Ev alma konusunda fikir istiyorum..

smuwiLa

Guru
Pro Üye
3 Ekim 2010
11.411
3.586
Merhaba arkadaşlar bir konu danışmak istiyorum sizlere en uygun bölüm burası olur diye düşündüm. Kardeşimin arkadaşı tamamı krediyle, ileri de bizim de düşündüğümüz semtten ev aldılar. Yıl sonuna denk geldiği için düşük faiz oranlarından da yararlanmışlar. Aynı zaman da evlilik hazırlığındalar, bizim de evimiz olmayacağından ister istemez düşünmeye başladım? Kiralar malumunuz, hep çevremden duyuyordum zaten, kısa zamandır bende soruşturuyorum yani şöyle söyleyim kötünün hallicesi 700-800 lira, yani evde ahım şahım hiç bişey yok. Daha ucuzları var elbet ama bir evin zemin döşemesini işyeri zeminleri olur ya aynısı, mutfak dolapları en eski modellerden kahverengi, tezgahı bildiğiniz mermer, tamamen viran durumda ve istedikleri fiyat 650 lira. :KK14:

Eşyalarımızı nakit alacaktık, bir miktarda kredi çekeriz garanti olsun diyorduk. 700-800 lira kirayla bir de kredi ödeyebileceksek acaba bizde bu şekilde ev alabilir miyiz diye düşünmeye başladım? Tamamı krediyle faizi yüksek oluyor evet, zaten özellikle bu konuda fikire ihtiyaç duyuyorum, bizim planımız normalde 1 sene falan kirada oturup o ihtiyaç adı altında çekersek eğer (düşüncemiz kesin çekmekti) krediyi bitirip, yine krediyle ev almaktı. Ama her ay kira ve bu kredi yüzünden elimden çıkacak miktarı, sonrasında yine kredi çekerek ev alacağımızı düşündükçe aklım karıştı?:44:

Tabii faiz oranları ne olur? Ne kadarlık bir ödeme planı çıkarırlar bize uyar mı orası ayrı mesele. Ben sadece fikir olarak ne düşüneceğinizi merak ediyorum? Aynı zamanda bilmediğim (çünkü hiç araştırmadım) dezavantajları varsa neler? Bu konuda yardımcı olursanız çok mumnun olurum. :KK34:

Son düzenleme:
Canım kredi faiz oranlarının baya arttığı bir dönemdeyiz, hele ev kredilerinde.
Ama madem kiraya çıktığınızda 600 700 lira kira ödeyeceksiniz, bence en mantıklısı kendi evinin borcunu ödemek.
Biz de ilk bir yıl kira sonra ev dedik ama olmuyor inan. Para bile biriktiremiyorsun kiradayken.
Bence beğendiğin evi al krediyle, ama faiz oranlarını da iyi araştır.
Eski püskü eve boş yere ödeme o kadar para.

Canım kredi faiz oranlarının baya arttığı bir dönemdeyiz, hele ev kredilerinde.
Ama madem kiraya çıktığınızda 600 700 lira kira ödeyeceksiniz, bence en mantıklısı kendi evinin borcunu ödemek.
Biz de ilk bir yıl kira sonra ev dedik ama olmuyor inan. Para bile biriktiremiyorsun kiradayken.
Bence beğendiğin evi al krediyle, ama faiz oranlarını da iyi araştır.
Eski püskü eve boş yere ödeme o kadar para.

İşte burası düşündürüyor, biriktirme olmuyor zaten, biz de takıları peşinat verir öyle alırız diyorduk. Ama bu fiyatlarda kira verip üzerine kredi ödeyebileceksek 1 sene, zaten yine avantajlı durumda olmuyoruz. :26:

Hatta bu ödeyeceğimizi 1 seneye bölersek tamamı krediyle ev almaya denk geliyor neredeyse ve boşa gitmiş oluyor.:KK14:
Yıl sonuna doğru faiz oranları düşmüştü, yıl sonuyla mı alakalı bu durum? Yoksa belli dönemler olup nadir, yıl sonuna mı denk geldi acaba?

