Eşimin bana kazandırdığı olumsuz özellikten nasıl kurtulabilirim?

strawberry_cake

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Nisan 2017
2.984
7.841
Selam herkese. Biz eşimle yeni evliyken bir kaç kez evli arkadaslariyla ailecek ziyarete gidip gelmiştik. Bu ziyaretlerden birinden sonra aramızda hoş olmayan bir konuşma geçti. Arkadaşımla konustugunda neden göz teması kuruyorsun hoş değil bu yaptığın falan dedi. Bende göz teması kuracağım tabi görgü kuralları bunu gerektirir bana öyle öğretildi dedim. Gerçekten öyle yani bana ilkokulda ilk öğretilen şeylerden biri insanlarla konustugumuzda göz teması kurmamız gerektiğiydi. Ama yinede bana o gün kendimi öyle kötü hissettirdiki. Yanlış birşey yapmadığım halde yanlış birsey yapmışım hissine kapildim. O günden beri karşı cinsten biri ile konuştuğum zaman gayri ihtiyari göz teması kurmaktan kaciniyorum ve bu durum beni inanılmaz rahatsiz ediyor. Sosyal hayatımı etkiliyor bu durum resmen. Tanımadığım biriyle konuştuğumda böyle bir sorun yasamiyorum, Garip olan iş hayatımda da böyle bir sorunum yok. Evden çalışıyorum ama düzenli olarak görüntülü toplantılar yapiyoruz. İşimin gerektirdiği gibi davranmakta sorun yaşamıyorum. Ama kendi çevremden yada eşimin çevresinden herhangi biri söz konusu olunca eşimin o lafı geliyor aklıma. Bazen kendimi diyalog ozurlusu gibi hissediyorum. Öz guvenimi zedeliyor bu durum. Bunu kendi kendime yenebilirmiyim sizce?

Selam herkese. Biz eşimle yeni evliyken bir kaç kez evli arkadaslariyla ailecek ziyarete gidip gelmiştik. Bu ziyaretlerden birinden sonra aramızda hoş olmayan bir konuşma geçti. Arkadaşımla konustugunda neden göz teması kuruyorsun hoş değil bu yaptığın falan dedi. Bende göz teması kuracağım tabi görgü kuralları bunu gerektirir bana öyle öğretildi dedim. Gerçekten öyle yani bana ilkokulda ilk öğretilen şeylerden biri insanlarla konustugumuzda göz teması kurmamız gerektiğiydi. Ama yinede bana o gün kendimi öyle kötü hissettirdiki. Yanlış birşey yapmadığım halde yanlış birsey yapmışım hissine kapildim. O günden beri karşı cinsten biri ile konuştuğum zaman gayri ihtiyari göz teması kurmaktan kaciniyorum ve bu durum beni inanılmaz rahatsiz ediyor. Sosyal hayatımı etkiliyor bu durum resmen. Tanımadığım biriyle konuştuğumda böyle bir sorun yasamiyorum, Garip olan iş hayatımda da böyle bir sorunum yok. Evden çalışıyorum ama düzenli olarak görüntülü toplantılar yapiyoruz. İşimin gerektirdiği gibi davranmakta sorun yaşamıyorum. Ama kendi çevremden yada eşimin çevresinden herhangi biri söz konusu olunca eşimin o lafı geliyor aklıma. Bazen kendimi diyalog ozurlusu gibi hissediyorum. Öz guvenimi zedeliyor bu durum. Bunu kendi kendime yenebilirmiyim sizce?
O nasıl şey ya.
Bakmasanız bu sefer de "Niye bakmıyorsun" olur. Bilmiyorum. Zor bir durum.
Allah yardımcınız olsun demeye geldim.

Eşiniz maalesef henüz olgunlaşmamış. Böyle bir kıskançlık ve kompleks olabilirmi. Çok üzüldüm sizin adınıza. Bunu yenseniz inanın başka bir hareketinizi yadırgayacak sizin.

Eşiniz maalesef henüz olgunlaşmamış. Böyle bir kıskançlık ve kompleks olabilirmi. Çok üzüldüm sizin adınıza. Bunu yenseniz inanın başka bir hareketinizi yadırgayacak sizin.
Evet değişik kompleksleri var bir kaç kez tokalaşma yüzünden tartışma yaşamıştık bunun yüzünden iki gün konusmamisti benimle. Bir yemeğe gittigimizde önden tembihlemeye başlar mesela beni sen konuşma ben veririm siparişleri der. Yada garsona seslenmek isterim sen dur ben çağırırım der. Bunlar beni gıcık etsede çok rahatsiz etmiyor ama artik göz teması kuramadigim yada kurduğum anda elimde olmadan yanlis birseymi yapiyorum hissine kapilip gözlerimi cevirdigim için kendimi gerçekten ozurlu gibi hissediyorum ve bu beni çok rahatsiz ediyor.

Evet değişik kompleksleri var bir kaç kez tokalaşma yüzünden tartışma yaşamıştık bunun yüzünden iki gün konusmamisti benimle. Bir yemeğe gittigimizde önden tembihlemeye başlar mesela beni sen konuşma ben veririm siparişleri der. Yada garsona seslenmek isterim sen dur ben çağırırım der. Bunlar beni gıcık etsede çok rahatsiz etmiyor beni ama artik göz teması kuramadigim yada kurduğum anda elimde olmadan yanlis birseymi yapiyorum hissine kapilip gözlerimi cevirdigim için kendimi gerçekten ozurlu gibi hissediyorum ve bu beni çok rahatsiz ediyor.
bunlar beni rahatsız etti ya. Bu baskı gittikçe aratabilir sizi boğabilir bence.

