Eşime kirildim, para bi türlü yetmiyor..

Ya ev dekorasyonu merakim var. Baya da titizim evim guzel gozukunce inanilmaz keyif aliyorum. Farkli yemek tabaklariyla sunumlara bayiliyorum. Zaten evcimenim ev yemegi yaparim, yogurt mayalarim. Bana kalsa hic disaridan yemem. Sagligima onem veririm. Kiyafet ve ev esyasi hergun alinan bisey olmadigindan almisken iyisi olsun diyorum. Su trendyol mila reklamlarina kanip bi kiyafet aldim 2 yikamada tiftiklendi. Ama zaradan aliyorum 2-3 sene giyorum. Daha fazla da giyerim ama yeni moda geliyor. Bu arada senede 2 veya 3 kere kiyafet alisverisi yaparim. Her sene mont degistirmem. Hatta 2-3 sene de bi degistiririm. Yani her ay kiyafete para yatirmiyorum. Cocuk olunca o zaman esimin yuksek lisansi biter geliri artar o zaman dengeleriz insallah. Cunku suan haftada 3 gun yarim gun olarak calisiyor. Yuksek lisans bitince maasi baya yukselecek. Ama benim maas maalesef pek yukselmez home office ve hesap soranim yok. Uc bes is yapiyorum cogu zaman bos bos oturuyorum yemek, temizlil, utu vs yapiyorum is saatlerimde. Yani beni isten de cikartmazlar, maasta yukseltmezler cunku islerine yariyorum. Maasi soyle yukseltebilirler asgqri ucret ne kadar yukseliyosq oyle yaparlar en fazla. Ama ben de disarida bi ise girsem iyi olur gibime geliyor..
Evden çalışan, evcimen olduğunu söyleyen biri olarak sürekli kıyafet almanız garip olurdu sanırım.
Bakın mesala anne yanı besige maaşınızin yarısı kadar para vermişsiniz üstüne ayrı oda takımı alacaksınız, hepsi bir anda olmak zorunda değil ki. O beşik illa Chicco olmak zorunda değil.

Mutfak eşyalarını biraz kaliteli ve çeşit çeşit olsun diyorsanız epey pahalı şu anda.

Fatularinizi bile ödemeden maaşlarınızı yetiremez haldesiniz. Demek ki bireylerde yanlış yapıyorsunuz. Eşinizle birbirinizi suçlamak yerine oturup adam akılli hesap kitap yapın.

Elinizdeki fazla esyalari 2. El uygulamalardan satabilirsiniz
Gida konusunda birsey diyemem ozellkle yumurtayi bende yiyemiyorum hatta organik gecinenleride seciyorum
Bazi urunleri mecburen! Indirimden alabilirsiniz.
Zara mangoyu sezondan degil indirimden alin.. internetten eski sezonlara bakin..
Bir yerlerden kismak zorundasiniz elinize gayet kisitli para geciyor...pentiden sezon sonu yada yilsonu indirimi ile az ama oz urun alin ben o etiket fiyatlarina cok guluyorum. Nisanda 10tl ye 3lu slip almistim etiketi 40 tl idi.
En azindan esiniz bu kdr tepki gostermez
Bebege 2. El urun alabilirsiniz. Yurt disi urunler nadiren dusuyor karaborsa da gibi
Yada bebegin sevmedigi urunleri aileler mecbur satiyor besik ana kucagi gibi..
Zaten mangodan zaradan hep indirimlerde alirim. Bugun pentide de 2 all 1 odeden faydalandim. Yani kiyafette indirimleri takip ederim ki tek tip giyinen biriyim. Oyle tarzim yoktur 😂 Ama hos giyinirim tek tip olmama ragmen. Iste bebekte kesenin agzini actim. 2.cocukta da kullanirim diye. 2.den sonra insallah satarim.