İnsanlar 2500 lira gelirle bahçeşehirden daire alıyorlar:KK53:
Biz de iş yok sanırım.. :KK14:

Evin tamamını kredi ile alamazsınız kanunlar değişti ki %25 peşinat olması gerek,%75 kredi çekebilirsiniz,arkadaşınız hepsini nasıl banka kredisi olarak kullandı normalde kullanamaz.

Evin tamamını kredi ile alamazsınız kanunlar değişti ki %25 peşinat olması gerek,%75 kredi çekebilirsiniz,arkadaşınız hepsini nasıl banka kredisi olarak kullandı normalde kullanamaz.

Bende öyle biliyordum.
Ama internetten biraz araştırdım satılık evleri, hiç peşinatsız uygun ödeme koşullarıyla diye bilgileri mevcut tabii yinede direkt araştırmadığım için emin değilim.
Ayrıca peşinatsız alan arkadaş bir de ara ödeme yapacakmış sanırım?
:26:

Ev konusunu iyi arastirmanizi tavsiye ederim...
Cunku bir kere bir eve girince (kiradan bahsediyorum) inan bana ev almak biraz daha arka planda kaliyor.
Insan neye alisiyorsa o sekilde devam ediyor... 19 aylik evliyim, bizde ev almak istiyorduk nasib olmadi.
Keske girseymisiz ev kredisine, hali hazirda 1000 TL kira oduyoruz malesef... :KK31:
Ev kredisine girseydik simdiye kadar 19 ay evimiz odenmis olacakti...

Nasip gerci, ama sizde ona gore karar verin derim...
Hic yoktan kendi evine parani odersin, sonucta evin olur...
Ama boyle havaya kira parasi odeniyor malesef, sonucunda bir sey gecmeyecek elimize...

Hakkinizda hayirlisi olsun...

Ev konusunu iyi arastirmanizi tavsiye ederim...
Cunku bir kere bir eve girince (kiradan bahsediyorum) inan bana ev almak biraz daha arka planda kaliyor.
Insan neye alisiyorsa o sekilde devam ediyor... 19 aylik evliyim, bizde ev almak istiyorduk nasib olmadi.
Keske girseymisiz ev kredisine, hali hazirda 1000 TL kira oduyoruz malesef... :KK31:
Ev kredisine girseydik simdiye kadar 19 ay evimiz odenmis olacakti...

Nasip gerci, ama sizde ona gore karar verin derim...
Hic yoktan kendi evine parani odersin, sonucta evin olur...
Ama boyle havaya kira parasi odeniyor malesef, sonucunda bir sey gecmeyecek elimize...

Hakkinizda hayirlisi olsun...

Aynı şekilde düşünüyorum, en azından bir araştırırız. Bir arkadaş demiş %25 peşin %75 kredi olur tamamı olmaz diye. Yani en azından geçeriz kiraya ama 1-2 sene oturmak yerine 3-5 ay otururuz. Neticede bizim bütçemize göre olan evlerin semti belli, ha beklemişsin ha beklememişsin. Yani bekleyerek çok daha iyisi olmayacak aksine 1 sene havaya para ödeyip bir de kredi faizi ödeyeceğiz.

Sıfır daireler var kiralık 800-1000 lira büyüklüğüne, temizliğine, merkeze yakınlığına göre değişiyor. Hem ev ucuz olacak (kira, havaya gidiyor çünkü) hem içimize sinecek fazla hayalcilik bana göre. En az 700 lirayı gözden çıkarmamız lazım her ay, bir yere bağlayınca ödüyorsun bir şekilde ama biriktirmeye gelince gerçekten 5 kişinden biri becerebiliyor.
:KK50:

Aynı şekilde düşünüyorum, en azından bir araştırırız. Bir arkadaş demiş %25 peşin %75 kredi olur tamamı olmaz diye. Yani en azından geçeriz kiraya ama 1-2 sene oturmak yerine 3-5 ay otururuz. Neticede bizim bütçemize göre olan evlerin semti belli, ha beklemişsin ha beklememişsin. Yani bekleyerek çok daha iyisi olmayacak aksine 1 sene havaya para ödeyip bir de kredi faizi ödeyeceğiz.

