Epidural normal doğum hikayem (epidural bir mucizeymiş)

Teşekkür ederim zaman ayırıp hikayenizi yazmışsınız.. Rahatlıyorum okuyunca ama o kadar çok korkum var ki öncelikle doktordan ve iğneden sonra doğum anında bayılıp kalırsam diye ve doğum anında korkudan bacaklarımı kapatıp bebeğe zarar verirsem diye vs. vs... Tekrar teşekkür ederim bir nebze de olsa cesaretleniyor insan sayenizde...

Teşekkür ederim zaman ayırıp hikayenizi yazmışsınız.. Rahatlıyorum okuyunca ama o kadar çok korkum var ki öncelikle doktordan ve iğneden sonra doğum anında bayılıp kalırsam diye ve doğum anında korkudan bacaklarımı kapatıp bebeğe zarar verirsem diye vs. vs... Tekrar teşekkür ederim bir nebze de olsa cesaretleniyor insan sayenizde...
rica ederim..
hic korkmayin.. ben sizde kendimi gordum su an yani dogumdan onceki kendimi.
hep bayilmaktan korktum cunku hastane ortaminda bile bayilabilen biriyim. hep gozumu kapatirim aletleri vs gormemek icin mesela.
ama inanin o an bi guc geliyo. bu halimle ciddi bi ameliyat bile gecirmistim ustune ameliyat yarama bile bakmistim.

gercekten cesaret geliyo. hele ki dogum guzel bi olay, korkmaya kotu seyler dusunmeye hic gerek yok. hadi yine en kotusunu dusunun bayildiniz mesela bebege allahin izniyle hic bisey olmaz korkmayin en fazla sezaryen olursunuz yine kucaginiza alirsiniz yavrunuzu allahin izniyle..

epidural ignesinden de korkmayin, hic kan aldirmadiniz mi? inanin ondan bile daha az aciyo..

rica ederim..
hic korkmayin.. ben sizde kendimi gordum su an yani dogumdan onceki kendimi.
hep bayilmaktan korktum cunku hastane ortaminda bile bayilabilen biriyim. hep gozumu kapatirim aletleri vs gormemek icin mesela.
ama inanin o an bi guc geliyo. bu halimle ciddi bi ameliyat bile gecirmistim ustune ameliyat yarama bile bakmistim.

gercekten cesaret geliyo. hele ki dogum guzel bi olay, korkmaya kotu seyler dusunmeye hic gerek yok. hadi yine en kotusunu dusunun bayildiniz mesela bebege allahin izniyle hic bisey olmaz korkmayin en fazla sezaryen olursunuz yine kucaginiza alirsiniz yavrunuzu allahin izniyle..

epidural ignesinden de korkmayin, hic kan aldirmadiniz mi? inanin ondan bile daha az aciyo..

ay ne güzel rahatlatıyorsun aynen bende dediğin gibi hastaneye girince kokusundan bile bayılan bir tipim :) Allah razı olsun içimi ferahlattınız... Günler yaklaştıkça insan geriliyor ihtiyacı oluyor böyle desteğe.. Çok teşekkürler..

bende epidural normal dogum yaptim..37 haftalikken suyum geldi..epidural istiyodum..ilk suni snci verdiler....dogum sancisi baslayinca bana fenalar geldi ☺ 5cm acilma olunca belimden igne vurdular ve butun sancim kesildi..ben gule oynaya catala ciktim. hicbir sanci hissetmeden ikinmani soyluyorlar.. ne kadar ikindiysam bebek gelmedi.hemşireler karmina dirsegiyle ciktilar.. cok uzun suren dogumumda vakumla almalari icin doktora yalvardigimi biliyorum... ama Allahima sukur dogumum oldu ve ben kuslar gibi rahatladim.. cataldan yuruyerek indim..ne dikiş acisi ne baska bisey hicbir problemim olmadi.. fakat ikinamadigim icin ve ebelerin karnima bastirdiklari icin zorlanmaktan iki gözümün ici kan oldu...
, boyun bolgemde de nokta nokta ben gibi seyler cikti sonra kayboldu.. yani anlicaginiZ kizlar ben epidurali kesinlikle önermiyorum..ikinma olayini bitiriyo.. kac gun uykumda irkildim... su anda 4 sene gcti ustunden ve ben 2.ye 6 aylik hamileyim..dogum korkum var napcam bilmiyorum

