Dolandırıcıların Son Durağı Instagram’daki Butikler!

EvOmAs

Guru
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2012
22
4

Instagram Dolandırıcılarına Dikkat!

Instagram belkide de günümüzün en çok kullanılan sosyal ağı olmuş durumda. Tabi insanlar nerede olursa, çakallar da yakınlarda yerlerini alıyor. Son zamanlarda ig’de en çok dikkatimi çeken olay “butikler”. Eline makası alan “tasarımcı”,Aliexpress.com‘a giren “ithalatçı” olmuş.
icon_smile.gif
Hep beraber gülüyoruz
icon_smile.gif

Instagram’da butiklerin bulunması ne derece doğru?
Bir markanız varsa, bu markayı tanıtmak amaçlı bir hesap kurmak farklı, sosyal medya üzerinden faturasız-fişsiz tamamen “güvene” dayalı sözüm ona “ticaret” yapmak farklı.

Geçenlerde karşılaştığım olayı anlatıyorum;
Kişisel hesabımdan takip ettiğim bir bayan… Butiği’nden özel dikim bir şey sipariş vermiş (tabi ücreti de havale etmiş). Şimdi de satıcıya ulaşamıyormuş. Bunu da ig’e (İnstagram’ın kısaltması “ig”dir) yazmış. Dayanamadım butiğin profiline girdim baktım. Profil bio’sunda yazanlar; “Sipariş üzerine çalışılır. Ödeme “HAVALE” iledir. Değişim “KESİNLİKLE” yoktur.” Kısaca “Benden ürün alma.” diyor.

Deli olmayalım. Sipariş verdiğinize dair en ufak bir belgeniz, mailiniz var mı? Tanımadığınız insana niye para havale ediyorsunuz? “Değişim kesinlikle yok.” nedir ya? Nasıl itiraz etmezsiniz? Siz müşterisiniz. Beğenmediyseniz o ürünü satıcıya geri kargolarsınız (kargo ücretini satıcı öder.) ve paşa paşa o iadeyi-değişimi yapar. Onu geçtim diyelim ki her şeyi kabul ettiniz, sipariş için whatsapp’tan ulaşın diyorlar. Sözüm bayanlara; “Sokakta numaranızı isteseler veriyor musunuz?” Her neyse, diyelim ki bir hatamız oldu, gittik parayı verdik ama satıcıdan haber yok, ses seda yok.

1) Butiğin profilinin ekran resmini alın.
2) Resmin altına #guvenilmezbutik tagini yapıştırarak, resmi paylaşın.
3) Takipçilerinizden fotoğrafı yaymalarını isteyin.

Emin olun #guvenilmezbutik olayı butiğin adını zedeler. Ayrıca böyle insanların oyunlarına gelmemenizi rica ediyorum. Binlerce online satış sitesi var. En ufak problem çıkardıklarında açıp telefonu 155’i arasınız, şikayet edersiniz. Instagram da ki kullanıcı hesabını nereye şikayet edebileceksiniz? Tüketici haklarınızı bilmelisiniz.

Özetle önemli noktalar;

1. Havale-Eft ile alışveriş yapmayın, özellikle Instagram dan ise, ASLA yapmayın.
  2. Kapıda ödeme seçeneği olan Instagram butiklerini tercih edebilirsiniz.
  3. Ürün elinize ulaştığında kargo görevlisinin yanında paketi açın. Yanlış ürün, defolu ürün vb. gönderildiyse ödeme vb. yapmadan direk olarak geri gönderin. Bu hakka sahipsiniz.
  4. Tüketici haklarına göre müşteri aldığı ürünü beğenmez, ürün uymaz vb. ise, 30 gün içerisinde (yıkamadan,ütülemeden,kullanmadan) kargo ücreti karşıda ödenecek şekilde iade ve değişim talep edebilir.
Unutmayın; siz müşterisiniz. Satıcının size patronluk taslamasına izin vermeyin. “Müşteri her zaman haklıdır.” gereksiz yere polemiğe girip haksız durumuna düşmeyin.

Butiklerden değil, sitelerden alışveriş yapın, herkese cep telefonu numaranızı vermeyin.

