El Sanatları Kulübü(Öğreniyor_Öğretiyoruz)

Yalancı selanik: İpliğin yönü kendimize doğru çevrilir

2 3 ilmek ters örülür

3 İplik arka tarafa alınarak,

4 1 ilmek düz örülür , sıra böyle tamamlanır. Arka sırada 3 ters ilmeğin ortasındaki ilmek düz örülür , aradaki ilmekler ters örülür. Buşekilde hersırada aynı işlem yapılarak örnek tamamlanır.

5 İlk 2 sırada ters ve düz ilmekler oturtulduktan sonra diğer sıralarda 3 ters ,1 düz ilmek kendini gösterir ve kolayca örülür.
Selanik: İplik ön tarafta tutularak; 1 ilmek örülür, 1 ilmek örmeden alınıp üstüne ip dolanır... sıra tamamlanır,

2 2.ci sırada üstüne iplik dolanan ilmekler örülür, tek ilmeklerin üstüne iplik dolanır...sıra tamamlanır,

3 Örgünün her iki yüzü bu şekilde örülür,
Sarhoş yolu şaşırdı: İplik kendimize doğru tutularak, 2 ilmek toplanarak

2 Kesilir ve üzerine iplik dolanır...

3 Bu işlem örgünün her 2 yüzünde 2 topla kes, 1 üzerine iplik dola ..... şeklinde yapılr

hül yacım bugün paylaşı da konuşmuş tuk senle oğluma ceket örücem
colinssin vitrinin de gördüm çok hoştu fermuarlı baklava çiyeleri olan vücuda oturan bir ceketti
oğlum 19 yaşın da 180 boyunda ve 72 kilo şimdiden teşekkür ederim :asigim:

hül yacım bugün paylaşı da konuşmuş tuk senle oğluma ceket örücem
colinssin vitrinin de gördüm çok hoştu fermuarlı baklava çiyeleri olan vücuda oturan bir ceketti
oğlum 19 yaşın da 180 boyunda ve 72 kilo şimdiden teşekkür ederim :asigim:

Evet canım geciktim bazı istenmeyen olaylardan dolayı..Forum buraya alınmış..Neyse..Canım benim bugün bitirmeye çalıştığım eşim için ördüğüm yelek var..hemen -hemen oğlunla aynı ölçüleri..yan taraflar 50 ilmek..Arkası 100 ilmek..4 numara şiş kullandım..Başka sorun varsa 10 gün beklemen lazım..Bayram izni için yokum Allah izin verirse..Geldiğimde görüşürüz canım:)

Kızlar 3(örgüve goblende eklenmiştir) topiğimiz birleşmiş bulunmaktadır..Hepbirlikte burdan devam etmek isteyenler yazabilirler..Yeni gelen arkadaşlarımın hepsi hoşgeldiler.Katılımlarınızı, bizlere öğreteceklerini sabırsızlıkla bekliyorum..Sevgilerimlea.s.:1hug:

slm kıslar ben el sanatları okudum okulda yaptığım bir işi sizlerle de paylaşmak istedim bakalım beğenecekmisiniz???

fotoraf00141pm1.png

yapılışı
keçe
merserize ip
yorgan iğnesi
işleme yapmak için ip ve iğne
boncuk
keçe terlik şeklinde kesilir. üzerinede parça kesilir. daha sonra üst parça istenilen şekilde süslenir. üst parçayla alt parça merserize iple birleştirilir. bilenler askı olarak çarpana dokuma kullanabilir ama bilmiyorsanız yerine merserize iplerden örgü şeklinde yaptığınız askıyı da kullanabilirsiniz ya da askı niyetine aklınıza gelen başka bir şey de olabilir.(biz dokuma dersinde yaptığımız için çarpana dokuma kullanma zorunluluğumuz vardı malesef)
askının bir ucu süs şeklinde keçenin üst kısmında bırakılarak yine merserize iple keçeye tutturuulur. öbür ucu ise diğer parçanın alt kısmında bırakılır. (isterseniz iki ucunuda saklayabilirsiniz size kalmış) sonra boncuklarla süslenir. daha sonra ayak kısmına pamuk doldurulur. altına karton yapıştırılır(düzgün durması için) ve böylece terliğimiz bitmiş olur. yapmak isteyenlere kolay gelsin.
sorularınız olursa terlikle ilgili memnuniyetle cevaplarım arkadaşlar

hepinize güzel bir hafta dilerim kızlar punch iğnesi diye bir şey çıkmış bunu kullanan varmı içinizde her türlü iple sadece bata çıka nakış yapılıyor süper bir şey henüz burada bulamadım ama en kısa zamanda almayı düşünüyorum aranızda kullanan varmı acaba

hepinize güzel bir hafta dilerim kızlar punch iğnesi diye bir şey çıkmış bunu kullanan varmı içinizde her türlü iple sadece bata çıka nakış yapılıyor süper bir şey henüz burada bulamadım ama en kısa zamanda almayı düşünüyorum aranızda kullanan varmı acaba

jpgufalt3.asp

Ablacım iğnenin resmi yukarıdaki gibi ve hertürlü ipliğe göre uç değişiyor..Bu şekilde bilgim var ama hiç kullanmadım..Sanada hayırlı haftalar diliyorum..Şeniz

jpgufalt3.asp

Ablacım iğnenin resmi yukarıdaki gibi ve hertürlü ipliğe göre uç değişiyor..Bu şekilde bilgim var ama hiç kullanmadım..Sanada hayırlı haftalar diliyorum..Şeniz

evet tatlım benimde internetteki araştırmam bu yönde oldu ve iğneyle yapılmış işleri gördüm bayıldım nefis panolar yapmışlar basit ve zevkli bir şeye benziyor ondan sordum kullanan varmı diye sevgiler

