Dünyanın farklı ülkelerinden ölmeden okumanız gereken 25 kitap

okypete

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Mart 2008
84.872
40.715
Son yıllarda özellikle sosyal medyada kitap yüzü gördükçe içimiz bir mest oluyor. Kahve fincanlı, kitaplı görsel paylaşımları alıp başını gitmişken siz de farklı yazar ve kitaplarla bu akıma destek vermek istiyorsanız bu liste tam size göre. Ama öyle fotoğrafını çekip kitabı kenara koymak yok! Bu kitaplar okunacak!

Dünyaarklı ülkelerinden ölmeden okumanız gereken 25 kitap
fft107_mf4351934.Jpeg

RADİKAL - Kitap kurtları için kılavuz niteliğinde bir listeye hazır mısınız? Buzzfeed sitesi dünyaca ünlü roman ve hikayelerden oluşan 25 kitaplık bir liste yayınladı. Bilim kurgudan, aşka hemen her türden kitabı içinde bulunduran listede bir de Türk yazarımız ve kitabı bulunuyor. İşte 25 dünyaca ünlü yazar ve kitabı.

1.Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery

201504301028_1.jpg

İlk yayınlandığı ülke: Fransa
Konusu: Pilotun biri uçağı bozulduğu için acilen Sahra Çölü’ne iniş yapmak zorunda kalır. Burada ismi ‘Küçük Prens’ olan uzaylı bir çocukla karşılaşır. Küçük Prens ve pilot yakınlık kurduktan sonra Küçük Prens pilota B612 Asteroidinde tek başına yaşadığından ve gezegenindeki gülü çok sevdiğinden bahseder.

2.Kartografi - Kamila Shamsie

201504301028_2.jpg

İlk yayınlandığı ülke: Birleşik Krallık
Konusu: Pakistan’ın Karaçi kentinde birlikte büyümüş iki arkadaş olan Karim ve Raheen ailelerinin onları nişanlanlanmalarıyla başlayan olaylar, nişanlandıkları kişileri değiştirmeleriyle karmaşık bir hal alır…

3.Gir Kanıma - John Ajvide Lindqvist

201504301029_3.jpg

İlk yayınlandığı ülke: İsveç
Konusu: Oskar’ın hayatı, 200 yaşında bir vampir olan komşusu Eli’yle tanışmasıyla birlikte tamamen değişir.

4.Adın Tanga olacak - Calixthe Beyala

201504301029_4.jpg

Tutuklulardan biri olan Anna-Claude delirmek üzereyken, Batı Afrika hücrelerinde ölüyordur. Anna-Cluade Tanga’nın hikayesinin ölmesine izin vermeyerek onun kimliğine bürünmeye başlar.

5.İris Hotel - Yoko Ogawa

201504301029_5.jpg

İlk yayınlandığı ülke: Japonya
Konusu: Mari okulu bırakmış ve annesinin köhne otelinde sıkışıp kalmış çalışmaktadır. Bir gün orta yaşlı bir tercümanla tanışır ve kendisini sadomazo bir ilişkinin içinde bulur.

6.Rüzgarın Gölgesi - Carlos Ruiz Zafón

201504301030_6.jpg

İlk yayınlandığı ülke: İspanya
Konusu: İspanya İç Savaşı’ndan sonraki bir dönemde geçen hikayede, bir baba oğlunu Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı’na götürür. Oğul Daniel, Julián Carax’ın yazdığı Rüzgarın Gölgesi kitabını seçer ve hayatta kalabilmek için bu kitabı korumak zorundadır.

7.Örümceklerin Yuvaladığı Patika - Italo Calvino

201504301030_7.jpg

İlk yayınlandığı ülke: İtalya
Konusu: Pip,İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen hikayede, bir Nazi askerinin silahını çalar ve İtalyan direniş hareketine katılır.

8.Acı Çikolata - Laura Esquivel

201504301030_8.jpg

İlk yayınlandığı ülke: Meksika
Konusu: Ailesine geleneklerine bağlı Tita, Pedro’yla evlenememektedir. Bunun üzerine Pedro, Tita’ya yakın olabilmek için, onun kız kardeşiyle evlenir. Tita, Pedro’ya olan aşkını ve tutkusunu bir yemek vasıtasıyla ifade eder fakat bu yemek beklenmedik sonuçlar doğurur.

9. Gece Görüşü - Sergei Lukyanenko

201504301030_9.jpg

İlk yayınlandığı ülke: Rusya
Konusu: Hikaye iki karşıt grup (‘Diğerleri’ olarak bilinen) arasında doğaüstü bir çatışma etrafında döner. The Night Watch, ‘Night Others’ adlı bir grubun kendisini karanlık işllere adadığı bir organizasyonken, The Day Watch, ‘aydınlık’ grubu temsil ediyor.

