Dükkan aciyorum tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir mi

Melek_kizim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2021
655
370
27
Arkadaşlar merhaba dükkan acmak İstiyoruz eşimle ama çevremizde tecrübeli kimse yok farklı bir gözden bilgi ve tecrübe almak istiyorum. Asagida baştan soracağınız sorularım bazılarını yanıtladım yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Bu arada kadin ve erkek iç giyim tuhafiye tarzı dusunuyoruz.
Dükkan yeri semtin en işlek yeri etrafında Taşpınar lcwaikiki takicilar kafe dönerci falan var. Ayrica o bölge de iç giyim tuhafiye yok
Dükkan sıfırdan açılacak yani bom boş bütün düzen masraf bize ait.
Sermaye olarak arabamız var 200 bin lirayı oraya bağlamak istiyoruz gerek dükkan dekoru gerekse mal alımı icin
Mali toplu olarak İstanbul’dan alalım diyoruz ama kime nasıl güvenip nereden alacağız bilmiyoruz
başka neler yapmamız gerek ne lazım ne olması gerekir ?

Arkadaşlar merhaba dükkan acmak İstiyoruz eşimle ama çevremizde tecrübeli kimse yok farklı bir gözden bilgi ve tecrübe almak istiyorum. Asagida baştan soracağınız sorularım bazılarını yanıtladım yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Bu arada kadin ve erkek iç giyim tuhafiye tarzı dusunuyoruz.
Dükkan yeri semtin en işlek yeri etrafında Taşpınar lcwaikiki takicilar kafe dönerci falan var. Ayrica o bölge de iç giyim tuhafiye yok
Sermaye olarak arabamız var 200 bin lirayı oraya bağlamak istiyoruz gerek dükkan dekoru gerekse mal alımı icin
Mali toplu olarak İstanbul’dan alalım diyoruz ama kime nasıl güvenip nereden alacağız bilmiyoruz
Bende devlet destekli kredi ile dükkan açsam isletebilirmiyim diye düşünüyorum.

Benim anladığım bir iş değil de Allahım hayırlı işler,bereketli bol kazançlar nasip etsin inşallah arkadaşım.

Sermaye olarak arabamız var 200 bin lirayı oraya bağlamak istiyoruz gerek dükkan dekoru gerekse sanki mal alımı icin
Hayırlı olsun yolunuz işleriniz açık bereketli olsun.

Sanki sermayeniz yetmez gibi geldi. KOSGEB girisimci destekleri kadın destekleri dernekleri var hepsine muracat edin bence destek alamasaniz bile reklaminiz olur.

Bu işlerde çevre çok önemli bence ihtiyacı olmasa bile destek vermek için cevrenizdekiler gelip birer parça birşey almalı

Ben size olumlu yazamayacağım kusura bakmayın. Tecrübeniz olmadığı gibi çevrenizde tecrübeli biri de yok. Esnaflıkta olmazsa olmaz tecrübe ve çevredir. Sizde ikisi de yok.

Yeri istediği kadar işlek olsun, bu garanti satış demek değil. En büyük hata bu şekilde başlamak. "Yeri çok işlek"
İnsanlar her gün döner yiyip taksiye binebilir ama siz her gün iç çamaşırı tuhafiye ürünü satamayabilirsiniz. Etrafta çok insan olması size garanti müşteri sağlamaz.
O bölgede tuhafiye iç giyim yok, sizden 1 ay sonra biri dükkan açabilir. Yabancılardaki gibi kanunla sınırlandırılmıyor.
200 bin TL ile hem dükkan dekoru hem mal alımı nasıl olacak?
Daha malı kimden nasıl alacağınızı bile bilmiyorsunuz. Bu işler "bizim bir tanıdık var" la olmaz.

İstanbul kurtlar mekanı. Eminönü Mahmutpaşa İstanbul Manifaturacılar Çarşısı falan buralardan mı mal almayı düşünüyorsunuz? Piyasayı bilmediğiniz toptancı falan da tanımadığınız için size açık hesap yaparlar mı? Peşin ödeme isterlerse verebilecek misiniz?