Insallah bizimki de bu kadar guzel gecer ya. Tabi kataterin çıkması haric:) ben dogum psikolojisinden de stres oluyorum ya. Yok yatisin yapilacak lavman yapilacak sonda takilacak vs. Ayrica dogum aninda kesi yapilacak. O kesi mecbur yapiliyor mu canim ? Sonradan o dikis nedeniyle tuvaletini tutamama problemi yasayanlar bile varmis. Bide sonda taktirmak mecburi mi ? Cok acıtır diye korkuyorum ben.

Insallah bizimki de bu kadar guzel gecer ya. Tabi kataterin çıkması haric:) ben dogum psikolojisinden de stres oluyorum ya. Yok yatisin yapilacak lavman yapilacak sonda takilacak vs. Ayrica dogum aninda kesi yapilacak. O kesi mecbur yapiliyor mu canim ? Sonradan o dikis nedeniyle tuvaletini tutamama problemi yasayanlar bile varmis. Bide sonda taktirmak mecburi mi ? Cok acıtır diye korkuyorum ben.
insallah :)

anlattiklarinin hic birinde aci hissetmedim epidural oldugu icin. sonda takilmadi bana zaten muayenede idrarimi bosalttilar. dogumdan sonra da gece boyunca idrarimi yapma istegi hissetmedim nedense. sabah da normal kalkip yaptim zaten.

lavman da yaptilar hic aci hissetmedim.

kesi yapip yapmamak doktora kalmis ama artik cogu doktor yapiyor. kesi olunca kolay doguyor ve surec hizlaniyor.

ben hic sikinti yasamadim. sadece 15 gun dikislerim acidi ozellikle ilk gunler. o biraz zorladi ama dayanilmayacak gibi degil.

insallah :)

anlattiklarinin hic birinde aci hissetmedim epidural oldugu icin. sonda takilmadi bana zaten muayenede idrarimi bosalttilar. dogumdan sonra da gece boyunca idrarimi yapma istegi hissetmedim nedense. sabah da normal kalkip yaptim zaten.

lavman da yaptilar hic aci hissetmedim.

kesi yapip yapmamak doktora kalmis ama artik cogu doktor yapiyor. kesi olunca kolay doguyor ve surec hizlaniyor.

ben hic sikinti yasamadim. sadece 15 gun dikislerim acidi ozellikle ilk gunler. o biraz zorladi ama dayanilmayacak gibi degil.
ne güzel cevaplamışsın içim daha da rahatladı sağol canım ya. son kez bir soru daha geldi aklıma. dün gece düşünmekten bi süre uyuyamadım bu yüzden. :KK43: kaç cm açılma olduğunu öğrenmek için çatı muayenesi mi yapıyorlar her seferinde ? sen hiç epidural takılmadan önce çatı muayenesi oldun mu, canın yandı mı çok ? çünkü çok darlaşıyo rahim ağzı, doğal olarak daha çok acıtıyor diye tahmin ediyorum.
ayrıca epidurali genelde 3-4 cm açılma olana kadar vermiyor çoğu hastane. başta suni sancı veriyorlar . sen iyice acıyı çekiyosun, 4 cm falan açılma olunca epidurali vuruyorlar burdaki gideceğim hastane. ben de doktorla konuşayım bari. erkenden versin epidurali. kabul ederlerse tabi..

