Et Suyu Tavuk Suyu bulyon

arkadaşlar
reklamlardada görüldüğü gibi
tavuk suyu et suyu bulyonlar
gerçekten katkısız ve kullanılmasında
sakınca yokmu sizcede.dediklerine
güvenmelimi..bu diğer hazır çorbalar için
de geçerli ...tabi doğal katkısız dedikleri
meyve suları doğal sütler gerçekten ne kadar
doğallar..sizin fikirleriniz neler???..:uhm:CADIARZU

hazır gıdalardan olabildiğine uzak duruyorum. katkısız olduklarına inanmıyorum vede kullanmamayı tercih ediyorum. :kahve::sm_confused::eek:

arkadaşlar bence hepsinde katkı maddesi var hazır çorbalara dikkat ederseniz hepsinin tadı aynı ayrıca benim çalıştığım işyerinde biyodizel çalışması için meyve suyu satan markaların hepsini aradık meyvelerin çekirdeklerini almak için ilk başta söylemediler ama sonra kamudan aradığımızı ve çekirdeklerini almamız gerektiğini söyleyince konuştular onlarda şehirde bulunan iki firmadan konsantre şeklinde alıyorlarmış iki firmanın ismini unuttum ama kimya fabrikası diye geçiyordu zaten hazır meyve suyu içmem bunu duyunca iyice bıraktım bütün meyve suyu satan firmalar hep aynı yerden alıyor kimi suyunu az koyuyor kimi çok ayrıca arkadaşım tavuk fabrikasına bir araştırmaya gitmişti geldikten sonra marketlerde satılan tavukları yemedi çünkü onlara hormon veriyorlar bi civciv 15 günde tavuk oluyor ve kestikleri tavukların kafalarını tüylerini yemlerin içine atıp diğer tavuklara yediriyorlarmış gersini siz düşünün artık

annem hazır çorba, bulyonlar, hazır meyve suları, asla kullandırmaz bulyonları atık etlerle yaptıklarını soylemısler meyve sularında ve çorbalarda katkı maddesi çok fazla hazır meyve suyu yerıne sıkma meyve sularını, et suyu kullanacaksada doğal et ve tavugun suyunu kullanır...

arkadaşlar ben yeni öğrendim sizede aktarayım. kurban bayramı geliyor
kemiklri
düdüklüye
koyup haşlayın ama az suyla
ben alıp o suya bidaha etli kemik atıyorum tabii tencerenin suyunu ayarlayın
içine
kekik nane tane karabibiber defne yaprağı soğan tuzsonra istediği atıp iyice
ilikleri
çıkana kadar kaynatıyorum sonra kapağını açıp bekletiyorum süzüp ılınmaya alıyorum büyük marketlerde buz poşetleri var
2 kişi biri ağzını açıp huni yardımıyla içine et suyunu döküp sallayarak bütün yuvarları dolduruyorum ağzını sıkıca bağlayıp dondurucuya atıyorum lazım olduğunda 1 2 tane koparıp kullanıyorum afiyet olsun .a.s.

bende kızım için kemiksuyu ve tavuksuyu bulyonlar hazırlıyorum böyle, basit bir tarhana çorbası bile yapsam içine ekliyorum. Ben tamamen soğuduktan sonra üzerinden yağınıda alıp buz poşetlerine öyle dolduruyorum.

Evlendiğimde acemilik zamanlarımda bulyon kullandım ama uzun zamandır eve bulyon ya da hazır çorba girmiyor. Tabi herkesin kendi tercihi

çocukları evde koruya biliyoruzda bu tür şeylerden okulda dışarda ister istemez içiliyorr..allah yardımcımız olsun yediğimiz içtiğimiz hormon yarın birgün oramızdan buramızdan birşeyler çıkarsa şaşmayacağım yanii..

eskiden(son 2-3 seneye kadar) yemeklerde tavuk-et bulyon kullanırdım, lezzet verirdi. son aldıklarımı hep çöpe atmak zorunda kaldım. resmen yemeğin tadını bozuyor. artık bulyon kullanmıyorum ben.
(kn... marka kullanıyorduk hep.)
tavuk veya kemikli et haşladığımda suyunu buzluğa atıyorum.çorbalarda kullanıyorum.

evet bazen kullanığın markadan çok sert oluyor çok değişik kokuyor birde...bazende çok güzel çorbalar oluyorr...

Benimde kolay bir yöntemim var. Tavsiye ederim..Haşladığım tavuk yada kemik sularını içlerine istediğim baharatları yada sebze parçalarını atarak buz kalıplarında donduruyorum :) Gerektiğinde oradan çıkartıp gönül rahatlığı ile kullanıyorum.

Biz hiç kullanmıyoruz..
Ne sağlık bakımından ne dinen uygun bunlar..
Arkadaşların verdiği önerilere uymakta fayda var...
Bir öneri de ben sunayım..
Kurban da kesilen hayvanların yağlarını kıyıp bir tencerede kaynatın iyice sıvı haline gelene kadar.
İçine bir parça kıyma da koyabilirsiniz.
Donmasını bekleyin. Sonra ister dolapta ister serin yerde saklayın...
Belki size iğrenç gelebilir ama çorbalara biraz atıyorum hem et tadı oluyor hem de güzel oluyor.
Tek sorun çorba soğuduğu zaman üstünde yağlar donabilir..
Ama bu yapay margarin ve bulyonlardan daha faydalı olduğuna eminim..

sağlıklı olmadıkları kesinn ...sizinkide güzel bir yönteme enziyor ama..biraz ağır olurr sanıyorumm..

aradan baya zaman gecmis ama konuyla ilgili yazilanlari okuyunca dayanamadim bildiklerimi paylasmak istedim
bende bu marketlerde satilan hazir bulyonlardan kullaniyordum hem de hemen hemen her yemege cok guzel tat veriyor fakat cocuk olunca daha saglikli ve dogal beslenmeye dikkat ediyor insan bende buldugum ve yapmis oldugum bir tarifi vermek istiyorum
TAVUK VEYA KIRMIZI ET SUYU

Çorbalık tavuk veya kırmızı et ( et ne kadar cok olursa kivami o kadar koyu olur)
Su
Tuz, tane karabiber,kimyon,köri,(köri tavuğa eklenecek)
Defne yapraği, biberiye,maydonoz,kereviz yaprağı
Bütün soğan,havuç,kereviz (kereviz isteğe bağlı)
ben duduklude 1 saat pisirip soguyunca suzup buz torbalarina koyup buzluga atiyorum...

X