Evlat sahibi olmak icin Hz.Zekeriyya'nın duasını okuyoruz

mavi elma

Ne gemisi kaptan,hayallerim batmış benim..
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2016
398
600
31
Kuran'ın üç ayrı suresinde Hz. Zekeriya'nın dualarından bahsedilir. Yaşı ilerlemişolan Hz. Zekeriya, kendi ardından kavmi içinde imanı ayakta tutması için Allah'tan bir varis istemiştir. Kendisi çocuk sahibi olmak için oldukça yaşlı, karısı ise kısır olduğu için varisi yoktur ve Allah'a duada bulunmuştur:

Hani o, Rabbine gizlice seslendiği zaman; Demişti ki: “Rabbim, şüphesiz benim kemiklerim gevşedi ve baş, yaşlılık aleviyle tutuştu; ben sana dua etmekle mutsuz olmadım. Doğrusu ben, arkamdan gelecek yakınlarım adına korkuya kapıldım, benim karım da bir kısır (kadın)dır. Artık bana Kendi Katından bir yardımcı armağan et. Bana mirasçı olsun. Yakup oğullarına da mirasçı olsun. Rabbim, onu razı olunan kıl.” (Meryem Suresi, 3-6)

Orada Zekeriya Rabbine dua etti: “Rabbim, bana Katından tertemiz bir soy armağan et. Doğrusu Sen, duaları işitensin” dedi. (Al-i İmran Suresi, 38)

Zekeriya da; hani Rabbine çağrıda bulunmuştu: “Rabbim, beni yalnız başıma bırakma, Sen mirasçıların en hayırlısısın.” (Enbiya Suresi, 89)

Ayette Hz. Zekeriya'nın Allah'a gizlice seslendiği bildirilmektedir. Bu, samimiyetin en büyük göstergelerinden biridir. Nitekim Allah, Kendisine bu tür bir samimiyet içinde çağrıda bulunan Hz. Zekeriya'nın duasını kabul etmiştir:

Onun duasına icabet ettik, kendisine Yahya’yı armağan ettik, eşini de doğurmaya elverişli kıldık. Gerçekten onlar hayırlarda yarışırlardı, umarak ve korkarak Bize dua ederlerdi. Bize derin saygı gösterirlerdi. (Enbiya Suresi, 90)

(Allah buyurdu:) “Ey Zekeriya, şüphesiz Biz seni, adı Yahya olan bir çocukla müjdelemekteyiz; Biz bundan önce ona hiçbir adaşkılmamışız.” (Meryem Suresi,

O mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi: “Allah, sana Yahya’yı müjdeler. O, Allah’tan olan bir kelimeyi (İsa’yı) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamberdir.” (Al-i İmran Suresi, 39)

Ayetlerin devamında bildirildiğine göre, Hz. Zekeriya Allah'ın duasına karşılık ileri yaşına rağmen kendisine bir erkek evlat bağışlamasına şaşırır. Kendisine müjdeyi ileten melek ise O'na Allah'ın kudretini hatırlatır:

Dedi ki: "Rabbim, karım kısır (bir kadın) iken, benim nasıl oğlum olabilir? Ben de yaşlılığın son basamağındayım." (Ona gelen melek:) "İşte böyle" dedi. "Rabbin dedi ki: - Bu Benim için kolaydır, daha önce sen hiçbir şey değil iken, seni yaratmıştım." (Meryem Suresi, 8-9)

Önceki bölümlerde Allah'ın samimi kullarının dualarına onlar için en hayırlı olacak şekilde icabet ettiğini belirtmiştik. Ve Allah'ın içten çağrıda bulunan inananların tek dostu ve yardımcısı olduğunu da bildirmiştik. Allah, çocuk sahibi olması imkansız gibi görünen Hz. Zekeriya'ya da, samimi duasına icabet ederek salih bir oğul armağan etmiştir

Tesbihatı Günde 7000 kere : RABBİ HEBLİ MİN LEDÜNKE ZÜRRİYETEN TAYYİBETEN İNNEKE SEMIUDDUA

EVET HADI KIZLAR KATILMAK ISTEYEN YAZSIN 14 KİŞİ OLUNCA BAŞLAYALIM HER GÜN 1 ARKADAŞIMIZA KİŞİ BAŞI 500 TANE OKUYALIM ALLAH DUALARIMIZI KABUL ETSIN İNSALLAH

Kuran'ın üç ayrı suresinde Hz. Zekeriya'nın dualarından bahsedilir. Yaşı ilerlemişolan Hz. Zekeriya, kendi ardından kavmi içinde imanı ayakta tutması için Allah'tan bir varis istemiştir. Kendisi çocuk sahibi olmak için oldukça yaşlı, karısı ise kısır olduğu için varisi yoktur ve Allah'a duada bulunmuştur:

Hani o, Rabbine gizlice seslendiği zaman; Demişti ki: “Rabbim, şüphesiz benim kemiklerim gevşedi ve baş, yaşlılık aleviyle tutuştu; ben sana dua etmekle mutsuz olmadım. Doğrusu ben, arkamdan gelecek yakınlarım adına korkuya kapıldım, benim karım da bir kısır (kadın)dır. Artık bana Kendi Katından bir yardımcı armağan et. Bana mirasçı olsun. Yakup oğullarına da mirasçı olsun. Rabbim, onu razı olunan kıl.” (Meryem Suresi, 3-6)

Orada Zekeriya Rabbine dua etti: “Rabbim, bana Katından tertemiz bir soy armağan et. Doğrusu Sen, duaları işitensin” dedi. (Al-i İmran Suresi, 38)

Zekeriya da; hani Rabbine çağrıda bulunmuştu: “Rabbim, beni yalnız başıma bırakma, Sen mirasçıların en hayırlısısın.” (Enbiya Suresi, 89)

Ayette Hz. Zekeriya'nın Allah'a gizlice seslendiği bildirilmektedir. Bu, samimiyetin en büyük göstergelerinden biridir. Nitekim Allah, Kendisine bu tür bir samimiyet içinde çağrıda bulunan Hz. Zekeriya'nın duasını kabul etmiştir:

Onun duasına icabet ettik, kendisine Yahya’yı armağan ettik, eşini de doğurmaya elverişli kıldık. Gerçekten onlar hayırlarda yarışırlardı, umarak ve korkarak Bize dua ederlerdi. Bize derin saygı gösterirlerdi. (Enbiya Suresi, 90)

(Allah buyurdu:) “Ey Zekeriya, şüphesiz Biz seni, adı Yahya olan bir çocukla müjdelemekteyiz; Biz bundan önce ona hiçbir adaşkılmamışız.” (Meryem Suresi,

O mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi: “Allah, sana Yahya’yı müjdeler. O, Allah’tan olan bir kelimeyi (İsa’yı) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamberdir.” (Al-i İmran Suresi, 39)

Ayetlerin devamında bildirildiğine göre, Hz. Zekeriya Allah'ın duasına karşılık ileri yaşına rağmen kendisine bir erkek evlat bağışlamasına şaşırır. Kendisine müjdeyi ileten melek ise O'na Allah'ın kudretini hatırlatır:

Dedi ki: "Rabbim, karım kısır (bir kadın) iken, benim nasıl oğlum olabilir? Ben de yaşlılığın son basamağındayım." (Ona gelen melek:) "İşte böyle" dedi. "Rabbin dedi ki: - Bu Benim için kolaydır, daha önce sen hiçbir şey değil iken, seni yaratmıştım." (Meryem Suresi, 8-9)

Önceki bölümlerde Allah'ın samimi kullarının dualarına onlar için en hayırlı olacak şekilde icabet ettiğini belirtmiştik. Ve Allah'ın içten çağrıda bulunan inananların tek dostu ve yardımcısı olduğunu da bildirmiştik. Allah, çocuk sahibi olması imkansız gibi görünen Hz. Zekeriya'ya da, samimi duasına icabet ederek salih bir oğul armağan etmiştir

Tesbihatı Günde 7000 kere : RABBİ HEBLİ MİN LEDÜNKE ZÜRRİYETEN TAYYİBETEN İNNEKE SEMIUDDUA

EVET HADI KIZLAR KATILMAK ISTEYEN YAZSIN 14 KİŞİ OLUNCA BAŞLAYALIM HER GÜN 1 ARKADAŞIMIZA KİŞİ BAŞI 500 TANE OKUYALIM ALLAH DUALARIMIZI KABUL ETSIN İNSALLAH
Ben varım canım :KK66:

Ben yazdıklarini paylaştıklarını ağlayarak okudum ve hemen başlamak istiyorum yarında çok güzel gün perşembe günü
Hemen listeye baslayalim

1. Bu

TurkuazKrampon TurkuazKrampon bat 22 nisan
    pinpirik90 pinpirik90 bat 17 nisan
    suerol suerol bat 25 mart
    meraklilarca meraklilarca bat 17 mart

S sngl cnsz bat 18 nisan
    @busraangell bat 10 nisan
    T Tekirdagli4259 bat 31 mart
    T tugsem_10 bat 4 nisan

P Pembe Ada
    M maviturna bat 27 nisan
    B berser34 bat 20 mart

melikeecgl melikeecgl 6 ay ara
    zehzeh2 zehzeh2 bat 18 nisan

Bejan19 Bejan19 bat 1 nisan
    A abceee bat 28 subat
    E esmer58 bat 16 nisan

Ebrarr60 Ebrarr60 ara verdi
    Kelebek090 Kelebek090 ara verdi
    Mucize2107 Mucize2107 bat 28 mart

B bayanbilge bat 31 mart
    maviucurtma33 maviucurtma33 bat 15 nisan
    Yemyesilbirdeniz Yemyesilbirdeniz bat 10 nisan
    tulinkrc tulinkrc bat 30 mart