Sıfır daireler var kiralık 800-1000 lira büyüklüğüne, temizliğine, merkeze yakınlığına göre değişiyor. Hem ev ucuz olacak (kira, havaya gidiyor çünkü) hem içimize sinecek fazla hayalcilik bana göre. En az 700 lirayı gözden çıkarmamız lazım her ay, bir yere bağlayınca ödüyorsun bir şekilde ama biriktirmeye gelince gerçekten 5 kişinden biri becerebiliyor.
:KK50:

canım ilk etapta çok pahalı bir ev bakmazsın, biz de ev aldık 7 sene oldu, sıfır evler 55 TL iken biz 48 TL ye eski bir ev aldık. 3 sene içinde de eşim işten çıkmasıyla tazminat aldı ve evin borcunu kapattık. Şimdi ben de mesela sıfır ev düşünüyorum ve o sıfır evi almak şimdi bana daha kolay, çünkü elimde zaten bir ev var, onu satarak üstüne kredi çekebilirm.
Siz de böyle kesenize uygun bir el bakın derim, çünkü dediğin gibi 700 TL az para değil, kendi evine ödersin. Hiç peşinat bulabileceğin yer yok mu, bir zamanlar vardı %100 mortgage diye kredi vardı.
Bir de ihtiyaç kredisini niye çekeceksiniz, para biriksin diye mi, eğer öyleyse hiç anlamı yok o işin dediğin gibi, boşuna faiz niye ödeyeceksiniz? Onun yerine çekmişsiniz gibi paranızı yatırın bankaya.

canım ilk etapta çok pahalı bir ev bakmazsın, biz de ev aldık 7 sene oldu, sıfır evler 55 TL iken biz 48 TL ye eski bir ev aldık. 3 sene içinde de eşim işten çıkmasıyla tazminat aldı ve evin borcunu kapattık. Şimdi ben de mesela sıfır ev düşünüyorum ve o sıfır evi almak şimdi bana daha kolay, çünkü elimde zaten bir ev var, onu satarak üstüne kredi çekebilirm.
Siz de böyle kesenize uygun bir el bakın derim, çünkü dediğin gibi 700 TL az para değil, kendi evine ödersin. Hiç peşinat bulabileceğin yer yok mu, bir zamanlar vardı %100 mortgage diye kredi vardı.
Bir de ihtiyaç kredisini niye çekeceksiniz, para biriksin diye mi, eğer öyleyse hiç anlamı yok o işin dediğin gibi, boşuna faiz niye ödeyeceksiniz? Onun yerine çekmişsiniz gibi paranızı yatırın bankaya.

Canım biz şimdi herşeyi kendimiz yapacağız, hatta erkek arkadaşım takıları halletti bile, mobilyamız için de bir miktar nakidimiz var üstünü ve beyaz eşyayı da kredi çekeriz diyorduk en az bi 10 bin lira, 700+ 700 ödesen ki, ödeyeceğin rakam küçüldükçe vade artıyor ve taksitler ne kadarlık ayarlanır meçhul, ay da 1400 lira yapıyor bir de evin diğer giderleriyle 2 bin liraya yakın para ediyor. Eğer dedikleri gibi evin tamamına kredi çıkartmak mümkün değilse düğünden sonra takıları peşinat verip alacağız zaten, alacağımız ev öyle de böyle de değişmeyecek parasal açıdan, zaten aldığımız yerden dolayı uyguna alacağız. Hani 1-2 sene bekleyip daha iyisini falan alamayız, aksine evin zamanla değerinin artmasından dolayı şimdiki değerinin üstünde alabiliriz.

Biraz şehir dışına kaymak zorundayız öyle veya böyle, bir çok yer gelişme durumunda zaten şimdi kaldı ki bizim semtte 85 m2 daire 170 bin olurken, o civarlarda 100 m2 daire 110-120 bin, ihtiyaçtan değerinin 20 bin kadar altında acil satılık olanları saymıyorum bile..

