Evlilik düğün masrafları (eksiğim yanlışım var mıdır?)

sezosh

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2007
542
17
35
Selam kızlar
Ben daha önce http://www.kadinlarkulubu.com/yeni-...-tecrubeli-hanimlardan-yardim-bekliyoruz.html topiğini açtım fakat kimse pek oralı olmadı. Dikkatinizi çekmek için yeni konu açtım çünkü muhtemelen herkes benimle aynı soru işaretlerini taşıyorduk.
Evet sevdik evlenmeye karar verdik ama ya maddi sıkıntı ne olacak? Ben kendimden yola çıkarak bir masraf listesi hazırladım. Eğer unuttuğum bir şeyler varsa lütfen sizde ekleyin yada düzeltin beni ki uçmuyayım.
Bu rakamları internet sitelerini dolaşarak toparladım. Dediğim gibi mantıksız bir şeyler varsa mutlaka düzeltin beni...
Şimdi benim tabak çanak nevresim vs. çeyizim hazır. çamaşır makinem ve buzdolabım da var. beyaz eşya namına bir ocak ve bulaşık makinem kalıyor ki onlara 1000 tl diyelim
mobilyalar yatak odası 2500
yemek odası (oda şeklinde değil sadece masa sandalye şeklinde hesapladım) 1000 tl
salon takımı 1600 tl
küçük ev aletlerim 2000 tl
perdeler 500
halılar 1200 tl
malesef aşkımın bayıldığı tv 3000 tl (bu kadar para verebileceğine inanamıyorum)
düğün salonu 7000 tl (erkek arkadaşım mardinli yani oraya göre hesapladım)
fotoğrafçı 2000 tl (belgesel şeklinde istiyorum)
kuaför masrafı 550 tl (solaryumuna kadar var
davetiyeler 1000 kişilik 100 tl
gelinlik-çiçek-duvak-taç-ayakkabı herşey içinde 2200 civarı
damatlık ayakkabısı ile 1000 tl
ve küçük bir ev 80000 (kütahyada yaşıyoruz evler çok pahalı değil)

yani kızlar gördüğünüz gibi 110.000 tl dolaylarında bir masraf çıkıyor. burda eksik yada yanlış gördüğünüz şeyler var mı?

Bazı şeyler için düşük fiyat yazmışsınız bence daha çok tutar.

Mesela davetiye 1000 tanesi 100 TL demişsiniz,evet bulursunuz ama kağıt gibi ve çok basit olur bu fiyata.
Gelinlik de aksesuarlarla beraber daha çok tutar,en az 3000-3500 diyeyim.

Bulaşık makinesi ve ocak için de 1000 TL çok çok az. Orta halli birşey alsanız dahi ikisi 2000 TL gibi tutar.

Perdeler 500 demişsiniz,ben fon perde yaptırmadığım halde ve epey pazarlık yaptığım halde sırf güneşlik ve tül 3000 TLye yakın ödedik. Eviniz çok küçükse de en az 1500ü bulur herhalde.

Salon takımının tek üçlüsü 1600 civarıdır. Takımlar genelde 2500-3000 civarı oluyor orta halliler.

2+1 ev olsa bile halılar da 2000 liradan aşağı tutmaz bence.

Yani birçok şeyde sanki epey düşük olarak düşünmüşsünüz rakamları,umarım gözünüzü korkutmamışımdır.

Bazı şeyler için düşük fiyat yazmışsınız bence daha çok tutar.

Mesela davetiye 1000 tanesi 100 TL demişsiniz,evet bulursunuz ama kağıt gibi ve çok basit olur bu fiyata.
Gelinlik de aksesuarlarla beraber daha çok tutar,en az 3000-3500 diyeyim.

Bulaşık makinesi ve ocak için de 1000 TL çok çok az. Orta halli birşey alsanız dahi ikisi 2000 TL gibi tutar.

Perdeler 500 demişsiniz,ben fon perde yaptırmadığım halde ve epey pazarlık yaptığım halde sırf güneşlik ve tül 3000 TLye yakın ödedik. Eviniz çok küçükse de en az 1500ü bulur herhalde.

