Eşim ve para mevzusu

Meliha Guzel

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2024
9
0
30
İyi günler.sitedeki eski kullanıcı şifremi unutduğum için yeni hesap açdım.fikirlerinize ihtiyacım var.şimdi biz eşimle 10yıllık evliyiz her ikimiz çalışıyoruz.eşim evin ihtiyaçlarına bakar bende kendi maaşımla kendim ve çocuklarımın ihtiyaçlarımızı hall ederim.ve bu zamana kadar eşim hiç bir zaman bana harçlık para vermedi.istediğimdede kendi paran var zaten konu buraya geliyor.ama yeni öğrendim ki eşim her ay annesine harçlık veriyormuş.üstelik annesinin kendi maaşı varken ve eşide yani eşimin babasıda her ay düzenli harçlık veriyor zaten kadına.yani ihtiyaçdan değil sadece keyifden her ay eşim annesine para veriyor düzenli.çok ağrıma gitdi.bunu eşimle nasıl konuşmalıyım?konuşmalımıyım?kavgasını etmelimiyim sizce?

İyi günler.sitedeki eski kullanıcı şifremi unutduğum için yeni hesap açdım.fikirlerinize ihtiyacım var.şimdi biz eşimle 10yıllık evliyiz her ikimiz çalışıyoruz.eşim evin ihtiyaçlarına bakar bende kendi maaşımla kendim ve çocuklarımın ihtiyaçlarımızı hall ederim.ve bu zamana kadar eşim hiç bir zaman bana harçlık para vermedi.istediğimdede kendi paran var zaten konu buraya geliyor.ama yeni öğrendim ki eşim her ay annesine harçlık veriyormuş.üstelik annesinin kendi maaşı varken ve eşide yani eşimin babasıda her ay düzenli harçlık veriyor zaten kadına.yani ihtiyaçdan değil sadece keyifden her ay eşim annesine para veriyor düzenli.çok ağrıma gitdi.bunu eşimle nasıl konuşmalıyım?konuşmalımıyım?kavgasını etmelimiyim sizce?

Ne kadar para verdiğine göre değişir bu harçlık konusu. Önemsiz küçük bir paraysa kavga etmeyin.

Güzelce alındığını söyle. Kendi maaşının olduğunu ama böyle ihtiyacın olmasa zaten harçlık istemeyeceğini söyle. Ama sitem ederek değil alındım 🥹 tarzı.

Konuşun tabi ki. Ama suçlayarak değil. Sakince sorun. Sizin maaşınız var sonuçta ihtiyacınız yok. Bırakın versin annesine para. Siz sadece neden verdiğini ve bu durumu neden sizinle paylaşmadığını sorun. Aksi taktirde hem paraya göz koyduğunuzu hem annesini kıskandığınızı düşünür bu da daha büyük kavga çıkarır ortaya.

Böyle ilişkilerde, sana gelen olumsuz bir konuyu, böyle kavga etmeli, hesap sormalı olarak eşinle konuşmamalısım. Bu çok kavgacı bir davranış, hoş değil. Önce sorarsın annenin bir ihtiyacı var mı, bu parayı nereye harcıyor, bizim evimizin hesabıns kitabına etkisi nedir, payı nedir diye. Ona göre bu konuşmanın sonucuna göre hesap sorarsın. Direkt kavgacı davranma.

Para vermesini hic sallamam benden saklanmsasina cok bozulurdum..kisaca yapacagim muhabbet niye bana harclik vermedin annene verdin olmazdi..niye benden sakladin olurduu

Kadın çalışıyor olsa da, eşinden para istediğinde erkeğin senin paran var çalışıyorsun zaten diye geri çevirmesi çok kırıcı değil mi ya?
İhtiyacı vardır, birikim yapacaktır, bir şey alacaktır ama pahalıdır parası yetmemiştir vs vs her şey olabilir.
Annesine para vermesinden çok, 10 yıldır bu şekilde yürütülen düzen, düşünce, uygulama canımı sıkardı.
Senin param benim param konuları eşler arasında olmaz, olmamalı..

Son düzenleme:
Eşimin ailesi bayaa varlıklı yani eşimin babası annesine düzenli çok iyi verir üatelik kadın kendiside çalışıyor yani benim kazandığımın 2-3katı geliri var kayınvalidemin.o yüzden eminim ihtiyaçdan vermiyor eşim sadece gönlünü hoş tutmak için fakat benim gönlüm nolucak?biz bir birimize parayı nereye harcadığımızın hesapını vermiyoruz o yüzden benden saklamasına kırılmadım ama bana vermeyip ona vermesine kırıldım.üstelik bende kaç kez söyledim kendi maaşım olsada bana harçlık vermeni seviyorum.hoşuma gidiye küçük miktarda olsa ama bana vermiyor

Benim kv asla hesabini bilen biri degil, eger butcemizde 3-5 birsey fazlamiz var ise, hesabini bilmeyen birine vermektense bir hesap acip kizlarim icin biriktirilmesini tercih ederim.

Ancak bizimki cok kisisel bir durum, sizin kv hesabini bildigi halde yetistiremiyorsa evladinin ona el uzatmasi şık bir davranis ama sizden saklamasi kismi hoş degil.

