Saç Rengi ve Saç Boyama Evde doğal yollarla saç boyası nasıl akıtılır ?

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.853
48

z19641011IHR,Kolory-wlosow-na-wiosne.jpg

Saçınızı boyadınız ya da boyattınız ve sonuçtan memnun olmadınız ya da boyadığınıza pişman oldunuz. Peki saç boyası ne zaman akar? Öncelikle şunu söylemek gerekir ki; saç boyaları 3 çeşittir. Bunlar kalıcı, yarı kalıcı ve yıkanınca çıkan saç boyaları. Saç boyamaya yeni başladıysanız yarı kalıcı ya da yıkanınca çıkan boyaları tercih edebilirsiniz. Unutmayın! Siyah ve kızıl gibi kalıcı saç boyalarda son pişmanlık fayda etmez, açıcı kullanarak geri döndürmeye çalışmak yerine yarı kalıcı boyalarla başlamanızda fayda var.

Saç boyasını akıtmak için evde ya da kuaförlerde bazı yöntemler var. Fakat bu yöntemler daha çok boyattığınız renk doğal saç renginizden daha koyuysa işe yarıyor. Eğer boya doğal saç renginizden daha açıksa tekrar boyatmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca boyanın üzerinden çok fazla zaman geçmediyse boyayı akıtma ve saçlarınızı doğal rengine döndürme şansınız daha yüksek. Süre geçtikçe boya saça iyice tutunur ve çıkarması zorlaşır.

• Saçlarınızı düzenli olarak sıcak suyla yıkayın. Sıcak su boyanın akmasına yardımcı olur.
  • Duşa girmeden önce saç diplerinize zeytinyağı ile masaj yapıp en az yarım saat sonra bekleyin. Daha sonra kepeğe karşı etkili şampuanla yıkayın. Kepeğe karşı özel olarak üretilen şampuanlar boyayı akıtmak için kullanılabilir. Üstelik oldukça ekonomik! Ancak mucize beklemeyin çünkü saçlarınızı birkaç tondan fazla açmayacaktır.
  • Saçınızı ağartan ürünler kullanabilirsiniz. Fakat ağartıcı ürünler kullanırken dikkat etmelisiniz. Eğer dip boyanız geldiyse kendi saçlarınıza ağartıcı ürünü değdirmeyin. Aksi taktirde kendi saç renginizi de açarsınız.
  • Saçlarınızı şampuan yerine beyaz sabunla temizlerseniz saç boyanızın büyük oradan aktığını görebilirsiniz.
  • Limon asitli içeriğiyle saç boyasını akıtmak için kullanılabilir. Saçlarınızı 1/5 oranında limon suyu ile durulayabilirsiniz. 20-30 dakika beklettikten sonra normal su ile durulayıp limonu çıkartabilirsiniz. Eğer limon suyu sürdükten sonra güneşe çıkarsanız saçlarınızın rengi çok açılabilir bu yüzden dikkatli olun.
  • 2 su bardağı suya 2 paket kabartma tozu ekleyip iyice karıştırın ve bu karışımımı tüm saçınıza yedirip 1 saat bekleyin. Sonrasında beyaz sabunla yıkayın. 1 hafta boyunca her gün yaparsanız saçlarınızdaki boya akacaktır. Fakat bu işlemler sırasında saçlarınız nemini kaybedip oldukça kuruyacak. Bu yüzden zeytinyağlı saç maskeleri yapmanızda fayda var.
  • Piyasada yer alan boya akıtıcı şampuanları deneyin. Bu şampuanlar kuaförlerde kolaylıkla bulunabilir ve özellikle boya sonrasında hemen uygulandığında saçınızdaki boyayı büyük miktarda akıtır.
  • Beyaz sabunda olduğu gibi yeşil sabunun da saç boyasını akıtma özelliği vardır. Her türlü sabun saçınızı kurutur. Bu yüzden nem veren maskeleri 2-3 günde bir uygulamalı ve sabunla temizledikten sonra saç kremi kullanmalısınız.
  • Bitkisel içerikli şampuanlar da saç boyasını akıtmaya yardımcı olur.
  • Kullandığınız şampuana karbonat karışıtırın. Şampuan şişesinin için 2-3 çay kaşığı karbonat attıktan sonra saçlarınızı bu karışımla yıkayın ve 5-10 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu uygulamadan sonra yıpranmayı en aza indirmek için derinlemesine nemlendiren bir serum kullanabilirsiniz.
  • Kozmetik reyonlarında ya da kuaförlerde saç rengini akıtan ürünler bulabilirsiniz. Fiyatları biraz yüksek olsa da ilk uygulamada bile yeni boyanmış saçın boyasını anında akıtabilirler.
  • Bazı yerlerde saç boyasını bulaşık deterjanı ile akıtmanın mümkün olduğuna dair bazı bilgiler ve kullanıcı görüşleri mevcut. Ancak bulaşık deterjanı çok ağır kimyasallar içeren bir temizlik ürünüdür. Bu yüzden bu yöntemi uygulamanızı tavsiye etmeyiz.
  • Son olarak bir etkili yöntem daha verelim. O da C vitamini ile saç boyasını akıtma yöntemi. İhtiyacınız olan malzemeler saf C vitamini ve kepeğe karşı etkili şampuan. 10 adet C vitamini tabletin kaşık yardımıyla bir kasenin içinde ezin. Üzerine göz kararı kepeğe karşı etkili şampuan ekleyin. Dilerseniz içerisine bir kaç damla bakım yağı damlatabilirsiniz. Büyük bir kapta yapmanızda fayda var. Çünkü karıştırırken malzeme oldukça kabaracak. Varsa fırça ile karışımı saçınıza sürerek yayın ve 45 dakika bekleyin. Ardından durulayın. Saçlarınızdan boya akana kadar bu küre devam edin.
Her ne kadar bu yöntemler saçlarınızdaki boyayı akıtmak için etkili olsa da saçlarınızın kimyasal bir işlemden sonra yeni ve yıpratıcı işlemlere maruz kalması pek sağlıklı değildir. Saç boyası saça işleyen bir kimyasal olduğu için saçtan akıtılabilmesi içinde ağır kimyasallar kullanmak gerekebilir. Bu kimyasallar ve birkaç doğal yöntem ile saçlarınızın rengini biraz açabilirsiniz ancak bu uygulamaların saçları yıpratıcı uygulamalar olduğunu unutmayın. Bu yüzden yukarıdaki işlemleri uyguladığınız takdirde kaliteli ve güvenilir markalardan satın alacağınız saç bakım ürünlerini kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde istemediğiniz bir renkten kurtulmak için saçlarınızın canlılığını ve ışıltısını yok edebilirsiniz.

