Bebek Beslenmesi Emerek uyuyan bebeğimi nasıl emmeden uyumaya alıştırdım.

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

goooody

Guru
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2010
2.287
4.008
Bu konuyu buraya bırakmak istedim. Çünkü benim kafamda en çok büyüttüğüm konu buydu. En çok beni geren konu buydu. Başka sıkıntı çeken biri var sa o da görsün faydalansın isterim.

Oğlum doğdu doğalı emerek uyur. İlk zamanlar emerek uyutma, uyutursan söyle olur böyle olur vs diye diye başımı yediler. Acemi annelikle baya bir stres yaptım bu konuyu, kafaya taktım vs ama oğlum başka türlü uyuyacak gibi değildi. Emzik te almıyordu. Uyku eğitimine de karşı olduğum için o tarz teknikleri de uygulamak istemiyordum. Bebeğimi incitmekten korktum hep.

İlk zamanlar geçince milletin ne dediğine kulaklarımı tıkadım. Ben mutlu bebeğim mutlu onlara ne diye düşündüm. Elbet bir kolaylık olurdu büyüyünce laftan biraz olsun anlar o zaman düşünürüm dedim. Emerek uyuttum oğlumu, 19 aylık olana bu ayına kadar. Diş dönemleri çok uyanmasının haricinde 1 2 kez uyandı. Diş dönemi çıldırıyordu o ayrı ama hangi bebeğin uyku düzeni bozulmuyor ki diş döneminde. En son köpek dişleri de tamamlanınca bir gün denemek istedim.

Doğaçlama gelişti her şey, o akşam oğlum banyo yapmıştı karnı tok, yeterince emmiş sakin olduğu bir akşamdı, aniden karar verdim. Beşiğine koydum ben de beşiğe girip yanına yattım. İlk başta oyun oynuyoruz sandı mutlu mutlu oynadı. Sonra babasını çağırdı babası geldi. Eşimin aklına youtube dan bebekler için uyku müziği açmak geldi açtı müziği o da yan tarafta yerde uyuyor gibi yaptı. Bizimki ara sıra huysuzlandı mızmızlandı diyelim ama asla ağlamadı. Memeee diye bağırmaya başladı. Dedim memeler uyumuş Ağladı sarıldım bana sarılınca sakinleşti. Yanındaydım zaten. Müzik te ağlamaya konsantre olmasına engel oluyordu. Bir iki defa daha meme sordu uyuyor dedim. Israr etmedi. Sonrasında birkaç mızmızlanmanın ardından pat diye yanıma yattı ve uyudu.

Resmen şoka girdim. Çünkü o güne kadar ben memesiz uyutamamıştım onu ve imkansız gibi geliyordu bana. Emzik te almayan bir bebek o yüzden bu bizim için daha zor diye düşünürdüm hep.

İlk gün tam 1 saat sürdü.

İkinci gün 20 dk ve çok az mızmızlanmalı idi.

3. gün ise 10 dk da uyudu ilk yatağa koyduğumda bi ağladı yanına yatana kadar 4 5 saniye, ben yanına yatınca hemen sustu. Hatta o gün babası evde değildi onu yanımıza çağırmadı. Baba evdeyse o da yatıyor bizimle.

Dün hiç ağlamadı sarılmaya çalıştı, meme sormadı bile hatta öyle uyudu..

Bu arada gündüz uykusunda emerek uyumaya devam ediyor iyice alışsın, hazır olduğunu düşündüğümde gündüz uykusunda da uygulayacağım.

İnşallah birilerine fikir olur

Sevgiler.

Ne kadar güzel. Yaşıyla da alakalı halden laftan anlamış ne güzel. Benim oğlum henüz 3.5 aylık emerek sallayarak slingte o gün nasıl isterse o şekide uyutuyorum çünkü henüz uyku eğitimi verilecek yaşta değil. Kıyamam.

X