ev alamıyoruz, araba alamıyoruz, tasarruflar ne işe yarayacak?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

sino2023

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2023
3.135
6.672
hanımlar selam
son günlerde çok kafama taktım bu konuyu
6 senedir aktif olarak çalışıyorum, 150-200 bin birikim yaptım bi kısmı altında bi kısmı dolarda
biliyorsunuz 2 senedir özellikle bariz bi kriz var
kirada oturuyorum annemle, bekarım
ev ve araba almak artık hayal oldu, peşinatı olanın bile hali zor zira banka kredi vermiyor
fiyatlar almış başını gitmiş
araba deseniz tenekeler bile 150-200 ki bunlar kimin ne işine yarar
senelerdir altın ve dolar aldım fırsat oldukça, maaştan arttıkça ama bunlar paranın enflasyon karşısında değerini bile
tam anlamıyla korumuyor
tabii ki tl'de tutmaktan iyidir ama nolacak bu maaşlı çalışanlarının hali
üç beş kuruş artıyor maaştan, değerlendirelim diyorum ama nereye yatırılacak
şu ana kadar biriktirmiş olduğum parama şükrediyorum, allah korusun acil bir ihtiyaç halinde elimin altında
bekar insanım, belki yarın öbür gün evlenmek isterim en azından o işime yarar diye düşünüyorum
kenarda duruyor
ama ne yapacağız, enflasyona daha az yenilmenin yolu nedir anlamadım
napalım yani bu ay maaştan 2 bin lira artmışsa mesela, nasıl olsa düzgün yatırım yapacak araç yok deyip parayı yemeli miyim
bunu ciddi olarak söylüyorum şaka yapmıyorum, böyle yaşayan arkadaşlarım var
anlık yaşamak mı yani bunun çaresi
sizin bu yöndeki tercihleriniz nedir
neler yapıyorsunuz
gelin nolur dertleşelim gerçekten canım çok sıkkın

enflasyon karşısında yapılacak en mantıklı şey parayı harcamak ve borçlanmak gibi geliyor bana. Çünkü eve aldığımız en ufak şey bile bir ay sonra aynı fiyatta olmuyor ama gelirde hiçbir oynama yok. Üstüne kredi çekerek en azından idare edebileceğiniz bir araba alamaz mısınız? Gerçi arabanın da bir sürü masrafı oluyor ama değeri günden güne artıyor sebepsiz.

Elinizdekiyle arsa alın çok ciddiyim bakın geçen sene 16 bin lira idi almadık aynı yer bu sene 200 bin aldık :KK43:
Emlakçılar diyor ki ne dolar ne Euro ne altın yani arsa kadar fırlayan yok depremde etkili olmuş olabilir mesela 250 m arsayı 200 bina aldık bir artı bir ev yaptırmak niyetiyle hobi evi gibi tavsiye ederim arsa en iyi yatirim

Maalesef cok haklisiniz herzaman söylüyorum yatırımı altina vs yapmayın diye ufak capli okey ama uzun vadede geride kalma olasılığı çok yüksek oluyor şuanki gibi parayı herzman mala yatırma taraftarıyım

Evet ev araba alamayabilirsiniz ama yerinizde olsam örneğin yamahanın ( bunu cok tutuldugu icin soyledim) yeni çikan motorlarına yazılın sıfır ve garajda yatırın tutabildiginiz kadar tutun (sıfır km olarak ) kardesime söyledim bu fikri esimin is arkadaslari surekli yapiyordu 80 bine alip 7 8 ay sonra 150 bine sattı bu tarz seyler yapin derim parayi buyutup belki araba vs alirsiniz

Pinti insanlari hic sevmem ama Gereksiz savurganlikda bana hep sacma gelmistir gezesiniz tutar dibine kadar yersiniz ama bunu sürekli yapmak hic tasarruf etmemek de cok yanlis diye dusunuyorm