burdan okudugum ve uyguladigim bir tarifi yazayim mavi siyah saclarimi irlanda kizilina kadar 3 saatte boyle actim ben. Kabartma tozu 2paket, 9luk oksidan yarim olcek , zeytin yagi 1 ksk, ve bunlari karistirdim.
Ciddi msin ??? Bende yeni siyaha boyadım çok pismanım bndede olur mu ? Ve 3 saat mi bklettin saçın yıpranmadı mı

Evet yaptim oldu... Ki benim canim cok tatlidir ondan pay bic :KK66: dur bakiyim yazi, resim olarak varsa atayim buraya.

Ònce yarim saat denedim baktim ise yariyor, ikinciye ayni tarife Icine zeytinyaginin yaninda cok azcik sirkede kattim, 2.ye 50 dk, sonuncuya da diger bi bucuk saatte yaptim sonuc saclarim özüne döndü kìwir kiwir ve rengi acilmis bi sekilde oldu ve toplayamadigim icin kestirdim. Ama senin saclarinin hassasiyetini bilmiyorum ve riske girmek istemezsen ondan önce bir kuafore danis oyle karar ver cunku sac riske etmeye gelmez..bnm zeminim koyu sari ve hafif koyu kumral karisimiydi ondan once roflede vardi belkide oyle hemen akti, senin zemin ne renk?

Ciddi msin ??? Bende yeni siyaha boyadım çok pismanım bndede olur mu ? Ve 3 saat mi bklettin saçın yıpranmadı mı
burdan okudugum ve uyguladigim bir tarifi yazayim mavi siyah saclarimi irlanda kizilina kadar 3 saatte boyle actim ben. Kabartma tozu 2paket, 9luk oksidan yarim olcek , zeytin yagi 1 ksk, ve bunlari karistirdim.
Saçımın orijinal rengi açık kahveydi boyattım bir kaç kere bal köpüğüne sonra siyaha boyattım uzun zamandır siyah ama akmadı bir türlü Ve çok sıkıldım bu durumdan, inçe telli saçlarım tam tarifi yazar mısınız

Bir defasında koyu kestane rengine boyamıştım saçlarımı açık tenli bir insanım kaslar falan sarı hiç yakışmamıştı. Bildigi n beyaz banyo sabunu ile surekli yıkayarak akıtmıştım boyayı.