@Elonee bat 9 nisan
    N nefesimsin gokce bat 20 mart
    Whowiangirl Whowiangirl bat 16 nisan

@Mertege123 bat 27 nisan
    E ezott bat 19 mart

Whiteandblue Whiteandblue

@melindaaa01 bat 22 mart
    @mervem-metem bat 11 nisan
    @GorTuu bat 4 nisan
    Y yagmur_20 bat 13 nisan

T Tuma479 bat 22 mart

GCA18 GCA18 bat 24 subat
    Dykdyk Dykdyk bat 13 nisan
    Birumut55 Birumut55 bat 24 nisan
    @Saman Alevi bat 5-10 nisan

G glry21 bat 20 nisan
    M mervebil bat 24 nisan

M mathea bat 1 mart

hayatguzel2015 hayatguzel2015 bat 25 mart

U Urkuttt bat
    Minnakbebis Minnakbebis bat 3 nisan
    S Sweetpeas bat 29 mart
    LeylaKaya LeylaKaya bat 19 nisan

O oglumunannesiyim1 belirsiz
    patate patate bat 24 mart

Evlimutluanne Evlimutluanne mayis

TUBA48 TUBA48 bat 31 mart
    Babies16 Babies16 bat 23 nisan
    cimrigelin cimrigelin bat 16 mart

D dcygs bat 12 mart
    @Eylul41213 bat 14 mart
    Rabisscyln Rabisscyln bat 28 subat
    mavi-hayal mavi-hayal bat 5 mart

O osskem bat 22 mart
    kafamdasorular_ kafamdasorular_ bat 8 nisan
    P Prenseslerinannesiyim bat 6 mart
    @Selbah bat 7 mart

@mmmerwe bat 5 nisan
    @venuskelebek bat 1 nisan
    nakkash nakkash ..

leydii18 leydii18 bat 21 nisan
    B Bendenizdebirgemi bat 29 mart
    @yesa1 ara verdi

P pinar_2885 bat 21 mart
    @Zuzupink bat 11 nisan
    Yagmureylul Yagmureylul bat 15 mart

n-u-r06 n-u-r06 bat 12 mart
    K Korkmaz87 bat 23 nisan
    Zeze493 Zeze493 bat 23 nisan
    A ankmutsuz bat 15 nisan

Burcummmmm123 Burcummmmm123 bat 20 nisan
    J jeway bat 9 nisan

Smydnz Smydnz bat 22 nisan
    novasa novasa bat 4 nisan

htc27 htc27 bat 19 mart

Elifimm27 Elifimm27 bat 26 mart
    @Atabetul bat 21 nisan
    parcalandim parcalandim bat 10 nisan

L LATAHZEN02 bat 22 mart
    S_V_S_88 S_V_S_88 bat 22 nisan
    Kelebekcikk34 Kelebekcikk34 bat 14 nisan
    Sweet03 Sweet03 bat 14 nisan

suleyagmur__ suleyagmur__ bat 17 nisan
    H hepumutvar bat 11 nisan

bebisimibeklerkenkalp bebisimibeklerkenkalp bat 7 nisan

just__married just__married bat 1 nisan
    @kizilcik26 bat 15 nisan
    N Nilgunsonernaim bat 21 mart
    Mrsmelike Mrsmelike bat 23 nisan

Detas09 Detas09 bat 22 nisan
    K kainattt34 bat 19 mart
    F fthdry bat 22 nisan

@gzmdncr33 bat 2 nisan
    Meri4141 Meri4141 bat 8 nisan
    @befer bat 2 nisan
    Angel3481 Angel3481 bat 6 nisan

@assmnm bat 22 nisan
    @UKALA-07 bat 24 nisan
    @kadriyeknk bat 3 nisan
    gulsen001 gulsen001 bat 31 mart
Kızlar hu huu katılmak istermisiniz isteyen olursa mübarek üç aylarda okuyalım
Allah'ım kabul etsin inşallah rabbim kimsenin kucağını boş birakmasin inşallah
Hayırlısıyla sağlığıyla imanlı güzel huylu evlatlar nasip etsin inşallah
İsteyen katılsın inşallah yarın başlayalım

1 mavi elma mavi elma
2 @Papatya 1994
3 Birumut55 Birumut55
4 Angel3481 Angel3481
5 Kelebekcikk34 Kelebekcikk34
6 @mervem-metem
Eklenmek isteyenler
Mesela 7 yazıp adını etiketlerin
8 deyip adını etiketlesin
Yarın konu sahibi listeyi devralır inşallah başlarız iyi geceler herkese allahım hayırlı kılsın inşallah duamda kalbimde sizinle Rabbim tüm isteyenlere nasip etsin inşallah
İnşallah güzel haberler vereceğiz allahhimizin izniyle duaların gücüyle inşallah

X