Lc w... denen mağazada iç giyim, çorap vs var ve bilmem kaç taksit yapıyorlar. Ayrıca sadece ev-iç giyim dükkanları açmaya başlamış bu mağaza. Benim ihtiyacım varsa girer o mağazadan alırım mesela.

Niye tuhafiye iç giyim düşünüyorsunuz? O kadar işlek yerde küçük bir büfe açsanız daha getirisi olur. Sadece kira da ödemeyeceksiniz, vergi stopaj muhasebe giderleriniz de olacak. Sigortalarınızı kendiniz ödeyeceksiniz.

Son olarak, hevesinizi kırmak için yazmadım yanlış anlamayın. Kenarda birikmiş paranız olur bir deneyelim dersiniz ve giden para da üzüleceğiniz bir miktar olmaz deneyin derim. Ama göz göre göre de malınızdan olmayın.

Böyle işleri evlerde yapan kadın çok. Annemde yaptı dünyanın parasını kazandı.
Kira ve vergi olmadan dükkan giderleri olmadan
İç çamaşırı internetten bile alınıyor yani risk almak istiyorum her türlü altından kalkarım diyorsanız açın tabi. Allah hayırlı kazançlar versin

Eskiden dükkan açsanız evet bir nebze tutunma şansınız vardı çünkü pazar dardı. Benim çocukluğumda bir dükkan girer sorgusuz sualsiz alırdık ne varsa orada. Ama şuan pazar çok geniş. Online ve büyük mağazalar zaten piyasayı kapatmış durumda. Yani sıfırdan hemde elinizden malımız gidecek şekilde girmeniz büyük risk. Eğer bu yolda ilerleme niyetiniz varsa bence online başlayın önce. En azından sadece bir şahıs şirketi kurup dolap, gardrop, hopier vs üzerinden satış yaparsınız ve duruma bakarsınız. Ben dolapta kullanmadığım ürünlerimi satıyorum sıfır ürünlerde var. Ama millet orda bile bir ürün için beşyüz soru soruyor yani pek kolay değil ticaret günümüzde. Bu işin en sağlıklısı yinede online ile başlamak. Ordan sermaye yapıp dükkan açan bir sürü insan var. Keza zaten dükkan açsanızda online devam etmeniz lazım artık sadece dükkanla çeviriyor kimse işlerini. Ben bile mağazaya gidiyorum ordan almayıp indirim kuponu vs muhabbetine online alıyorum. O yüzden online ile başlamak en doğrusu olur. Hem arabanızdanda olmamış olursunuz.

İkinci konuda mal alımı. Facebookta bir sürü sayfa var toptan konusunda ama ben şahsen güvenip almak risk diye düşünüyorum. O yüzden toptancıları tek tek dolaşıp almak en doğrusu. Bir zaman sorna zaten siz toptancıları toptancılarda sizi tanır ve işleriniz kolaylaşır. Ama bunlar için birqz zamana ve sabra ihtiyacınız var. Şimdiden boş şans.

İnsanlar zaman sorunundan dolayı ve daha kolaylarına geldiği için alışverişlerini artık internetten yapıyor. Bu devirde dükkan açmak, hizmet sektörü değilse ki, onda da bilgi birikim şart, hiç akıl karı değil. Dükkan açarkan, bir yıl boyunca hiç para kazanmayacağını düşünerek, kendi giderlerini karşılayacak birikimi de bir kenara bırakmalısın ki, batmayasın.

Bende devlet destekli kredi ile dükkan açsam isletebilirmiyim diye düşünüyorum.
KOSGEB girişimcilik kursuna katılacaksınız önce proje sunacaksiniz kosgebe

Dükkan için ,önce siz kendi cebinizden harcayacak açacaksınız , bütün kalemleri faturalandiracaksiniz projeniz kabul olursa KOSGEB size ödeme yapacak,misal kiraniz 5 binse 3 bin gibi.