Evet değişik kompleksleri var bir kaç kez tokalaşma yüzünden tartışma yaşamıştık bunun yüzünden iki gün konusmamisti benimle. Bir yemeğe gittigimizde önden tembihlemeye başlar mesela beni sen konuşma ben veririm siparişleri der. Yada garsona seslenmek isterim sen dur ben çağırırım der. Bunlar beni gıcık etsede çok rahatsiz etmiyor ama artik göz teması kuramadigim yada kurduğum anda elimde olmadan yanlis birseymi yapiyorum hissine kapilip gözlerimi cevirdigim için kendimi gerçekten ozurlu gibi hissediyorum ve bu beni çok rahatsiz ediyor.
Bu hareketleri özgüveninizi sıfıra indirir ve yaşam böyle geçmez. Acil önlem almalısınız.

Bu şekikde yaşanmaz ama kocanizin kadin versiyonlarini da gördüm hatta burada bile vardi. Adam bir şey anlatiyor dolayisiyla anlaticiya bakiyorsun ama kadinin gözünde "gocamiin gozunun icine icineee bakiyooorddduuuu" seklinde gorunuyor. 😀

Boyle sacma insanlarla gorusmem, eşim olsa evli kalmam.

Bu hareketleri özgüveninizi sıfıra indirir ve yaşam böyle geçmez. Acil önlem almalısınız.
Evet öz güvenimi etkiledi zaten malesef bu durum. Eşimde bilir aslında ağır başlı oturaklı bir insanım buna rağmen bana o gün yarattığı his yüzünden bugün hala insanlarla konuşurken sorun yaşıyorum.

zamanında buna benzer biriyle beraberdim. aynen göz teması kurma erkeklerle. tokalaşma. otobüste erkeğin yanına oturma. mekana gideriz. sen ona mı baktın. o sana baktı sen de baktın. gittikçe dozuna arttıran kıskançlık krizlerine giriyordu ve kısıtlamaya başlamıştı. özgüvenimi kaybetmeye ve aynı zamanda çevremden de beni soyutlamaya da başlamıştı. sonra ayrıldım.
yani bilmiyorum siz evlenmişsiniz. evlenmeden önce yokmuydu böyle huyları. yeni mi ortaya çıktı. çok zor bir durum bende yaşadım ve çekilmiyor hayatta böyle geçmez.

Bu şekikde yaşanmaz ama kocanizin kadin versiyonlarini da gördüm hatta burada bile vardi. Adam bir şey anlatiyor dolayisiyla anlaticiya bakiyorsun ama kadinin gözünde "gocamiin gozunun icine icineee bakiyooorddduuuu" seklinde gorunuyor. 😀

Boyle sacma insanlarla gorusmem, eşim olsa evli kalmam.
Evet böyle kadınlarda var. Ben hiç bu seviyeye getirmedim kendimi yani insanız tabiki farklı farklı insanlarla diyaloğa girip konuşacağız. Konuşurken de saygidan oturu yüz yüze bakacağız yani bundan doğal ne var. Havadan nem kapan bir insan olmadım hiç ama böyle saçma bir durum kaldı üzerimde malesef.

Evet öz güvenimi etkiledi zaten malesef bu durum. Eşimde bilir aslında ağır başlı oturaklı bir insanım buna rağmen bana o gün yarattığı his yüzünden bugün hala insanlarla konuşurken sorun yaşıyorum.
Yer bitirir sizi bu davranışlar. Kendi bireyliğinizden çıkarsınız. Önlem tepki vb. birşey şart.

Bunlar sizi rahatsız etmiyor mu? Adam size ikinci sınıf insan muamelesi yapıyor ve siz rahatsız olmuyorsunuz öyle mi?

Bunlar sizi rahatsız etmiyor mu? Adam size ikinci sınıf insan muamelesi yapıyor ve siz rahatsız olmuyorsunuz öyle mi?
Yani şöyle rahatsız etmiyor kişiliğim uzerinde olumsuz bir etki bırakmıyor ama dediğim gibi göz teması konusu yüzünden öz guvenim çok zedelendi bende olumsuz bir etki bıraktıği için ve bunu aşamadiğim icin rahatsizim. Rahatsizlıktan kastım bu aslında.

Farkında mısınız adam git gide arttırıyor

Ben sizin de özgüveninizin çok yüksek olduğunu düşünmedim.
Eğer yüksek olsaydı eşinizin yaptığı bu saçmalıklarından etkilenmezdiniz. Adam yobaz mi cahil mi çok anlayamadım bu arada.
Bilmiyorum o zamanlar yeni evliydik eşime karşı duygularım çok yoğundu eşim öyle söyleyince kızmıştım ona ama aynı zamanda çok üzülmüştüm. Birde farklı ülkeden geldiğim için aceba burda yanlış anlaşılmalarami sebep oluyor diye düşünmüştüm. Yani istemsiz bir şekilde kendimi sorgulamistim.

X