Evlilikte para

Maxii

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2023
6
3
Arkadaşlar bu konuyu kimseyle konuşamıyorum en son buraya yazdım fikirlerinizi bekliyorum
Ben yeni henüz 4 aylık evliyim ve eşim iyi bir insan ilgili beni sevdiğini gerçekten hissediyorum ailesi ile uzakta yaşıyoruz memur olduğu için ailesi ile de aram çok iyi severek isteyerek evlendim ama evlendiğimizden beri para meselesini çözemedim ben evlenmeden önce geçici öğreticilik yapıyordum bir yandan da okumaya devam ediyorum evlendim iş imkanım yok okulumu bitirmeye çalışıyorum evlenmeden önce ailem para konusunda bana hiç sıkıntı çıkarmadı beğendiğim bir şeyi alabilirdim kendi param da olunca gönlüme göre harcardım şimdi evlendim ve 4 aydır hiç bir şekilde özel bir harcama yapmıyorum, yapmadım cebimde param dahi yok ayrı bir yere gidersek kartı al harcarsın diyor ama hiç bir şey almadım ben, çünkü ev alışverişini ya da bir şey alacaksak hep beraber gideriz bakarız alışverişte de o pahalı bunu al o bisküvi diğerinden pahalı neye elimi atsam olmaz veya ne gerek var böyle pahalı şeylere tarzı şeyler söylüyor artık bir şey alırken yorum yapmaya bile çekiniyorum eskiden kardeşimle bakardık beğendiğimiz şeyleri paramıza göre hesabımızı yapardık alırdık giyerdik gezerdik şimdi bir şey almaya kalksam zaten kendi özgür irademle bir şey aldığım yok markete gitsem en basit şeyler 30-40 tl ilk şeyler bile konu oluyor ne yapacağımı bilmiyorum evlenmeden önce internetten bakardım beğenirdim bir şeyler şimdi bakıyorum bakıyorum kapatıyorum çünkü bir şey alamıyorum.
Kardeşi evli beraber alışverişe gittik baktım takı beğeniyor kıyafet beğeniyor çekiyor karta ben bakıyorum almaya kalksam alacak para yok bir kaç kere konuştuk senin paran benim param yok harca böyle şeyleri gündeme getirme diyor ama ne yapabilirim ki bu durumda çok üzülüyorum düzelir mi bilmiyorum zamanla oturur mu bir şeyler evlendik ve hiç borcu yok arabası vardı kira da ödemiyoruz yeni parasızlık söz konusu değil

Markette yok onu alma deyince o eline bir tane hafifçe çaklat olmaz bakıyım ben bundan istiyorum deyip alacaksın ne yani kartı mı vermeyecek kasada internetten bir şey alırken de ver bakıyım kartını deyip alacaksın neymiş öyle bakıp bakıp almamak valla evliliğin başında sıkı tuttunuz tuttunuz yoksa hep öyle gider

Adam harca diyormuş, ben sizin sorununuzu anlayamadım. Ne gerek var dediği yerde ben bunu seviyorum deyip alın bi dahakine para sorununuz yoksa. Siz her seferinde geri adım attıkça zaten 10 adım geride kalacaksınız, ileride toparlamanız zor olur. Al diyorsa alacaksınız 🤷🏿‍♀️
Evet ben de biraz bu konularda kendimde suç arıyorum aslında böyle hesap veriri gibi para istemek sanki başkasının parasını harcıyorum gibi mi hissediyorum bilmiyor ağrıma gidiyor olabilir kendi kendime psikolojimi bozdum takıntı haline getiriyor da olabilirim bu durumu artık bilmiyorum nasıl davranacağımı yeni evliyim ve çok karmaşık duygular yaşıyorum çok farklı bir hayat adapte olmakta da zorlanıyor olabilirim ne düşüneceğimi şaşırdım artık

