Eşime bir mektup yazdım

Çok şirin bi mektup olmuş. Ne kadar güzel ifade etmişsiniz acınızı. Bir arkadasın da dediği gibi boşanma, gitme kelimelerini cıkarın. İş o aşamaya gelmesin bence. Bu laflar ağzınızdan bi kaç kez daha cıkarsa sadece tehdit olarak kalır. Eşiniz sizi ciddiye almaz.

Simdilik sadece ne kadar acı cektiğinizi, islamın hosgörü dini oldugunu, içinizden gelmeden bunu yaparsanız aklınızı veremeyeceğinizi ve böylece mutsuz olup kendisini de mutsuz edeceğinizi anlatın. Emir kipi kullanmayın, sen dili kullanın :)

henüz yeni evlisiniz birbirinize alışma evrelerindesiniz. mektup sizin duygularınız ama çok sert bir üslupla yazılmış bence vermeyin mektubu biraz daha değişiklik yapın derim

mektubu ver bence çok güzel yazmışsınız ne suçlayarak ne tehtid ederek ne de fazla yakarışta bulunarak.gayet yerinde olmuş. açık ve net

aslında bilmesi lazım dinde zorlama yok ama bu seni çok sevdiğini ve ebediyette de saenle olmak istiyor eğer dini bütün se seni daha fazla üzmeyecektir merak etme namazı ozorluyor diye degil gerçek ten neden namaz kılmamı istiyor diye araştır canım ,,,,senin içinde iyi bişey birlikte ibadet etmeniz aşkınızı kuvetlendirecektir bence eşinide üzme bi araştır içine sindiginde başla güzel bi mektup ama empati kur bence sevgiler canım evliliğin ilk yılları hep böyle sabır et...
:KK69:

hepinize yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
dinde zorlama yok diyenler olmuş, eşim zorlama yaptığını düşünmüyor işte. tek sorduğu namaz kıldın mı? kıldıysam öpüyor sarılıyor, kılmadıysam soğuk davranmaya başlıyor.

neden dedim? içimden öyle geliyor rol mü yapayım dedi. ben de benim de içimden namaz kılmamak geliyor rol mu rapayım dedim. mutlu olmamızı istiyorsan gerekirse rol yap dedi. ben de aynısını söyledim.

sen namaz kılarsan mutsuz olmazsın ama ben namaz kılmazsan hayatım boyunca mutsuz olacağım dedi. evlenmeden önce sorun yapmıyordu. aynı evde yaşamaya başladıktan sonra benim için sorun olduğunu anladım diyor.

aslında tek sorunumuz bu değil. eşim çok titiz. mutfakta tek bir bulaşık olsun istemez, bense hepsini biriktirip günde 1 veya 2 kez bulaşık yıkarım. her taraf düzgün toplu olsun ister, ben biraz dağınığım.

bütün bunlar da ufak problemler yaratıyor. ayrıca eşim yabancı, yemek kültürlerimiz tamamen farklı. yaptığım yemekleri yiyor ama lezzetli bulmuyor. bu da benim psikolojimi daha beter bozuyor.

mektubumu yüzeysel bulmuşsunuz, ancak dediğim gibi ingilizceden çevirdiğim için öyle duruyor biraz, biraz da ingilizcem edebi olmadığı için.

mektubu yazınca biraz rahatladım aslında. sizi de dinleyince. geçmişte yazdığım bu tarz mektuplar hep ilişkimizi kötüye götürdü. ama ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. :KK50:

bence mektubu vermelisin...madem konuşamıyorsunuz yazışın senin ne hissettilerini bilmelii bence kesinlikle ver çok güzel yazmışsın..sevileli içten duygulu...çok güzel yazılmış ver bence

Canım lütfen rahatsızlığını eşinin yüzüne karşı açıkça dile getir.Ben açıklıktan yanayım kimi insan nazikçe ima edilen şeyleri anlamaz ya da yanlış anlar:eek: yüzden sorun neyse açık konuş bence yani aşk mektubu değil sonuçta bir sorun var bunu çözmeniz lazım.Ayrıca ne demek baskı yapmak bildiğim kadarıyla baskı kuranda da günah değil mi?eşine hem günaha girdiğini hem de böyle yaparak seni daha çok soğuttuğunu söyleyebilirsin bence...