Evet kargoyla gonderiyorsunuz
Hem imkani olmayana firsat ben cok olumlu buluyorum
Biz 900 tllik urunu 400 e almistik bebek yatmamis yepyeniydi ve uzun sure kullanisliydi tutumlu anneye fln bakin. Bu sekilde biraz rahatlarsiniz
Bunu degerlendireyim. Vakti olan biriyim aslinda. Ve dedigim gibi kiyafetlerimi ayakkabilarimi temiz kullanirim

benim maaaşım sizden fazla ama abartı geldi bebek arabası falan. sizin aylık geliirniz 15 değilki . o na bile fazla . 6000 çok gereksiz 1500 -2000 lirakıl neyinize yetmiyor. ayağınızı yorganıza göre uzuztın bence .
Aynen katiliyorum

Ben halimden memnunum, esim de asla bu rahat isi birakip disarida full time calismami istemez.

Iste rahatliktan odun vermiyorsaniz bir takim harcamalarinizdan odun vermelisiniz.
Ülkedeki yoksulluk sinirindan haberiniz var mi? Kendi gelirinizi ona bir kiyaslayin dilerseniz. Kiyaslama sonucunda -özel bir durum, risk yoksa- 13 bin liralik dogumun sizin icin lüks oldugunu anlayacaksiniz.

Evden çalışan, evcimen olduğunu söyleyen biri olarak sürekli kıyafet almanız garip olurdu sanırım.
Bakın mesala anne yanı besige maaşınızin yarısı kadar para vermişsiniz üstüne ayrı oda takımı alacaksınız, hepsi bir anda olmak zorunda değil ki. O beşik illa Chicco olmak zorunda değil.

Mutfak eşyalarını biraz kaliteli ve çeşit çeşit olsun diyorsanız epey pahalı şu anda.

Fatularinizi bile ödemeden maaşlarınızı yetiremez haldesiniz. Demek ki bireylerde yanlış yapıyorsunuz. Eşinizle birbirinizi suçlamak yerine oturup adam akılli hesap kitap yapın.
Her ay kiyafete para yatirmiyorum ki sezon indirimlerini takip ederim. Ama cok hosuma gitmisse yeni sezondan da alirim. Sene de 2-3 kere kiyafet aliaverisi yaparim. Mont vs her sene almam. Zaten evden calisiyorum hep tayt tshirt giyiyorum. Kiyafetlerim de eskimiyor ama iste insan yeni modelleri gorunce alasi geliyor eskimemesime ragmen.

Bebek odasini annem yapmak istiyor hatta sordu begendikleriniz ne kadar tuttu diye. Ama ona yaptirmam. Maddi durumu yeter ama yine de esimle kendimiz yapariz. Hatta anneme dedim sem ceyregini al gel 😂 o da dedi o zaman ceyrekte takmam allah allah diye.

Evet anne yani bana da pahali geldi ama ana mucagi ve yemek masasi da oluyor. Tekerleri var ve evin her kosesinde ben calisiyoken yemek yapiyoken benimle olabilecek. Bahcede oturdugumuzda o da olacak. Yani multifonksiyonel bi urun. Yoksa asla o kadar vermezdim. Ama bebek arabasinin saglam komforlu olmasi onemli ya. Benim ailem yurtdisinda havalimaninda tek basima valiz mi tasiyim bebegimi mi. Yani ihtiyaclarim dogrultusunda o modeli uygun buldum.

Kalitenizden ödün vermeyin enazından beslenme için diğerleri için dikkat edebilirsiniz biraz eşinize kırılmayın çocuk olunca takılmazsınız bu detaylara gerçi ☺️

Icimi dokmek istiyorum, uzun olabilir. Simdiden okuyan ve fikrini paylasanlara tesekkur ederim.

Ben home office calisan biriyim. Aylik 4bin tl net maas + gunluk 25lira multinet yukleniyor, maasim ve yemek kartim zamaninda yatar. Isim de oldukca rahat. Bi c.tesi calisip bi c.tesi calismiyorum. Her pazar izinliyim. Sabah 9 aksam 18 calisiyorum. Disarida bi yere girsem 6-7bin kazanirim ama bu rahatligi asla bulamam.

Esim yuksek lisans yapiyor, tam zamanli calismiyor geliri 2600lira + babadan kalma 1 daireden kira aliyor 2100tl. Yani toplam ikimizin multineti saymazsak 8bin700 tl geliri var.

