Ek Gıda Başlangıç Dönemi

karışık bulamaç kahvaltı yaptigimda kustu üst üste öyle Yumurta vermedim bir süre.birdaha kusması olmadi o şekil .kahvaltiyi es geciyordum . .bizede serum vermişlerdi ozaman.1 -2 defa vermeyi yeni denedim verdim yumurta yanağında kırmızılık oluştu. 2 gündür gene vermiyorum. Kahvaltıda çorba veriyorum artık.
Belli araliklarla gene deneyeceğim. Bir besine reaksiyon gösterdiğinda belli aralıklarla deneyerek geçip geçmediğini kontrol ederek verebilirsiniz. Ömür boyu verilmeyecek diye bişey yok yani☺️
Merhaba bebeginz nekadardi,bir ögünde ortalama kac ml veriyorsunz,bende yeni basladim nekadar vermek lagzim acaba,
Doktorada gitmedim hic deprem bölgesindeyiz henüz ortamimiz olmadi

Merhaba bebeginz nekadardi,bir ögünde ortalama kac ml veriyorsunz,bende yeni basladim nekadar vermek lagzim acaba,
Doktorada gitmedim hic deprem bölgesindeyiz henüz ortamimiz olmadi
Benim bebeğim 8 aylık 3 öğüne böldüm. Sabah çorba öğlen sebze (et veya tavuk suyu koy ,
8 aydan sonrada tavuk balık etin kendisini yiyebilir ) akşamda meyve yoğurt muhallebi şeklinde veriyorum. CEviz hurma özü pekmezde koyuyorum.Tadimlar bittikden sonra bir günde
6 aylık 1 çay bardağıni
8 aylik 2 çay bardağınu
9 aylık 3 çay bardağıni geçmeyecek şeklinde ilerle
Emiyirsa yada mama aliyorsa 8. Aya kadar meme ağırlıklı 9. Aydan sonra gıda ağırlık besle.

Benim bebeğim 8 aylık 3 öğüne böldüm. Sabah çorba öğlen sebze (et veya tavuk suyu koy ,
8 aydan sonrada tavuk balık etin kendisini yiyebilir ) akşamda meyve yoğurt muhallebi şeklinde veriyorum. CEviz hurma özü pekmezde koyuyorum.Tadimlar bittikden sonra bir günde
6 aylık 1 çay bardağıni
8 aylik 2 çay bardağınu
9 aylık 3 çay bardağıni geçmeyecek şeklinde ilerle
Emiyirsa yada mama aliyorsa 8. Aya kadar meme ağırlıklı 9. Aydan sonra gıda ağırlık besle.
Cok tesekkur ederim,saglikla buyutun bebeginizi hoscakalin 🥰

Merhaba, ek gida sureci hayırlı olsun. Doktorlar burada farklı görüşlere sahip olabiliyor. Kimi 9.aydan önce et vb urunleri onermiyor kimi daha erken öneriyor. Veya alerjik riski olanları erken onerenler de var gibi. Bu noktada ben risk almamayi tercih ediyorum.

7.ayda yumurtanın sadece sarısını vermişken doktor, beyazını zorlamanin anlamı olmadığını düşünüyorum. Bebeğimin su an ne alerjisi var hiçbir fikrim yok veri de yok. Evde "anafilaksi" boyutunda alerji de yaşanabilir mi yaşanabilir. Bu noktada annenin seçimleri önemli, nasıl uygun goruyorsa, lakin risk alınan gıdalar bebemi ne ⛹️dev basketbolcu gibi uzatacak ne de herkül🏋‍♂️ gibi güçlü yapacak, risk algısı herkeste başka :)

Biz anne sütü ile besleniyorduk, doktor 6.aydan önce ek gıda vermedi bu nedenle.

8.aya doğru gidiyoruz biz su an. 6 ve 7.aylar için doktorumun önerilerini aşağıda paylaştım, fikir olur belki, karar sizin günün sonunda.

6.AY EK GIDAYA GECIS

👉🏻 2 ara ve 1 ana öğün söyledi.

👉🏻 Öğünlerde birkaç kaşıkla başlayıp 17 kasiga kadar (50 ml yaklaşık küçük kahve fincanı kadar) ilk ay.