ne güzel cevaplamışsın içim daha da rahatladı sağol canım ya. son kez bir soru daha geldi aklıma. dün gece düşünmekten bi süre uyuyamadım bu yüzden. :KK43: kaç cm açılma olduğunu öğrenmek için çatı muayenesi mi yapıyorlar her seferinde ? sen hiç epidural takılmadan önce çatı muayenesi oldun mu, canın yandı mı çok ? çünkü çok darlaşıyo rahim ağzı, doğal olarak daha çok acıtıyor diye tahmin ediyorum.
ayrıca epidurali genelde 3-4 cm açılma olana kadar vermiyor çoğu hastane. başta suni sancı veriyorlar . sen iyice acıyı çekiyosun, 4 cm falan açılma olunca epidurali vuruyorlar burdaki gideceğim hastane. ben de doktorla konuşayım bari. erkenden versin epidurali. kabul ederlerse tabi..
Seni ben cevaplim tatlım, vajinal muayene hiç acıtmıyor biraz sadece, açılma olup olmadığına da hep alttan bakıyorlar mecburen. Epidural için de dediğin gibi 4-5 cm olması gerekiyo o kısım da biraz sancılı tabi. Umarım çabuk açılman olur. Mesela benim ki suni sancı verildikten 6 saat sonra o kıvama geldi. 3 saat sonra da doğuma girdim. Yani toplam da 9 saat sürdü. Epidurali öyle keyfimize göre de veremiyolar tatlım bu arada :) her gece kafanda düşüncelerle germe kendini akışına bırak hastanen iyiyse rahat ol. Epidural olduğunda da ne kesiği, ne lavmanı, ne sondayı hissetmiyosun. Ki bana lavman ve sonda yapılmadı ben tuvalete kendim gittim sadece doktor idrarımı boşalttı onu da hiç hissetmiyosun bile rahat ol yani. O sancıları çekerken aklında ne ayıp kalıyo ne de utanma :) Mutlu doğumlaarrrr :) :)

Seni ben cevaplim tatlım, vajinal muayene hiç acıtmıyor biraz sadece, açılma olup olmadığına da hep alttan bakıyorlar mecburen. Epidural için de dediğin gibi 4-5 cm olması gerekiyo o kısım da biraz sancılı tabi. Umarım çabuk açılman olur. Mesela benim ki suni sancı verildikten 6 saat sonra o kıvama geldi. 3 saat sonra da doğuma girdim. Yani toplam da 9 saat sürdü. Epidurali öyle keyfimize göre de veremiyolar tatlım bu arada :) her gece kafanda düşüncelerle germe kendini akışına bırak hastanen iyiyse rahat ol. Epidural olduğunda da ne kesiği, ne lavmanı, ne sondayı hissetmiyosun. Ki bana lavman ve sonda yapılmadı ben tuvalete kendim gittim sadece doktor idrarımı boşalttı onu da hiç hissetmiyosun bile rahat ol yani. O sancıları çekerken aklında ne ayıp kalıyo ne de utanma :) Mutlu doğumlaarrrr :) :)
Çok tsk ederim cnm cevapladigin icin. Ben yine de dayanamadim dün dr.randevumda sordum. Epidurali erken takariz dedi.sondaya normal dogumda zaten gerek yok, Suni sanci asla istemiyosan suyun da gelmezse evde biraz çek sanciyi dedi. Zaten benim hastane evimin arkası. Yetişirim inşallah diye düşünüyorum. İçimi baya rahatlatti. Dünden beri de kafaya takmayi biraktim. :) Allah razi olsun. Herkese hayırlı doğumlar olsun.

Merhaba guzel anneler. Buraya cok baktim bende zamaninda. Bazen okuduklarimdan korktum, bazen cesaretlendim. Sonuc olarak ben de yavrumu kucagima aldim bir sekilde.

En basindan beri normal dogum isteyenlerdendim. Ama icten ice cok korkuyordum yalan yok. Hele zaman yaklastikca. Sezaryene de.hic karsi degildim. Ama daha onceden gecirdigim bazi ameliyatlar yuzunden tekrar ameliyat masasina yatmak istemiyordum.

