Tatlı Tarifi Etimek Tatlısı-Dr. Oetker Sponsorluğunda

Herkese merhaba. Bu ayki tarifim tam Ramazan ayına uygun, hafif ve pratik bir tatlı, Etimek tatlısı. Malzemelere geçiyorum:

Bir paket tuzsuz Etimek

Şerbeti için:

• 1,5 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
Muhallebisi için:

• 1 litre süt
  • 6 yemek kaşığı şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 6 yemek kaşığı un
  • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
Üzeri için:

• 1 paket krem şanti
  • 1 su bardağı süt (200ml)
Yapılışı:

• Şekeri tencerede ısıtıp üzerine su ekleyerek şerbeti hazırladım.
  • Bu arada da genişçe bir borcama etimekleri sıraladım.
  • Kepçe yardımı ile şerbeti etimeklerin her yerine gelecek şekilde dağıttım. Etimekler ıslanırken muhallebiyi hazırlamaya başladım.
  • 1 litre sütün içine vanilya ve tereyağı hariç tüm muhallebi malzemelerini ekledim ve iyice çırptıktan sonra kaynayana kadar karıştırarak muhallebiyi hazırladım.
  • Kaynamaya başladıktan sonra vanilya ve tereyağı ilave ederek 2-3 dk. kadar daha karıştırdım ve ocağı kapattım.
  • Muhallebi 5 dakika kadar dinlendikten sonra etimeklerin üzerine dökerek yüzeyini düzelttim.
  • Krem şantiyi tatlının üzerine dökmeden önce iyice soğuması için tatlıyı beklemeye aldım. Eğer muhallebinin soğumasını beklemezseniz krem şanti eriyerek kötü bir görüntü oluşturur bu nedenle soğuduğundan emin olmadan krem şantiyi eklemeyin.
  • Soğuyan tatlının üzerine 1 su bardağı süt ile hazırladığım krem şantiyi hazırlayarak sürdüm.
  • Üzerini streç film ile kapatarak buz dolabına kaldırdım. Biraz bekledikten sonra süsleyerek servis yaptım. Afiyet olsun. 🥰
Eki Görüntüle 3229142 Eki Görüntüle 3229145

Eki Görüntüle 3229147 Eki Görüntüle 3229148 Eki Görüntüle 3229150 Eki Görüntüle 3229151 Eki Görüntüle 3229152 Eki Görüntüle 3229153 Eki Görüntüle 3229154 Eki Görüntüle 3229155 Eki Görüntüle 3229156 Eki Görüntüle 3229157
Bizim gelinin sanatçi ruhunu da keşfetmis oldum. :KK60: Ellerine sağlık çilekle tablo yapmışsın harika :KK9:Yarismada başarılar dilerim.

Sen etimek tatlisisin kendine gel :sopa: bu kadar sus püs ne diye :KK14:

nasil sundu acaba diye merak etmistim bomba bir sunum olmus eee bize basarilar ozaman :KK51:

valla cok guzel olmus 🤩
Size bir zararım olmaz benim, yarışın kendi aranızda. :KK53:

X