Ikinizde yetiskin finansal.ozgurlugu olan insanlarsiniz fakat yaptıgıniz bastan yanlis bende esimde calisiriz kazancimizla ortak birlestirir borclari oder alisverisimizi yapar kalanina kendimize biraz harclik eder artanlada birikim yapariz kimsede aile giden parayi yada birine goderken götürülen seyin hesabini sormaz cunku onlara biz bi yerden sonra bakmaliyiz yani imkanimizda varsa sorun edilmemeli ama esim benden hu tarz seyleri hic saklamaz siz aradaki mesafeyi ayarlayamamissiniz ortak bi hespa tutamamissiniz ki esiniz size haber vermedne ailesine para gondermis

Eşimin ailesi bayaa varlıklı yani eşimin babası annesine düzenli çok iyi verir üatelik kadın kendiside çalışıyor yani benim kazandığımın 2-3katı geliri var kayınvalidemin.o yüzden eminim ihtiyaçdan vermiyor eşim sadece gönlünü hoş tutmak için fakat benim gönlüm nolucak?biz bir birimize parayı nereye harcadığımızın hesapını vermiyoruz o yüzden benden saklamasına kırılmadım ama bana vermeyip ona vermesine kırıldım.üstelik bende kaç kez söyledim kendi maaşım olsada bana harçlık vermeni seviyorum.hoşuma gidiye küçük miktarda olsa ama bana vermiyor
Bi kere aynı evde senin paran benim param diye bir seymi olur bi kere bakis aciniz cok yanlis o yuzden bunun hesabini sormakda ustunuze dusmuyor gibi tavrinizdan dolayi adamda iyiki soylememis gondermis diyicem kusura bakmayin ama

Hiçbir şekilde esiniz hastalık sağlık,ihtiyaç hali olmadığı sürece annesine harçlık verme gibi bir hakkı yok. Annesi ev hanımı olup eşi olmaz,bakacak kimse olmaz hadi oğlu destekler. Ama öyle değilmiş. Kadın hem eşinden hem oğlundan sistemi kurmuş oğlu evli olduğu halde. Esiniz annesine hava parası yollicagina çocuklarıniza harcasin. Çocukların ihtiyacını siz karşılıyormussunuz. Eşler arası sen ben parası olmaz ama evli olduğunu idrak edememiş esiniz evlilik birliği bu şekilde olmaz. İnsanin birinci ailesi artik evlendigi ailesidir. Diğeri kök aile. Yeni bir hayat kuruyorsun evleniyorsun,siz yanında sevgilisi misiniz?yada ev arkadaşı mı?Ayrıca size ailenize harcasin. Birikim yaparsınız ilerde lazım olur daha iyi şartlar olur. Niye annesine versin ne alaka. Sizde kendi annenizi maaşa bağlayın madem

Hatanın en büyüğünü bence baştan yapmışsınız, kızlarınızın ihtiyacını ya da kendi ihtiyacınızı tamamen kendi paranızla karşılamanız bence büyük bir yanlış. Elbette karşılayın ama burada önemli etken eşiniz olmalı.

Ben olsam çok bozulurdum, mesele para değil bunu kocanıza dile getirdiğinizde her lafı tersten anlayan biriyse, benim aileme para vermem sorun mu oldu? kendim kazanıyorum veriyorum, diye girecektir meseleye muhtemelen.
siz nasıl öğrendiniz mesela o da önemli?
Kendiniz mi gördünüz biri mi söyledi kayınvalideniz mi dedi? Para gönderdiğini nereden öğrendiniz

Calisan esine adaM neden harclik versin bir kere bu konuda haksizsiniz. Maasiniz cok az olsa o cok kazaniyor olsa yetmedigi yerde isteseniz tamam ama hosuma gidiyor falan cocuk cocuk hareketler. Onunda annesine vermesi yanlis normal konusun annenin zaten cok iyi bir geliri var neden veriyorsun diye aorun yani ve istemediginizi ozaman bende kendime anneme vericem tarzi soyelrsiniz

Bir eş, erkek veya kadın farketmeksizin diğer eşten para istediğinde verilmemesi kadar saçma, kırıcı ve evlilik birliğine ters şey az vardır. Ne demek zaten çalışıyorsun para veremem. Belki yetmedi, belki ekstra bir durum çıktı vs.

Birbirinizin para hesabina karışmamak da ilginçmiş. Ev, araba almadınız mı? Bunlar kimin üstüne olursa olsun ortak mal. Yarı yarıya mi para koydunuz. Hesaplarda biriken para da ortak olmuyor mu boşanma durumunda? Bunu tam bilmiyorum. Belki bi taraf bitiktirdi öbürü komple harcadi veya ailesine aktardi hep eşten kaçırmak için. Bilemedim değişik bir düzen. Tamamen ev arkadaşı gibi bir düzen kurduktan sonra da neden annene para verdin bana vermedin demek anlamlı olmuyor sanki.

Sen de annene harçlık ver. Ben de eşimden harçlık almıyorum, beklemiyorum. Oldu da param yetişmedi -ki kartlarım var -ama insanlık hali bir sıkıntı çıktı - para lazımsa cekinmem kocamdan isterim ,aynı şekilde o da benden ister. Ömrümü vereceğim adamdan mi cekinecem ?

X