hanımlar selam
6 senedir aktif olarak çalışıyorum, 150-200 bin birikim yaptım bi kısmı altında bi kısmı dolarda
ev ve araba almak artık hayal oldu, peşinatı olanın bile hali zor zira banka kredi vermiyor
senelerdir altın ve dolar aldım fırsat oldukça, maaştan arttıkça ama bunlar paranın enflasyon karşısında değerini bile
tam anlamıyla korumuyor
şu ana kadar biriktirmiş olduğum parama şükrediyorum, allah korusun acil bir ihtiyaç halinde elimin altında
bekar insanım, belki yarın öbür gün evlenmek isterim en azından o işime yarar diye düşünüyorum
kenarda duruyor
napalım yani bu ay maaştan 2 bin lira artmışsa mesela, nasıl olsa düzgün yatırım yapacak araç yok deyip parayı yemeli miyim
neler yapıyorsunuz
Elbette harcamalisiniz yani ben bu dünyada gözüm birşeyde kalsın istemiyorum ama bunu yaparken borçlanmamakta gerek diye düşünüyorum hayat zaten zor birde borçlanarakta bu durumu zorlastirmamak lazım birikimde yapmalı insan yeri geldiğinde tabi

enflasyon karşısında yapılacak en mantıklı şey parayı harcamak ve borçlanmak gibi geliyor bana. Çünkü eve aldığımız en ufak şey bile bir ay sonra aynı fiyatta olmuyor ama gelirde hiçbir oynama yok. Üstüne kredi çekerek en azından idare edebileceğiniz bir araba alamaz mısınız? Gerçi arabanın da bir sürü masrafı oluyor ama değeri günden güne artıyor sebepsiz.
araba ben de düşündüm
kullanmak için değil de bir süre sonra satmak için
hani sürekli fiyatlarının artmasından dolayı
ama bu defa da elimdeki tüm parayı + kredi kullanmam gerekecek
bana daha çok, elimdeki paraya dokunmadan sadece banka kredisi ile alabileceğim şeyler daha mantıklı geliyor
çok garantici bir yanım olduğu için eldeki paraya mümkün olduğunca dokunmadan
neler yapabilirim diye düşünüyorum
banka uygulamalarında 70 bin lira falan ön onaylı krediler çıkıyor ama daha yükseği çıkmaz mı acaba
bilginiz var mıdır

Elinizdekiyle arsa alın çok ciddiyim bakın geçen sene 16 bin lira idi almadık aynı yer bu sene 200 bin aldık :KK43:
Emlakçılar diyor ki ne dolar ne Euro ne altın yani arsa kadar fırlayan yok depremde etkili olmuş olabilir mesela 250 m arsayı 200 bina aldık bir artı bir ev yaptırmak niyetiyle hobi evi gibi tavsiye ederim arsa en iyi yatirim
bu fiyatlara arsayı nereden buluyorsunuz
ben izmirde yaşıyorum en ucuzu 750 bin falan
hep milyonlar konuşuyor arsalarda

Birikim yapmak yerine borçlanıp mal sahibi olmak daha mantıklı bence. Aylık ayırdığınız miktara göre kredi çekip bir şey alabilirsiniz. Araba mantıklı aslında ama masrafı da çok bir yandan. Arsa düşünebilirsiniz belki.
ne alınacağı önemli işte
izmirde yaşıyorum, arsa fiyatları milyona yakın ve milyonun üstünde
arabayı bilemedim, evet değeri artıyor artmaya da devam edecek gibi

Enflasyon ortamında borçlanarak mal almak en mantıklı olandır
Bankalar kredi vermiyor o yüzden borçlanamıyoruz yakınlarınızdan dolar altın borçlanıp araba alabilirsiniz

Maalesef cok haklisiniz herzaman söylüyorum yatırımı altina vs yapmayın diye ufak capli okey ama uzun vadede geride kalma olasılığı çok yüksek oluyor şuanki gibi parayı herzman mala yatırma taraftarıyım

Evet ev araba alamayabilirsiniz ama yerinizde olsam örneğin yamahanın ( bunu cok tutuldugu icin soyledim) yeni çikan motorlarına yazılın sıfır ve garajda yatırın tutabildiginiz kadar tutun (sıfır km olarak ) kardesime söyledim bu fikri esimin is arkadaslari surekli yapiyordu 80 bine alip 7 8 ay sonra 150 bine sattı bu tarz seyler yapin derim parayi buyutup belki araba vs alirsiniz