Bende öyle biliyordum.
Ama internetten biraz araştırdım satılık evleri, hiç peşinatsız uygun ödeme koşullarıyla diye bilgileri mevcut tabii yinede direkt araştırmadığım için emin değilim.
Ayrıca peşinatsız alan arkadaş bir de ara ödeme yapacakmış sanırım?
:26:

​Yeni yasa kabul edildi,kredi kartı yasası çıkmıştı taksit sayıları falan değişti duymuşsundur bu yasa ile beraber kredilerede düzenleme geldi,ihtiyaç kredilerinde 5 sene olan ödeme 3 seneye düştü,ev kredisinde de banka %75 diye kabul edildi.

​Yeni yasa kabul edildi,kredi kartı yasası çıkmıştı taksit sayıları falan değişti duymuşsundur bu yasa ile beraber kredilerede düzenleme geldi,ihtiyaç kredilerinde 5 sene olan ödeme 3 seneye düştü,ev kredisinde de banka %75 diye kabul edildi.

Evet yeni yasayı biliyorum, hayırlısı artık. :KK31:

Son düzenleme:
canım bizde bu konu da aynı düşünüyoruz...benim kuzenim kasımdaydı yanlış hatırlamıyorsam krediyle ev aldı...biz araştırmaya kalktım anaaaam faiz oranları nerdeyse 100de 100...şu an kara kara düşünüyorum...önümüzü görmeden düğün öncesi iş yapmayalım dedik, özel sektör sonuçta fazla kazandırsa da şimdilik, çıkma-çıkarılma durumu da var...bunu da düşünerek düğün sonrası kiraya çıkarız önümüzü görerek alırız ancak dedik...altınımız var onları peşinat sayarız...ama faiz oranları tavan yapmış...şimdiyse kirada havaya gidecek olan paralarımıza yanıyoruz...kuzenim çok şanslıydı.yok paraya ev sahibi oldu...biz ne yapacağız.:KK31:

canım bizde bu konu da aynı düşünüyoruz...benim kuzenim kasımdaydı yanlış hatırlamıyorsam krediyle ev aldı...biz araştırmaya kalktım anaaaam faiz oranları nerdeyse 100de 100...şu an kara kara düşünüyorum...önümüzü görmeden düğün öncesi iş yapmayalım dedik, özel sektör sonuçta fazla kazandırsa da şimdilik, çıkma-çıkarılma durumu da var...bunu da düşünerek düğün sonrası kiraya çıkarız önümüzü görerek alırız ancak dedik...altınımız var onları peşinat sayarız...ama faiz oranları tavan yapmış...şimdiyse kirada havaya gidecek olan paralarımıza yanıyoruz...kuzenim çok şanslıydı.yok paraya ev sahibi oldu...biz ne yapacağız.:KK31:

O dönemdekiler çok şanslı zaten, faiz oranlarının düşüklüğünden yararlandılar. :KK31:

En iyisi peşinatı ayarladıktan sonra çok beklemeden bir eve girmek umarım faizler de düşer, yoksa her ay 800 lira' dan 2 sene otursam 19,200 lira kira ödemiş olacağım ha zam olayına hiç girmedim bile, hayırlısı artık.. :KK34:

cnm merhaba;

ev almak hepimizin hayali bizde eşimle düşünüyoruz ama kredi konusu bizimde kafamızı çok karıştırıyor krediyi çekeceğiz ama 2 ev parası geri ödeyeceğiz ben bunu enayilik olarak görüyorum ama başka türlü de eline para geçemeyecek insanlar olarak başka çare bulamıyoruz krediyi ister istemez düşünüyoruz:KK31:allah yardımcımız olsun ev almak çok zor ya miras kalacak ya anne baban önceden düşünüp ev işini çoktan halletmiş olacak başka türlü kolay yoldan ev sahibi olunmaz bu devirde:KK31:biz eşimle para biriktirmeyi uygun gördük her ay 1000 tl gibi bir rakam biriktireceğiz tabi maaşımıza zam yapıldıkça da farkını üstüne koyacağız zaten 10 sene kenara para attık mı izmir de yaşayanlara yetecek ev alacak paramız olmuş olacak ha para eksiğimiz kaldığındada faizi düşük tüketici kredisi alırız diyoruz kira öder gibi onu öderiz biz işin içinden bu şekilde çıkabileceğimizi düşünüyoruz sizde kenara para atabilecekseniz atmaya çalışın derim