Salon takımının tek üçlüsü 1600 civarıdır. Takımlar genelde 2500-3000 civarı oluyor orta halliler.

2+1 ev olsa bile halılar da 2000 liradan aşağı tutmaz bence.

Yani birçok şeyde sanki epey düşük olarak düşünmüşsünüz rakamları,umarım gözünüzü korkutmamışımdır.

valla korkacak artık yapacak şey yok. ne kadar kısa sürede gözüm açıldı kar =) tekrar revize ederim o halde. valla ne masraflı süreçler bunlar ya =(

valla korkacak artık yapacak şey yok. ne kadar kısa sürede gözüm açıldı kar =) tekrar revize ederim o halde. valla ne masraflı süreçler bunlar ya =(

Öyle malesef,gün yaklaştıkça yeni yeni masraflar çıkıyor.

Mesela siz hiç kına gecesi ile ilgili masraf yazmamışsınız. Eğer yapacaksanız ona da ıvır zıvır derken epey para harcanıyor.

öncelikle rabbim kolaylık versin evlenenlere yardım etsin çünkü ev kurmak kolay değilş dile kolay .neyse canım şimdi senin çeyiz hazırmış sanırım.ortalama ev 80000 tl küçük ev aletleri 10000 tl yatak odası 2500 tl diyelim net ortalama yemek takımıda 2500 tl dir ki gayetde güzel bir takım alırsın salon oturma grubu 1750 güzel bir takım alınır bulaşık mak. ve ocak 1250 rahat bulur halılar nerden baksan 2+1 ve mutfak dahil 1000 tl bulur canım perdelerde sen fon perde yaptırmazsan sadece güneşlik üzerine tül perde yaparsan ki mutfak takımlarının içinde zaten perde olur ve yatak örtüsü alırsan onun içindede perdesi olur sen sadece salona almış olaacaksın oturma odası ile salon takımın bir olacaksa eğer 750 tl olur tv de 1000 tl lik lcd ekran var ondan alın düğün salonu sizin belirttiğiniz fiyat 7000 tl davetiye ortalama 110 tl olabilir foto damatlık ve kuaför sizin deyiminizle 4000 tl tutarsa muhtemelen 110 yada 120000 tl masrafınız olur allah yardımcınız olsun canım

gerçekten çok büyük çok korkunç rakamlar. birde biz herşeyi kendimiz ödeyeceğiz. artık kaç sene borç öderiz bilmem. Allah razı olsun bu arada iyi dilekleriniz için

hemen ev almak zorunda değilsiniz insanlar (en azından biz) kirada da yaşayabiliyor
düğün borcunuzu bitirdikten sonra ev almayı düşünün ki gözünüzde bu kadar büyümesin bence

hemen ev almak zorunda değilsiniz insanlar (en azından biz) kirada da yaşayabiliyor
düğün borcunuzu bitirdikten sonra ev almayı düşünün ki gözünüzde bu kadar büyümesin bence

kesinlikle size katılıyorum fakat yaşadığım şehirde (kütahyada) kiralar ev kredileri kadar desem yeridir. 700 liradan aşağı yaşanabilir ev yok

canım evlilik demek masraf demek ben öle ıvır zıvırları bilmiyorum ama kabataslak büyük başları aldık ben onları yazayım ufaklıkları sen hesapla. bizim yatak odamız 4600 lira ,oturma odamız ( köşe koltuk ) 3000 tl , salon koltukları 6000 tl yemek odası 5500 tl , beyaz eşyalar da 12000 tl tuttu küçük ev aletleri dahil değil . ne etti 12000 + 18000 yani ikisi 30.000 etti bunun içinde mutfak eşyaları nevresim vırt zırt yok onlar işin içine girince ne kadar olacak allah bilir :KK53: Daha düğün mekanı var yaklaşık 8000 de orası gelinlik damatlık konusuna bakmadık bile :KK50: E kuaförü var , ev tutulacak belki tadilat gerekecek . Balayı var esgeçmemek lazım hayatta bir kere olacak ohooooo zor işler çok zor:KK53: 60 , 70 , 80 , 90 , 100 :KK52: allah ne verdiyese ser bacım ortaya :KK1:

şayet kendiniz yapacaksınız.. bence herşeyin o kadar abartısına kaçmamalısınız kaçmışsınız demiyorum :KK1:

şimdi bizde düğünümüzden evimize herşeyimizi kendimiz hallediyoruz an itibariyle.. ben ufak tefek marka marka sana alışverişimi yazayım ordan istediğini çek istediğini it..

tepe yemek odası-2445 lira
özbay oturma grubu-2175 lira
mobetto yatak odası-1590 lira
kilim baza+yatak-940 lira
kilim kanepe 2 adet-1500 lira
perde+tül-1500 lira (evim 160 metrekare 7 cam için bu fiyat.. sadece salon mutfak yatak odasına fon perde eklendi)
halı- 2000 lira
avize-1000 lira
ev aksesuar+zırt+vırt-1500 lira
samsung tv-1500 lira
bosch buzdolabı+çamaşır mk+çamaşır kurutma mk+bulaşık mk-4000 lira
termikel fırın-850 lira
braun küçük ev aletleri-800 lira (vatanda %40-%60 indirimliyken yakalamıştım)
mutfak eşya alışverişi-1000 lira (çeyiz setlerinin dışında kalan)
düğün salonu-5000 lira
balayı-2000 lira (erken rezervasyonla.. uçak biletleri ve transferler dahil)
davetiye+magnet-500 lira (o söylediğin davetiye ne yazık ki kuşe kağıt gibi bizzat yerinde gördüm)
fotoğraf-1500 lira
kuaför-500 lira
gelinlik-2000 lira
ayakkabı+çiçek+aksesuar-500 lira
damatlık+ayakkabı-1000 lira
ev kirası+depozito+emlakçı komisyonu-1750 lira
elektrik abonelik-145 lira
su abonelik-30 lira
doğalgaz abonelik-360 lira

muhakkak eksik bişiiiler vardır da bu kadarı aklımda şu an..

toplam daa.. 38bin küsür..

Allah ödeme kolaylığı versin hepimize...

şayet kendiniz yapacaksınız.. bence herşeyin o kadar abartısına kaçmamalısınız kaçmışsınız demiyorum :KK1:

şimdi bizde düğünümüzden evimize herşeyimizi kendimiz hallediyoruz an itibariyle.. ben ufak tefek marka marka sana alışverişimi yazayım ordan istediğini çek istediğini it..

tepe yemek odası-2445 lira
özbay oturma grubu-2175 lira
mobetto yatak odası-1590 lira
kilim baza+yatak-940 lira
kilim kanepe 2 adet-1500 lira
perde+tül-1500 lira (evim 160 metrekare 7 cam için bu fiyat.. sadece salon mutfak yatak odasına fon perde eklendi)
halı- 2000 lira
avize-1000 lira
ev aksesuar+zırt+vırt-1500 lira
samsung tv-1500 lira
bosch buzdolabı+çamaşır mk+çamaşır kurutma mk+bulaşık mk-4000 lira
termikel fırın-850 lira
braun küçük ev aletleri-800 lira (vatanda %40-%60 indirimliyken yakalamıştım)
mutfak eşya alışverişi-1000 lira (çeyiz setlerinin dışında kalan)
düğün salonu-5000 lira
balayı-2000 lira (erken rezervasyonla.. uçak biletleri ve transferler dahil)
davetiye+magnet-500 lira (o söylediğin davetiye ne yazık ki kuşe kağıt gibi bizzat yerinde gördüm)
fotoğraf-1500 lira
kuaför-500 lira
gelinlik-2000 lira
ayakkabı+çiçek+aksesuar-500 lira
damatlık+ayakkabı-1000 lira
ev kirası+depozito+emlakçı komisyonu-1750 lira
elektrik abonelik-145 lira
su abonelik-30 lira
doğalgaz abonelik-360 lira

muhakkak eksik bişiiiler vardır da bu kadarı aklımda şu an..

toplam daa.. 38bin küsür..