Guzel bi hamilelik gecirdim cok sukur. Zaman yaklastikca heyecan, stres, sabirsizlik sariyor insani hele normal dogumu bekliyorsan.

Doktorum hep 38.hafta konusucaz dogum hakkinda demisti. o an geldi bana tercihimi sordu normal istiyorum dedim. Normal dogum icin su an sikinti gorunmuyor ama her zaman ameliyat riski olur unutma dedi.

Bu surede epidural fikri aklimin ucunda yoktu cunku cok korkuyordum belden igne fikrinden. Bizim cok bilmis insanlarimiz yuzunden. Yok felc kalinabilir, yok bilmem ne diye beynimi doldurmus herkes meger. Esim cok ikna etmeye calisti. Sonra doktorum bi kontrolde belirtiler olursa gel asagiya da epidural olacak diye belirt dedi. Sasirdim tabii emrivaki yapti resmen. ama ben karar vermedim dedim. Yok yok kesin epidural olcaksin dayanamazsin dedi. Once bi sinir oldum doktoruma. Ama cok profesyonel bi adam ve normal dogum yanlisi iyi bi doktor ve cok guvendigimiz icin tamam dedim. Ama hala icten ice korkuyorum tabii.

Neyse esim ve doktorum beni ikna ettiler. Basladik beklemeye. Etrafimda da herkes 38. 39. haftalarda doguruyor bu arada. Benim 39 oldu yok 40 oldu yok gelmiyor, kanala bile girmiyoe. 40 i gecince bayagi stres oldum, doktor 10 gun beklemenin sakincasi yok dedi. Ben bekliyorum ama nasil stresliyim anlatamam. Artik dayanamiyorum sezaryene alin beni dememek icin zor duruyorum. Bu arada vajinal muayenede 3 cm acilmam cikti, nisanim geldi. Ama inatla bebek kanala girmedigi icin dogumu baslatamadik.

Nstye girmekten canim cikmisken artik 41+2 de nstye gittik yine. O sabah da ishal oldum ve belimde hafif bi sanci vardi adet agrisi gibi. Nisan kanamam hala devam ediyordu. Doktor nstye bakti bi daha cekelim dedi emin olmak icin. Cektik yine gosterdim, belimde sanci var deyince bi muayene edelim dedi. Etti ve bu aksam dogar bu dedi yatisimi verdi.

Sasirdim ama sanki hic dogurmayacakmisim gibi geliyodu artik :) ben annemle dogum katina indim, esim yatis islemlerini halledip eve cantayi almaya gitti.

Ebeler cok tatliydi, once damar yolu actilar sonra muayene ettiler. Doktorum suni sanci vermeyin demis. Once verilmedi, nstye baglandim ve bi sure oyle bekledik. Sonra anestezi uzmani geldi, cok seker bi kadindi. islem odasina aldilar ve bana sormak istedigin bir sey var mi dedi. Korkuyorum dedim. Bak sakin korkma, kipirdasan bile olabilecek en kotu sey zara zarar veririm ve basin agirir bu kadar dedi. Islemi yaparken kipirdamamaya dikkat et yeterli dedi. Zaten ignesi falan hic acitmadi hic bi sey hissetmedim.

Islem bitince bi de lavman yapildi, ilk doz epidural verilsi odama gectim. Nstye baglandim. Sancilarim 80lere vuruyor ama o kadar hafif hissediyorum ki odada bizimkilerle sohbet ediyoruz, telefonumla ugrasiyorum falan.

1 bucuk saat sonra bi doz daha yapildi sonra. Hala sancilari cok hafif hissediyordum. Tekrar odaya aldilar muayene icin. O ara ebe suyumu patlatti, idrarimi bosaltti, tekrar dozu verdi. Aciklik 6 - 7 cm olmustu. Ve suni sanci verildi islem hizlansin diye.