10.Ağla Sevgili Yurdum - Alan Paton

201504301030_10.jpg

İlk yayınlandığı ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Konusu: Stephan Kumalo kız kardeşine yardımcı olmak ve kayıp oğlunu aramak için Johannesburg’dan ayrılır. Bu karar onun Güney Afrika’nın sert gerçekleriyle karşılaşmasına yol açar.

11.Kardeşler -Yu Hua

201504301031_11.jpg

İlk yayınlandığı ülke: Çin
Konusu: Kırk yıllık bir zaman dilimi kapsayan roman, 20. Yüzyıl Çin’inin çalkantılı ve değişen manzarasında yaşayan Baldy Li ve Song Gang adlı iki kardeşin hayatını konu alıyor.

12.Vahşi Dikenler - Sahar Khalifeh

201504301031_12.jpg

İlk yayınlandığı ülke: İsrail
Konusu: Kitap, direniş üyelerinden olan çevirmen Usamah el Karmi’nin gözünden, Batı Şeria ve Gazze sınırının işgalinden sonra Filistin’deki hayatını inceliyor.

13.Şeyler Ayrı Düşer - Chinua Achebe

201504301031_13.jpg

Konusu: Nijerya’da hayali bir köyün lideri olan Okonkwo, köye Hristiyan misyonerler ve İngiliz sömürgecilerin gelişi sırasında, farklı kültürel değer ve inanışlar arası dengeyi sağlamaya çalışıyordur.

14.Elif - Jorge Luis Borges

201504301031_14.jpg

İlk yayınlandığı ülke: Arjantin
Konusu: Anlatıcı, sevgilisinin ölümünden sonra, evrenin bütününü kapsayan bir şiir yazmak isteyen ve aynı zamanda sevgilisinin kuzeni olan Carlos Argentino Daneri ile karşılaşır.

15.Dert Yorumcusu - Jhumpa Lahiri

201504301031_15.jpg

Konusu: Pulitzer ödülü koleksiyoncusu yazar Lahiri, en unutulmaz kısa öykü kitabı olan Dert Yorumcusu’nda, Batı ve Hindistan kültürü arasındaki çeşitli farklılıkları konu alıyor.

16.Kahire Üçlemesi – Necip Mahfuz

201504301032_16.jpg

İlk yayınlandığı ülke: Mısır
Konusu: İngilizlerin Mısır’ı işgal ettiği çalkantılı yıllarda Al-Seyyid Ahmed Abd al-Jawad ailesini takip ediyor Kahire Üçlemesi…

17.1Q84 - Haruki Murakami

201504301032_17.jpg

İlk yayınlandığı ülke: Japonya
Konusu: Bir taksi yolculuğu sırasında Aomame paralel evrende yaşadığını fark eder.

18.Kigali’de Pasta Pişirmek - Gaile Parkin

201504301032_18.jpg

Konusu: Angel Tungararza, Rwanda’da yaşanan soykırımdan sonra 6 sene boyunca yalnızca usta bir pastacı değil, aynı zamanda komşularına ve müşterilerine anne figürü ve onları ısıtacak bir yorgan da olmuş.

19.Yüz Yaşında Camdan Atlayıp Kaybolan Adam - Jonas Jonasson

201504301032_19.jpg

İlk yayınlandığı ülke: İsveç
Konusu: Allan Karlsson, Winston Churchill ve Harry Truman’la aynı masada yemek yemiş bir adamdır. Fakat geçmişini geride bırakamaz. Yaşamını sürdüğünü bakımevinde düzenlenen kendisinin 100. Yaş günü kutlamasını fırsat bilip oradan kaçar ve yepyeni bir yolculuğa çıkar.

20.Lütfen Anneme İyi Bak - Kyung-sook Shin

201504301032_20.jpg

İlk yayınlandığı ülke: Güney Kore
Konusu: 69 yaşındaki So-nyo, Seul’ün kalabalık tren istasyonunda kaybolduğunda, çocukları da onun bakımı konusunda ne kadar başarısız olduklarıyla yüzleşiyorlar.

21.Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği – Milan Kundera

201504301033_21.jpg

Konusu: Son derece felsefi Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Prag’ın huzursuz siyasi ortamına karşı sadık ve sadakatsiz aşkların birbirine karıştığı bir hayata odaklanıyor.

22.Baba ve Piç – Elif Şafak

201504301033_22.jpg

İlk yayınlandığı ülke: Amerika Birleşik Devletleri (Kitap ABD’de yayınlandıktan sonra Türkçeye çevrilip Türkiye’de yayınlandı.)
Konusu: Asya Kazancı annesi, teyzesi ve anneannesiyle birlikte yaşamaktadır. Fakat geçmişi hakkında bilgi almak isteyen Ermeni-Amerikan kuzeninin aileyi ziyareti onların hayatını durma noktasına getirir.

23.Örümcek Kadının Öpücüğü - Manuel Puig

201504301033_23.jpg

İlk yayınlandığı ülke: İspanya
Konusu: Çoğunlukla diyaloglardan oluşan kitabın konusu, bir Arjantin hapishanede mahkum iki insanın arasındaki ilişkiyi inceliyor.