Evimiz kira degil, bi arabamiz var. Ev interneti ve cep telefonu faturalarimizi kendimiz oderiz. Diger faturalari babasi hesaptan otomatik oduyor. Evlendigimizden beri boyle, rahatsiz olsam da yani oduyor adam. Daha dogrusu her ay baba ogul arasip esim iki ailenin de faturalarini babasinin kredi kartindan oder.

Ama gelin gorun ki biz su sartlarda gecinemiyoruz, giderlerimiz fazla. Maalesef luks merakim var. Kaliteli yemek, giymek ve esya almayi seviyorum. Aslinda cokta luks degil. Yumurtayi organik almam luks mu ? Veya kaliteli sebze meyve et almam ? Kiyafetlerim zara mango gibi markalardan.

Senede bir kere tam pansiyon iyi sayilacak bi otelde tatil yaparim. Mesela bu yaz geceligi 2bin500 liralik bi otele gittik. Kaliteli temiz 4 gece kafami dinledim.

Simdi bi bebek bekliyoruz, ona bebek arabasini cybex marka aldim 6300 tl. Anne yani besigini chicco aldim 2800tl. Simdilik bu ikisini aldik ama odasini yapacagiz bi 10 bin tl odasi tutar. Mesela zibinlarini, havlu kundak vs gibi seylere chakra'dan bakiyorum. Ama suan elde avucta bisey kalmadi. Moralim bozuldu. Pentiye girdim uc bes parca tayt sweat aldim 630 lira tuttu. Yani gelir var ama hepsi gidiyor. Allahtan zamaninda dugun takilarina hic karismadan direk kasaya koymusuz, ve bi miktar ikimizin de birikimini euroya yatirmisiz da 10bin euro kadar bankada duruyor. Bunlar da turk parasi olsa onu da kemirmeye baslardik.

Az once esimle konustum bankamizda sadece 10bin tl kalmis. Dedim artik her ay kenara 4-5 bin lira atalim ki bebegin odasini ivir zivirlarini rahatca alabilelim. Kenarda da paramiz olsun. Esim de bu mumkun degil harcamalarimiz var diyo. Dedim sıkalım kendimizi. Bunu sen mi diyorsun dedi. 10 tane yumurtaya neredeyse 25lira para veriyorsun ve her sabah 2 tane yumurta yiyorsun avokado esliginde (bunu gulerek dedi). Surekli marka alma pesindesin, gifip kraft marka 3bin liraya bebek arabasi alabilirdik dedi. Gittigin doktor ozel muayene her ay 550lira oraya veriyoruz. Dogum ucreti de 13bin lira. Orta seviye takilsan gayet geciniriz dedi. Cok zoruma gitti. Yani kaliteli yasiyorum anormal harcamalarimin oldugunu dusunmuyorum. Ozel muayene dedigi evimize yuruyerek 10dk. Hastane ortami yok doktorum ilgili memnunum. Ki esim de doktorumuzu seviyor.

Ben mesela evcimenim hep evde yemek yaparim disaridakilerin hijyenine guvenmiyorum. Esimse surekli disardan biseyler yemek soylemek ister. O bana bunlari diyince her aksam pizza hamburger diye aglaniyosun mis gibi tertemiz saglikli ev yemekleri yapiyorum. Disaridan yemeyi kesersen biraz toparlanabiliriz dedim. Sigarayi da birakirsan hem maddi hem sagligimiz acisindan iyi olur dedim. Bozuldu bana gitti yanimdan.

Moralim bozuk icimi dokeyim dedim..
Bacim marka takıntın var bal gibi adam haklı kabul et.
Zara mango olmazsa lcw filan olsa olmuyor mu?
Tamam gıda konusunda doğal olan seçmen normal hoş doğal olmayanı da felaket pahalı.