👉🏻3 gün kuralı : patates, havuc ve kabak için gerekli değil, alerji görülmüyor, diğer besinlerde 3 gün kuralı takip

👉🏻Demir zengini kinoa, chia ve Bulgur (ben koftelik ince Bulguru çok kullandim, protein, mineral ve vitamin deposu)

👉🏻Yemeklere mutlaka zeytinyağı eklenmesi gerektiğini (kabizlik için de ideal)

👉🏻 Günde toplamda 100 ml su icebilecegini (yaklaşık yarım su bardagi, fazlasi besin yerine midenin su ile.dolmasina sebep olabilir, ek gida tuketimini su ile kapatmis olabilir)

👉🏻 Et suyunu tuketebiliyoruz, yumurta sarısı için 7.ayi beklemeli

👉🏻 Yogurt mutlaka

👉🏻 Mevsim sebzeleri önemli. Havuc, patates, kabak, ıspanak, brokoli. Meyvelerden de elma, armut, muz ve avakado olabilir

👉🏻ilk hafta sebzeleri tekil karıştırmadan verilmeli, cunku karışık.tada alisan bebeler tek sebzenin tadını almadiginda sonradan reddedebiliyormus. 2.hafta karışık sebze kullanılabilir.

• İlk hafta tek sebze
• İkinci hafta karışık sebze ve tahıl

👉🏻 Patates yeniden isitilmaz. Patates içeriyorsa tek ogunluk olmali. Patates tekrar isitildiginda toksin urettigindr besin zehirlenmesine sebep olabiliyor.

👉🏻Hazırladığınız mamalari bekletmeden yedirmeye özen gösterin. Ertesi gün de kullanacağınız bir yemeği fazla bekletmeden buzdolabına kaldırın. Buzdolabında 24 saatten ve dış ortamda 2 saaten uzun bekleyen gıdaları asla vermeyin.

👉🏻 Mama kıvamı nasıl olmalı? İlk katı gıdalar püre şeklinde, akışkan kıvamda olmalıdır. Hafif pütürlü bırakabilirsiniz. Sonraki aylarda çatalla ezerek verebilirsiniz.

🤌🏻İlk önce pürüzsüz püre ve çorba,
🤌🏻Sonra yumuşak pütürlüler ve küçük parçalar
🤌🏻Pütürlü vermeye başlamak için dişinin çıkmasını beklemenize gerek yoktur. 8-9 ayda ele alınan gıdalar, dilim salatalık gibi seçilmelidir.

7.AY
• KAHVALTI : 09:00
• Yumurtanın sarisinin yarısı / günlük
• Peynir : 30 gr /1 kibrit kutusu kadar /tuzsuz & yağsız labne veya lor
• Avakado : 1/3 u kadar. (Yunurta sarısı ile ezip beraber verilebilir)
• Yesil zeytin / tuzsuz
• 1 veya 2 adet bebe bisküvisi, yulaf unu, pekmez, ceviz & badem lapa yapılır. (Kuruyemisleri takipte fayda var alerjen olabilir)

• ARA ÖĞÜN
• Meyve veya meyve + yogurt

• OGLE
• Sebze + tahil + kırmızı et (çift çekim yağsız kuzu kiyma, 30-60 gr, her gün yenecek)

• ARA ÖĞÜN: 16:00
• Yogurt

👉🏻👉🏻👉🏻Eğer kilo alımı yetersiz olursa uyumadan aksama muhallebi eklenecek.
Merhaba tahillari kaç gram veriyorsunuz gün içinde
Benim bebiş 10 aylik

Merhaba tahillari kaç gram veriyorsunuz gün içinde
Benim bebiş 10 aylik
Merhaba 1 er yemek kaşığı kadar veriyordum pirinç, kırmızı ve yeşil mercimek, 20 cc lik cig köfte sos kaplarina sığacak kadar haşlanmış nohut hazırlayıp buzluğa attım hep. Yemeklerinde kullanıyordum nohut ve kurufasulyeyi

Buğday kullanılıyor mu? Haşlayıp çorbalarda ya da kıymayla birlikte gibi? Pirinç yerine buğday daha doyurucu olur mu? Kaçıncı aydan itibaren kullanılabilir?

X