu yüzden kadin doguma devlet/arastırma hastanelerine gitmiyorum.Dogumhane degil de mezbahanede gibi davraniyorlar insana yazik yani

doktorlardan aşırı korkuyorum ilk çocuğumun doğumunda bana etmedikleri kalmadı şimdi ikinciye hamileyim ve korkularım artıyor. anlatmak istiyorum bana tavsiye verin lütfen belimde ağrı vardı ama karnıma kasılma şeklinde değildi doktora gittim 2 cm açıklığın var dedi beni ilk gün eve yolladılar ama geceleri uyuyamıyorum ağrıdan 2. gün tekrar gittim 4 cm açıklık var gelip durma diye beni azarladı aradan 2 gün daha geçti 4. günümde belim bayağı bir ağrıyor ama 10 dk bir geliyor kesiliyor tekrar acile gittim bana nst sancın yok sana gelme demedikmi sancıların arası sıklaşınca gel dedi ordaki bir pratisyen göndermeyelim doğumu yakın dedi ama ben gelip gitmekte zaten zorlanıyorum hala benimle dalga geçer gibi eve yolladılar eve adımımı attım suyum patladı ama nasıl ağrım var tekrar gittim suyum geldi diyorum yüzüme bakmıyor hala hocayı arayıp yatıralımmı diyor neyse nst bağladılar sancısı yok diyor neyse hocanın falan izniyle beni yatırdılar. sesimi çıkarmayacakmışım bağırmayacakmışım diğer doğum yapan hastaları korkutuyormuşum ama ebe nasıl bağırıyor bana neyse banyo vardı sıcak suyun altına girdim ağrıya katlanabiliyordum tekrar nst yatırdılar sancın yok diyor hala ama açılmalarım oluyor çocuk doğuö kanalına inmemiş diyor sıyırma denen birşey yaptı sonra bir pratisyen geliyor birşey yapıyor eli kanlı çıkıyor bir başkası geliyor kanlı çıkıyor ama çocuk doğum kanalına inmiyor ben bağırıyorum nolur kurtarın beni diye ordan bana demesinlermi kocanın altına yatarken bizemi sordun senden anne olmaz aralarında çıkıp gidelim bu tek başına burda doğursun ikiside ölsün yalvarıyorum hata yaptıysam bakın özür dilerim ama nasıl ağlıyorum bağırma sesini kes diye bana bağırıyorlar başıma toplanmışlar sezeryana alın beni dayanamıyorum dedim ama yok hala inat almıyorlar hakaretler devam ediyor şöyle anne değilsin böyle anne değilsin gidip dışarıda eşime bağırmışlar eşin ne nazlı falan diye eşim yanıma geldi eşimi gözüm görmüyor ağrılarımdan ölmek istiyorum artık sonra hoca geldi çocuğun kalbi yavaşlamış ve doğum kanalına inmemiş bu hastaya niye böyle yapıyorsunuz diye bağırdı çocuğum ölüyordu ya inanabiliyormusunuz acil sezeryana aldılar ama o ameliyat odasında hala hakaretler hakaretler yardım edin diye çığlık atıyorum sonra sezeryandan çıktım odamda uyandım o kadın gelmiş hocasına diyorki buda obozite şöyle obozite falan başımda tıbbi terimler kullanıyor hocada azarladı sen obozite görmemişsin bu kızın neresi obozite neyse hastaneden çıktık ama unutmıyorum doktorlara gidemiyorum sıcak suda yıkanamıyorum doktor randevum olunca elim ayağım titriyor tekrar hamile olduğumu öğrendim ya yine aynılarını yaşarsam diye gözüme uyku girmiyor ne yapmalıyım nolur akıl verin
Terbiyesizler ya. Şikayet etmediniz mi? Bana denk gelse de şöyle tipler, videoya çekip salsam Twitter’a. Rezil edilmeyi de, meslekten men edilmeyi de hak ediyorlar. Ne demek doğum yapan bir kadına travma yaşatmak ya? Ne demek, ölsün demek. Mesleğini layıkıyla yapan değerli sağlık çalışanlarını da zan altında bırakıyor bu tipler, bakın doktor fobisi olmuş, halbuki herkes böyle insafsız değil, ne doktorlar var evladı gibi ilgilenen… Allah iyilerle karşılaştırsın ya 🙏 Pislikler! Ay hızımı alamadım :KK43:

Bu kadar şeyin yaşanmış olmasına ihtimal vermedim.o açıklıkla sancı yok diyip yollamazlar merdiven altı hastane mi o ? Birakalim ölsun dediler falan sanki biraz abartiyorsunuz. Kusura bakmayın inandırıcı gelmedi.

Yok artik. Saglik calisanlarinin bu sekilde konusmus olmasina inanamiyorum. Ne demek kocanin altina yatmak vs vs.. Terbiyesizler. Size gelebilecek en kotu kisiler denk gelmis. Bundan sonraki tecrubeleriniz boyle olmaz korkmayin.

Ben size inanıyorum hanımefendi.
Keşke imkanınız olsa da özele gitseniz.
Doğumlarım hep özelde oldu bir kere de ölü doğum yaptım o zaman sevk edildim bir Üniversite hastanesine.
Yaşadıklarımı tekrar tekrar anlatıp sinirlerimi bozmak istemiyorum.
Çünkü biz üç kişiydik orda üçümüzde çıktıktan sonra psikolojik destek aldık..
Ben 1 ay kimseyle konuşamadım..
Çok uzun tutmak istemiyorum çevre yakın il ilçe özel bir hastane varsa bence gidin.

Ben size inanıyorum hanımefendi.
Keşke imkanınız olsa da özele gitseniz.
Doğumlarım hep özelde oldu bir kere de ölü doğum yaptım o zaman sevk edildim bir Üniversite hastanesine.
Yaşadıklarımı tekrar tekrar anlatıp sinirlerimi bozmak istemiyorum.
Çünkü biz üç kişiydik orda üçümüzde çıktıktan sonra psikolojik destek aldık..
Ben 1 ay kimseyle konuşamadım..
Çok uzun tutmak istemiyorum çevre yakın il ilçe özel bir hastane varsa bence gidin.
Allah yardımcınız olsun. bana inandığınız için çok teşekkür ederim gerçekten çok kötü insanlar var o hoca olmasaydı benim yavrum melek olacaktı normal doğum diye çok direttiler yanıma kimseyi sokmadılar bir odada tek başıma. duştan çıkarmışlar beni çıplağım bana acımasız gözlerle bakıyorlar. eylül 2021 annelerinde bem gibi yaşayan anneler vardı 40. haftada normal doğum diye diye kadının bebeği öldü doğum yapmış annelerin yorumlarını keşke bir okusalar neler neler var

Allah yardımcınız olsun. bana inandığınız için çok teşekkür ederim gerçekten çok kötü insanlar var o hoca olmasaydı benim yavrum melek olacaktı normal doğum diye çok direttiler yanıma kimseyi sokmadılar bir odada tek başıma. duştan çıkarmışlar beni çıplağım bana acımasız gözlerle bakıyorlar. eylül 2021 annelerinde bem gibi yaşayan anneler vardı 40. haftada normal doğum diye diye kadının bebeği öldü doğum yapmış annelerin yorumlarını keşke bir okusalar neler neler var
Çok şükür geçmişte kaldı ben atlattım sonra tekrar hamile kaldım doğum yaptım.
O bahsettiğim iki arkadaşım istemediler bir daha tekrar göze alamayız dediler.
Şimdi ne olsa mecburen sezaryenle doğum yapacaksın.
Bu yaşadıklarını yaşamazsın umarım.

X