Parayı yatırdığınıza dair elinizde bir dekont ya da fatura var ise, kısa bir süre sonra dolandırdığını iddaa ettiğiniz kişinin şahsı adına savcılığa başvuruda bulunabilirsiniz.
Siteye dava açabilme hakkına sahipsiniz. Çünkü Sitenin denetleme eksiklğinden kusursuz sorumluluğu olabilir herkesin üye olduğundan ve bu sitenin alışveriş sitesi olmadığından ötürü sitede deneletmenin eksik yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunabillirsiniz. Ancak sizi dolandırdığını iddaa ettiğiniz, şahsa gelecek olur isek; 5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 157 der ki; Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir. Şahıs adına suç duyurusunda bulunabilirsiniz...

http://www.piramithaber.com/bilim-teknoloji/dolandiricilik-instagramda-h29680.html

http://www.zahiridunya.net/instagram-dolandiricilarina-dikkat/

Mağdur üyelerin konusu
http://www.kadinlarkulubu.com/forum/index.php?threads/instagram-dolandiriciligi.768381/

Valla benim arkadaşlarım 2 kere dolandırıldı. İyice düşünüp öyle karar vermek lazım alışverişe. Ben bi tane pantolon aldım istediğim renk değildi geri yolladım değiştirdiler. Aslında birbirimize buradan öneri bile verebiliriz

İnstagramdan alışveriş yapmak çok saçma geliyor bana özellikle el emeği yapıyoruz biz, siz parayı bankaya yatırın ben parayı alayım ondan sonra siparişinizi yaparım mantığı ee sen bana güvenmiyorsun ben sana neden güveneyim..
Netten alıcaksam herkesin bildiği g.gidiyordan alıyorum başka bi yerden almıyorum ama onda bile sorun yaşayanlar oldu.. En iyisi gidip dükkandan almak görerek dokunarak ve emin olarak

Instagram Dolandırıcılarına Dikkat!

Instagram belkide de günümüzün en çok kullanılan sosyal ağı olmuş durumda. Tabi insanlar nerede olursa, çakallar da yakınlarda yerlerini alıyor. Son zamanlarda ig’de en çok dikkatimi çeken olay “butikler”. Eline makası alan “tasarımcı”,Aliexpress.com‘a giren “ithalatçı” olmuş.
icon_smile.gif
Hep beraber gülüyoruz
icon_smile.gif

Instagram’da butiklerin bulunması ne derece doğru?
Bir markanız varsa, bu markayı tanıtmak amaçlı bir hesap kurmak farklı, sosyal medya üzerinden faturasız-fişsiz tamamen “güvene” dayalı sözüm ona “ticaret” yapmak farklı.

Geçenlerde karşılaştığım olayı anlatıyorum;
Kişisel hesabımdan takip ettiğim bir bayan… Butiği’nden özel dikim bir şey sipariş vermiş (tabi ücreti de havale etmiş). Şimdi de satıcıya ulaşamıyormuş. Bunu da ig’e (İnstagram’ın kısaltması “ig”dir) yazmış. Dayanamadım butiğin profiline girdim baktım. Profil bio’sunda yazanlar; “Sipariş üzerine çalışılır. Ödeme “HAVALE” iledir. Değişim “KESİNLİKLE” yoktur.” Kısaca “Benden ürün alma.” diyor.

Deli olmayalım. Sipariş verdiğinize dair en ufak bir belgeniz, mailiniz var mı? Tanımadığınız insana niye para havale ediyorsunuz? “Değişim kesinlikle yok.” nedir ya? Nasıl itiraz etmezsiniz? Siz müşterisiniz. Beğenmediyseniz o ürünü satıcıya geri kargolarsınız (kargo ücretini satıcı öder.) ve paşa paşa o iadeyi-değişimi yapar. Onu geçtim diyelim ki her şeyi kabul ettiniz, sipariş için whatsapp’tan ulaşın diyorlar. Sözüm bayanlara; “Sokakta numaranızı isteseler veriyor musunuz?” Her neyse, diyelim ki bir hatamız oldu, gittik parayı verdik ama satıcıdan haber yok, ses seda yok.

1) Butiğin profilinin ekran resmini alın.
2) Resmin altına #guvenilmezbutik tagini yapıştırarak, resmi paylaşın.
3) Takipçilerinizden fotoğrafı yaymalarını isteyin.