Heves kırmak istemem ama öyle mağazalardan alışveriş yapan kalmadı artık. Herkes penti suwen hatta lcw (denemek için alt iç çamaşırı aldım çok iyi çıktı mesela tekrar alabilirim) veya İnternetten almayı tercih ediyor. Dükkan açmak yerine İnternet satışı daha mantıklı bir yol sizin için.

Ben size olumlu yazamayacağım kusura bakmayın. Tecrübeniz olmadığı gibi çevrenizde tecrübeli biri de yok. Esnaflıkta olmazsa olmaz tecrübe ve çevredir. Sizde ikisi de yok.

Yeri istediği kadar işlek olsun, bu garanti satış demek değil. En büyük hata bu şekilde başlamak. "Yeri çok işlek"
İnsanlar her gün döner yiyip taksiye binebilir ama siz her gün iç çamaşırı tuhafiye ürünü satamayabilirsiniz. Etrafta çok insan olması size garanti müşteri sağlamaz.
O bölgede tuhafiye iç giyim yok, sizden 1 ay sonra biri dükkan açabilir. Yabancılardaki gibi kanunla sınırlandırılmıyor.
200 bin TL ile hem dükkan dekoru hem mal alımı nasıl olacak?
Daha malı kimden nasıl alacağınızı bile bilmiyorsunuz. Bu işler "bizim bir tanıdık var" la olmaz.

İstanbul kurtlar mekanı. Eminönü Mahmutpaşa İstanbul Manifaturacılar Çarşısı falan buralardan mı mal almayı düşünüyorsunuz? Piyasayı bilmediğiniz toptancı falan da tanımadığınız için size açık hesap yaparlar mı? Peşin ödeme isterlerse verebilecek misiniz?

Lc w... denen mağazada iç giyim, çorap vs var ve bilmem kaç taksit yapıyorlar. Ayrıca sadece ev-iç giyim dükkanları açmaya başlamış bu mağaza. Benim ihtiyacım varsa girer o mağazadan alırım mesela.

Niye tuhafiye iç giyim düşünüyorsunuz? O kadar işlek yerde küçük bir büfe açsanız daha getirisi olur. Sadece kira da ödemeyeceksiniz, vergi stopaj muhasebe giderleriniz de olacak. Sigortalarınızı kendiniz ödeyeceksiniz.

Son olarak, hevesinizi kırmak için yazmadım yanlış anlamayın. Kenarda birikmiş paranız olur bir deneyelim dersiniz ve giden para da üzüleceğiniz bir miktar olmaz deneyin derim. Ama göz göre göre de malınızdan olmayın.
Tamamen katiliyorum. Su anda tuhafiyelerin bir kismi kapatiyor zaten dukkanlarini is yapamadiklarindan. Paraniza yazik olur bence

KOSGEB uygulamalı girişimcilik öğretmeni olarak size tavsiyem en az 1 ay kadar açacağınız işi yapan bir işyerine girmeye çalışın işin inceliklerini kulaktan dolma değil yerinde öğrenin. Yoksa işlek cadde olması ürününüzü sattirmaz.
Kendi şehrinizde değil başka şehirlerde bu işi yapan yerlerden sorun arayıp ürünü nerden alacksnz diye.
KOSGEB eskisi gibi değil destekleri ama yine de gidin ve görüşün. Yer mutlaka kendi üzerinize olsun çünkü çoğu zaman ara dönem kadın teşvikleri çıkıyor yararlnsnz.

Bir ekonomist olarak size en büyük önerim önce oturup ciddi bir proje/business planlama yapmaniz. Elinizdeki para cok büyük bir rakam sayilmaz, heleki dükkanin ici felan da yapilacak sa ve toptan mal da yeni alinacaksa. Is yerin islek bir yerde olmasi güzel, ama kirasi da ona göre tuzlu olucaktir. Aylik giderlerinizi cikartmak icin ne kadar satmaniz gerektigini felan da hesaplayin. Piyasayi iyice arastirin. Farkli yerlerden ön hesaplamalar isteyin. Yani heves de kirmak istemiyorum ama bir cok dükkanin batma nedeni bastan yalnis veya yeterli kadar planlanmamasi. Ic camasir dükkanlarin tutunmasi biraz zor gibi büyük zincirler de oldugu icin. O konuda sizi özel kilan birsey yoksa cok zor olur