Beslenme konusunda kısın demem asla
Ama diğer saydığınız harcamalar tamamen geçinmek için çok şey yapmanız gerekmediği için ortaya çıkan harcamalar
Tabiri caizse fazla çalışmıyorsunuz bile

Sizin gelirinizden çok fazla gelirimiz var
Istersek hepsini daha rahat alacak durumdayızdır
Ama bebek alışverişinde marka diye tutturmadım
Her pahalı şey kaliteli demek değil çünkü
Veya odasında minimal davrandım sonra ihtiyaca göre alırız diye düşündüm gibi

Her ay kiyafete para yatirmiyorum ki sezon indirimlerini takip ederim. Ama cok hosuma gitmisse yeni sezondan da alirim. Sene de 2-3 kere kiyafet aliaverisi yaparim. Mont vs her sene almam. Zaten evden calisiyorum hep tayt tshirt giyiyorum. Kiyafetlerim de eskimiyor ama iste insan yeni modelleri gorunce alasi geliyor eskimemesime ragmen.

Bebek odasini annem yapmak istiyor hatta sordu begendikleriniz ne kadar tuttu diye. Ama ona yaptirmam. Maddi durumu yeter ama yine de esimle kendimiz yapariz. Hatta anneme dedim sem ceyregini al gel 😂 o da dedi o zaman ceyrekte takmam allah allah diye.

Evet anne yani bana da pahali geldi ama ana mucagi ve yemek masasi da oluyor. Tekerleri var ve evin her kosesinde ben calisiyoken yemek yapiyoken benimle olabilecek. Bahcede oturdugumuzda o da olacak. Yani multifonksiyonel bi urun. Yoksa asla o kadar vermezdim. Ama bebek arabasinin saglam komforlu olmasi onemli ya. Benim ailem yurtdisinda havalimaninda tek basima valiz mi tasiyim bebegimi mi. Yani ihtiyaclarim dogrultusunda o modeli uygun buldum.
O zaman hesapta kalan paraya üzülmenize gerek kalmıyor su durumda 🤷 aldığınız herşey gerekli ve fonksiyonelmiş.

Icimi dokmek istiyorum, uzun olabilir. Simdiden okuyan ve fikrini paylasanlara tesekkur ederim.

Ben home office calisan biriyim. Aylik 4bin tl net maas + gunluk 25lira multinet yukleniyor, maasim ve yemek kartim zamaninda yatar. Isim de oldukca rahat. Bi c.tesi calisip bi c.tesi calismiyorum. Her pazar izinliyim. Sabah 9 aksam 18 calisiyorum. Disarida bi yere girsem 6-7bin kazanirim ama bu rahatligi asla bulamam.

Esim yuksek lisans yapiyor, tam zamanli calismiyor geliri 2600lira + babadan kalma 1 daireden kira aliyor 2100tl. Yani toplam ikimizin multineti saymazsak 8bin700 tl geliri var.

Evimiz kira degil, bi arabamiz var. Ev interneti ve cep telefonu faturalarimizi kendimiz oderiz. Diger faturalari babasi hesaptan otomatik oduyor. Evlendigimizden beri boyle, rahatsiz olsam da yani oduyor adam. Daha dogrusu her ay baba ogul arasip esim iki ailenin de faturalarini babasinin kredi kartindan oder.

Ama gelin gorun ki biz su sartlarda gecinemiyoruz, giderlerimiz fazla. Maalesef luks merakim var. Kaliteli yemek, giymek ve esya almayi seviyorum. Aslinda cokta luks degil. Yumurtayi organik almam luks mu ? Veya kaliteli sebze meyve et almam ? Kiyafetlerim zara mango gibi markalardan.

Senede bir kere tam pansiyon iyi sayilacak bi otelde tatil yaparim. Mesela bu yaz geceligi 2bin500 liralik bi otele gittik. Kaliteli temiz 4 gece kafami dinledim.

Simdi bi bebek bekliyoruz, ona bebek arabasini cybex marka aldim 6300 tl. Anne yani besigini chicco aldim 2800tl. Simdilik bu ikisini aldik ama odasini yapacagiz bi 10 bin tl odasi tutar. Mesela zibinlarini, havlu kundak vs gibi seylere chakra'dan bakiyorum. Ama suan elde avucta bisey kalmadi. Moralim bozuldu. Pentiye girdim uc bes parca tayt sweat aldim 630 lira tuttu. Yani gelir var ama hepsi gidiyor. Allahtan zamaninda dugun takilarina hic karismadan direk kasaya koymusuz, ve bi miktar ikimizin de birikimini euroya yatirmisiz da 10bin euro kadar bankada duruyor. Bunlar da turk parasi olsa onu da kemirmeye baslardik.