Gliss markası çok çabuk akıtıyor birde sabun ile yıkadığında çünkü şampuanların hemen hemen hepsinde renk koruyucu madde içeriyor sabun ile yıkadığında sert olduğu için banyodan hemen çıkmadan önce saç kremi sür bir hafta da gözle görülür fark olacaktır.

merhaba benim saçım siyah renk ama 4 aydır falan boyamıyorum kendi rengine dönsün istiyorum nasıl akıtabilirim

şampuanın içine tatlı badem yağı kattığımdan beri koyu renk boyam akıyor. şampuanım da gliss.

bende sıyahtan zor dondum sacım mahf oldu arastırmalar yapıyorum dogal yontemlı.vsrmı bı onerınız kızlar

Garantili beyaz sabun kizlar. Ben sacimda turunculugu alsin diye actiktan sonra boyamin icine mavi boya karistirmistim ama biraz fazla kacirmisim sacim siyah olmustu. Beyaz sabunla hergun yikadim 5gunde akittim. Hatta kopurtunce kopuk mavi oluyordu :) tabii cok sertlestiriyor orasi ayri bi konu ama akittiktan sonra sampuan sac kremine donunce düzeliyor

ama sabun sacımı cok kecelestirmez miii
sabun saçı keçeleştirir ama beyaz sabunla yıkadıktan sonra saç kremi kullanın. Böylece hem boyadan kurtulursunuz hem de saçlarınız yumuşak olur. Daha detaylı bilgi ve saç boyası akıtmak için doğal yöntemler öğrenmek için yazıma göz atabilirsiniz

Son düzenleyen: Moderatör:
Slm kizlar bende palettee yogun aciciyla actim kahve rengi gibi bakirli oldu simdi kumral donmek istiyorum resim ekleyeblrsem gonderirim resim

Uzun süredir açık kumral kullandığım saçlarım bir boyama hatası ile yarısı koyu lacivert yarısı kumral olmuştu. Lacivert kısım kapansın diye saçlarımı koyu kahveye boyadım. Yine olmadı. Siyaha boyadım. Fark kapanmıştı ama siyah renge alışamadım. Üst üste bu kadar boyadan sonra saçlarıma açma işlemi yaptırmaya gönlüm razı olmadı. Evde kendi imkanlarımla kumral oldum tekrar. Toplanın formülü veriyorum!

Geniş bir kovanın içine 2 litre kaynar su ekledim icine zeytinyağlı doğal katı sabun koydum ( bim'den aldim), 1 kaşık karbonat ekledim, 2 kaşık zeytinyağı ekledim, 1 kaşık kepek şampuanı ekledim. Sabun biraz erisin diye karıştırdım ve sabunu karışımdan çıkardım. Başımı eğip bu suyu batırdım. Saç dibinize değdirmeyin yanmayın :) su ılıyana kadar saçımı suyun icinde beklettim ılıyınca diplerini de suya değdirdim. Bu işlemi arka arkaya 3 kere yaptım ve her seferinde su simsiyahtı. Sonra saçımı normal yıkadım ve kremledim. Hiçbir hasar yok. En kısa süreli çözüm budur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
C vitamini yöntemini 2hafta içinde 4kez uyguladım.

Saçlarım son iki senedir simsiyah.

İlk uygulamada 10 c vitamini, 1çay kaşığı karbonat ve şampuan karışımını sürüp, 45dk bekledim, hiç bir açılma görmedim.

İkinci uygulamada bu karışıma biraz saç bakım yağı karışımım var onu ekledim, 1saat bekledim, eh işte biraz açıldı.

Üçüncü ve dördüncü uygulamalara karbonat koymadım, c vitamini şampuan ve bolca saç bakım yağı koyup, ikişer saat bekledim.

Şuanda uçlarda hiç açılma yok, orta ve tepem çok güzel bir renk oldu.

Ama, beyazlarım felaket ortaya çıktı, haftaiçi boyatacağım.
uçların rengi hala siyah olduğu için, uçları tutmayacak büyük ihtimalle.

Yani siyah saçtan kurtulmak çok kolay değilmiş.

X