Düğün nasıl olmalı..?Ankara..

matemm

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2013
3.112
947
34
Merhaba arkadaşlar nasipse önümüzdeki yaza düğünüm var fakat nasıl olmalı konusunda kararsızız..Nişanlım önce yemekli düğün sonra acaba sadece nikahmı olsa demeye başladı..hatta bir görüşmemizde annesi nikah en güzeli diye vurgulamıştı..o an fikrimi söylemedim ama ailem düğün olmasını ister elbette..

Ankarada son zamanlarda düğünler nikah şeklinde oluyormuş bu durum yadırganmıyormuş Düğün salonu gibi bir salon müzikle giriyosun ve nikah kıyılıyor.sonra en yakınlarınla bi yere yemeğe gidiyosun konsept bu..
Bugün nişanlım aradı ve çalıştığı yerden fiyat aldığını söyledi.Düğünde tahmini 500 kişi olacak ve kişi başı 85-90 tl den 45bin lira yapıyormuş..bu rakam bizim için çok fazla..Bende kişi sayısını azaltmayı önerdim 200-300 kişi belki..ama o bunun mümkün olmıcağını birini çağır öbürünü çağırma olmaz dedi malesef..

Bizde ise genelde yemekli ve mevlitli düğünler olur fakat ben ne mevlitli nede saçmasapan müziklerle dolu düğünleri seviyorum..Nişanlımda eğlenceli oynamalı düğünleri sevmediğini söyledi.Ben asla oynamam diyor kendisi biraz ağır abidir. Sizce bir düğün güzel müziklerle belki bi gösteriyle oyun havası çalınmadan planlanabilirmi?Biraz alışılmışın dışında enstürmantel müziklerle belki sade şık misafirlerin memnun kaldığı bir düğün hayal etmiştim..

(Şuan çalıştığı yer istediği indirimi yapmazsa,inat edip orda yapmayacağını söylüyor.Kocatepe nikah salonuna bakmış ben orayı hiç beğenmediğimi söylediğim halde emrivaki yapıp güzel salon işte başka salon yok diyor bana..hiç bakmadığı halde..Yani ben maximum 25-30 binede yemekli düğün yapılabileceğini düşünüyorum.Ankarayı bilmediğim için öyle bir yer yok diyor bana..Dedimki nikah olsa bile bari şık bi mekanda olsun.Bunda bile tek seçenek sunup başka yer yok diyor..ve yemekliyide karşılayacak durumları varken bunu yapıyor.Lütfen Ankara'daki arkadaşlar yardımcı olun...

Son düzenleme:
10 sene önce çevremizde çoğu kişi nikahla evleniyordu. Yeni bir şey değil. Biz benim memleketimde kına gecesi (basit bir düğün gibi), yaşadığımız şehirde nikah yaptık. Yıllardır her evlenene gerek yok düğğne diyorum ama kimse beni dinlemiyor:))
Boş yere masraf yapmaya gerek yok bence. Bizimki bile boşuna çabaydı.

Aklınizi peynir ekmekle mi yediniz elalem doysun diye 45 bin lira vereceksiniz? Hadi ucuzunu buldunuz 35
Mantıklı mı sizce?
Bu bütçenin 4te biriyle istediğiniz ülkede harika bir tatil yapabilirsiniz.
Düğün yapmayacak misin? Diye sizi kucumseyen insanlara 'yok, onun parasıyla Maldivlere gidececegiz. Isparta'daki saldivler olanına değil,teee Hindistan'ın yakınındakine' der, siz onları ezersiniz.
Kendinizi hiç mi sevmiyorsunuz? Elalemi değil kendinizi mutlu etmeye bakin

Biz eşimle güzel küçük bir mekan bulmuştuk (aslında restoran gibi bir yer ama partiler ve konserler olan şahane bir yerdi).biz sadece en yakınlarimizi çağırdık (yaklaşık 200 kişi aile ve arkadaslar). Hiç abartiya kaçmadan o kadar güzel bir düğün oldu ki. 45.000 lira su anda gerçekten herkesin çıkartıp verebileceği bir para değil. Bence farklı mekanlara bakın. O "elalemi çağırmamiz lazim" a katılmıyorum. En az 500 kişi gelir hicbirsey anlamazsiniz. Az olsun özel olsun.

Ankara da tek bir mekan yok.
Bütçenize göre illa ki yemekli düğün yapan oteller bile mevcut.
Banket alanları ise gırla gidiyor.
Aksine burada nikah konsepti neredeyse kalmadı çünkü o kadar çok banket alanı açıldı ki kişi başı 40 tl olan da var, 300 tl olan da.
Her şey paraya bakıyor yani.

Yemeksiz normal bir salon tutup orta yerde buluşsanız olmaz mı? İlla yemekli mi olacak?