Emin olun #guvenilmezbutik olayı butiğin adını zedeler. Ayrıca böyle insanların oyunlarına gelmemenizi rica ediyorum. Binlerce online satış sitesi var. En ufak problem çıkardıklarında açıp telefonu 155’i arasınız, şikayet edersiniz. Instagram da ki kullanıcı hesabını nereye şikayet edebileceksiniz? Tüketici haklarınızı bilmelisiniz.

Özetle önemli noktalar;

• Havale-Eft ile alışveriş yapmayın, özellikle Instagram dan ise, ASLA yapmayın.
    • Kapıda ödeme seçeneği olan Instagram butiklerini tercih edebilirsiniz.
    • Ürün elinize ulaştığında kargo görevlisinin yanında paketi açın. Yanlış ürün, defolu ürün vb. gönderildiyse ödeme vb. yapmadan direk olarak geri gönderin. Bu hakka sahipsiniz.
    • Tüketici haklarına göre müşteri aldığı ürünü beğenmez, ürün uymaz vb. ise, 30 gün içerisinde (yıkamadan,ütülemeden,kullanmadan) kargo ücreti karşıda ödenecek şekilde iade ve değişim talep edebilir.
Unutmayın; siz müşterisiniz. Satıcının size patronluk taslamasına izin vermeyin. “Müşteri her zaman haklıdır.” gereksiz yere polemiğe girip haksız durumuna düşmeyin.

Butiklerden değil, sitelerden alışveriş yapın, herkese cep telefonu numaranızı vermeyin.

Parayı yatırdığınıza dair elinizde bir dekont ya da fatura var ise, kısa bir süre sonra dolandırdığını iddaa ettiğiniz kişinin şahsı adına savcılığa başvuruda bulunabilirsiniz.
Siteye dava açabilme hakkına sahipsiniz. Çünkü Sitenin denetleme eksiklğinden kusursuz sorumluluğu olabilir herkesin üye olduğundan ve bu sitenin alışveriş sitesi olmadığından ötürü sitede deneletmenin eksik yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunabillirsiniz. Ancak sizi dolandırdığını iddaa ettiğiniz, şahsa gelecek olur isek; 5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 157 der ki; Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir. Şahıs adına suç duyurusunda bulunabilirsiniz...

http://www.piramithaber.com/bilim-teknoloji/dolandiricilik-instagramda-h29680.html

http://www.zahiridunya.net/instagram-dolandiricilarina-dikkat/

Mağdur üyelerin konusu
http://www.kadinlarkulubu.com/forum/index.php?threads/instagram-dolandiriciligi.768381/

Benim bir arkadaşım instagram dan benzer şekilde dolandırıldı. nasıl güveniyorsunuz ben de anlamadım

Bende görüyorum bazı kıyafetler çok hoş tarz ama güvenemediğimden alamadım.Normal magazalarda bulamıyorum aradığımı.