Ablacım çok teşekkür ederim bayıldım ataç fikride oldukça ilginç geldi önümüz yılbaşı malum istiyorumki kendi yaptıklarımdan hediye götüreyim..Yeğenlerim bu oyuncaklara bayılacaklar üstelik hatıra olarak saklarlar tabii yanına başka hediyelerde alacağımda ne bileyim kendi yaptıklarımızın önemi başka olur gibi düşündüm ..Ablacım eline emeğine sağlık Şeniz

bakın kocanız bulaşık makinasındakiler temizmi kirlimi diye soruyorsa böyle birşey yapabilirsiniz buda alıntıdır ben yapmadım temiz

kirli

Arkadaşlar biliyorsunuz ki pul ve boncuklarla yapılan herşey önplanda.Sizlere benden bir fikir daha eskiyen kemerlerinizi yepyeni hale getirebilirsiniz.Oldukça basit bir işlemle:KK70:eri kemeri silikon tabacası yardımıyla pul ve boncuklarla süslüyoruz.Yada Farklı kumaşlardan oluşan kemerleriniz varsa üzerine işleme yapabilirsiniz.Yada direk boncuklardan kendi kemerini yaratabilirsiniz.İstediğiniz gibi ama en basiti pul ve boncukları dizayn edip üzerine yapıştırmak.Eski kemerimi bulunca aklıma geldi azıcık nette araştırma yaptım bulduğum örnekler

70417230rw7.jpg

60491790ye9.jpg

Bu şekilde düşünen sadece ben değilmişim:eek:

derikemerimdu2.jpg

Kolay Gelsin:1hug:

İşkembe:
pndeobdwetdjah0.gif
Örgü boyunca ipliğimiz hep kendimize doğru olacak. Yanlardan 1'er ilmek kenar ilmeğidir ve örneğe dahil edilmeyecektir. Kenar ilmeği al, 1 ilmek ör, 1 ilmek örmeden al ve ipliği kendine doğru şişe dola
wizkrtnsygrisa9.gif
Kenar ilmeği al, 1 ör, şişe dolanan ipliği örmeden sağ şişe al, yanındaki ilmeği ör, 1 ör, şişe dolanan ipliği örmeden sağ şişe al, yanındaki lmeği ör...
wtdlmdqcpbrgmw2.gif
Çift ilmekleri yani üzerine dolama yapılmış 2 ilmek bir arada duran ilmekleri, birlikte ör...
ewvcyjlyqiqums2.gif
Tek ilmekleri örmeden al, üstüne ipliği kendine doğru dola.
mdkmzdfpioabrt8.gif
Çift ilmekleri ör, tek ilmeklerin üstüne dola... Örgü, R2 numaralı resimden itibaren tekrarlanarak devam eder.
tnwmiixmwtauru6.gif
Örneğimizin bitmiş hali.

p10105452lant8.jpg
Sarhoş Bacağı:Bu örneğin ismine sarhoş bacağı deniyormuş.Ben de yeni öğrendim. Yapılışına gelince,

Önce yapmak istediğiniz şalın büyüklüğünün yarısı kadar ilmek atıyoruz Yalnız ilmekleri olabildiğince bol tutmaya çalışıyoruz.Çünkü, 2. sırada her ilmeği ördükten sonra, bir dolama yaparak , arttırma yapıyoruz. Böylece 1. sırada istediğimiz sayıda atmış olduğumuz ilmekler, 2. sırada iki katına çıkmış oluyor. bu örnek hep düz örgü olarak örülüyor. 3. sırada yine, düz örgü örerek , arttırdığımız ilmekle beraber normal ördüğümüz ilmeği(ikisini birden) düz örüp, şişimize bir dolama yaparak arttırıyoruz.

Ve örneğimiz böylece sürüp gidiyor.

Fakat dikkat etmemiz gereken nokta, sıra sonlarındaki sonuncu ilmeği düz örüp, arttırmıyoruz. Sıra başındaki her ilmeği, kenar ilmek olarak örüyoruz.

Örgümüz bitip kesme işlemine başladığımızda da ilmekleri çok bol tutuyoruz. Aksi takdirde yaptığınız örgünün büzülmesine sebep olursunuz.

Ben bu örneği, 300 gr zincir iple, dikdörtgen olarak ördüm(Alıntıdır.)

X