etrafında kıbrısta okuyan tanıdıkları olanlar lütfen yardım!

nasıl yıllığı 10.000 tutuyormuş ya? yasakkelime
çooook pahalıı orasıı.. oraya verdiğinizz paraylaa Türkiyede özel üniversiteyee gitsin daha iyi..
Ulaşımm çook kötü, otobüs denen bişi yok nerdeyse..havalimanından okula gitmek için sadece taksiler var vee onlarda çok kazık :bbo:
yemek masraflarııda bi o kadar iğrenççç yani oraya giden aç mı gezecek??
Her sene zammmlardan artıık öğrenciler bıktııı. ordaa aylık yemesi içmesii nerden baksan 600-700 tutuyor.
zatenn okul harcları, yurt parası, yol masrafı, yemesi içmesi bilmem neyiydi derkenn yıllık verdiğiniz para 20.000ytl i buluyor. Cidden böyle çünkü bende orda okudum zamanında..
ordaa hersenee eylemler olurr ama rektörüünn taktığıı filann yok. Orda öğrencileree yürüyen dolar gözüyle baktıklarıı içinn umurlarında değil!
ama şuna katılmıyorum okul dışında kıbrıslıların ordaki türklere kötü gözle baktığı falan yok.
burdan oraya giden altkesim'den bazı yaratıklar orda hırsızlık, tecavüzlük yaptığı için ordaki halk bu insanlıktan nasibini almamış tiplere karşı tepkili
o yüzden orda ki hapisaneler doldu taştı bu tiplerle ve halk çook huzursuz bunlardan hak vermek gerekir ki..
yoksa benim çoook arkadaşlarımm var kıbrıslı okul içi ve dışından
ama dediğim gibi ailesinin aylık geliri 5000ytl ve altı olan kimseye önermem..
turkstudent.com sitesine gir orda kıbrısta okuyan arkadaşlar var. Kıbrısta eğitim, Kıbrıs Üniversiteleri bölümleri adı altında dediklerini oku istersen çünküü çoook haklılar..
bende bu sene tekrar öss e girdim Yeditepe'yi yada Beykent'i tercih edicem
hem istanbulda, ailemden uzak olmıcam yurt sorunuyla filan uğraşmıcam, hemde ordan daha karlı inan bana..

Son düzenleme:
ben kıbrısta okumak için çok fazla araştırma yapmştım...
ama şu kanıya varmıştım orada burslu okuyan bir abi ile tanışmıştım...
kıbrısta okumaya değmez...
kimisi orda eğitim için değil baba parası yemek için gece hayatına takılmak için gidiyor dedi...bir gün bir ortama girmişler çocuk ''baba bana yeni araba alacasın bunu artık istemiyorum demiş duvara çarptrırmış arabayı şimdi bana araba almak zorundasın işte demiş''
o an buz kesildim diyor...kısaca hem onca para vereceksin hiç gerek yok dedi bana...haklı geldi bana ama çok araştırdım nette hep tek tek tüm ünilere baktım...araştırdım...su sıkıntısı var ev kiraları pahalı bir sürü şey öğrendim..
sonra düşündüm devlet üniversitesi oku en mantıklısı sonra çok şükür puanım yüksek geldi paralı okumaktan kıl payı döndüm...hemde o kadar para vermeye değmez...

tutumlu olduktan sonra yıllık 15 milyara herşeyin içinde okunur bir de aklın başında olursa sapmazsın