sanırım yenı evleneceksın hayrlı olsun.fikrime gelınce şimdiden duşunme derım.once evlen gidişata bak anlaşmanıza bak hesaba bak cnm. yenı evlı olcaksın yıyıp içmek gezmek ısteyeceksın.bırden ev kredısıne gırmenız senı bundan alıkoyacak.kıra aynı dıyosun ama farklı banka asla beklemez.sen kıstıkça kıscaksın bu sefer mutsuz olcaksın...zamana bırak gıdışata bak hesaba bak ( çunku uymuyo duşundugumuz planlar ) once evlılığının tadını cıkar...sonra zamanı gelır ınş

kardeşim daha yeni kredi ile ev aldılar, bir miktar ellerinde vardı, onlar 80 milyar civarı çektiler.
şu ara kredi oranları çok yüksek, neredeyse 2 katı ödeyecekler ve aylık ödeme miktarlarıda
çok düşük değil, tabi eve giren aylık gelire de bağlı, aylık 1.300 ödüyorlar o miktar krediye.
ileri de faiz oranları düştükçe yeniden yapılandırma yapma şansları var, onlarda onu bekliyorlar.
geliriniz ne durumda tam bilmiyorum ama faiz oranları düşünce bu işe girmek daha mantıklı olabilir.

cnm merhaba;

ev almak hepimizin hayali bizde eşimle düşünüyoruz ama kredi konusu bizimde kafamızı çok karıştırıyor krediyi çekeceğiz ama 2 ev parası geri ödeyeceğiz ben bunu enayilik olarak görüyorum ama başka türlü de eline para geçemeyecek insanlar olarak başka çare bulamıyoruz krediyi ister istemez düşünüyoruz:KK31:allah yardımcımız olsun ev almak çok zor ya miras kalacak ya anne baban önceden düşünüp ev işini çoktan halletmiş olacak başka türlü kolay yoldan ev sahibi olunmaz bu devirde:KK31:biz eşimle para biriktirmeyi uygun gördük her ay 1000 tl gibi bir rakam biriktireceğiz tabi maaşımıza zam yapıldıkça da farkını üstüne koyacağız zaten 10 sene kenara para attık mı izmir de yaşayanlara yetecek ev alacak paramız olmuş olacak ha para eksiğimiz kaldığındada faizi düşük tüketici kredisi alırız diyoruz kira öder gibi onu öderiz biz işin içinden bu şekilde çıkabileceğimizi düşünüyoruz sizde kenara para atabilecekseniz atmaya çalışın derim

Canım kira da olunca bi de İstanbul şartlarında para biriktirmek çok zor hani 1 sene, 2 sene en fazla 10 yıl çok uzun bir süre :/
Biriktirebilene imreniyorum maşallah..

sanırım yenı evleneceksın hayrlı olsun.fikrime gelınce şimdiden duşunme derım.once evlen gidişata bak anlaşmanıza bak hesaba bak cnm. yenı evlı olcaksın yıyıp içmek gezmek ısteyeceksın.bırden ev kredısıne gırmenız senı bundan alıkoyacak.kıra aynı dıyosun ama farklı banka asla beklemez.sen kıstıkça kıscaksın bu sefer mutsuz olcaksın...zamana bırak gıdışata bak hesaba bak ( çunku uymuyo duşundugumuz planlar ) once evlılığının tadını cıkar...sonra zamanı gelır ınş