Sonra odaya dondum yine. Bu sefer sancilar 3 dakikada gelmeye basladi ama siddetlendi. Dayanilmayacak hale geldi. Anlam veremedik epidural olmasina ragmen cok aci cekmeye basladim. Ki daha nstde 60 - 80i gecmiyodu sanci. Ben artik inlemeye basladim.inanilmaz bi aciydi. Ebeyi cagirdik o da anlam veremedi. 15 dk resmen canim cikti. hemen aneztesi uzmanini cagirdilar. Beni aldilar tekrar ve doktor bakinca tahmin ettigim gibi katater yerinden cikmis dedi. Surtmussun yataga sanirim dedi. Tekrar yapti ignemi. Dozu da verdi. Ve o anda kesildi o dayanilmaz sancilar. Nasil rahatladim anlatamam. Doktor giderken bak bi daha sert davranma dikkat et gelmem bak dedi guldu :)

Odaya yuruyerek gectim gayet rahattim. Nstye baglandim tekrar. Bu sefer sancilar 120 leri geciyodu ama ben gulup oynuyodum resmen. Hatta uyukladim bile. Bi saat gecti yine ebe geldi hadi muayeneye dedi. Gittik catala yattim yine. Bu arada dogumhane nerde dedim e burasi dedi guldu :) Hic bekledigim gibi degildi siradan bi odaydi. Ebe bakti alttan ve super dedi. simdi sanci geldikce ikincaksin dedi. Sasirdim tabi nasil yani doguruyo muyum dedim. Evet 10 cm olmus bile dedi :) o ara hazirlik yaptilar, ebe sarki soyluyo falan kendi aralarinda espriler yapiyolar ortam cok guzeldi yani hic gerilmedim.

Ben ikinicam ama sanci hissetmiyorum dedim. O ara bi sey yaptilar serumdan bi sey mi verdiler orayi cok takip edemedim hafif hafif sancim geldi. Geldikce ikindim ama his yok tabii ben tum gucumle ikindim.

Ebe hadi tatlim doktorun geliyo o gelene kadar az daha ittir bak kumral saclarini goruyorum dedi. Ben var gucumle ikindim sanci geldikce.

Sonra doktorum geldi. Sohbet muhabbet esliginde hazirlandi. Sonra ebe hadi basliyoruz artik dedi ikin bakalim dedi. Ben ikinmaya devam ettim o ara ebe karnima bayagi bastirdi. Canim cok asiri yanmadi ama tabii kocaman kadin ustumde karnima bastiriyo olcak o kadar :) doktorum ve ebem talimat verdi ben var gucumle ikindim. Sanirim bi 4-5 kez saglam ikindim. Ikinma icgudum yoktu pek epiduralden ama zorladim kendimi. Sonra birden bire ebe iste bitti dedi bi anda onumde kizimi gordum. Bu kadar cabuk beklemiyordum resmen şok oldum. Gobegi kesildi hemen yana alindi benim gozyaslari bosaldi.

O andan itibaren gozum hep kizimdaydi. o kadar agladim ki cok duygulandim. Boyle bi his yok.. ebe ve doktor altta ugrasiyo tabii hala dikis vs ama umrumda degil ben sadece kizima bakiyorum.. hemen kucagima verdiler kokladim, optum.. o an iyi kk normal dogurmusum, iyi ki ayikmisim dedim. O ani yasamak bambaskaymis gercekten..