Allah ödeme kolaylığı versin hepimize...

annecimmmmmmm bu nasıl bir listedir :KK43: tüm heyecanım içime kaçtı :)

bebeeemm özür dilerim ama napiimm?
hamama giren terler derler.. ben de şey ettim işte sizin için hani.. kolaylık olsun mahiyetinde falan.. pardoonn :KK66:

iyi ettin canımm en azından psikolojik açıdan hazırlıklı oluruz :KK66: benim ailem kız tarafının alacağı eşyaların parasını öderde erkek tarafını bilemiyorum :S eğer ödemezlerse kiraydı,taksitlerdi nasıl olacak bilemiyorum :KK43:

iyi ettin canımm en azından psikolojik açıdan hazırlıklı oluruz :KK66: benim ailem kız tarafının alacağı eşyaların parasını öderde erkek tarafını bilemiyorum :S eğer ödemezlerse kiraydı,taksitlerdi nasıl olacak bilemiyorum :KK43:

fıstığım bizim cebimizde 5 kuruş paramız yok.. ailelerinde durumu yok
kredi çektik takımızla krediyi kapatabildiğimiz kadar kapatacağız eksik kalırsa da taksit taksit ödeyeceğiz.. gönüller bir olsun ne yapalım? :KK16:

Allah sağlık versin de çalışır öderiz..

fıstığım bizim cebimizde 5 kuruş paramız yok.. ailelerinde durumu yok
kredi çektik takımızla krediyi kapatabildiğimiz kadar kapatacağız eksik kalırsa da taksit taksit ödeyeceğiz.. gönüller bir olsun ne yapalım? :KK16:

Allah sağlık versin de çalışır öderiz..

evet arkadaşım çok doğru söylüyorsun... Allah sağlık huzur versin gerisi hallolur Allahın izniyle...

Allah hepimizin yardımcısı olsun bizde ev kredisine giricez ortalama 100000-120000 arası 10 sene öde öde dur bilmiyorum nasıl olucak bilmiyorum ama Allah büyük hepimizin yardımcısı olsun:)
Ortalama bende aldıklarımızı yazıyım fikir olsun canım.

Buzdolabı,Çamaşır makinası,Bulaşık makinaso bosch inoks.: 4.650,00TL
LG led 120 ekran tv:2.200,00 TL
Mİkrodalga:135,00 TL
Arnica bora süpürge: 350,00 TL
Küçük ev aletleri(ütü,tost makinası,mutfak robotu,saç kurutma makinası vs.): 1.000,00 TL
Mutfak eşyası(Tencere takımları yemek takımları,ç.kb takımları, bardak takımları diğer gerekli şeyler) ortalama: 5.000,00 TL
nevresim yatak örtüsü yorgan yastık:1.500,00 TL
Yatak odası yolluğu:350,00 TL
yatak odası yatak baza dahil:3.000,00 TL
yemek odası(masa 6 sandalye ve konsol):2.000,00 TL
oturma grubu:2,000,00 TL
Düğün salonu:2.600,00 TL(istanbulda)
davetiye:300 adet 180,00 TL
Gelinlik özel dikim kiralık(Yanında hazır kınalık ve bindallı veriyorlar o gün giymek için ücretsiz sonra iade edilecek) 900,00 TL
Gelinlik ve kına ayakkabısı:300,00 TL
Damatlık ayakkabı:1000,00 TL

Aklıma gelenler bunlar canım İstanbulda yaşıyoruz ve mobilyayı beyaz eşyayı tvyi spotçulardan aldık.Spotçular deyince insanlar yanlış anlıyor ikinci el yada hasarlı falan değil normal mağazadan alınanlar gibi sıfır kutulu hasarsız ürünler.Ucuz olma nedeni Toptan ucuza alıp düşük fiyatla satıp sürümden kazandıkları için.

öncelikle çok teşekkür ederim hepinize yardımcı olduğunuz için. valla nasıl kalkılır altından bilemiyorum. rakamlar korkunç. benimki hala hafife alıyor. erkeklerin hepsi böyle galiba... Allah hepimizin yardımcısı olsun.

X