Tanıdık olursa ne ala da, bir çivi bile çaktırmıyorlar eve, ne kadar idare edecek ki? 1 gün, 2 gün, 1 hafta, kaldı ki eğer eşyalarımız için yetmezse nakit diye çekeceğimiz krediyi çekmezsek en azından dediğin gibi rahat edebiliriz, ama şu var ki o zaman da erkek arkadaşım para biriktiririz diyor 1 sene..
:KK53:

kardeşim daha yeni kredi ile ev aldılar, bir miktar ellerinde vardı, onlar 80 milyar civarı çektiler.
şu ara kredi oranları çok yüksek, neredeyse 2 katı ödeyecekler ve aylık ödeme miktarlarıda
çok düşük değil, tabi eve giren aylık gelire de bağlı, aylık 1.300 ödüyorlar o miktar krediye.
ileri de faiz oranları düştükçe yeniden yapılandırma yapma şansları var, onlarda onu bekliyorlar.
geliriniz ne durumda tam bilmiyorum ama faiz oranları düşünce bu işe girmek daha mantıklı olabilir.

1300 çok iyimiş gerçekten, yapılandırma da olması da aynı şekilde, hayırlısı olsun, zaten mutlaka beklemek mantıklı şu faiz durumunda. :KK31:

Son düzenleme:
Canım kira da olunca bi de İstanbul şartlarında para biriktirmek çok zor hani 1 sene, 2 sene en fazla 10 yıl çok uzun bir süre :/
Biriktirebilene imreniyorum maşallah..

Tanıdık olursa ne ala da, bir çivi bile çaktırmıyorlar eve, ne kadar idare edecek ki? 1 gün, 2 gün, 1 hafta, kaldı ki eğer eşyalarımız için yetmezse nakit diye çekeceğimiz krediyi çekmezsek en azından dediğin gibi rahat edebiliriz, ama şu var ki o zaman da erkek arkadaşım para biriktiririz diyor 1 sene..
:KK53:

1300 çok iyimiş gerçekten, yapılandırma da olması da aynı şekilde, hayırlısı olsun, zaten mutlaka beklemek mantıklı şu faiz durumunda. :KK31:

tabi istanbul şartlarında zor olur cnm biz 1 senedir 400 kira ödüyorduk daha yeni 450 oldu kiramız. + 1000 tl de biriktirince toplam 1400 tl elimizden çıkmış olacak kredi çeksek aylık 2000 den aşağı ödememiz olmaz o nedenle bizim hesabımız şimdilik bize karlı görünüyor tabi ilerde bişi çıkıp parayı harcamak zorunda kalmazsak:KK31:

O dönemdekiler çok şanslı zaten, faiz oranlarının düşüklüğünden yararlandılar. :KK31:

En iyisi peşinatı ayarladıktan sonra çok beklemeden bir eve girmek umarım faizler de düşer, yoksa her ay 800 lira' dan 2 sene otursam 19,200 lira kira ödemiş olacağım ha zam olayına hiç girmedim bile, hayırlısı artık.. :KK34:

Kızlar faiz oranlarına çok takılmayın. Biz ev alma işini ilk düşünürken faiz oranı 0,80lerdeydi. Şimdi 1,02den çekiyoruz ama faiz oranı bir puan bile düşse yeniden yapılandırma hakkımız var. O yüzden biz yine de almaktan vazgeçmedik. 100bin lira çekiyoruz, yaklaşık 30bin faiz ödeyeceğiz. Düşündük 1 yıl kirada otursak en az 10bin lira kiraya vereceğiz. Peşinat biriktirsek bile eninde sonunda yine mecburen kredi çekip faiz ödeyeceğiz. Boşuna kira ödeyip sonra bi de taşınma derdiyle uğraşmayalım diye ev alıyoruz. Taşınırken eşyalar çok yıpranıyor, bir de eşyalar eve sığacak sığmayacak sıkıntısı yaşanıyor. En basitinden tülün perden halın bile uymuyor. Biz o yüzden en başta ev almaya karar verdik. Tüm eşyalarımızı da kendi evimize uygun alıyoruz. İnşallah da Allah nasip ederse ailemiz kalabalıklaşana kadar orada yaşayacağız :KK17: Eğer imkanınız varsa biraz peşinat bulup faiz oranlarına takılmadan ev alın derim. Gerekirse çok az eşya alın, oradan kısıp eve katın. Ufacık da olsa sahipleneceğiniz bir eviniz olur inşallah er ya da geç :KK54:

X