Kizimi hazirladilar, benim de o ara dikislerim atildi ama dogumdan uzun surdu. 15 dk dikislerimle ugrasti doktor. Sonra bitince doktorum giderken tebrik etti, sana benziyor dedi :)

Ebeler de surekli aynisini dediler, esimin telefonuyla surekli cektiler o anlari. Biraz dinlendikten sonra hazirsan kalkalim dediler. Cok iyiyim dedim kalktim. Kendime biraz fazla guvendim sanirim. Birden kalkinca basim dondu sandalyeye otururken bayilacagimi anladim ben gidiyorum dedim. O ara bayilmisim. Gozumu odada actim ama cok guzel bi ruyadan uyanmis gibi actim. O ara annemler esim falan korkudan olmus tabii. Ama ben aliskindim bu duruma. Cok bayilirim zaten tansiyonum genelde dusuktur. bayilacagimk da hep anlarim o an. Korkmadim yani hic, muhtemelen yorgunluktan ve tansiyondan oldu.

Neyse sonra kizim odaya gelince unuttuk bu olayi da hepimizin yuzunde gulucukler vardi artik :)

Yatisim oglen 1 de yapildi. Aksam 8 bucukta kucagima aldim yavrumu. Katater yerinden ciktigi icin o 20 dk cektigim inanilmaz sanci disinda her sey o kadar kolaydi ki.. ama o sanciyi da iyi ki cekmisim diyorum simdi anladim o sanci ne kadar dayanilmaz bir seymis. Belki de benim aci esigim dusuktu kimseyi korkutmak istemem tabii ama iyi ki epidurali kabul etmisim diyorum.

Epidurali bulana cok dua ettim vallahi cennetlik olmustur :) gercekten korkunuz varsa atin icinizden. Hastanenizi ve anestezi uzmaninizi iyi arastirin yeter. Resmen bi mucize bu olay.

Allah herkese boyle guzel dogumlar nasip etsin :)

Canim dogum hikayeni okudum çok şükür yavrunu sapasağlam kucagina almissin ben bu ıkınma olayini merak ediyorum becerebilir miyim acaba diye

Canim dogum hikayeni okudum çok şükür yavrunu sapasağlam kucagina almissin ben bu ıkınma olayini merak ediyorum becerebilir miyim acaba diye
yani ben cok zorlanmadim cidden. var.gucumle ikindim elimden geleni yaptim.
kolayca dogdu sukurler olsun. bi sekilde doguyolar aci da ceksek sonu guzel. simdi sekiz aylik oldu bile kuzum.
sende saglikla kucagina alirsin insallah..

hikayenizi okudum gerçekten size çok özendim. Bende normal doğum yaptım çektiğim acıları bir ben bilirim birde Allah.Benim oğlum 35 haftalık geldi erken geldiği için hiç birşey vermediler ne suni sancı verdiler ne de sezeryan yaptılar bebek strese girer diye. Sanırım epidural isteseydim onu da yapmazlardı.Tam 12 saat boyunca sancı çektim gece 12 den sonra dayanılmayacak sancılarım vardı saat 3 te çıldırıyordum artık. Çok zor bir doğum atlattım Allahım a binlerce kez şükürler olsun ki bebeğim ve ben çok sağlıklıyız. Allahım kızınıza ve sizlere sağlıklı huzurlu ve birlikte uzuuuunnn ömürler nasip etsin :)

hikayenizi okudum gerçekten size çok özendim. Bende normal doğum yaptım çektiğim acıları bir ben bilirim birde Allah.Benim oğlum 35 haftalık geldi erken geldiği için hiç birşey vermediler ne suni sancı verdiler ne de sezeryan yaptılar bebek strese girer diye. Sanırım epidural isteseydim onu da yapmazlardı.Tam 12 saat boyunca sancı çektim gece 12 den sonra dayanılmayacak sancılarım vardı saat 3 te çıldırıyordum artık. Çok zor bir doğum atlattım Allahım a binlerce kez şükürler olsun ki bebeğim ve ben çok sağlıklıyız. Allahım kızınıza ve sizlere sağlıklı huzurlu ve birlikte uzuuuunnn ömürler nasip etsin :)
amin cok tesekkur ederim allah size de saglikli gunlerde buyutmeyi nasip etsin.

gercekten cok zor olmus okurken icim urperdi. ama annelik degiyor her aciya iste. cok sukur saglikla gelmis :)

X