Ankara da tek bir mekan yok.
Bütçenize göre illa ki yemekli düğün yapan oteller bile mevcut.
Banket alanları ise gırla gidiyor.
Aksine burada nikah konsepti neredeyse kalmadı çünkü o kadar çok banket alanı açıldı ki kişi başı 40 tl olan da var, 300 tl olan da.
Her şey paraya bakıyor yani.
banket alanı nedir acaba? ilk defa duyuyorum..

banket alanı nedir acaba? ilk defa duyuyorum..
Düğün, toplantı, kutlama gibi organizasyonların yapıldığı alan, genel adı diyebiliriz.
Düğün salonu tabirinin daha geniş ve otelcilikle alakalı terimi yani.
Ankara da birçok zincir mevcut bu konuda.
10 tane aynı markanın farklı semtlerde ve farklı konseptlerde mekanı vardır mesela.
İncek semti neredeyse kır düğünü ve bu tarz mekanlarla doludur, fiyatlar el yakar.
Ama Eryaman da ya da Etlik te bulunan mekanlar bu fiyatları asla vermez.
Düğünün yaz olması fiyatı arttırır.
90 tl fiyatı nereden almış, sordunuz mu?
Biliyorsanız söyleyin, aynı ayarda başka bir yer önerebilirim.
Görümcem evleniyor da, o sebeple çoğu otel ve banket alanlarının fiyatlarını aşağı yukarı biliyorum.

Düğün, toplantı, kutlama gibi organizasyonların yapıldığı alan, genel adı diyebiliriz.
Düğün salonu tabirinin daha geniş ve otelcilikle alakalı terimi yani.
Ankara da birçok zincir mevcut bu konuda.
10 tane aynı markanın farklı semtlerde ve farklı konseptlerde mekanı vardır mesela.
İncek semti neredeyse kır düğünü ve bu tarz mekanlarla doludur, fiyatlar el yakar.
Ama Eryaman da ya da Etlik te bulunan mekanlar bu fiyatları asla vermez.
Düğünün yaz olması fiyatı arttırır.
90 tl fiyatı nereden almış, sordunuz mu?
Biliyorsanız söyleyin, aynı ayarda başka bir yer önerebilirim.
Görümcem evleniyor da, o sebeple çoğu otel ve banket alanlarının fiyatlarını aşağı yukarı biliyorum.
ben size özelden yazsam olurmu

Söylediğiniz fiyatlar çok uçuk geldi bana
Ben 120 kisilik nisan yaptim adam basi 40 tl yemekli ickisiz ve kırmızı etti.
Esim dugun yapti düğünümüz sanırım 250 kisiydi ve otelde yaptik yani 5 yıldızlı ara sıcak,mezeydi ana yemek yoktu 20 bin tutmuştu 2017 senesinde tam 1 sene olcak biz evleneli
500 kisi abartiiiiii inanma sakin bitanesi 600 kisilik nisan olcak diye artislik yapıyordu ,bir mekan tuttu 300 kisi vardi yoktu.

Bu rakamlar bizim burda yemekli ickili düğünde kisi basi 75 yada 70 falan o da ankara pahali tabi büyükşehir

Ben nisandada düğünde de sinire kaldim o ayri yırtındım hayir yemekli yapmayin diye babam olcak sahis beni dinlemedi yemekli yaptı cildiriyorum millet zaten yekeye icmeye geliyor bizi sevdiginden yada bizim mutlulugumuzu gormek icin gelmiyor o ne takmis bu kac bilezik takmis diye bakmaya geliyor neyse bizim gelen hainlerin hepsi morardi kaldi. Istedilerki amele ile evleneyim,insaat iscisi,boyacı. Yanlis anlasilma olmadin her meslege saygim sonsuz ama yoksulla evleneyim kocam beni hergun dovsun annemde kapi kapi gezip kizim cok mutsuz diye uzulsun istediler oylede olmadi. Kendi ogullari ve kizlari evde kaldi hala evde kalmislar:ıslık: bence yemekli yapma
Ama.muzik eglence pasta cerez falan olur 50 bin cok para yani bilmiyorum akrabalarim dostlarim canimdir benim dersen bilemem:cool:
Benim hala aklima gelince sinir olurum milleti doyurmak icin salak saçma isler yani:KK67::KK62:

En son gittiğim yemekli düğün inanın vasat ötesiydi. Pişmemiş bi pilav, tavuğa tavuk demeye dilim varmıyor, mezeler beni yeme diye ağlıyor... Küçümsediğimden değil elbette ama herkesin evinde her hafta pişen bir şey için o kadar para bayılmaya ne gerek var? Ben yemekli düğün olacaksa şöyle güzel bi çorba ardından bol çeşitli başlangıç tabagı sonrada güzel bi et yemek isterim. Olmayacaksada hiç gerek yok valla. Şıkır şıkır oynarız. Ha siz oyunlu filan istemiyorsanız nikah ardından aile arasında yemek daha uygun olur gibi. Tavuk pilava o kadar para vermeyin.