nasıl yıllığı 10.000 tutuyormuş ya? yasakkelime
çooook pahalıı orasıı.. oraya verdiğinizz paraylaa Türkiyede özel üniversiteyee gitsin daha iyi..
Ulaşımm çook kötü, taksiler çok kazık :bbo: yemek masraflarııda bi o kadar iğrenççç..
Her sene zammmlardan artıık öğrenciler bıktııı. ordaa aylık yemesi içmesii nerden baksan 600-700 tutuyor.
zatenn okul harcları, yurt parası, bilmem neyiydi derkenn yıllık verdiğiniz para 20.000ytl i buluyor. Bende orda okudum zamanındaa..
ordaa hersenee eylemler olurr ama rektörüünn taktığıı filann yok. Orda öğrencileree yürüyen dolar gözüyle baktıklarıı içinn umurlarında değil!
ama şuna katılmıyorum kıbrıslıların ordaki türklere kötü gözle baktığı falan yok.
Burdan oraya giden bazı yaratıklar orda hırsızlık, tecavüzlük yaptığı için ordaki halk bu insanlıktan nasibini almamış tiplere karşı tepkili..
yoksa benim çoook arkadaşlarımm var kıbrıslı okul içi ve dışından
ama dediğim gibi ailesinin aylık geliri 5000 ve altı olan kimseyeeee önermem..
turkstudent.com sitesine gir orda kıbrısta okuyan arkadaşlar var Kıbrısta eğitim, Kıbrıs üniversiteleri bölümleri altında dediklerini oku.. çünküü çoook haklılar..
bende bu sene tekrar öss e girdim Yeditepe'yi yada Beykent i tercih edicem
hem istanbulda ailemden uzak olmıcam hemde masrafları zaten hemen hemen aynı..

Ben orda 4 yıl okudum size göre 80.000 harcadım

İyi de biz memur çocuğuyuz nasıl olabilir böyle bir şey ???

O kadar zengin olsak kesin altımda jeep olurdu.

Ya da havuzlu bir evimiz :)))

Neyse arkadaşlar siz bir de kılavuzlardaki telefonlardan ulaşın

Fiyatları sorun

Son düzenleme:
eğer burslu okuma hakkın varsa puanın iyi ise burslu okumak en mantıklısı...
ama puanım düşük paramada güveniyorum derse biri okusun...
zaten orda okusaydım %50 burslu olanları seçecektim paramı dayanır zaten babası emekli memur olan bir kişi orda okuyamaz okusa bile eğitimi yarıda kalır...
burslu okuyup mezun olan kişi zaten şuan işsizim boşuna okudum diyordu tek avantajım burslu okumak diyordu zaten burslu ve paralı okuyanlar arasındada ayrımcılık yapıyormuş bazı türler insanlar ( yazık o türlere )

hakkınızda hayırlısı olsun ama puanı devlet ünivesritesine tutacak kadar bir puana sahipseniz devlette okuyun derim...

Son düzenleme:
sanırım son durumdan haberin yok senin? çünkü ben bu hesapları abartısız söylüyorum.
yani sen oraya gidip aç gezdiysen ve de ışınlandıysan
10.000 diyebilirsin ancak yıllık harcadığın miktara? ama bu arkadaşın kardeşi sanırım burssuz okuyacak.
ve bu sene ki fiyatlar ve yurtları zaten minimum 10.000 tutuyor o da en iğrenc yurtları seçerse ve yaşam pahalılığını katmazsa.. herhalde bu arkadaş gittiğinde valizini yemeyecek aylarca?
toplam 160.000 i nerden çıkardın bunu da anlamak güç.. ben orda 20.000 diyorum :roflol:
bu fiyata jeep bulursan hemen al bence.. ve 4 yıllık toplam masrafı nerden baksak minimum 60 ile 80.000 ile değişir..
bunu ordaki okula bayıcağına Türkiye'de yeditepe'ye, bilkent'e baysın daha iyi diyorum..
Halende beni haksız çıkarmaya çalışıyorsun tuhaaf valla yaaa CADIARZU

Ben orda 4 yıl okudum size göre 80.000 harcadım

Kardeşimde orda okudu o zaman 80.000'de ona mı gitti kafamçokkarıştı

Toplam 160.000 miiiiiiiiiiiiii

İyi de biz memur çocuğuyuz nasıl olabilir böyle bir şey ???

O kadar zengin olsak kesin altımda jeep olurdu.