Ben hiç tuhafiyeden iç çamaşırı almadım. Alan da yok çevremde. Artık internette fiyatlar daha uygun, hemen herkes internetten alışveriş yapıyor. Bulaşık süngerimi bile h…b..’dan alıyorum ben, çevremde de böyle. Sizin gideriniz daha çok olduğu için internet fiyatının üstüne vereceksiniz, o da satışlarınızı etkiler diye düşünüyorum

Yani heves kırmak sizi uzmek istememem ama mal aldik,dükkanı kiraladıkla bitmez ki masrafınız,vergiler var,5-6 ay size birşey kazandırmasa bile o dükkanı döndürebilecek bir bütçe olmalı elinizde ki,batmayasınız. İnsanların ayağı zamanla alışacak size iyi ihtimalle. Ha kücuk bir yerdir,ihtiyaç vardir böyle bir mağazaya bilemem ama (internet alisverisi çok tercih edilmiyordur vs)zor yani yinede bir süre zarar edebilirsiniz.
Ben iç çamaşırlarını bir süredir bizim sosyete pazarından alıyorum,şahinler,doreans,nbb vb iyi markalar var, fiyatlarda kaliteye göre artıyor. Mesela eşime doreans marka fanila alıyorum,gömlek altına giyiyor diye,kendi fabrika satış mağazasında 400 liraydi tanesi, pazardaki adam fabrikadan ihraç fazlasını aliyor. Geçenlerde tanesini 100 liradan pazardan aldım. Adamla artık anlaştım,gelince bana mesaj atıyor gidip toplu alıyorum.
Ayrıca lcw olması size avantaj olurmu bilemedim caddede, taksitle almak varken bu piyasada o tercih edilir gibi geldi bana.(hoş ucuz değil artık eskisi gibi orası da )
Bol kazanclar dilerim yine de,umarım dilediğiniz gibi olur herşey.

Eğer karalıysanız dükkan açmaya İstanbul'daki ve Bursa'daki toptancıları iyi araştırın çünkü dolandırıcılar olabiliyormuş bilindik büyük köklü yerlerden alışveriş yapın. Kazanmak içinde sadece dükkanla da kalmayın internet tende satış yapmaya bakın çoğu insan internetten alışveriş yapıyor. Bu arada iyide reklam yapmanız gerekli sosyal medyadan internetten falan reklam verin tabi bunlar hep gider demek zamanla yaparsınız. İnşallah tutar işiniz bereketli kazançlarınız olsun

Dükkan tadilatı,toptan mal alımı,ruhsatı, muhasebecisi,iş yeri açarken ödenen para vs 200 bin az gelebilir ki tadilat bir dünya para tutuyor.Bunun yani sıra reklam şart reklam içinde iyi bir bütçe koymanız gerekiyor.

Tuhafiye de kazananlar köklü eski şubeleri çok olan taninmis yerler daha çok kazanıyor ki onlarda sadece iç çamaşırı satmıyor yünden iğneye,kiyafete,terlik,ayakkabı, şampuan,makyaj ürünleri,çocuk giyim,takı ,içinde ne ararsanız var mağaza gibi bir nevi .

Sizin bulunduğunuz yerde LCW varmış insanlar büyük ihtimalle orayı tercih ederler iç çamaşırı için bile.

Evinize toplu alıp trendyol gibi bi uygulamada yukleseniz daha iyi olmaz mi hem İnternet satışı daha iyi gibi. Bende çamaşır satıyorum ama elime toplu alıyorum onları elden satıyorum dükkan derdim falan olmuyor. Altından kalkamam die hiç öyle bi riske girmek istemiyorum. Ama kafanıza koyduysanz iyi bi şekilde araştırın derim. Allah yardımcınız olsun

X