Einiz, sizin anne babaniza, anne baba der mi?

Ben aslında bu durumu çok önemsemiyorum.
Şöyle ki, tabii ki önemli bir unsur, bir saygı göstergesidir anne-baba şeklinde hitap edilmesi.
Neticede diyor da zaten, bende diyorum elbette. Ama demeseydi de sorun yapmazdım diye düşünüyorum.

Bence anne-baba olmak demek, koşulsuz şartsız evladını sevmek, her ihtiyaç duyduğunda yanında olmak, vb...
Herkes anne-baba kavramını hem sözlük manası, hem manevi mana olarak biliyor zaten uzun uzadıya anlatmanın pek anlamı yok.
Anne-baba'lık özel birşey. Kendi kanı ve canından olana has birşey bence!

Yani kısaca diyorum ki, kayınvalide-gelin/kayınvalide-damat - kayınpeder - gelin/kayınpeder damat problemleri çok sık duyduğumuz şeyler.
Bunlar neden kaynaklanıyor? Bir düşünmek gerek. ANNE veya BABA dediğin bir insanlardan niçin böyle tavırlar görüyorsun ki veya görüyoruz ki?
Bence en büyük sebeplerinden birisi seni doğuran, seni yetiştiren, canın yandığında içi acıyan kişi olmadıkları için!
Ancak ve ancak seni doğuran, büyüten bir anne-baba bu hissiyata sahip olabilir.

Bence ANNE-BABA özel bir sıfat. Herkes bu sıfatı hak edemez.

Ama gelenek böyle gelmiş malesef ki, daha ilk adımlar atılır atılmaz yeni tanımaya başladığın insanlara (şahsen benim için çok değerli olan) iki sıfatı takıyorsun ve artık onlara "anne-baba" diye hitap ediyorsun.
Durumun bu kadar basite indirgenmesi beni biraz irite ediyor o kadar... Ama eski köye yeni adeti kimse getirememiş, ben de getirebileceğimi sanmıyorum :KK9:

Benim görüşüm kimse kimsenin anne-babasını kendi anne-babası gibi benimsemek zorunda değil.
Her ne olursa olsun, karşımdaki insan benim annem gibi üzülmez, benim babam gibi başıma birşey gelecek mi diye iğne üstünde oturmaz!

bundan bır kaç ay önce sevgılım annem ben yemeğe gıttık
sevgılım anneme Xabla dıyıp durdu annem sınır oldu :KK1:
bana abla deme teyze de dıyor ne o öyle abla felan :KK52::KK52:

garıbım yok gençsınız şöyle böyle durumu kurtarmaya çalıştı :KK1:
ama evlendıkten sonra anne - baba demek zorunda değıl
ıçınden gelmıyerek söylıcekse hıç söylemesın daha ıyı
teyze-amcada olur :KK1:

benim eşim annemi çok sever anne der ona babam olmadığı için öyle bi şansı olmadı ama babam yaşasaydı babamada bana derdi. çünkü benim eşim çok saygılı ve büyüklerini sever sayar bana ayrı bir değer veriyor ben kime ne dersem o kişiye aynı şekilde hitap eder amcam amca teyzeme teyze dayıma dayı vs vs bende aynı şekilde onun büyüklerine aynı yaklaşırım.

eşimle ikimizde annelerimize anne demekte çok zorlanıyoruz nedense
4 senelik evliyim daha bu sene kullanmaya başladım telde konuşurken anne kelimesini

ama nedense ikimizde babalarımıza baba derken hiç zorlanmadık :KK12:

eşimle ikimizde annelerimize anne demekte çok zorlanıyoruz nedense
4 senelik evliyim daha bu sene kullanmaya başladım telde konuşurken anne kelimesini

ama nedense ikimizde babalarımıza baba derken hiç zorlanmadık :KK12:

kayınvalideniz bişey demedimi bu duruma,bende diyemezdim halada öle :KK1: mecburen diyorum artık arada sırada...anlatıyomuş çünkü anne demiyo falan diye,rahmetli babasına hep baba derdim rahatça ama annesine diyemiyorum nedense...tuhafıma gidiyo :KK60:

anneme abla babamaa abi dio :S cok tuhaf bi adam bnm kocam suanda annemle bbabamla konusmuor :S bu yzden cok huzursuzum halbuki ortada elle tutulur bi mesele bile yok niyeyse annemle babamı sewmedi hiç :S özellkle babama kin baglmıs durumda

anne baba demek artık gelenek olmuş...alışkanlık.. denmese insanın garibine gider diye düşünüyorum...eşimde bende birbirimizin anne-babasına anne baba diye hitap ediyoruz...nişanlandığımızdan beri...bana çok tuhaf gelmedi açıkcası zorlanmadım yani:) hatta annem bile dedi o zaman ne kadar çabuk ve kolay söyledin ben kayınvalideme evlendikten sonra bile zar zor söledim dedi kıskandı sanırım:KK1: sonuçta anne diyince annem mi oluyo gelenek göreneklerimiz işte yapcak bişey yok :KK34:

X