Az once esimle konustum bankamizda sadece 10bin tl kalmis. Dedim artik her ay kenara 4-5 bin lira atalim ki bebegin odasini ivir zivirlarini rahatca alabilelim. Kenarda da paramiz olsun. Esim de bu mumkun degil harcamalarimiz var diyo. Dedim sıkalım kendimizi. Bunu sen mi diyorsun dedi. 10 tane yumurtaya neredeyse 25lira para veriyorsun ve her sabah 2 tane yumurta yiyorsun avokado esliginde (bunu gulerek dedi). Surekli marka alma pesindesin, gifip kraft marka 3bin liraya bebek arabasi alabilirdik dedi. Gittigin doktor ozel muayene her ay 550lira oraya veriyoruz. Dogum ucreti de 13bin lira. Orta seviye takilsan gayet geciniriz dedi. Cok zoruma gitti. Yani kaliteli yasiyorum anormal harcamalarimin oldugunu dusunmuyorum. Ozel muayene dedigi evimize yuruyerek 10dk. Hastane ortami yok doktorum ilgili memnunum. Ki esim de doktorumuzu seviyor.

Ben mesela evcimenim hep evde yemek yaparim disaridakilerin hijyenine guvenmiyorum. Esimse surekli disardan biseyler yemek soylemek ister. O bana bunlari diyince her aksam pizza hamburger diye aglaniyosun mis gibi tertemiz saglikli ev yemekleri yapiyorum. Disaridan yemeyi kesersen biraz toparlanabiliriz dedim. Sigarayi da birakirsan hem maddi hem sagligimiz acisindan iyi olur dedim. Bozuldu bana gitti yanimdan.

Aplacimmm oyleyse 3.700tl ile biz ölelim

Hem karnım doysun hem pastam dursun olmuyor işte. Aslında denklem çok basit.
Şuan evime giren aylık gelir sizinkinden fazla. Benim de ilk çocuğum. Bebek arabasını, beşiğini, pusetini ikinci el aldım. Herkes aaa hiç özencin yok mu dedi. Ya ne özenci bebeğimi pahalı beşikte yatırmaktan daha değerli özençlerim var. Elbette herkesin hayat görüşü pahalı alana da saygım var. Ama işte ayağı yorgana göre uzatmak gerekiyor. Normal paralara alınan normal kalite eşyalar da (kıyafetten bahsetmiyorum) birkaç çocuk büyütüyor merak etmeyin zaten bebek bu ne kadar kullanacak da bir şeyi eskitecek.

Gelirinize göre harcamalarınızı biraz fazla buldum. Aslında hepsi ihtiyaç olan şeyler ama marka sevdanızdan vazgeçmelisiniz. Ben de sizin gibi her şeyin en iyisini almak isteyen biriyim. Şu aralar para sıkıntısı çektiğim için acil olmayan hiç bir şey almıyorum. Alacaksam iyisini alırım ama olanlarla idare edebiliyorum. Bazi konularda markaya çok takılmayın. Çok daha uygun fiyata muadillerini bulabilirsiniz. Mesela geceliği 2500 olan bir otelde kalacağınıza yarı fiyatına yine temiz güzel bir otelde kalabilirdiniz.

Bana esiniz haklı geldi 8 bin kusur gelire gore harcamalariniz çok fazla.

bir kere markaya degil fiyat performans oranina para verin.

sizin 2 katinizdan fazla gelirimiz var esimle ortak olarak ama gayette 3 bin tl ye kraft aldim bebek arabami cokta memnunum.

Evet hayat cok pahalandı evet alim gucu dustu katılıyorum ama daha mantıkli harcamalar yapmak zorundasinız özellikle bebeginizin gelecegi icin.