Ben DİLARA DÖNMEZ. MİNE TAN BUTİK adı altında Instagram üzerinden satış yapılan bir butikle ilgili şikayetimden bahsedeceğim. 23 Temmuz tarihinde yayınladıkları Seda Önder'in giydiği mor bir elbiseyi profillerinde paylaştılar. Bende beğenip aynı gün elbiseyi Whatsapp yoluyla sipariş verdim. Özel bir gün dolayısıyla nişan için şartlı bir şekilde sorup onaylamaları doğrultusunda kabul ettiler ve sipariş verdim ancak elbise bana 26sında sipariş verdim ancak elbise bana 26sında gelmedi çünkü kargolayan arkadaş kargolamayı unutmuş denildi, sipariş alınmamış denildi, not alınmamış denildi, bedeni yok denildi tam 5-6 butikten olan kişiye anlattım bu sorunu kimisi kabul etmedi, biri hediye verelim dedi bende kabul ettim bu elbiseyi çok istemiştim ve nişan önemli bir gün olduğu için bu elbiseye 400 Tl'lik ayakkabı ve çanta alışverişimden dolayı da maddi zarardayım. Elbise evime 27 Temmuz Pazartesi günü geldi. Bende Sürat Kargo çalışanına durumu anlattım bana böyle bir bilgi gelmedi dedi ve götürdü kargoyu ve şubeye sorup yarınki kargoyla size getireyim tekrar dedi bekledim sonraki gün Sürat Kargonun tüm şubelerine 0850'li ve 444'lü de dahil tüm numaralarını aradım ama kimseyle görüşemedim. Butikten bir bayan elbiseyi hediye veremeyeceklerini indirimli verebileceklerini söyledi onu da kabul ettim ama elbise bana geri gelmedi. Aksine 29 Temmuz 2015 tarihinde MİNE TAN BUTİK'ten elbisenin onlara geri gittiğini ve bana 9 ilk geliş 9 da onlara geri gidiş masrafı olan 18 Tl yi karşılamamı istedikleri mesajıyla uyandım aksi takdirde hukuk departmanına yönlendirecekmiş. Arama yaptık karşılıklı daha kendilerini dahi tanıtmadan bana suçlama yaparak yüksek bir ses tonuyla konuşmanın kayıt altına alındığını söyleyen bir bayanla konuştum ve kayıt altına alınan bir konuşmada önce isimler söylenir tanıtılır sonra şikayet dile getirilir diyerek uyardım adının Suna olduğunu elbiseyi neden almadığımı söyledi. Bende kargocunun bana dediğini numaralarını aradığımı ancak ulaşamadığımı bir bilgim olmadığını söyledim. Beni kırdılar, kendi hatalarını bana mâl ettiler, saygısızca güya Kayıt altına alınan konuşmada bana saygısız, ayıplanan tavırlarından sözlerinden ve ithamlarından dolayı kendilerinden şikayetçiyim. Hem beni maddi hemde özel günümde dahi bu sorunlarla uğraştıracak kadar manevi ve psikolojik olarak 5 gündür farklı insanlardan aranmam konusunda çok yıprandım ve çok gerildim. Böyle butiklere itibar edilmemesini, güvenip alışveriş yapılmamasını tavsiye ediyorum ve bu butiğe bir uyarı yapılmasını istiyorum. Ne yapabilirim söylerseniz bütün konuşmaların kayıtları ve fotoğrafları mevcut butiğe bir uyarı yapılırsa sevinirim. Sevgiler.

Ne yazıkki instagramda bu tarz olaylar çok fazla arkadaşlar. Size önerim ... adresine göz atmanız. Sürekli alışveriş yapıyorum ve vgerçekten paranızın karşılığını alıyorsunuz.
Ayrıca yaptığınız alışveriş sonrasında size indirim kuponu yolluyorlar :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Kızlar

Öncelikle kendimden bahsedeyim=) Adım Sezen uzun yıllardır çeşitli avmlerin çeşitli büyük isim yapmış mağazalarında mağaza müdürlüğü yapıyorum. Burada şuan çalıştığım şirketi yazamıyorum malesef mağaza için etik değil =)

Buraya yazma sebebime gelince artık benimde bir İnstagram Butiğim var =)) Vergimi ödeyen fatura gönderen bir mükellef oldum. Yapılan reklamlardan şikayetçiyseniz anasayfanızı açtığınızda üst üste fotoğraf görmek istemiyorsanız ve içten arkadaşça bir alışveriş yapmak istiyorsanız sayfamı lütfen takip edin =) Bu arada istediğiniz kıyafeti benim butiğimde bulamıyorsanız fotoğrafını dm den veya whatsapp tan atarsanız büyük ihtimal sizin için getirtebilirim. Ödememiz kapıda nakit veya banka-kredi kartıyla ödeme yoluyla yapılmaktadır.( aras kargo)

Butiğimin adı:

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu aralar sosyal medya üzerinden satıcı/alıcı dolandırıcılık çoğaldı.

Sayelerinde ben dahil bir çok kişi satış yapamıyor. Alıcılar da haklı şuraya bak yazık günah.