24.Kirpinin Zerafeti - Muriel Barbery

201504301033_24.jpg

Konusu: Renée, Paris’te zenginlerin oturduğu bir apartmanda kapıcıdır. İşinin arkasında bir sır gizlidir. Taa ki kiracılarından birinin çocuğu olan Paloma’yla bir bağ oluşturana kadar...

25.Küçük Şeylerin Tanrısı - Arundhati Roy

201504301033_25.jpg

İlk yayınlandığı ülke: Hindistan
Konusu: Trajik yaşam süren Rahel, Estha ve ailesi, 1960’lardaki Hint kast sisteminin yarattığı zorluklardan dert yanmaktadır…

(Çeviren: Fırat Gürsoy)

Son düzenleme:
Bu ara müthiş liste yapma derdindeyim Şuanda ;Kızıl Ateşi
sonrasında ;*Az
*Kinyas ve Kayra
*Sahilde Kafka peşinede senin listeni ekledim.. :KK9:
Küçük kızımada geçen ay Küçük Prensi aldım okumaya çalışıyor:rolleyes:

Bu ara müthiş liste yapma derdindeyim Şuanda ;Kızıl Ateşi
sonrasında ;*Az
*Kinyas ve Kayra
*Sahilde Kafka peşinede senin listeni ekledim.. :KK9:
Küçük kızımada geçen ay Küçük Prensi aldım okumaya çalışıyor:rolleyes:
Kinyas ve Kayra netten baktımda guzel bı kıtaba benzıyor okuyunca yorumlarını ısterım :)

Kinyas ve Kayra netten baktımda guzel bı kıtaba benzıyor okuyunca yorumlarını ısterım :)
Ben okudum. Yeraltı edebiyatı sevenler için muhteşem bir kitap. Ama sevmiyorsanız tümden nefret edersiniz. Kitabı altını çizerek okumayı seviyorsanız eğer, kalemi elinizden hiç düşüremeyeceğiniz bir kitap. Nacizane yorumumdur :)

vargasabreu vargasabreu gurur tablomuz :KK62:
isteyen okusun boşver herkes okusun , hiç okumamaktan iyidir.. Kayınvalidecim ya şapşiğim benim. tavsiyeyle kitap okumaz illa kendi dokunarak okuyarak seçecek.. kadın by-pass oldu eski kitaplarını okuyor tekrar. hiç okumamaktan iyidir kızım diyo :KK19:
_Sitare_ _Sitare_ az - kinyas ve kayra onlardada tavsiye çok ne zaman sıra gelir bilmiyorum ama paylaşırım seve seve..

Sadece küçük prens ve baba ve piç'i okumuşum koskoca listeden. Hatta küçük prensi geçen gün tekrar aldım. Bulabildiklerimi şimdi idefix listeme ekleyeceğim dursunlar orda. Evde okunmayı bekleyen tam 17 kitap var şimdilik. Siraya koyalım.

Bu liste neye göre yapılmış ben anlamadım. Yazarın beğendiği kitaplardan mı oluşuyor? Grange abimizin adını görememek üzdü :KK43:

Bu arada başıma bir iş gelmeyecekse Elif Şafak'ın Aşk'ını sevmiştim, tüm eleştirilere rağmen :110:

Bu liste neye göre yapılmış ben anlamadım. Yazarın beğendiği kitaplardan mı oluşuyor? Grange abimizin adını görememek üzdü :KK43:

Bu arada başıma bir iş gelmeyecekse Elif Şafak'ın Aşk'ını sevmiştim, tüm eleştirilere rağmen :110:

Aşk çok hoş bir kitap.
Değişik bir havası vardı gerçekten ben de çok beğenmiştim.Başka bir kitabını okuyamadım daha,buradaki kitabı alırım belki bu kadar güzelse.
Ama kesinlikle Rus klasikleri benim için çok başka.

Aşk çok hoş bir kitap.
Değişik bir havası vardı gerçekten ben de çok beğenmiştim.Başka bir kitabını okuyamadım daha,buradaki kitabı alırım belki bu kadar güzelse.
Ama kesinlikle Rus klasikleri benim için çok başka.

Aşk güzeldi ya özellikle muhafazakarlar tarafından topa da tutulsa Şems'i ve tasavvufu güzel anlatıyordu bence de.

Hakikaten yahu Elif Şafak gururumuz falan diye dusunenler var mı? Boyle dusunenlerin edebiyattan haberleri var mı?

Kafamda deli sorular
aşk değil ama ben Elif Şahağın Bit Palas ve Ustam ve Ben kitaplarını beğendim.konu farklıydı ikisindede ve farklı bakış açıları vardı.Peki sizin beğendiğiniz kimler var?

Baa ve Piç'i beğenmedim.çok yüzeysel ve zorlama geldi.Orada ki herkesin soykırımı ;aa böyle birşey mi varmış deyip kabullenmesi garip geldi.Özelliklede tarihçi teyzenin.

X