Ay ben şu ana kucağı ve mama sandalyesi olabilen anne yanı yatağını merak ettim. Bende böyle portatif ev eşyalarını çok severim. Ama sadece severim 😃 linkini paylaşır mısın kıvırcıkcığım

Ay ben şu ana kucağı ve mama sandalyesi olabilen anne yanı yatağını merak ettim. Bende böyle portatif ev eşyalarını çok severim. Ama sadece severim 😃 linkini paylaşır mısın kıvırcıkcığım
Buldum buldum 😃 cıks hoşuma gitmedi. Bence sen, 6 bilemedin 7. Ayda park yatak ve mama sandalyesi alırsın. Bi üye demişti dersin. Evde puset olarak kullanışlı güzel lakin mama sandalyesi olarak 👎 ve hareketli bir bebek olursa 7 8. Aylarında orda yatırmaya korkarsın. Çünkü bu bebelerin sağı solu belli olmuyo. Tutunup kalkmaya başlayınca tehlikeli olabiliyo.

Günümüz şartlarında oldukça yüksek standartlara sahipsiniz..Yeme içme konusunda ve doktor konusunda hemfikirim sizinle..Ama bebek arabası beşik vs.bunlar için fazla olmuş gibi geldi harcamalarınız...sonuçta geçici eşyalar daha uygun olabilirdi
Sonuçta sizin kararınız varki harcıyorsunuz ama yinede dikkat edin ülkenin içinde bulundupu durum malum.. Kenarda para tutmakta fayda var

Aman Allahım bu ne şımarıklık... Yok meyvem şöyle yok tatilim böyle yok ona da şu kadar gider mutlaka gitmesi lazım...
Beyli hanımlı ikinizin de düzgün bir işi yok. Biri home office, diğeri tam zamanlı değil yüksek lisans yapıyor. Bu şartlara göre bence fazla bile kazanıyorsunuz..
anlattın anlattın konu da bir yere bağlanmadı, saçma sapan, biraz uydurmasyon gibi geldi bana amannn...

Yiyecek içecek konusunda sizi çok haklı buldum o konuda bende asla kısmam gerçekten doğal ise ne mutlu size alışkanlık haline getirmiş siniz bunlar lüks değil olması gereken bence biri demiş avakado yemeyin şaka gibi sanki onunla zengin olucaksiniz 😂 her neyse benim size tek tavsiyem akarken doldurmaktir şuan ülkenin halı maalesef ki ortada hayat gittikçe pahalılasıyor ilerleyen dönemde nakıtın veya altının değeri çok kıymetli olucaktir çocuğunuzun geleceği için bir ssyler yapmak şart en azından bunu düşünerek hareket ederseniz daha sağlıklı olur şahsi fikrim

Benim cift vatandasligim var. Esime diyorum gel gidelim bu ulkeden ama nafile..
Ve maalesef sehirden uzakta yasiyorum. Tamamlayici sigorta yapsak bile 1 saat yol gitmek 1 saat yol gelmek zor olur. Doktorumuz evimize yuruyerek 10dk. Ve anlasmali oldugu sigorta da pek yok. Esimin yuksek lisansi bitse baya rahata ericez de. Gerci o zaman da kazanilanlar cocugun masrafi kresine gidecek.

Bana ve diğer arkadaşlara verdiğiniz cevapları şöyle bir okudum da. Hani bir çözğm bulmak tasarruf yapabilmek adına değil de kendinizi savunmak neden bu kadar harcadığınızı topluma kabullendirmek için açmışsınız bu konuyu. Bebek odası gereksiz fikrini kanul etmiyorsunuz. Chicco gereksiz olmuş kabul etmiyorsunuz.
Doktora bir saat yol gitmek istemiyorsunuz.
Farklı işte çalışmayı istemiyorsunuz.
Bebeğinize en kalitelileri almak istiyorsunuz. İkinci bebek için ama muhtemelen 2. Bebekte yeni yeni ürünler çıkacak eşiniz kuyruğu doğrultmuş olacak ve daha iyilerini isteyeceksiniz yine.
Evden çalıştığınız halde pentiye girip 600 lira harcamak garip gelmiyor. (Ben pentide hiç 600 lira harcamadım.)
Çocuğunuzun geleceği için para ayırmak yerine anne yanına harcayın parayı. Şimdi biz ne yapabiliriz ki. Her harcadığınızın haklı sebebi varmış sonuçta.

X