Ya da havuzlu bir evimiz :)))

Neyse arkadaşlar siz bir de kılavuzlardaki telefonlardan ulaşın

Fiyatları sorun
yağmursli ben de sana katılıyorum orda o kadar da harcanmıyor insanlar abartıyor bir kaç kişi duydum onlar da memur çocukları bir ev satıp veya diğer kardeşlerden yadım alıp okutuyorlar.teşşekkürler yağmurseli:içelim:

sanırım son durumdan haberin yok senin? çünkü ben bu hesapları abartısız söylüyorum.
yani sen oraya gidip aç gezdiysen ve de ışınlandıysan
10.000 diyebilirsin ancak yıllık harcadığın miktara? ama bu arkadaşın kardeşi sanırım burssuz okuyacak.
ve bu sene ki fiyatlar ve yurtları zaten minimum 10.000 tutuyor o da en iğrenc yurtları seçerse ve yaşam pahalılığını katmazsa.. herhalde bu arkadaş gittiğinde valizini yemeyecek aylarca?
toplam 160.000 i nerden çıkardın bunu da anlamak güç.. ben orda 20.000 diyorum :roflol:
bu fiyata jeep bulursan hemen al bence.. ve 4 yıllık toplam masrafı nerden baksak minimum 60 ile 80.000 ile değişir.. bunu ordaki okula bayıcağına Türkiye'de yeditepe'ye, bilkent'e baysın daha iyi diyorum..
Halende beni haksız çıkarmaya çalışıyorsun tuhaaf valla yaaa CADIARZU

Güzelim sen yazdığını farkındasın değil mi??

Ben mezun olalı 2 yıl oldu

En pahalı yurt akdeniz,marmara,saneldir bunların tek kişiliği bile 4000$

Bu gidecekler en pahalı yurtta tek kalacak değiller.

Kaldı ki ben bitirmiş olsam da orda okuyan normal aile çocukları arkadaşlarım var

Kusura bakma ama; yani sen biraz havadan uçmuşsun

Hayır kimi kesim vardır.Böyle lüks yaşar eğer sen öyleysen elbet sana öyle gelmiştir

Neyse uzatmadan şunu söyleyeyim ki ben de kardeşim de diğer arkadaşlarım da

öyle zengin aile çocuğu olmadan oldukça iyi şartlarda yaşadık

Elbette çok ucuz değil;zaten ucuz nersi kaldı ki?

Gitmek isteyen ayrıca arayıp bilgi alabilir.Burda böyle kulaktan dolma bilgilerle

olacak iş değilmiş.

Son düzenleme:
ben devlette okurken
aylık 150 ytl devlet bursu aldım
devletin yurdunda kaldım 3 ayda bir devletin yurduna 198 ytl verdik...ayrıca sıcak suyumuz akıyordu ders çalışma ortamımız çok güzeldi devlet bize kupon veriyordu ve yemeğimizi yiyorduk...gece 11'de yurtta olma zorunluydu...
ikinci öğretim okudum her dönem 500 ytl verdim...

ayda 200 ytl para harcardık...(harcamalarımıza dikkat ederdik)
okulumuzda herkese yetecek internet ve bize yetecek derecede kütüphane vardı...

devletin imkanlarıda çok güzel...

burda ki fiyatları görünce şok geçirdim heleki kendinizi sıkarakkkk 700 ytl harcama :1shok: yapanlar varmış....

inşallah kıbrıstan mezun olduktan sonra giderlerini karşılayabilirler....

canım benim orda demek istediğim okul harçlarıyla, en dandik yurt ücreti toplam 10.000ytl tutuyordu yani biliyorum 10.000lik yurt olmadığını
ben girne amerikanda okudum.
yurt ücretleri 1650 Euro ile 2350 Euro arasında bunun bide depozito + KDV zımbırtısı var
zaten okul ücretleri 4 500 Euro yanında dönemsel ek akademik ve kültürel etkinlik ücretini KDV si, her sene gidiş-geliş uçak bileti, ulaşımı, yemeği, harcaması falan fesman dersek yıllık maliyeti zaten dediğim Türkiyede ki özel üniversite fiyatlarına gelicekte geçicek bile.. yok cidden düşünmeye başladım nesinde uçmuşum diye?
yani hepsini geçtik bi düşünelim eğitim olarak Kıbrıs mı, İstanbul mu diye..
gerek var mı düşünmeye.. ordayken nasıl kaçsam diye bakıyordum.niye pohpohluyum ki oranın üniversitesini..
bence hiiiç haketmiyorlar kişisel görüşüm.
yani adam gibi bir üniversite okuyum diyen kişi bi sene daha özel ders alır tekrar öss girer,
ya burda daha kaliteli bir özel üniversitede okur yada yurtdışı eğitimine göz atar, hem yabancı dilini geliştirir, hemde istediği bölümde okur.
hıı ben niye gittim eşşek kafamdan dolayıı yani yeditepe yi, bilkent i niye düşünmedim diye az vurmadım benim aptallığım daha önce tatil için gittiğimizde hoşuma gitmişti
hem az çok bildiğim bir yerdi hemde arkadaşlarımda var ortamda sıkıntı çekmem diye düşündüm, eğitimide fena değildir herhaldeee(!) dedim.. eşşek gibide pişman oldum..
tabii hayat onların hayatı.. bunlar benim izlenimlerim.
umarım hayırlısı neyse o olur. İyi akşamlar