Pinti insanlari hic sevmem ama Gereksiz savurganlikda bana hep sacma gelmistir gezesiniz tutar dibine kadar yersiniz ama bunu sürekli yapmak hic tasarruf etmemek de cok yanlis diye dusunuyorm
bu altın ve dolay olayı damlaya damlaya göl oldu bende
yani elime toplu para geçti onu altında değerlendirdim gibi düşünmeyin
param arttıkça azar azar aldım
yani aslında artan param başka şey almaya yetmediği için :KK70:
kaç paradır o dediğiniz motorlar peki?
sıfırları mı daha iyi yoksa ikinci elleri mi?
alsam ileride satmak için alıcı bulabilirim herhalde, sorun olmaz?
siz biliyor musunuz bu motorlar nerelerden alınır
ben kenardaki parama dokunmadan yapmak isterim böyle bişey yapacaksam eğer
yani bankadan kredi çekerek aslında
beni anlamışsınız, amaç parayı daha kısa sürede çoğaltmak aslında tamamen

Enflasyon ortamında borçlanarak mal almak en mantıklı olandır
Bankalar kredi vermiyor o yüzden borçlanamıyoruz yakınlarınızdan dolar altın borçlanıp araba alabilirsiniz
bankalarla hiç görüşmedim
ama kredi notum düşük değil
ön onaylı krediler 70000 falan çıkıyor
daha yükseğini verirler mi bilmiyorum, verirler herhalde
enflasyon ortamında en iyisi değeri düşen para birimi cinsinde borçlanmak yani tl borçlanmak
kimseden dolar ve altın alıp borçlanmam, ne anlamı kalır ki o zaman

hanımlar selam
tam anlamıyla korumuyor
kenarda duruyor
neler yapıyorsunuz
İki memur biz de aynıyız ancak araba alabilmiştik ev şuanda hayal , artık eşlerden birimiz sadece kira ve site aidatı için çalışır hale geldi, şaka gibi, emeğimiz çöp resmen , ev hanımı olsam en azından evde keyif çatardım, şimdi hem çalış hem de kira ödemek için yaşa, bu gidişle kamp hayatına geçiş yapacağız ülkece...

araba ben de düşündüm
kullanmak için değil de bir süre sonra satmak için
hani sürekli fiyatlarının artmasından dolayı
ama bu defa da elimdeki tüm parayı + kredi kullanmam gerekecek
bana daha çok, elimdeki paraya dokunmadan sadece banka kredisi ile alabileceğim şeyler daha mantıklı geliyor
çok garantici bir yanım olduğu için eldeki paraya mümkün olduğunca dokunmadan
neler yapabilirim diye düşünüyorum
banka uygulamalarında 70 bin lira falan ön onaylı krediler çıkıyor ama daha yükseği çıkmaz mı acaba
bilginiz var mıdır
ihtiyaç kredisinde maksimum 100 bin tl alınabiliyor. Vadesi de yanlış hatırlamıyorsam maksimum 36 aydı o yüzden taksitler baya yüklü oluyor. Faizleri de aşırı yüksek... Ev ve araç kredilerinde de almak istediğiniz şeyin değerinin çok altına kredi verdikleri için peşinat olmazsa olmaz... yani şöyle düşünün elinizdeki parayla bişi aldığınız zaman o para buhar olmayacak. Aldığınız şeyi sattığınızda tekrar elinize geçecek. Araba mı yoksa altın/dolar mı daha çok değerlenir bilmiyorum ama

ihtiyaç kredisinde maksimum 100 bin tl alınabiliyor. Vadesi de yanlış hatırlamıyorsam maksimum 36 aydı o yüzden taksitler baya yüklü oluyor. Faizleri de aşırı yüksek... Ev ve araç kredilerinde de almak istediğiniz şeyin değerinin çok altına kredi verdikleri için peşinat olmazsa olmaz... yani şöyle düşünün elinizdeki parayla bişi aldığınız zaman o para buhar olmayacak. Aldığınız şeyi sattığınızda tekrar elinize geçecek. Araba mı yoksa altın/dolar mı daha çok değerlenir bilmiyorum ama
motosiklet önerisi geldi mesela biraz önce
o daha ulaşılabilir bir hedef
muhtemelen motorlu araçlar altın ve dolardan daha fazla değerlenir
yani yatırım aracını değiştirmiş olacaksın diyorsunuz siz anladığım kadarıyla
birikimi harcamak değil de birikimi başka bir enstrümana yönlendirmek gibi
doğru mu anladım?