Sorun sadece senin namaz kılmaman mı? acaba aranızda daha baska sorunlarda geçmiş olabilir mi? yorumların hepsini okumadım ama şunu söylemek istiyorum. kimi arkadaslar "dinde zorlama yoktur " yada "baskı kurandada günahtır" gibi şeyler yazmış.Öncelikle sunu düzeltmek istiyorum. Dinde zorlama yoktur evet ama o müslüman olmayanlar için.. Müslüman insan tabiki dinin gereklerini yerine getirmek zorundadır.. Ama eşin bunu cok asırı baskıyla yaptıgı için sende ters tepiyor.. Buda dogru bi yaklasım değil.. Çünkü ne kadar diretirse biliyorum ki, sende kılmamak için o kadar üsteleyeceksin..

mektuba gelince, eger yüzyüze konustugunuzda birşey değişmiyorsa mektubu ona vermelisin. seninde üzgün oldugunu bilsin.. ama sevgim bitecek gibi laflar yazmasaydın keske... daha yumusak bir dil ve dini kavramlarla onu yola getirebilirsin gibime geliyor.. anladıgım kadarıyla eşin namaz için bu kadar tepkiliyse dine önem veren biri.. ve sen onu ayet ve hadislerle yola getirebilirsin bence...
sonuc olarak; çok dini içerikli bir yazı oldu ama bende görüşlerimi bu acıdan bildirmek isterim.. :) inşaallah eşinle arandaki sogukluk gecer...

yalanda olsa namaz kil ben mutlu olurum diyor
icinden gelmeye gelmeye namaz kilarsan
Allah memnun olurmu (hasa)

eşini namaz kılmak konusunda baskıcı oluşuna kızıyorum tabii..ama bide şu var sizin iyiliğiniz için söylüyor bunu.....ama şunuda unutmamalıki hiçbirşey zorla olmaz...DİNDE ZORLAMA YOKTUR !

HERKES KENDİ SEVABINDAN GÜNAHINDAN SORUMLUDUR..siz içinizden gelmeyerek namaz kılacaksınız..eşiniz deyişiyle rol yapacaksınız...peki bu günah değilmi ? Allahla dalga geçmiş olmayacakmısız..eşiniz sizin günaha girmenizimi istiyor..böyle zorlayacağına sizin kanınıza işlese size namazı sevdirse belki içinizden gelerek kılacaksınız ....seçtiği yöntem baştan sona yanlış..sadece günaha girersiniz..eşinizde sebep olduğu için günaha girer..böyle şeylerin şakası rol yapması filan olmaz...

dağınıklık meselesine gelince..orda eşinize hak verdim...neden bulaşıkları biriktirip yıkıyorsunuzki.sizde derli toplu olmaya çalışın..kadın dediğin zaman insanın aklına zerafet temizlik gelir....boşverin dağınıkta olmayın...bu sizin içinde iyi olur..bir düzen oluşturun..nasıl başlarsanız öyle gider çünkü....

yeni evli olduğunuz için bazı şeyler hemen rayına oturmaz işte böyle zaman zaman konuşarak zaman zaman tartışarak ama sonunda orta yolu bularak insanlar bazı şeyleri bir düzene
oturtur..inanıyorumki sizin evliliğinizde de bu alışma döneminden sonra herşey yoluna girecek..çoğumuzda olduğu gibi :KK34:

yemeklerde belki damak zevkine uygun değildir...zaten çoğumuz ortak sevdiğimiz yemekleri yapmayı tercih ederiz..ben mesela eşimin sevmediği yemekleri yapmam genelde...

sende eşinin hangi yemekleri sevdiğini biliyorsan bunları yapmaya çalış..yada öğrenmeye çalış...işte evlilik bu canım..biraz sen verici olacaksın birazda eşin..

ama senin adım attığını gördükçe birşeyler yapmak için çabaladığını gördükçe eminim oda senin için birşeyler yapacaktır..

sorun sadece senin namaz kılmaman mı? Acaba aranızda daha baska sorunlarda geçmiş olabilir mi? Yorumların hepsini okumadım ama şunu söylemek istiyorum. Kimi arkadaslar "dinde zorlama yoktur " yada "baskı kurandada günahtır" gibi şeyler yazmış.öncelikle sunu düzeltmek istiyorum. Dinde zorlama yoktur evet ama o müslüman olmayanlar için.. Müslüman insan tabiki dinin gereklerini yerine getirmek zorundadır.. Ama eşin bunu cok asırı baskıyla yaptıgı için sende ters tepiyor.. Buda dogru bi yaklasım değil.. çünkü ne kadar diretirse biliyorum ki, sende kılmamak için o kadar üsteleyeceksin..