canım benim orda demek istediğim okul harçlarıyla, en dandik yurt ücreti toplam 10.000ytl tutuyordu yani biliyorum 10.000lik yurt olmadığını
ben girne amerikanda okudum.
yurt ücretleri 1650 Euro ile 2350 Euro arasında bunun bide depozito + KDV zımbırtısı var
zaten okul ücretleri 4 500 Euro yanında dönemsel ek akademik ve kültürel etkinlik ücretini KDV si, her sene gidiş-geliş uçak bileti, ulaşımı, yemeği, harcaması falan fesman dersek yıllık maliyeti zaten dediğim Türkiyede ki özel üniversite fiyatlarına gelicekte geçicek bile.. yok cidden düşünmeye başladım nesinde uçmuşum diye?
yani hepsini geçtik bi düşünelim eğitim olarak Kıbrıs mı, İstanbul mu diye..
gerek var mı düşünmeye.. ordayken nasıl kaçsam diye bakıyordum.niye pohpohluyum ki oranın üniversitesini..
bence hiiiç haketmiyorlar kişisel görüşüm.
yani adam gibi bir üniversite okuyum diyen kişi bi sene daha özel ders alır tekrar öss girer,
ya burda daha kaliteli bir özel üniversitede okur yada yurtdışı eğitimine göz atar, hem yabancı dilini geliştirir, hemde istediği bölümde okur.
hıı ben niye gittim eşşek kafamdan dolayıı yani yeditepe yi, bilkent i niye düşünmedim diye az vurmadım benim aptallığım daha önce tatil için gittiğimizde hoşuma gitmişti
hem az çok bildiğim bir yerdi hemde arkadaşlarımda var ortamda sıkıntı çekmem diye düşündüm, eğitimide fena değildir herhaldeee(!) dedim.. eşşek gibide pişman oldum..
tabii hayat onların hayatı.. bunlar benim izlenimlerim.
umarım hayırlısı neyse o olur. İyi akşamlar

sana çok hak verdim çok mantıklı yazdıkların...
bende çok araştırdım ve snucunda bir avantajın yok daha çok maddi manevi çökersin dediler...
ben çok tutumluyumdur devlet ünisinde okurken bile kızlarla sıktık kendimizi maddi açıdan...
eeee babalarımız kolay para kazanmıyor...
canım Allah emeklerini versin...
ama sana tecrübe olmuş ve yaşadıklarını anlatıyorsun...
her şeyde bir hayır vardır...:nazar:

Valla benim kıbrıs deyince tüylerim diken diken oluyo artık.eşim evlenmeden önce ilk 2 yılını orda okudu, topluca burnumuzdan geldi desem yeridir.asker çocuğu olduğu için indirimden yararlandı ama eve, yemeğe yaptığı harcama cabasıydı. ortam çok fenaymış zaten.o zamanlar daha nişanlı bile olmadığımız için herhangi birşeyde benim üstüme kalmasın diye pek bişey diyemedim uyarımı yapmaktan başka ama yatay geçişle döndükten sonra türkiyede ki özel okul masrafıyla oranın masrafını karşılaştırtımhem eşime hem ailesine.yani taa kıbrıslara kadar gitmesine hiç gerek olmadığını anlatmaya çalıştım,onlarda anladı ama iş işten geçmişti artık. neyseki yatay geçiş yapmıştı ama fark dersleri yadigar kaldı ona bir sene daha !!

X