ne alınacağı önemli işte
izmirde yaşıyorum, arsa fiyatları milyona yakın ve milyonun üstünde
arabayı bilemedim, evet değeri artıyor artmaya da devam edecek gibi

İzmirde yaşıyorsanız Akhisar civarına bakabilirsiniz. İzmir çevresi turistik olduğu için fiyatlar çok yüksek. Seferihisar'ın köylerinde 1 dönüm zeytinlik aldığınız parayla Akhisar'da 30 dönüm zeytinlik alıyorsunuz. İzmir'e de yakın sayılır.

motosiklet önerisi geldi mesela biraz önce
o daha ulaşılabilir bir hedef
muhtemelen motorlu araçlar altın ve dolardan daha fazla değerlenir
yani yatırım aracını değiştirmiş olacaksın diyorsunuz siz anladığım kadarıyla
birikimi harcamak değil de birikimi başka bir enstrümana yönlendirmek gibi
doğru mu anladım?
evet demek istediğim tam olarak buydu. Ben muhasebeciyim ama eşim yatırım finans konularında benden daha çok araştırır meraklıdır.
Mesela Şubat ayında kredi çekip araba almayı düşünmüştük ucuz bi model sonrasında nasip olmadı. Eşim almayı düşündüğümüz aracın şimdiki fiyatını araştırmış. O zaman almış olsaydık ve şu an satsaydık araç için çektiğimiz krediyi rahatça kapatır üstüne 30-35k kar ederdik dedi. Bu açıdan bakınca mantıklı geliyor. Dolar ve altın illa ki yükselir ama enflasyonu absorbe edecek kadar yükselir mi emin olamadım.
Mesela o dönem zaruri ihtiyaç olmadığı halde robot süpürge ve kurutma makinesi aldı. Şimdi taksitli alalım taksiti bitene kadar fiyatı iki katına çıkacak zaten dedi ve sahiden de öyle oldu.

İzmirde yaşıyorsanız Akhisar civarına bakabilirsiniz. İzmir çevresi turistik olduğu için fiyatlar çok yüksek. Seferihisar'ın köylerinde 1 dönüm zeytinlik aldığınız parayla Akhisar'da 30 dönüm zeytinlik alıyorsunuz. İzmir'e de yakın sayılır.
çabuk yükseliyor mu peki fiyatları
bilginiz var mıdır

Bizim gibi enflasyonist ülkelerde birikim ile değil, borçlanma ile mal mülk sahibi olunur. Borçlanır malı alırsınız, zamanla mal değerlenir ödediğiniz borç miktarı kuş kadar kalır.
Misal; annemlerin 4 sene 350bin’e aldığı 2800 aylık kredi ödediği ev bugün 3 milyon, ama onlar hala 2800 ödüyorlar.

bu altın ve dolay olayı damlaya damlaya göl oldu bende
yani elime toplu para geçti onu altında değerlendirdim gibi düşünmeyin
param arttıkça azar azar aldım
yani aslında artan param başka şey almaya yetmediği için :KK70:
kaç paradır o dediğiniz motorlar peki?
sıfırları mı daha iyi yoksa ikinci elleri mi?
alsam ileride satmak için alıcı bulabilirim herhalde, sorun olmaz?
siz biliyor musunuz bu motorlar nerelerden alınır
ben kenardaki parama dokunmadan yapmak isterim böyle bişey yapacaksam eğer
yani bankadan kredi çekerek aslında
beni anlamışsınız, amaç parayı daha kısa sürede çoğaltmak aslında tamamen
Anladım Bu dediğim olay sıfır için geçerli honda pcx veya honda dio alabilirsiniz yamahada olur ama o biraz tuzluya geliyor hondalar acayip tutuluyor zaten alıcısı fazla bayilerin elinde olur mutlaka yoksada getirtirler sıfırını şuan pcx ler 170 180 bandlarında geziyor alıp bekletip satacaksını hele bir ablamız 95 bin e alıp geçen aylarda 160 bine sattı 4 ay gibi bir sürede tabi bunda enflasyonunda payi etkili oldu o kısa sürede kazandı bu sene bende alıp bekleteceğim kesinlikle kaybetmezsiniz muhakkak altindan dolardan fazla kazanirsiniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X