BEN YAPTIM SIZ YAPMAYIN Arkadaşlar siz siz olun urun elinize ulaşmadan ınstagram dan yahut sosyal medya sıtelerınden alışveriş yapmayın. Aylar önce CANSU ÖZTÜRK isimli -guya- bir butikten alışveriş yaptım. Hesabı da TASARİM__CANSU idi. atasehırde de subesı varmıs falanmıs fılanmıs..Kadın gönderdim diye kargo fotoğrafını bir yolladı. Birde nasıl ıyı görünüyor, bu dolandırıcı tıplerı özellıkle masum ve dindar görünümlü kadın rolüne bürünüyorlar ki ınanasınız. Hanı allah korkusu var ya dımı. Sonra ne oldu dersınız. Bir hafta bekledım. Kadını arıyorum telefonlarıma çıkmıyor. Bir hafta daha ulasmaya calıstım. En sonunda ulaştım telefondan. ne derse begenırsınız. Kardeşim trafik kazası gecırdı.mıy mıy mıy zır zır zır. Bir de çok üzülüp bu duruma dayanamamış rolü yapıp telefonu kuzenıne verdi. Kuzeni de cansu hamile bu olay onu çok etkileri düşük yapabilir falan diyor. Tabi kadına acıdım bende safım ya bir de üstüne nasıl üzülüyorum. Kadına yazık ya allah sabır versın keske o kadar sert cıkmasaydım falan düşünün artık. Sonra bir hafta daha bekledim. Yine telefonlara çıkmıyor bu sırada sonunda vatsaptan engel attı. Instagramına yazdım ordan da engel!!!!!! Ulasamıyorum.. sonra başka bir numaradan mesaj attım polise gıdecegım diye. Hemen dönmüş dıyorkı gonderıcez yok bılmem ne çocuğumun düşme tehlikesi var falan.. tabı artık çıldırmış durumdayım ben . Telefonu anneme vermek zorunda kaldım. Annem benden saf. Kadına nasıl acıdı görseniz. İnsanlar masum duygularımızla iste boyle oynuyor..en sonunda ben su gun su saatte bağcılar devlet hastanesinde kontrole geleceğim senın pelerınını de elden getireceğim kendim dedi. Kapattık. Tamaaaam şimdi ne mı oldu. Kadın gelmesi tabı. Yine arıyorum yine ulasamıyorum ve sonunda yine ulasıyorum. Doktora gelemedım canım sancılarım vardı gibi birşeyler söyledi. En sonunda ben patladım tabııııııııı. Artık cıldırdım.. PARA DEĞİL MESELE KALDIRILMAK O KADAR KOTU Kİ VE BUNU DİNDAR GÖRÜNÜMLÜ YOK ALLAH PEYGAMBER DİYEN BİR İNSAN YAPIYOR. en sonunda oyle sözler söyledim ki Rabbım ıkı cihanda da perişan etsin inşallah ne dıyım. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste der büyüklerimiz. Adalet bu dünyada yerini bulmayabılır fakat öteki dünyada kimsenin zerre miktardan kaçışı olmayacak. POLISE DE GITTIM TABI AMA ONLAR BK ISE BAKMIYORLARMIS BAKIRKOY SAVCILIGINA GITMEM GEREKIRMIS. FALAN FILAN UGRASIRDIM FAKAT ZATEN HAFIZLIK YAPIYORDUM O SIRA VE COK COK COK YOGUNDUM .zaten bu konu benı cok yıpratmıstı VE DEDIM KI Tek dunyalık ınsanlar ancak bu cıhanda mutlu olabılırler. Cıft dunyalıklarsa ıkı cıhanda. BU BENİM BOYLE BİR ANIMDIR. SIZ DE KANDIRILMAYIN LÜTFEN. ÜRÜNÜ ALMADAN PARA ODEMEYIN BU TARZ SİTELERDE. KALDIRILMAK VE MASUM DUYGULARINIZLA DALGA GEÇİLMESİ CANINIZI PARANIZDAN DAHA ÇOK YAKAR

Son düzenleme:
Pembishomewear ve epijama internet siteleri dolandırıcı, ürünleri göndermiyorlar haklarında binlerce şikayet olmasına rağmen işlem yapılmıyor. Lütfen instagram adreslerini şikayet edin daha fazla insan para kaptırmasın. Haram olsun. 500 liram gitti başkalarının binlerce lirası çeyiz seti gecelik vs satıyorlar ama hep yurtdışından alınmış fotoğraflarmış birde trendyolda falanda varlar inanamıyorum. Oradan neden almadın derseniz orda 800e kendi sitelerinde 400 e satıp kendi sitelerine çekiyorlar sonra göndermiyorlar. Açlar

X