Olsun ben seviyorum diyin atın sepete istediğiniz şeyleri.
Markette yok onu alma deyince o eline bir tane hafifçe çaklat olmaz bakıyım ben bundan istiyorum deyip alacaksın ne yani kartı mı vermeyecek kasada internetten bir şey alırken de ver bakıyım kartını deyip alacaksın neymiş öyle bakıp bakıp almamak valla evliliğin başında sıkı tuttunuz tuttunuz yoksa hep öyle gider
Bilmiyorum utanıyor da olabilirim öyle rahat harcamaya bu durumu nasıl aşacağımı bilmiyorum çok üzülüyorum artık

Bilmiyorum utanıyor da olabilirim öyle rahat harcamaya bu durumu nasıl aşacağımı bilmiyorum çok üzülüyorum artık
Tabi har vurup harman savurmanız gerekmez ama bu kadar kendinizi kasmanıza gerek yok bence. Yeni evlisiniz, zamanla alışacaksınız. Çalışmadığınız için utanmayın okulunuzu bitirip işe girer o zaman destek olursunuz evinize

Eskiler kocanın iki kaşığı varsa birini kiracaksin demiş 😁 borç harç kira yokmuş ne güzel. Başta zor geliyor ama harcayın, harcadikca alisirsiniz 😅 siz kendi gönlünuze göre harcamazsaniz eşinizin kafasina göre yaptığı her harcama size batar. Sonra döner der ki "ben sana harca dedim sanki elinden mi aldım harcasaydin"
Bu lafları hiç duymadan başlayın harcamaya 😁

Birikim mi yapıyor peki? Ay sonu neyin nereye gittiğini paylaşmıyor mu? Ek kart isteyin ihtiyaç durumunda kullanın yavaş yavaş alıştırın. Vermesi gerektiğini bilmiyordur öğrenir. Atıştırmalık meselesine gelince de canım istiyor alacağız diyin net olun.
Ayrıca nakit para da isteyin beklemeyin. Bana şu kadar para çeker misin yanımda bulunması gerekiyor dünyanın binbir hali var diyin.

Sizin böyle hissetmeniz çok normal ama eşinizde yangına körükle gidiyor. Ya farkında değil size yaptığının yada pinti. 😬
Bende evliliğimin ilk yıllarında benzer şekildeydim. Senelerce kendi parasını kazanmış biri olarak çalışmayan, eş maaşıyla geçinen biri oldum ve uzun bir süre kendim için bişey alamadım. Elimde her ay ödediği ve ne aldığımı sormadığı bir kredi kartım olmasına rağmen. Ama markette filan bişeye baktıysam bile aldı ben almasamda arkamdan sepette gördüm onu. Zaman geçtikçe de alıştım zaten uzun zamandır para hesapları bende 🥱 O getiriyor ben harcıyorum 🤭
En kötü oturun konuşun. Farkında değilse farkına varsın yaptığı öküzlüğün (marketteki için diyorum)

Gerek var çünkü canım istiyor, pahalı değil sana öyle geliyor diyerek alın istediğinizi.
Eşinizin keyfine, anlayışına bırakmayın her şeyi.
Kendiniz de her daim duracak bir kart isteyin. Nakit ihtiyacınız olduğuna da söyleyin. Eşiniz ona ne gerek,buna ne gerek diye sizi bastırmaya çalışıyor belli ki musade etmeyin.

Ay neyine utanacaksın bende bunu anlamıyorum
Afedersın aynı yataga yattıgın adamdan daha neyıne utanabılırsın
Al kartını harca bugunler gerı gelmıyor
15 yıl oldu hıc kartın hesabını yapmadım be gerekse alırım
Bırde borcunuz harcınız yokmus ne sıkıyosun kendını

Ekonomik özgürlüğünü eline almadan evlenirsen, hele kocam da böyle bir tipse nolcaktı başka?
Bari bir şey dediğinde peki deyip geri bırakma, ben öyle istiyorum de at sepete

X