Esim dugun yapti düğünümüz sanırım 250 kisiydi ve otelde yaptik yani 5 yıldızlı ara sıcak,mezeydi ana yemek yoktu 20 bin tutmuştu 2017 senesinde tam 1 sene olcak biz evleneli
500 kisi abartiiiiii inanma sakin bitanesi 600 kisilik nisan olcak diye artislik yapıyordu ,bir mekan tuttu 300 kisi vardi yoktu.

Bu rakamlar bizim burda yemekli ickili düğünde kisi basi 75 yada 70 falan o da ankara pahali tabi büyükşehir

Ben nisandada düğünde de sinire kaldim o ayri yırtındım hayir yemekli yapmayin diye babam olcak sahis beni dinlemedi yemekli yaptı cildiriyorum millet zaten yekeye icmeye geliyor bizi sevdiginden yada bizim mutlulugumuzu gormek icin gelmiyor o ne takmis bu kac bilezik takmis diye bakmaya geliyor neyse bizim gelen hainlerin hepsi morardi kaldi. Istedilerki amele ile evleneyim,insaat iscisi,boyacı. Yanlis anlasilma olmadin her meslege saygim sonsuz ama yoksulla evleneyim kocam beni hergun dovsun annemde kapi kapi gezip kizim cok mutsuz diye uzulsun istediler oylede olmadi. Kendi ogullari ve kizlari evde kaldi hala evde kalmislar:ıslık: bence yemekli yapma
Ama.muzik eglence pasta cerez falan olur 50 bin cok para yani bilmiyorum akrabalarim dostlarim canimdir benim dersen bilemem:cool:
Benim hala aklima gelince sinir olurum milleti doyurmak icin salak saçma isler yani:KK67::KK62:
ve bu 500 kişi neredeyse hepsi onun ailesi..benim ailem en fazla 20 kişi gideriz düğüne..kına geceme gelecek akrabalarım o zaten eğlenceli olacak..bilmiyorum belki daha uygun yerler olabilir..

En son gittiğim yemekli düğün inanın vasat ötesiydi. Pişmemiş bi pilav, tavuğa tavuk demeye dilim varmıyor, mezeler beni yeme diye ağlıyor... Küçümsediğimden değil elbette ama herkesin evinde her hafta pişen bir şey için o kadar para bayılmaya ne gerek var? Ben yemekli düğün olacaksa şöyle güzel bi çorba ardından bol çeşitli başlangıç tabagı sonrada güzel bi et yemek isterim. Olmayacaksada hiç gerek yok valla. Şıkır şıkır oynarız. Ha siz oyunlu filan istemiyorsanız nikah ardından aile arasında yemek daha uygun olur gibi. Tavuk pilava o kadar para vermeyin.
bende öyle düşünüyorum olacaksa güzel bi şekilde olsun..olmayacaksa hiç yemek telaşına girmeye gerek yok

Benim düğünü tarif etmişsiniz.
İnsanlar yemeklerini yediler bir yandan da canlı enstrümantal müzik dinlediler. Giriş dansı bile yapmadık, masaya oturup kikir kikir milleti izledik..

ben düğünden bir gün önce orkestra solistini arayıp düşündükleri şarkıları sormuştum Allah’ıma binlerce şükür, adam bana demesin mi ‘Sezen Aksu vazgeçtim falan çalarız, hoş klas bi düğün olur’ diye..:işsiz:
Kederli kederli evlendirecekti beni.
Sonrasında solistin şarkı söylemesini istemediğimi belirtip kendi listemi gönderdim, yan flüt-gitar ağırlıklı oldu.

Ankara’da Gölbaşı, Çankaya taraflarında bulamasanız bile başka yerlerde daha uygun düğün bulursunuz mevsimine göre.. bir arkadaşım park Aden diye bir yerde evlenmişti, 23-24 milyara, yemekli güzel bi düğündü.. Tabi mevsimine göre değişir, onun mevsimi kıştı galiba.

Son olarak, bu sizin için önemliyse başkası tarafından ikna edilmeyin, ikna etmeye çalışın. Hayatta, evlilikte illa ki başka problemler çıkıyor, bastırılmış hevesler de diğer problemler kapıyı çaldığında ortaya çıkıp tahammülü azaltıyor.
Benim öyle heveslerim yokki diyorsanız basın nikahı geçin..:halay:

Sizin yorumlarınız genel olarak pozitif manada dikkatimi çekerdi ama bu evde kalmışlar kalıbını kullanacağınızı düşünmezdim :olamaz: akrabalar da fenaymış , niye öyle abidik gubidik beklentilere girdiler ?

bende öyle düşünüyorum olacaksa güzel bi şekilde olsun..olmayacaksa hiç yemek telaşına girmeye gerek yok
Aynen öyle. Yemek yerine ikramları zengin tutabilirsiniz. Minik minik browniler, meyveli tartlar, çerez,çeşitli kurabiyeler, pasta, dondurma, sınırsız içecek-çay servisi, meyve ikram edilebilir mesela. Hem daha uygun olur hemde göz doyurur.

X