Mektuba gelince, eger yüzyüze konustugunuzda birşey değişmiyorsa mektubu ona vermelisin. Seninde üzgün oldugunu bilsin.. Ama sevgim bitecek gibi laflar yazmasaydın keske... Daha yumusak bir dil ve dini kavramlarla onu yola getirebilirsin gibime geliyor.. Anladıgım kadarıyla eşin namaz için bu kadar tepkiliyse dine önem veren biri.. Ve sen onu ayet ve hadislerle yola getirebilirsin bence...
Sonuc olarak; çok dini içerikli bir yazı oldu ama bende görüşlerimi bu acıdan bildirmek isterim.. :) inşaallah eşinle arandaki sogukluk gecer...

dinde zorlama yoktur ! Bu müslüman olmayanlar içinmi geçerli ?

Bunumu savunuyorsun..
Peki sence dinde zorlama varmıdır ?

Sorun sadece senin namaz kılmaman mı? acaba aranızda daha baska sorunlarda geçmiş olabilir mi? yorumların hepsini okumadım ama şunu söylemek istiyorum. kimi arkadaslar "dinde zorlama yoktur " yada "baskı kurandada günahtır" gibi şeyler yazmış.Öncelikle sunu düzeltmek istiyorum. Dinde zorlama yoktur evet ama o müslüman olmayanlar için.. Müslüman insan tabiki dinin gereklerini yerine getirmek zorundadır.. Ama eşin bunu cok asırı baskıyla yaptıgı için sende ters tepiyor.. Buda dogru bi yaklasım değil.. Çünkü ne kadar diretirse biliyorum ki, sende kılmamak için o kadar üsteleyeceksin..

mektuba gelince, eger yüzyüze konustugunuzda birşey değişmiyorsa mektubu ona vermelisin. seninde üzgün oldugunu bilsin.. ama sevgim bitecek gibi laflar yazmasaydın keske... daha yumusak bir dil ve dini kavramlarla onu yola getirebilirsin gibime geliyor.. anladıgım kadarıyla eşin namaz için bu kadar tepkiliyse dine önem veren biri.. ve sen onu ayet ve hadislerle yola getirebilirsin bence...
sonuc olarak; çok dini içerikli bir yazı oldu ama bende görüşlerimi bu acıdan bildirmek isterim.. :) inşaallah eşinle arandaki sogukluk gecer...

dinde zorlama yoktur ! Bu müslüman olmayanlar içinmi geçerli ?

Bunumu savunuyorsun..
Peki sence dinde zorlama varmıdır ?
evde bir kişi namaz kılıyorsa ve evdekileri namaz kılmaya teşvik etmiyorsa eğer onun namazıda olmaz
eğer bir adam evden sessizce camiye namaz kılmaya gidiyorsa olmaz

evet dinimiz kolaylık dini zorlama olmaz dinimizde zorlama yok neden çünkü zorla yapılan ibadete Yüce Allahın ihtiyacı yok içten gelmesi lazım bu yüzden zorlama yok. he kişi davete rağmen namaz kılmıyorsa onun bileceği bişey onun hesabını zaten vericek

eşinin şu yaptığı yanlış namaz kıldığında öpüp kılmadığında öpmemesi
kılmadığında güzel bi dille yaklaşmalı güzellikleri anlatmalı

ayrıca niye ingilizce yazdın mektubu ki merak ettim eşin türk değilmi
yada ingiliz ama müslümanmı:44:

eşinize hitaben yazdığınız yazıda kırgınlığınızı ve öfkenizi hissettirmişiniz,
muhtemelen agresiflik hissederek yazdınız.

benzer problemler yaşasaydınız, size yazılmış olsaydı , siz değişir miydiniz ? değişiyor musunuz ?

mektubunuzda okuyan kişiyi kendini savunmak ihtiyacı hissettirecek dil kullanmışsınız
çok incinmişsiniz siz. neden beni bana bırakmıyor diyorsunuz mektubunuzda,
olduğum hal ile sevsin beni , ben nasıl onu öyle seviyorsam diye keşkeleniyorsunuz da..

öfke ile öfkeyi önleyemezsiniz, önce aranızı düzeltin sonra problemlerinizi düzeltebilirsiniz.
hoşgörü zeminli muhabbetlerden sonuç çıkacağına inanırım çıkacaksa.

arkadaşlar yazdıgım yorumu bazılarımız istedigi gibi anlamış. Dinde zorlama yokturevet ama müslüman olmayanlara dedim... Çünkü onlar zaten müslüman olmadıkları için dinin gereklerini yerine getirmek zorunda değiller.Ama bir müslüman dinin gereklerini yerine getirmelidir, YAPIP YAPMAMAK KİŞİNİN KENDİSİNE KALMIŞTIR... Bilmem anlatabildim mi? Hem yazının devamında eşinin bu isteğini güzellikle anlatmasını,yoksa iyice ters tepeceginden bahsettim. Dolayısıyla ZORLAMA OLMAMALIDIR dedim.. Dinimiz güzellik dinidir... Rabbimiz asla namaz kılmıyor diye bi kulundan yüz cevirmez. Lütfen yazdıklarımı saptırmayın.. Güzelce okuyun...

arkadaşlar lütfen! konuyu din tartışmasına getirmeyelim. namaz konusunda yorum istemiyorum. benim sorunum eşimin soğuk tavrı.

dini bilgim gerçekten yeterli. ama sadece bilgiyle olmuyor.

çoğunuzun sorduğu soruların cevabı aslında bir önceki mesajımda. vakit daralıyor. mektubu vermeli miyimil bmiyorum.

eşim aradığında ben de hep soğuk konuştum. bu akşam dananın kuyruğu kopacak.

hepinize çok teşekkür ederim. beni yalnız bırakmadınız.

Mektubun ağır olmuş yanı keskın bır uslup kullanmışsın .. yakıp yıkmak cok kolaydır ..
hele ağıza gelenı soylemek daha bır kolaydır . ama önemli olan sabr etmektir, kızdıgında .. kırıldıgında..

namaz konusunda bısey dıyemıycem .. dinimi yıllarca araştırıp gönül bağlayıp bır vakti bile geçirmezken şimdilerde o namaza doğrulamayan biriyim ben .. içimde kendimi yenemiyorum ..
bu bılgıyle vs olucak iş değil, o yuzden sızı cok ıyı anlıyorum
.. dua edin Allah kalbınıze o huşuyu versin , eşinize bunu gayet açık söyleyin, sizi yargılayacak olan eşiniz değil Allah tır bunu eşinize hatırlatın,..

Bence bu mektubu verme cnm, ters tepebilir de. Ne kadar konuşsanız bile ,sana sen benimle yüzyüze konuşup, hislerini anlatamıyor musun diyebilir. Ayrıca pek hislerini anlatan bir mektup gibi gelmedi bana, daha duygulu ve ne kadar incindiğini anlatacak, daha da yaralayacak sözler yazan bi mektup olmalıydı vereceksen de. Bu bir gözdağı gibi olmuş, Allah yardımcın olsun inş...

canım dün de dedim.. mektubun çok ağır ve kesin. daha yapıcı şeyler yaz bence.
bu mektupla geri dönüşün olmayacak. yazdıklarına sinirlenip bitsin derse ne yapacaksın.
vermeden bir daha düşün.

arkadaşlar bugun eşim çok candan olmasa da, geldi arkamdan sarıldı. ayaklarımı falan ısıtmaya çalıştı. :97: ben uyumuyordum, ne düşünüyorsun dedi. neden sarıldığını dedim. sarılmamalı mıydım dedi. 5 gündür sarılmıyordun da dedim. bir şey demedi. bilmiyorum. o bana 1 gelse ben ona 5 giderim aslında neyse. mektubu vermeyeceğim. sert olduğu muhakkak. hepinize teşekkür ederim.

canım eşinin davranışlarında değişme olmasına sevindim fakat sana sarılınca 5 gündür sarılmıyordunda neden sarıldın demişsin ya bence sana yakınlık gösterdiğinde sende ona yakınlık göster ama beklemiyordum sarılmana şaşırdım gibi sözler edersen bu sefer onun samimiyetine inanmadığını düşünebilir

X